عامل کشتار پلنگ ایرانی در شهرستان ایوان به تحمل سه سال حبس، پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و مصادره دو اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم گردید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): فروردین ماه سال جاری یک پلنگ ایرانی به طرز بی رحمانه ای در شهرستان ایوان استان ایلام کشته شد.

رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان ایوان در این باره گفت: این پلنگ توسط یکی از دامداران منطقه در ارتفاعات «شره زول» و در منطقه ای به نام «پلنگ کنا» با شلیک گلوله از پای در آمد.

علی محمودی اظهار داشت: پس از این حادثه باتلاش نیروهای یگان محیط زیست شهرستان ایوان، عامل کشتار پلنگ شناسایی و با شکایت اداره محیط زیست این شهرستان پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی تشکیل شد.

سپس محیط بانان طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی، منزل متهم را مورد تفتیش و بازرسی قرار داره و یک قبضه اسلحه گلوله برنو و یک اسلحه پنج تیر پران (هر دو سلاح دارای مجوز) از منزل وی کشف و توقیف گردید.

متهم در جریان بازجویی های اولیه منکر هرگونه تخلفی بوده و تصاویر منتشر شده را غیر واقعی و ساختگی (فتوشاپ) عنوان کرده بود و هرگز نشانی محل دفن یا رها نمودن لاشه پلنگ را در اختیار مامورین و دادگاه قرار نداد.

اما بررسی های کارشناس رسمی دادگستری، تصاویر موجود را کاملا واقعی و غیرساختگی دانست، بنابراین متهم نیز به ناچار به کشتار پلنگ اعتراف نمود.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادسرای شهرستان ایوان، بزه انتصابی به متهم از بابت شکار یک پلنگ ایرانی محرز و مسلم دانسته شد.

بنابراین دادگاه متهم را به تحمل سه سال حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید) و پرداخت پنجاه میلیون ریال جزای نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم نمود.

همچنین با رای دادگاه مجوز دو قبضه اسلحه کشف شده از منزل متهم نیز لغو و سلاح های مذکور به نفع دولت مصادره گردید.

متن حکم صادر شده بشرح زیر می باشد:

در خصوص اتهام آقای …. فرزند …. اهل و ساکن …. دائر بر ارتکاب بزه شکار یک قلاده پلنگ در تاریخ ۱۳۹۴/۱/۱۶ در شهرستان ایوان، نظر به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایوان، دادگاه پس از بررسی جمیع اوراق و محتویات پرونده، گزارش مامورین یگان حفاظت محیط زیست استان، ملاحظه تصاویر ماخوذه از متهم در کنار لاشه پلنگ شکار شده، نظر کارشناسی مربوطه که به صراحت و بدون هیچگونه تردیدی عکس را واقعی و اصیل معرفی می نماید و اقرار متعاقب متهم مبنی بر اصیل بودن تصاویر و عدول از اظهارات قبلی، صورتجلسه کشف دو قبضه اسلحه شکاری در ید خانواده متهم و نوع جراحت وارده به پلنگ که توسط سلاح شکاری کشته شده است و سایر شواهد و قرائن موجود در پرونده ازجمله عدم همکاری متهم در معرفی محل دفن حیوان شکار شده، لذا بزه انتصابی شکار یک قلاده پلنگ توسط نامبرده را محرز و مسلم دانسته، مستندا به مواد ۱۳ و ۱۴ قانون شکار و صید متهم را به تحمل سه سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می نماید.

همچنین اسلحه های مکشوفه شامل اسلحه برنو و پران نیز در راستای ضبط اسلحه های بکار برده شده در جریان شکار غیرمجاز به نفع دولت ضبط و در اختیار وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

و اما در خصوص دادخواست جبران ضرر و زیان ناشی از جرم، اداره شاکی نسبت به متشاکی به خواسته مطالبه پنجاه میلیون ریال بابت شکار یک قلاده پلنگ، دادگاه پس از بررسی اوراق و احراز سوء نیت متهم و تحقق ارکان مسئولیت مدنی در فعل متهم و ضرر وارده ناشی از شکار نامبرده به محیط زیست و اینکه پلنگ از نمونه های نادر و در حال انقراض معرفی گردیده، دعوی خواهان را وارد دانسته و مستندا به ماده ۱۹۸ و ۵۱۵ قانون آیین دادرسی دادگاه ها در امور مدنی، متهم را به پرداخت مبلغ پنجاه میلیون ریال در حق خواهان بابت اصل خواسته و پرداخت هزینه دادرسی که اجرای احکام کیفری آن را محاسبه می کند محکوم می نماید.

