گزارش تامل برانگیز وزارت نیرو از افت تمامی شاخص های منابع آبی کشور در سال جاری

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزارت نیرو گزارشی تامل برانگیز از مهمترین شاخص های منابع آبی کشور در سال آبی جاری ارائه نموده است.

در این گزارش شاخص های مهمی ازجمله ۱) وسعت پوشش برفی ۲) ارتفاع آب معادل برف ۳) حجم آب معادل برف ۴) حجم آب ورودی به مخازن سدها ۵) حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در سال آبی جاری بررسی شده که تمامی شاخص های مذکور افت فاحشی را نسبت به دوره مشابه در سال قبل نشان می دهد.

این افت شاخص ها نسبت به دوره مشابه در سال گذشته درحالی است که سال گذشته نیز سال پر آبی برای کشور نبوده است.

جزئیات این گزارش بشرح زیر است:

۱) کاهش ۳۰ درصدی وسعت پوشش برفی کشور

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، وسعت پوشش برفی کشور تا پایان هفته نخست اسفندماه جاری، ۹۶ هزار و ۵۴۸ کیلومترمربع اعلام شده درحالیکه مساحت پوشش برف کشور در زمان مشابه سال گذشته، ۱۳۸ هزار و ۷۵۲ کیلومترمربع بوده است.

بنابراین وسعت پوشش برفی کشور تا پایان هفته نخست اسفندماه ۹۳ درمقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

۲) کاهش ۱۳ درصدی ارتفاع آب معادل برف کشور

براساس این گزارش، متوسط ارتفاع آب معادل برف کشور در این مدت هفت میلی‌متر بوده که درمقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته، ۱۳ درصد کاهش داشته است. متوسط ارتفاع آب معادل برف کشور در مدت مشابه سال گذشته هشت میلی‌متر بوده است.

۳) کاهش ۳۹ درصدی حجم آب معادل برف کشور

حجم آب معادل برف کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۶۷۶ میلیون مترمکعب گزارش شده است که این رقم در مدت مشابه سال آبی گذشته، یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون مترمکعب ثبت شده بود.

بر این اساس، حجم آب معادل برف کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون درمقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته ۳۹ درصد کاهش یافته است.

۴) کاهش ۱۶ درصدی حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور

حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۳) تاکنون، ۱۶ درصد درمقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته کاهش نشان می‌دهد.

از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور به ۹ میلیارد و ۴۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۱ میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

۵) کاهش ۲ درصدی حجم آب موجود به مخازن سدهای کشور

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم‌اکنون با دو درصد کاهش درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدود ۲۰ میلیارد و ۱۷۰ میلیون مترمکعب به ثبت رسیده است. این میزان در زمان مشابه سال گذشته، معادل ۲۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

اعمال مدیریت برداشت با توجه به افت شاخص های منابع آبی

با توجه به کاهش آورد رودخانه‌ها و افت مخزن سدها در ماه‌های اخیر، با تنظیم حجم آب خروجی و مدیریت برداشت از سدهای کشور، این حجم از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، ۹ میلیارد و ۷۱۰ میلیون مترمکعب گزارش شده که درمقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۰٫۴ درصد کاهش داشته است.

این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

ظرفیت کلی مخازن سدهای کشور در زمان کنونی ۴۸٫۸ میلیارد مترمکعب بوده که بر این اساس، درصد پر بودن این مخازن در زمان حاضر ۴۱ درصد گزارش شده است.

+115
-19
  

11 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  خوب داریم تیشه به ریشه میزنیم. از وقتی ما استاد سد سازی شدیم این بلا سرمون اومد

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 0

 2. پسر کویر می‌گوید:

  اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و اینکه سهم کشور ما از بارشها و نزولات کم شده و اینکه مشکل کم آبی در سطح کشور فراگیر شده بماند
  ولی اینکه خودمان هم در راستای حفظ منابع آب و ذخایر موجود (مثل گذشته) سهل انگاری کنیم دیگر از طرف هیچکس و در راس همه خداوند پذیرفته نیست.
  خودمونی بگم شرافتاً صرفه جویی کنید تا ما هم …

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 3. ایرانی می‌گوید:

  واقعاً اگه ما ایرونی ها بخواهیم هر بحرانی رو مهار کنیم میتونیم
  اینو تاریخ ثابت کرده پس بیاین همه باهم
  بحران کم آبی رو هم مهار کنیم
  فقط کافیه یه کم…

  داغ Thumb up 13 Thumb down 15

 4. عاشق طبیعت می‌گوید:

  امسال سال عجیبی بود بابت بارش برف در منطقه ما و کلا در کشور
  ولی از لحاظ بارش باران خوب بود ولی امسال برفی روی زمین ندیدم که تاحالا سابقه نداشته بود در صورتی که ما در یکی از منطقه های ناحیه شمالی ایران زندگی میکنیم و یکی از سرد ترین مناطق ایران است دلایل و عواملی رو میتونم نسبت به این مسئله بدم ولی هنوز هم نمی تونم قانع شوم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 5. باقری ارومیه می‌گوید:

  عدم توجه مسئولان به آبخیزداری و آبخوان داری و بهداشت محیط زیست دلیل این فاجعه در ایران است
  هر هکتار آبخیزداری ۵۰۰ و هر هکتار آبخوانداری ۱۰۰۰متر مکعب هرسال آب جدید در کشور تولید می کند
  در تمام کشورهای پیشرفته آبخیزداری قبل از سدسازی در اولویت می باشد عدم سرمایه گذاری کشور در تصفیه فاضلاب ئباز چرخانی آب دیگر مشکل ایران است
  متاسفانه ۱۰سال پیش اگونومیست و سایر مراکز تحقیقاتی اقتصادی در جهان به این بحران در ۱۰سال آینده اشاره کرده بودند و توصیه آنها به کشورهای خاورمیانه استفاده از کارخانجات آب شیرین کنی و انرژی های نو برای این کار بود
  مصرف آب آشامیدنی در ایران سالانه حدود هفت میلیارد متر مکعب است که به راحتی با روشهای بهینه تا ۱۲میلیارد مترمکعب می توان آب آشامیدنی را تامین کرد
  عدم سرمایه گذاری در توسعه کشاورزی یکی دیگر از دلایل کاهش ذخایر آبی کشور می باشد
  عدم حراست از سرچشمه ها و جنگلهای زاگرسی توان ذخیره سازی آب را به شدت کاهش داده است
  بزرگترین دلیل را نداشتن دانش و دید بسیار قدیمی مسئولان می باشد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 6. نیما می‌گوید:

  خدا رو شکر امسال مشهد خوب بارندگی داشتیم.برعکس چند سال پیش

  داغ Thumb up 1 Thumb down 5

 7. reza می‌گوید:

  وقتی این همه ساختمون سازی برج سازی داریم و هیچ گونه نظارت و تبلیغی برای فرهنگ سازی در بین مردم نیست همینه .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 8. کوشان مهران می‌گوید:

  م
  د
  ر
  ی
  ت

  مدیریت!

  این مخلص کلام است.

  آبخیز داری تنها در کم وزیاد کردن بودجه فنس و سیمان گاویون بندی خلاصه نمی شود.

  در سال ۱۳۵۵ کارشناسان سازمان مدیریت وبرنامه ریزی پیشنهاد خرید حق تعلیف وعلفچر بخش گسترده ای از دامداران زاگرس را برای کاهش فشار بر پوشش گیاهی و کم نمودن میزان فرسایش خاک داده بودند تا در کنار کاهش رسوب گذاری سد های آبخیر گسترده این ناحیه ،آب حاصل از برف و باران بجای سیلاب، به شکل آب های زیر زمینی گنج واقعی این دیار را شکل بخشد.

  “بی دلیل نبود که باید سازمان مدیریت وبرنامه ریزی منحل می گردید”

  هیچ کس به این پرسش پاسخ نمی دهد که چرا با وجود قبول تخریب مراتع وفرسایش خاک ناشی از چرای دامچندین برابر ظرفیت مراتع هنوز وابسته به واردات مواد پروتئینی می باشیم.

  چرا همچون سوئیس وهلند نباید فراورده های لوکس لبنیاتی زاگرس بازار های خاورمیانه را در دست داشته باشد وپایه گذاری صنایع تبدیلی باعث کارآفرینی وبالا رفتن سطح زندگی مردم شود؟

  گوشت وپنبر و کره را با تمامی این موارد وارد می نماییمولی وارد کردن آب،آنهم در خاورمیانه کم آب،شدنی نیست وحکایت انتقال آب بین حوضه ای داستان از ریش به سلیل پیوند زدن وتنها ناندانی پاره ای از دوستان است که اکنون همدستی بر محیط زیست دارند وبه پول افشانی و خرید وجدانها و قلم ها مشغولند.

  **********************************************************

  با این خبرهای تلخ که صد البته تنها مقصر واقعی خودمان و بی مبالاتی خاص این کشور می باشد شاید ارایه سری کتاب های پستانداران شوروی، نگاشته هپتنر، اندکی مزه تلخ گسی را بزداید:

  archive.org/search.php?query=creator%3A%22Geptner%2C+V.+G.+%28Vladimir+Georgievich%29%2C+1901-1975%22

  *************************************************

  البته نباید فراموش نمود که بحث وگفتگو درباره این خبر بسیار مهمتر از جفتگیری دو یوزپلنگ در ققس و یا تلف شدن کفتاری در جاده و دستگیری متخلفی به همراه پنج قمری و یک تفنگ بادی می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 9. عاشق طبیعت می‌گوید:

  البته آقا نیما مشهد از نوع بارون بارندگی خوبی داشته میانگین هفته ای دو سه روز بارندگی از نوع بارون داشته مشهد ولی برفی درکار نبوده که خیلی عجیب بود

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 10. نیما می‌گوید:

  به هر حال اقلیم مشهد تغییر کرده و فکر نکنم دیگه برف آنچنانی توی مشهد داشته باشیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 11. امیرمحمد می‌گوید:

  بیایین دست به دست هم بدیم و آب را کم مصرف کنیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>