وزیر نیرو: از مرحله مدیریت تقاضا در بخش آب به مدیریت تخصیص رسیده ایم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: وزیر نیرو امروز یکشنبه در اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی که در وزارت نیرو برگزار شد، گفت: آب های زیرزمینی شامل دو لایه استاتیک و دینامیک می باشد که برداشت ذخایر آب دینامیک با بارش های سال بعد قابل جبران است، ولی اگر ذخایر آبی استاتیک مورد بهره برداری دیگر قابل جبران نیست.

۱۱۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آبی کشور مصرف شده است

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان وزیر نیرو افزود: از کل ۵۰۰ میلیارد مترمکعب ذخایر استاتیک آب های زیرزمینی بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب طی ۴۰ سال گذشته برداشته شده است و این برداشت با شدت ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کاهش منابع آبی در طول تاریخ بسیاری از تمدن ها منقرض شده اند، ادامه داد: بیش از ۵۵ درصد آبی که در کشور مصرف می شود، از منابع زیرزمینی و ۴۵ درصد دیگر نیز از آب های سطحی است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تعارضات اجتماعی به دلیل محرومیت آب در بین استان ها از دیگر موضوعاتی است که منجر به بروز افزایش اختلافات شده است، اظهار داشت: برای نمونه در حوضه زاینده رود بین استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان در این زمینه مشکلاتی وجود داشت که مرتفع شده است.

چیت چیان خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل کم شدن حجم آب رودخانه ها به حریم آنها تجاوز می کنند و با قرار دادن ایستگاه های پمپاژ مزرعه و باغ جدید احداث می کنند که این اقدام به حقوق کسانی که در پایین دست می بایست حقابه شان دریافت می شود، اجحاف است.

از مرحله مدیریت تقاضا در بخش آب به مدیریت تخصیص رسیده ایم

وزیرنیرو با بیان آنکه در موضوع آب با مسایل چند بعدی اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و امنیتی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: در خصوص حریم رودخانه ها مطابق با قانون حریم کمی و کیفی راهکار قانونی وجود دارد ولی مرتب مورد تجاوز قرار می گیرد و در برخی مناطق در بستر رودخانه ها که کشاورزان در حال کشاورزی هستند، برای جلوگیری از افزایش این اقدام باید اقامه دعوی کنیم.

وی با بیان آنکه به دلیل افزایش جمعیت و نیازها و از طرفی محدود تر شدن منابع آبی نگاه حقوقی به آب باید تغییر کند، افزود: در حال حاضر از مدیریت تقاضا در بخش آب به مدیریت تخصیص رسیده ایم که این مباحث باید در چارچوب قوانین و مقررات صورت گیرد.

وزیر نیرو با طرح این سئوالات که آیا نسل امروز حق دارد به ضرر نسل های آینده به هر میزان از منابع استفاده کند؟ آیا کسی حق دارد به دلیل داشتن پول، بنزین ، برق و آب و انرژی را بیش از حد مصرف کند و آلودگی ناشی از آن وارد جامعه شود؟ از طرفی چه قوانینی می تواند جلوی استفاده از مخاطرات ناشی از مصارف بیش از حد آب را بگیرد؟ را از عمده سئوالات پیش رو در این بخش برشمرد.

مصوبه قطع آب مشترکین پرمصرف قبل از تابستان به نتیجه می رسد

حمید چیت چیان روز یکشنبه در حاشیه اجلاس شورای هماهنگی حقوقی دستگاههای اجرایی در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در خصوص مصرف آب مشترکین پرمصرف طرحی را به هیات دولت ارائه کرده بودیم که با پیگیری ها و بررسی های صورت گرفته این طرح قبل از تابستان سال جاری به تصویب می رسد.

وزیر نیرو گفت: اگر در بخش شرب ۲۰ درصد و در بخش کشاورزی و صنعت ۱۰ درصد صرفه جویی صورت گیرد، در فصل تابستان مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی جاری بارش ها ۱۷ درصد نسبت به متوسط سالهای قبل کاهش داشته است، ادامه داد: در برخی از مناطق کشور مانند استان خوزستان این میزان بارش با کاهش ۴۵ درصدی همراه است که بدون مدیریت مصرف قادر به مدیریت صحیح منابع آبی نخواهیم بود.

مهمترین اولویت وزارت نیرو تامین آب شرب است

وی در خصوص تنش آبی در کلانشهرها نیز افزود: در حال حاضر تنش آبی از ۱۲ شهری که با چالش آبی مواجه بودند با اقدامات صورت گرفته، به چهار کلانشهر کرمان، بندرعباس، سنندج و بوشهر کاهش یافته که برای مقابله با این معضل اقدامات اضطراری صورت گرفته است.

وزیر نیرو در خصوص آبرسانی با تانکر به روستاها نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته به بیش از ۶۵۰۰ روستا با تانکر آبرسانی شد که با اقدامات صورت گرفته تعداد این روستاها به ۶۰۰۰ روستا کاهش یافته است.