رای صادره حضوری بوده و ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجدیدنظر استان می باشد./

+2161
-3
  

57 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  بدبختانه برای حیات وحش مظلوم این سرزمین باید سوگوارانه گریست…
  و از آن بیشتر برای جهالت انسانی که تنه به تنه شیاطین زده و با نابودی زیبایی های آفرینش، سخت به ساختن جهنم بر ویرانه های جهل مشغول است…

  پر طرفدار Thumb up 68 Thumb down 7

 2. علی غمگین می‌گوید:

  خیلی دردآور هست که این بی وجدان با سند جنایتش اینقدر با افتخار عکس انداخته و دردآور هست که متاسفانه از این قبیل انسان نماها کم نیست.

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 4

 3. حامدی می‌گوید:

  کاش پلنگها و خرسهای غرب کشور رنگ آرامش رو ببیننند. همین طور همه ی حیوانات ایران و کل کره ی زمین.

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 7

  • اهورا می‌گوید:

   زیست بوم و حیات وحش پیش پا افتاده ایران برای مسوولان حتمااااا رنگ آرامش را خواهد دید!!!!
   هم اکنون داریم می بینیم که کشتار های پلنگ و دیگر حیوانات چند برابر شده طبیعت ایران دارد در آتش می سوزد و خاکستر می شود بی آبی و خشک سالی دارد بیداد می کند هوای ناپاک ایران نفس ها رو گرفته طبیعت ایران بوی گند آشغال می دهد آن گاه مسوولان یکبار نیامدند جلوی این بدبختی ها را بگیرند و هر روز و هر ثانیه یه جای ایران در آتش دارد می سوزد یک جا جانیان حیات وحش جانوران بی گناه را زجر کش می کنند و به سلابه می کشند و بادی هم به غبغب می اندازند یا جاده سازی هایی که بلای جان حیات وحش شده یا معدن و کاوی سد سازی که طبیعت را زشت و ویرانه کرده…
   یه نگاه کنیم همه این بلاها خدادادی نبوده بلکه بانی همه این ها موجود ۲ پا بوده و هست و خواهد بود شکی هم در آن نیست.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 4. میش مرغ می‌گوید:

  از قاضی پرونده کمال تشکر را دارم

  امید است تمام قضات با توجه به وضعیت قرمز محیط زیست کشور برای پروندهای کنونی تصمیمات قاطعی بگیرند

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

 5. علی برگر می‌گوید:

  فقط پنج میلیون تومان!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 5

 6. حسام ( میر شکار ) می‌گوید:

  پنجاه میلیون ریال ! یعنی چی آخه ؟؟

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 24

 7. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  وقتی به تصویر این پلنگ نگاه می کنم و شکوه و بزرگی را در این آفریده خداوند می بینم افسوسم شدت بیشتری پیدا می کنه

  این حکم مرحمی هرچند کوچک بر این زخم عمیق بود

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

 8. پلنگ دشتستان می‌گوید:

  از قاضی کمال تشکر را دارم سه سال زندان خوبه اما باید هر چه سریعتر جریمهای جدید ابلاغ بشه تا از شدت جرایم کاسته بشه

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

 9. شکارچی نیمه پشیمان می‌گوید:

  این یکی حقش بود
  پلنگ مگه شکاره طرفش تیر میندازی
  شکارچی که شکارچی نمیکشه

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 25

  • محمد رضا می‌گوید:

   این فرد پلنگ را هدف قرار داده و دیگری غذای پلنگ! بهتر است زین پس به جای واژه شکارچی از واژه شکارکش و شکار دزد استفاده نمایید. شکارکش هایی که به این سایت سر میزنند، به ظاهر از این افراد اعلام برائت می کنند و از پشت مانیتور با او گلاویز می شوند اما حقیقت این است وقتی در طبیعت به هم میرسند آنچنان همدیگر را در آغوش میگیرند و برای هم نوشابه باز میکنند که آدم فکر میکند همزادی دارند.با کامنت های مختلف و اسامی متعدد و منفی های پوشالی سعی در ایجاد سیاهی لشکر داشته و بدنبال آنند این ذهنیت برای مخاطب ایجاد شود که عمل شکار زدن یک سنت و فرهنگ باستانی و علاقه بیش از نیمی از جمعیت کشور است، در واقع سخت در اشتباهند چون این نظرات که گاهی به صدور مجوز ختم میشود را مدیران سازمان خوانده و از این حجمه ها نگران میشوند.وجود یک میلیون و نیم اسلحه مجاز و غیره نگرانی هم دارد و نه تنها برای وحوش و سلامت محیط بان بلکه امنیت مردم را هم به خطر انداخته. امیدواریم با ورود مشاوران نظامی به سازمان بساط اسلحه برچیده شود. چند برابر پولی که مجوز داران پرداخت کرده اند عودت داده شود و چنان با صیادان و شکار دزدان و دامداران متخلف برخورد شود که در تخیلات شان هم نگنجد! و مهمتر از همه این مدیران و مشاوران نظامی مشتری گوشت شکار نباشند و قانون را بدون ملاحظه اجرا کنند.

   پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 20

   • شکارچی نیمه پشیمان می‌گوید:

    این داستانایی که تعریف کردی خیلی خوبه اگه اجرا بشه
    چند برابر نمیخام همون پول اسلحمو بدن تحویلش میدم
    شکار کشم کسیه که به ماده وبره شلیک میکنه وتو شکار زیاده روی میکنه
    به پروانه و مجوزم نیست
    شکار یه نوع مرامه در برخورد با طبیعت
    که کی هدف بگیری وکی فقط نگاه کنی
    شمام اگه میخای در مقابل فهمیدن مقاومت کنی خود دانی

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 8

    • محمد رضا می‌گوید:

     حقیر هیچوقت قصد بی احترامی به شخص خاصی را نداشته ام، عموماً اخباری که میشنویم کشتار ماده، بره،پلنگ، خرس و…. با اسلحه مجاز! کسانی که اسلحه دارند و با دیدن این وضعیت از داشتن سلاح نادم و پشیمان هستند ارزش تقدیر و تجلیل دارند، حال اگر این تصمیمشان را کسی ندید و درک نکرد مهم نیست،زیرا مالک تمام هستی میبیند و برهمه چیز واقف است..

     داغ Thumb up 10 Thumb down 9

   • فیلد من می‌گوید:

    شکارچیان که دارند از میدان حذف میشوند!
    میزان آگاهی عموم مردم نسبت به چندسال گذشته بطوری افزایش یافته که بغیر از این سایت، تقریباً در همه جای دیگر حتی در روستاهای دور افتاده و بین دامداران، شکار و شکارچی را به چشم بد نگاه میکنند و به او اعتماد نمیکنند. پس اصلاً نیازی نیست چنین متن هایی بنویسیم.
    به امید خدا اگر همین روند ادامه یابد تعداد همیاران محیط‌زیست و مخبرین آنقدر زیاد میشود که اگر کسی اسلحه اش را در خانه اش تمیز کرد، محیط بان بفهمد.

    داغ Thumb up 10 Thumb down 14

 10. مرتضی باقری می‌گوید:

  ارزش پلنگ بیشتر از این رقم جریمه میباشد

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 3

 11. حسن می‌گوید:

  این احمق میره زندان اما تاوان کارش رو محیط زیست این کشور میده

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 12. مسعود شهرابی می‌گوید:

  حکم خوبی بود میزان حبسی که قاضی می تونه در نظر بگیره بیشتر از سه سال نیست و قاضی حداکثر رو در نظر گرفته در مورد توقیف اسلحه که خیلی خوب شد چون اینا هر روز با گله تو کوه و جنگل هر بلایی با اسلحه سر حیوانات میاوردن
  صدور این احکام و اعلام عمومی این احکام باعث می شه هر احدی دنبال پلنگ کشی و گرفتن عکس یادگاری با پلنگ نگونبخت و انتشار عکس و به نوعی تبلیغ پلنگ کشی نیافته
  امیدوارم در صورت تجدید نظر حکم تایید بشه
  اینکه متهم نمی گه لاشه پلنگ کجاست مشکوک هست بهتره تحقیقات برای پیدا کردن لاشه پلنگ ادامه داشته باشه

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 6

 13. حداد می‌گوید:

  خسته نباشید قابل تجدید نظر……!!!!!!!
  پول اون اسلحه ها از جریمه کشتار پلنگ بیشتره….
  چرا جریمه ها هنوز همونیه که بوده…پس چی شد…..اینا همش حرفه.؟؟

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

 14. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  یعنی این رای اجرامیشه؟؟؟ یا میره تجدید نظر سه سال میشه سه روز؟
  ضمنا پس این جریمه ها کی قراره اعمال بشه؟
  مگر تصویب و ابلاغ نشده؟
  حالا ممکنه این موضوع مال قبل بوده باشه وشاملش نشه، ولی مواردی که از این به بعد پیش میاد جریمه های جدید شاملش میشه؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 6

 15. امین منصوری می‌گوید:

