همایش ورزش، جوانان و محیط زیست / گونه های نادر نماد رشته های ورزشی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همایش ورزش، جوانان و محیط زیست با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر ورزش و جوانان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار در این همایش که صبح پنجشنبه در هتل المپیک تهران برگزار شد، با تقدیر از از وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری این همایش و توجه ویژه به بحث محیط زیست گفت: امیدوارم این همایش موجب هم افزایی ورزش و محیط زیست شود و این گام ارزشمندی در جامعه است.

حفاظت از محیط زیست نیازمند الگوست تا سرمشق رفتاری برای جامعه ایجاد کند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: روند تخریب محیط زیست با شتاب پیش می رود، بنابراین کند کردن آن به قهرمان و پهلوان نیاز دارد.

وی گفت: حضور قهرمانان ورزشی به عنوان سفیران محیط زیست، نقش بسزایی در حفاظت از طبیعت خواهد داشت. قهرمانان ورزشی همواره الگوهای رفتاری برای جوانان و نوجوانان هستند بنابراین بسیار خوشحالیم که امروز سفیران محیط زیست، حمایت فدراسیون های ورزشی را از گونه های در خطر انقراض خواهند داشت.

معاون رییس جمهور ابراز امیدواری کرد این همایش به هم افزایی میان ورزش و محیط زیست منتهی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جلوگیری از شکار و آلودگی محیط زیست نیاز به کار همگانی و فرهنگ سازی دارد که در این بخش ورزشکاران که الگوی جامعه هستند نقش بسزایی دارند.

ابتکار همکاری وزارت ورزش و سازمان محیط زیست را گامی بسیار ارزشمندی در راستای حفاظت محیط زیست دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم این بنا را با همکاری و همت تمام اعضا جامعه ورزشی کشور و محیط زیست به نتیجه برسانیم.

معاون رییس جمهور با طرح این سووال که چرا امروز صحبت از محیط زیست زیاد شده، افزود: ۱۵ ساله گذشته اهداف هزاره در دنیا تعریف شده بود که امسال سال پایانی آن است. از شهریور امسال اهداف هزاره به اهداف توسعه پایدار تغییر می کند و جهت گیری اصلی آن هم افزایی بین رشد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیست است، در واقع مثلثی تعریف می شود که محیط زیست یکی از ضلع های اصلی آن است و به این علت است که نرخ ناپایداری و تخریب محیط زیست در دنیا بسیار تکان دهنده شده و اگر این روند ادامه یابد چیزی از محیط زیست برای آیندگان باقی نمی ماند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به تغییرات آب و هوا در دنیا و نیز ایران اشاره کرد و گفت: توسعه صنعتی و تخریب محیط زیست موجب تولید گازهای گلخانه ای در اتمسفر شده و این مساله فرآیند گرم شدن زمین را تشدید می کند. بابت هر درجه افزایش گرمای زمین، شش درصد مصرف آب و تبخیر افزایش می یابد و حداقل سه درصد به درآمد ناخالص ملی ضرر وارد می شود.

نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۷ درصد کاهش بارندگی داشتیم

وی با بیان اینکه اکنون افزایش دمای ۱٫۵ درجه ای را تجربه می کنیم، گفت: این مساله موجب ذوب شدن یخ های قطبی می شود و به مرور جزایر مختلف به زیر آب خواهند رفت که بطور قطع دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد. خشکسالی های پیاپی، افزایش دما و کاهش بارندگی در ایران، برخی پیامدهای گرم شدن زمین و تغییر اقلیم است. امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۱۷ درصد کاهش بارندگی داشتیم، بنابراین در حال وارد شدن به یک دوره سخت هستیم.

وی تاکید کرد: این شرایط مدیریت خاص خود را می طلبد که تاکنون نداشته ایم. در سال های گذشته بی توجهی کامل به این بخش، باعث تشدید مشکلات محیط زیست در کشور شد، البته جامعه جهانی نیز چنین مشکلاتی را دارد.

شیر ایرانی و ببر مازندران دو گونه شاخص منقرض شده در کشور ما هستند

ابتکار ادامه داد: اکنون میزان برداشت ما از منابع دنیا بسیار بیشتر از توان طبیعی آن است. زمین برای هر یکسال زندگی بشر به یکسال و نیم زمان برای احیای خود نیاز دارد. طبیعت توان خودپالایی و احیا را دارد اما این توان در حدی تعریف شده که اگر از آن عبور کند، انقراض رخ می دهد، بطوریکه در ۷۰ سال اخیر ۵۰ درصد گونه های پستاندار در جهان منقرض شده اند همانطور که شیر ایرانی و ببر مازندران دو گونه شاخص در کشور ما بودند که اکنون بطور کامل منقرض شده اند.