0
-26
  

7 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  من واقعا نگران وضعیت آب و خشکسالی هستم.
  امیدوارم به خودمون اومده باشیم و یه مدیریت درست و با نظارت قوی و بدون رشوه و چشم پوشی تو بخش کشاورزی داشته باشیم

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  وزیر نیرو از همه چیز گفتند اما نگفتند یکی از بزرگترین مشگلات کشور در بحث آب، سد سازی هست
  واقعا در کشوری که میزان تبخیر آب از میزان مصرف آب بیشتر هست سد سازی دقیقا می شه بزرگترین معضل در بحث آب!
  در واقع وزارت خانه مطبوع ایشان در کنار وزارت کشاورزی بزرگترین خطر و معضل برای منابع آبی کشور هستند!
  از قدیم گفتن یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • کاکتوس می‌گوید:

   مسعود شهرابی هزاران هزار لایک مثبت برای حرفتان.

   چندی پیش آقای کوشان مهران عزیز لینکی را پیرامون سدهای زیر زمینی برای همگان به اشتراک گذاشتند. (متاسفانه لینک مربوطه را خودم هم گم کردم و برای مطالعه مجدد به آن نیاز دارم اگر کسی دارد سپاس گزار میشود Share کند)

   و موضوع دیگر قطع آب مشترکین پر مصرف است که حتما باید انجام شود و با جریمه همراه باشد.

   امروز وقتی از پنجره خانه به طور اتفاقی نگاهم به همسایه مان افتاد که شیر آب را باز کرده و حیاط خانه را به بهانه شستن جارو زدن شبیه استخر کرده واقعا ناراحت شدم.

   من سنی ندارم اما این را خوب به یاد دارم که مادربزرگم برای شستن و جارو زدن حیاط با ظرفی (آفتابه!) حیاط را نمناک میکردن و بعد جارو میزدند، آن زمان تازه بحران آبی هم نبود.

   فردا دیر است باید از اکنون شروع کرد

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 3. ایمان می‌گوید:

  توپ را به زمین مردم انداختن که هنر نیست!

  اگر با برنامه ریزی اقدام می شد شرایط امروز کشور به این شکل نبود.

  اگر در صنعت کشاورزی مدیران جهاد کشاورزی و مدیران استانی از خواب بیدار میشدند و با مدیریت مناسب به یاری کشاورزان میرفتند و به آنان در خصوص آبیاری بارانی و قطره ای کمک میکردند شرایط به این خرابی نبود البته از این اگرها زیاد است که نمیشود گفت چون مدیران پشت میز نشین فکر میکنند کارها خود به خود درست میشود.

  مهاجرت به شهرها به دلیل نبود امکانات و شرایط مناسب زندگی و از طرفی تامین آب مصرفی برای شهر نشینان که متاسفانه هر روز شرایط پیچیده تر میشود و نبود برنامه بلند مدت همه و همه کشور را به سمت خرابی پیش میبرد.
  امید است روزی برسد که مدیریت کلان کشوری به واسطه ی علم پیش رود نه سیاست.

  آنچه امروز شاهد آن هستیم باعثش مردم نیستند که دائما مد شده است میگویند اگر مردم صرفه جویی کنند چنین و چنان میشود

  در هیچ کجای این دنیا یک مدیر وزارت خانه به مردم نمیگوید صرفه جویی کنید؛ چون تا زیرساخت ها و امکانات زندگی مردم درست نباشد کاری پیش نمیرود. مثال بارز آن مبحث ملی ساختمان است ؛ آیا امروز ساخت و ساز در کشور بر اساس رعایت الگوی مصرف انرژی ساخته میشود ؟ چه کسی باید به این موارد رسیدگی کند؟ شهرداری ها را برای این کار انتخاب کرده اند که به وضوح مشخص است چه میکنند.

  خلاصه آن که کشور را باید با برنامه هدایت کرد.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. بام ایران می‌گوید:

  کشورهای حاشیه خلیج فارس برای آب شرب و مصارف دیگر از دستگاههای عظیم شیرین کننده آب دریا استفاده می کنند
  دو تا از شهرهایی که بحران آب دارن کنار دریا هستند حالا چرا ما هنوز نتونستیم از این تکنولوژی بهره بگیریم خدا می داند و بس !!!!!!!
  همه کار دولت مردان شده فشار بر مردم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. شوکا می‌گوید:

  ۹۰ درصد آب مصرفی تو بخش کشاورزی هدر میره اونوقت شما هیچ راهکاری برای اون ارایه نکردید !!!!!!!!!!!”

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 6. داود می‌گوید:

  دوستان توجه کنید میزان تبخیر از دریاچه سدها کمتر از ۲ درصد ابی است که ذخیره و تنظیم می کنند. اگه سد نسازیم، بخش عمده ای از اون ۹۸ درصد هم از دست میره!
  چرا ۹۸ درصد نیمه پر سدسازی رو نمی بینیم، و فقط داریم دو درصد خالی لیوان رو می بینیم!!؟
  بحث تبخیر بعنوان یک ایراد ، یک بحث غلطی است که در مورد سدها تو اذهان جا افتاده و هممون داریم بدون تحقیق تکرارش می کنیم.
  تازه این میزان اب تبخیر شده ، خود عاملی برای بهبود شرایط میکروکلیما است. مضافا اینکه در هر صورت در شرایطی که سد هم احداث نشده باشه، مقداری از اب رودخانه ، تبخیر میشه. و به هر حال تبخیر صفر نمیشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>