۶ ساختمان غیرمجاز در پارک ملی خجیر تهران از متصرفان خلع ید و تخریب گردید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پنج ساختمان مسکونی و یک کارگاه نجاری در محدوده اراضی پارک ملی خجیر (جمعا به مساحت ۱۶۰۰ مترمربع) که از چندین سال قبل تصرف و احداث شده بود روز گذشته با حکم مقام قضایی و با حضور نیروهای یگان محیط زیست و عوامل انتظامی از متصرفین خلع ید و تخریب شد.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: این اراضی که درون محدوده پارک ملی خجیر در حاشیه روستای سعید آباد جاجرود قرار دارد طی سال های گذشته بصورت غیرقانونی توسط ۶ فرد مختلف تصرف شده بود.

تصویر: ورود مامورین نیروی انتظامی و یگان محیط زیست و ابلاغ حکم تخریب به افراد حاضر درون ساختمان

امامعلی یگانزاده افزود: متصرفین در زمین های مذکور اقدام به ساخت و ساز و احداث ساختمان نموده و نسبت به اراضی تصرف شده ادعای مالکیت داشتند.

…………….تصویر: حضور مامورین شهرداری منطقه ۱۳ جهت تخلیه و تخریب ساختمان های مربوطه

یگانزاده گفت: به همین منظور با پیگیری های این اداره پرونده ای در دادسرای ویژه مبارزه با زمین خواری تشکیل و سپس نیابت قضایی پرونده به دادسرای شهرستان پردیس واگذار شد.

……………………………….تصویر: تخلیه وسائل داخل منازل جهت اجرای حکم تخریب

پس از اتمام رسیدگی به پرونده در مراجع قضایی، دادگاه نسبت به خلع ید کلیه اراضی از متصرفان، تخریب ۴ ساختمان و پلمب یک کارگاه و یک ساختمان دیگر اعلام رای نمود.

پس از صدور رای قطعی توسط مراجع قضایی، روز گذشته با حضور شخص دادستان شهرستان پردیس، ۱۰۰ نفر از نیروهای یگان امداد نیروی انتظامی شهرستان پردیس و عامل انتظامی کلانتری جاجرود، نیروهای یگان محیط زیست، عوامل اورژانس و شهرداری نسبت به اجرای حکم اقدام گردید.

علی رغم ابلاغ رای نهایی و زمان اجرای حکم از سوی دادگاه، متصرفین ساختمان ها را تخلیه نکرده بودند و با مقاومت و ایجاد درگیری قصد جلوگیری از اجرای حکم را داشتند که با دخالت عوامل نیروی انتظامی مجبور به تمکین شدند.

پس از آن کلیه وسایل موجود درون ساختمان های مسکونی تخلیه و در پنج دستگاه کامیون بارگیری شدند.

سپس بوسیله پنج لودر چهار ساختمان مسکونی و یک کارگاه قلع و قم و تخریب شده و بر اساس حکم دادگاه یک کارگاه و یک ساختمان مسکونی دیگر پس از تخلیه پلمب گردید.

دو واحد مسکونی پلمب شده نیز به زودی با دستور مقامات قضایی تخریب خواهند شد.

امامعلی یگانزاده ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های بی دریغ دادستان شهرستان پردیس در برخورد با متجاوزان به عرصه های طبیعی گفت: ۲۵ پرونده تصرف دیگر در محدوده پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود در مراجع قضایی در جریان است که به محض اتمام رسیدگی و صدور رای، کلیه اراضی مربوطه از متصرفان خلع ید و سازه های موجود در آنها تخریب خواهد شد.