معاون رییس جمهور ادامه داد: بنابراین دنیا نسبت به سرعت فعالیت بشر برای خودپالایی خود شش ماه عقب تر است و فرصت برای تجدید توان خود را ندارد که این روند موجب شده دنیا به سمت تخریب پیش رود.

ابتکار به تخریب جنگل های هیرکانی اشاره کرد و گفت: جنگل های هیرکانی در ایران ۳٫۵ تا چهار میلیون سال قدمت دارد، اما امروزه فشار جمعیت، زباله، پساب ها و حضور گردشگران روند تخریب در آن را در پیش گرفته، در حالیکه فقط شش درصد از خاک کشور جنگل است که عواملی مانند تخریب و قاچاق بی رویه آن را تهدید می کند.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی و عمومی است، محیط زیست با آینده انسان سر و کار دارد، از این رو حفاظت از آن از همیت بسیار زیادی برخوردار است. الگوی صحیح مصرف آب در شهرها و بخش کشاورزی، روند شکار و کشتار گونه های جانوری نیازمند فرهنگسازی و یک انقلاب است.

وی ادامه داد: در این میان ورزشکاران نقش بسزایی دارند، زیرا شرایط محیطی و وضعیت هوا، تاثیر مستقیم بر جامعه ورزشی خواهد داشت، زیرا داشتن هوای سالم لازمه ورزش کردن، بنابراین محیط زیست سالم برای ورزشکاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با آغاز روند همکاری بین جامعه ورزشی و محیط زیست، بطور قطع شاهد توسعه حفظ محیط زیست و افزایش آگاهی عمومی از طریق ورزشکاران خواهیم بود.

ورزشکاران باید مبلغ ورزش سبز در حمایت از محیط زیست باشند

وزیر ورزش و جوانان، هم در همایش ورزش، جوانان و محیط زیست در هتل المپیک، ورزشکاران را سفیران ورزش سبز و محیط زیست عنوان کرد و گفت: آنها باید مبلغ این ورزش در حمایت و حفاظت از محیط زیست باشند.

محمود گودرزی افزود: مردم به ورزشکاران عشق می ورزند و آنها را موجب افتخار و هویت و انسجام ملی عنوان می کنند. با توجه به چنین جایگاهی که ورزشکاران دارند، آنها می توانند بدون تردید در عرصه های بین المللی به مراتب اثرگذار باشند.

گودرزی افزود: ورزش در فضای طبیعی و حفظ طبیعت برای ورزش کردن دو عنصر بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود و ما نیز به عنوان جامعه  ورزشی در این زمینه نقش مهمی داریم. برنامه ریزی برای توسعه ورزش همگانی و سازگار با محیط زیست و انجام مطالعات کاربردی در مورد آثار ورزش در محیط زیست از جمله مواردی است که باید اهتمام ویژه ای به آن داشت.

گودرزی تصریح کرد: معتقدیم که ورزشکاران باید سفیران سبز و محیط زیست باشند و آنها می توانند مفهوم ورزش پایدار و سازگار با محیط زیست را توسعه دهند و در واقع ورزشکاران می توانند خط شکن این صحنه باشند.

بدنبال استفاده از ظرفیت ورزش برای التیام آلام محیط زیست هستیم

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در همایش ورزش، جوانان و محیط زیست گفت: ما بدنبال کمک گرفتن از ظرفیت ورزشی کشور برای التیام بخشیدن به آلام و دردهای محیط زیست هستیم.

محمد درویش افزود: اکنون ۵۰ فدراسیون ورزشی و ۳۱ اداره کل تربیت بدنی در سراسر کشور داوطلب شده اند تا هر کدام یکی از گونه های جانوری در خطر انقراض کشور را به عنوان نماد خود بپذیرند.

وی به امضای تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: برداشتن این گام برای استفاده از ظرفیت ورزشی با هدف حفاظت از محیط زیست جای خوشحالی دارد.

کوسه ای در هند به علت شکار بی رویه در حال انقراض بود، از باله این کوسه برای تهیه یک سوپ استفاده می شد که چند تن از ورزشکاران بین المللی به رهبری دیوید بکام فراخوانی دادند مبنی بر اینکه هر فردی ما را دوست دارد سوپ بال کوسه نخورد. تاثیر این فراخوان به حدی بود که عکس هایی از سوپ خوردن برخی مقامات این کشور پخش شد که برخی از آنها مجبور به انصراف از سمت خود شدند. بعد از آن شکار این نوع کوسه بسیار کاهش یافت.

درویش به حرکت آندرانیک تیموریان در زمین بازی اشاره کرد و گفت: این ورزشکار به خاطر خارج کردن یک پروانه از زمین بازی، برای دقیقه ای زمین را ترک کرد، این گونه حرکت ها توسط چهره های شناخته شده ورزشی قطعا در راستای حفظ محیط زیست تاثیر گذار خواهد بود.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چندی پیش فردی در رضاآباد زیستگاه یوزپلنگ ایرانی است، اعلام کرد که شغلش تربیت سگ های شکاری برای شکار یوزپلنگ بوده است، اما زمانی که طرح این گربه سان ارزشمند را بر روی پیراهن تیم ملی در بازی های برزیل ۲۰۱۴ مشاهده می کند متوجه خطای خود شده و به گروه حامیان یوز می پیوندد.

درویش تاکید کرد اگر قرار است یوزپلنگ ایرانی به عنوان نماد طبیعت ایران باقی بماند، باید تمام اقشار جامعه تلاش کنند. اکنون سرشاخه اصلی سفیدرود معروف به آمازون ایران خشک شده است. تقریبا تمام تالاب های ایران در خطر نابودی هستند، کاهش ۱۴ متر عمق تالاب انزلی به یک متر، از بین رفتن ۱۸ میلیون اصله بلوط و کاهش عمق آب های زیرزمینی به دو متر تهدیداتی است که محیط زیست کشور را به چالش کشیده است.

درویش تاکید کرد: اکنون در شرایطی به سر می بریم که دیگر زمان حرف زدن گذشته و باید وارد عمل شویم و این حرکت وزارت ورزش و جوانان نشان دهنده گذشتن از مرز حرف و وارد شدن به عرصه عمل است.

امضای تفاهم نامه همکاری وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت محیط زیست

در همایش، ورزش، جوانان و محیط زیست در هتل المپیک تفاهمنامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ورزش و جوانان وزارت ورزش و جوانان و سازمان محیط زیست با هدف افزایش همکاری های بیشتر جامعه ورزشی با محیط زیست، به امضای معصومه ابتکار و محمود گودرزی رسید.

خرس سیاه، قهوه ای و عقاب نماد ورزش های مدال آور و باستانی کشور

در این همایش خرس سیاه نماد جودو، خرس قهوه ای نماد کشتی و عقاب بعنوان نماد وزنه برداری معرفی شدند.

بخش های ورزشی استان های مختلف نیز یک گونه در خطر انقراض را به عنوان نماد ورزشی خود انتخاب می کنند که بر این اساس استان خوزستان گوزن زرد ایرانی، البرز ماهی قزل آلای خال قرمز، سیستان و بلوچستان تمساح تالابی، گیلان فک خزری و آذربایجان غربی میش مرغ را برگزیدند.

اهدای توپ «زیست توپ» به موزه فیفا

در این همایش، «زیست توپ» که منقش به انواع گونه های جانوری و زیست محیطی است، به موزه فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اهدا شد.

زیست توپ منقش به ۳۲ گونه جانوری در خطر انقراض کشورهای شرکت کننده در مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل است که بر اساس هماهنگی های انجام شده قرار بود این توپ روز مسابقه تیم های ملی ایران و آرژانتین از سوی جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران به لیونل مسی کاپیتان تیم ملی آرژانتین اهدا شود که این کار انجام نشد.

معرفی سفیران محیط زیست

در ادامه این همایش تعدادی از قهرمانی ورزشی کشور در رشته های مختلف، به عنوان سفیران محیط زیست معرفی شدند.

در این همایش، علی دایی، اکرم خدابنده، یوسف کرمی، لیلا رجبی، کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، صادق بیگلری، فاطمه منتظری، آندرانیک تیموریان، عظیم قیچی ساز، حمید سوریان و ابراهیم جوادی به سفیران محیط زیست معرفی شدند.

همچنین در این همایش از رییسان فدراسیون های تکواندو، وزنه برداری، تنیس روی میز، فوتبال و همچنین برخی مدیران کل ورزشی استان های فعال در حمایت از گونه های ورزشی قدردانی شد.

آغاز به کار کمپین ورزش، جوانان و محیط زیست

در این مراسم، همچنین با حضور گودرزی و ابتکار از درگاه الکترونیکی کمپین ورزش و محیط زیست رونمایی شد. علاوه برآن علی قادری، محمد قادری، امیرحسین خاکی، کوروش مجتبوی به عنوان اعضای تیم صلح و ورزش مورد تقدیر قرار گرفتند.

+27
-2
  

12 دیدگاه

 1. اشنا می‌گوید:

  به جای هزینه این مراسم پولشو میزاشتن به داد این محیط زیست میرسیدن فقط بلدن پولو خرج اینکارا بکنن افسوس

  داغ Thumb up 10 Thumb down 9

  • دوست می‌گوید:

   حقیقتا اینگونه نیست که شما میفرمایید.
   گاهی اگر ده دلار دارید باید پنج دلار رو هزینه تبلیغ کنید تا از پنج دلار باقیمانده پنجاه دلار بسازید.
   در بسیاری از این سمینارها و همایش ها چیزی که پنج دلار رو پنجاه دلار میکنه آگاهی دادن و فراگیر کردن دغدغه های زیست محیطی و … است.
   تفاهم نامه های همکاری بیشتر از امضای چهار تا صفحه کاغذه.
   آگاهی دادن هم هزینه دارد.