+355
-1
  

23 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  کاش تو تمام مناطق از شمال تا جنوب زمین خواری با همین جدیت پیگیری بشه

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 2

 2. محمدرضا می‌گوید:

  یه بار هم از این کار ها توی طالقان بکنید

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 0

 3. عاشق طبیعت می‌گوید:

  والا متاسفانه درمناطق جنگلی شمال کشور مشاهده میشود که این ساخت سازها حتی بامجوز دارد صورت میگیرد که موجب بهم زدن نظم طبیعت میشود چون پای انسان به قلمرو حیات وحش وطبیعت بازمیشود که یکی ازدلایل انقراض میباشد نمونه منطقه کلاردشت و۲۰۰۰وجواهرده وووو

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 0

 4. فعال محیط زیست می‌گوید:

  درود بر نیروهای یگان پارک های ملی خجیر و سرخه حصار

  از زمان تغییر مدیریت در این اداره طی یکسال گذشته صدها هکتار از اراضی این دو پارک ملی ارزشمند که در دوره قبلی به دلیل بی کفایتی مدیران تصرف شده بود مجددا رفع تصرف شد.

  این موضوع نه تنها از نظر آزاد شدن بخشی از اراضی این دو پارک حائز اهمیت است بلکه مهم تر این است که افراد جدید به خود اجازه دست اندازی به این مناطق را نخواهند داد و زمینخواری جدیدی انجام نخواهد شد. چراکه طرف میدونه باید برای حمل و نقل غیرقانونی مصالح و ساخت و ساز غیرمجاز میزان زیادی هزینه کنه و در آخر با پیگیری محیط زیست ملکی که با صرف هزینه زیاد ساخته شده در نهایت تخریب میشه.

  بنابراین کسی ریسک تصرف و ساخت و ساز جدید رو قبول نمی کنه.

  جناب یگانزاده و همکاران گرامی خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 5. یوز پلگ درز می‌گوید:

  اوه اوه اوه تا حظه تخریبم دست وردار نبودن و اساساشونو نبرده

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 6. علی می‌گوید:

  امیدوارم با ویلاهای چندین میلیاردی و صاحبانه ثروتمند و پرنفوذشون هم اینجوری برخورد بشه!!!

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 1

 7. شهرابی می‌گوید:

  در اکثر مواقع این ساخت و سازها با چراغ سبز مسئولان محلی و یا دهیاریها و شوراهای روستا انجام میشه! بهتره نسبت به وظایف و حدود قانونی این مسئولین و ارگانهای محلی تجدید نظر بشه از این موارد به صورت ظاهرا قانونی زیاد دیدم
  متاسفانه مسئولان در برخورد با زمین خواران بزرگ منفعل عمل کرده یا به بیراهه می روند؛ گفته می شه زمین خواران بزرگ استان تهران کاملا شناخته شده هستند اما برخوردها خیلی ضعیف هست!
  مدتی قبل قرار بود ساخت و سازهای فوق العاده گسترده در ورجین از سوی یک شخص با خسارت ۶۵۰۰ میلیارد تومان!! قلع و قمع شده و زمینها باز پس گرفته بشه که متاسفانه فعلا این کار انجام نشده!!
  از زمینهای بذل و بخشش شده از سوی محیط زیست شمیرانات به عده ای خاص نگذریم دیروز آقای اژه ای سخنگوی قوه قضائیه از تخلفات گسترده محیط زیست شمیرانات در زمین فروشی پرده برداشت!!
  از این نکته نگذریم که عده ای خود را طلبکار می دانند! وقتی برای تخریب چند خانه و کارگاه از صد نفر از مامورین نیروی انتظامی کمک گرفته میشه؛ برخورد با زمین خواران بزرگ و پر نفوذ کار خیلی سختی هست و نیاز به همتی مضاعف داره
  ممنون از همه زحمتکشان و دمت گرم دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 8. کرد می‌گوید:

  انشااله اون آپارتمانهای بیست طبقه رو هم خراب بکنن

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 9. مهسا می‌گوید:

  امیدوارم با سایر زمین خواران و متجاوزان به طبیعت هم به سرعت برخورد شود

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 10. کمال می‌گوید:

  امیدوارم با همه زمین خواران و مخربان زیستگاه های جانوری با همین جدیت برخورد بشه ، از ظاهر امر پیداست اینجا ویلای آدم های پولدار نیست که اینطوری لشکر کشی کردن و آمدن برای تخریب اون ، هرچند از پایه و اساس با تخریب ساخت و سازهای انجام شده در مناطقی که ممکن است زیستگاه پرندگان و حیوانات را در معرض خطر قرار میده موافق و در صورت لزوم همراه خواهم شد اما مواظب باشیم آدم های پولدار و پارتی کلفت از این قانون مستثنی نشوند . انشاءا…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 11. کلارى می‌گوید:

  اگر قوانین وأحکام در مرحله أجرا با قدرت أجرا شود أفراد زمین خوار به خود أجازه ارتکاب جرم را نمى دهند، از این رو اگر کمیته وإحدى در یک مدت زمان مناسب تشکیل شود و به این دست پرونده ها رسیدگى کند و احکام صادره بدین نهج مورد أجرا قرار گیرند،پدیده زمین خوارى در سالیان آتى ریشه کن خواهد شد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 12. yones می‌گوید:

  اگه تو تو عکسا دقیق شین متوجه میشن که اینا از طبقه ضعیف جامعه اند (پرچم سیاه دم در خونه).اینا زورشون فقط به این بیچارها میرسه اگه راستشو میگن با او ن زمینخوارهای گردن کلفت که هکتار هکتار رو تصرف کردن و امدن تو عرصه منابع طبیعی هتل های چند ده طبقه ساختن چنین برخورد کنند.!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 13. حسام می‌گوید:

  واقعا واسه بعضی. متاسفم ادم خجالت میکشه که لوازم خونه شون نگاه میکنه با اون دختر کوچیک سر زمستون کجا برده دلم خوشه اسم خودمونو گذاشتیم مسلمان اگه قانون هست اون همه زمین خواری برین جلوشو بگیرن نه اینکه یارو ۶٠ مت خونه واسه سر پناه زن بچه آش ساخته اون ازش بگیر ن شما تو خونتون نشستین از این حرفا میزنین مسلمونا

  داغ Thumb up 3 Thumb down 8

  • معین می‌گوید:

   آخی چقدر شما مهربونی!
   اگه یه آدم گرفتار بیاد یک متر از فضای خونتو اشغال کنه برای سرپناهش شما چیکار میکنی؟
   با چوب و چماق لهش می کنی
   اینا متجاوز به عرصه های ملی هستند یعنی دزد هستند!
   از آدمهای تبهکار دفاع بیجا نکنید
   ائونجایی که اینا با مطلوم نمایی اشغال کردن اراضی ملیه و و متعلق به همه ما مردم ایران و همه وحوشی که توی اون منطقه زندگی می کنند
   من که از حقم نمی گذرم اما شما اگه خیلی مسلمونی و نگرانی ببرشون خونه ی خودت !
   تمام عرصه های طبیعی کشور توسط همین مجرمان اشغال شده

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 14. عباس محمدی می‌گوید:

  بسیار کار درست و موثری است… . متجاوز به طبیعت، ریز و درشت ندارد؛ هم باید با آدم های “ضعیف” برخورد کرد و هم با دانه درشت ها. درود بر یکان زاده و دیگران.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 15. ali می‌گوید:

  کاش با زمین خوار بزرگ در محدوده ورامین که میگه اندازه بال مگسی براش ارزش نداره برخورد میشد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 16. راهکار می‌گوید:

  اینجا بخاطر محیط زیست اینکارو نکردن بخاطر نظامی بودنشه اگه راست میگن برن زمین خواری رو تو گلستان جلوشو بگیرن که دارن جنگلارو اتیش میزنن تا بتونن تصرف کنن

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 17. محمد پورنصیر می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید محیط بان خجیر و ریس اداره آقای یگانزاده امیدوارم ریشه این زمین خواران خشک شده باشد خدا قوت عاشقان طبیت

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>