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 2. شوکا می‌گوید:

  عالیه چه خوبه که این همکاری ها ادامه دار باشه نه فقط در حد کاغذ بازی
  خانم ابتکار بهتره که این کار رو با وزارت آموزش و پرورش و صداسیما هم انجام بدید چون اونا هم میتونن نقش خیلی مهمی داشته باشن
  به امید بهبودی دو سه درجه ای حیوانات درحال انقراض ایران در IUCN

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 3. pd می‌گوید:

  تبلیغات خیلی مهمه آفرین

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 4. مسعود شهرابی می‌گوید:

  وضعیت محیط زیست در سطح جهان چه از لحاظ افزایش دمای زمین و آلودگی هوا، آب و خاک در شرایط خطرناکی قرار گرفته در شرایط کنونی در سرتاسر دنیا جلوگیری از افزایش جمعیت و استفاده از فناوریهای پایدار و همگام با محیط زیست باید در اولویت باشه!
  وقتی بحث حفاظت از محیط زیست میشه همه مسئولند اما ورزشکاران به عنوان الگوهای جامعه بسیار تاثیر گذار خواهند بود
  چه بهتر خواهد بود در چنین همایشهایی به تبعات و اثرات زیانبار ناشی از آلودگی ها نگاه بیشتر و بهتری بشه در اینکه نماد شدن یک گونه جانوری در حفاظت از آن گونه موثر خواهد بود هیچ شکی نیست اما می شه بهتر از اینها از ضرفیتهای ورزش و ورزشکاران در حفاظت از محیط زیست بهره و یاری گرفت چرا درآمدهای کلان برخی رشته های ورزشی از جمله فوتبال با سیاست و ظرافت به سمت حفاظت از محیط زیست جذب نمی شه امیدوارم این همایشها در گذر زمان به سمت و سویی موثرتر هدایت بشه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. من هستم می‌گوید:

  همه تبلیغات سیاسی است و بس.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 6. شیرین می‌گوید:

  ۱۰ تا پلنگ کشته شد هیچکس حرفی نزد ! حلا عکس یوز و … میزارن روی توپ و لباس و مدال
  مشکل همه ی ما اینه که فقط حرفای قشنگ بهم میزنیم ولی در عمل … هیچ.
  بله راحت ترین کار چاپ کردن حیوانات در حال انقراضه ! دست شما درد نکنه به هر حال زحمت میکشین یوقتایی!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 7. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  این کارتون خانم ابتکار خیلی خوب و مهم بود.
  استفاده و همراه شدن چهره های ورزشی میتونه توجه سایرین رو به این مهم کشورمان و حمایت از حیوانات و محیط زیست آن جلب کنه.
  اگر کسی میتواند و دسترسی دارد دوست دارم این پیشنهاد را به خانم ابتکار برساند.
  این توپ انقدر زیباست که اگر از آن بتعداد زیاد درست شود میتواند از لحاظ مالی کمک بزرگی به سازمان نماید و اطمینان داشته باشید بسیاری از هموطنان و دوستداران حیوانات در کشورمان و حتمن خارج از ایران در صف خرید آن خواهند بود.
  اینکار را بکنید من یکی از اینها میخواهم دیگران چطور .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 8. علی می‌گوید:

  یک حرکت زیبا و ماندگار
  هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه رو متوجه محیط زیست کنیم ضرر نکردیم
  این ها هزینه دوستان
  کارهایی ست که باید انجام بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 9. محمد جواد برزگر می‌گوید:

  با سلام
  هرچند اسم بنده در سایت شما از سفیران حامی محیط زیست از قلم افتاده است اما به نظر من مهم این است که این حرکت فرهنگی یکی از ملیون ها حرکت فرهنگی می تواند باشد که مورد تاکید رهبر عزیزمان هم هست. بنده به شخصه از بعد از این مراسم که حکم سفیران محیط زیست را از استاد ارجمندم دکتر گودرزی دریافت نمودم بر مسائل مربوط به محیط زیست بسیار حساس تر از قبل شده و این نگرش را به شاگردانم چه در دانشگاه و چه در باشگاه القا نمودم. امید وارم جریان سازی مثبت در راستای ارتقای ایران عزیزمان باشیم.
  سحر آن است که بیدار شود اقیانوس سحر آن است که خورشید بگوید، نه خروس

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 10. موسی می‌گوید:

  جای حیوانات روی توپ و پیراهن نیست توی جنگلاییه ک سوخت

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 11. موسی می‌گوید:

  جای حیوانات روی توپ و تی شرت نیست توی جنگلیست ک سوخت و کسی ندید

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>