  آخه این چه کرمی است که به جان بعضی ها افتاده؟ کشتن پلنگ و خرس و عکس گرفتن با آنها

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 16. امین منصوری می‌گوید:

  آخه این چه کرمی است که به جان بعضی ها افتاده؟ کشتن پلنگ و خرس و عکس گرفتن با آنها

  کشتن پلنگ و خرس هیچ توجیهی ندارد مگر فقط در یک صورت و آن در خطر بودن جان انسان در اثر حمله اینگونه حیوانات

  داغ Thumb up 26 Thumb down 29

 17. فیلد من می‌گوید:

  پس این تصویب جدید در خصوص جرائم کی اعمال میشه؟؟؟ این جانی باید تمام زندگیشو ازش میگرفتند!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 8

 18. امیرحسین می‌گوید:

  کاش تعبید هم در مجازات بود تا حیات وحش ایلام از شرش راحت بشه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

  • منا می‌گوید:

   در کشور فرانسه جدیدا قانون گذاشتن اگر کسی حیوان اهلی اش مثل سگ و گربه را ول کند بدلیل تعطیلات سی و پنج هزار یورد جریمه داردمی شود. در اینجا با این حیوانات نادر چکار می کنند. بنظرم جریمه بالا صرف بهبود محیط زیست حیوانات شود و قسمتی از وقت متهم در هفته صرف ایجاد حفاظ بهتر برای حیوانات و دمداران بشود. واین واقعیت را باید در نظر گرفت با زیاد شدن جمعیت چنین حصارهایی نیاز است بین حیوانات اهالی و طبیعت وحش. و می توان از نیروی کار متخلفین استفاده کرد و برای خودشان هم درس خوب هست. با تشکر فراوان

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 19. ali می‌گوید:

  واقعا جای تعجبه !
  حکمش خیلی سبکه جای شک ندارد با این احکام سبک این جرایم تکرار شود

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 20. mohammadreza می‌گوید:

  دسته قاضی محترم ک کوتاهی نکردو حکمه تقریبا خوبی داد میبوسم ممنون

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

  • امید می‌گوید:

   هنوز که معلوم نیست حکم تایید بشه..باید دید توی دادگاه تجدید نظر چه اتفاقی میفته..لطفا پیگیری کنید و رای تجدید نظر رو اعلام کنید..

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 21. رشید می‌گوید:

  متاسفانه جریمه کشتار پلنگ ناچیز است و دامداران با مشاهده این حیوان باشکوه قصد جانش را میکنند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

 22. Nature می‌گوید:

  وای از حماقت…..
  بارها تو کامنت هام گفتم که هموطنان فهیم آیا دیدن یک پلنگ زنده و باشکوه ایرانی در دل صخره ها و کوها زیباتره یا به شکل یه پلنگ بیجان پرخون و یا یه تاکسی درمی بد شکل…..
  چرا خیلی از ما به این موضوعات فک نمیکنیم؟!!
  چرا به خودمون اجازه میدیم که حق حیات رو از موجودی که خداوند بهش حق حیات داده بگیریم…
  در ضمن مگه جزای نقدی پلنگ هشتاد میلیون تصویب نشده بود، پس چی شد؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 4

 23. مهراب از اراک می‌گوید:

  خدا انشالله از روی زمین بر داره تورو که بدون وجود هیچ خطری این حیوان زیبا را بطور وحشیانه کشتی….

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 5

 24. کاوه کرجی می‌گوید:

  چرا جریمه جدید و اجرا نکردن؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

  • kooshan می‌گوید:

   دوست گرامی ، آقای کاوه کرجی ،
   گرچه مشخص نیست که جریمه های جدید رسمأ به اجرا گذاشته شده یا خیر ؟ ولی بر اساس یک رویه حقوقی پذیرفته شده جهانی فقط در صورتی که جریمه و مجازات جدید سبکتر باشد ، جهت کمک به متهم یا متخلف ، که قبل از اجرای قانون جدید مرتکب جرم یا تخلفی شده ، اعمال می شود .
   پس بعلت سنگین تر بودن ، جریمه های جدید در باره متخلفین و پرونده های گذشته قابل اجرا نیست .

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 25. شکاربان می‌گوید:

  میگن پلنگ وحشی ، ولی این جنایتکار از هر موجود وحشی و درنده ای بدتر است
  شوربختانه مسائل مربوط به فرهنگ محیط زیست در استانهای غربی کشور بسیار ضعیف و نا امید کننده است
  شعرها و داستانهای نه چندان مردم پسند از عجین زندگی آن مردم با تفنگ و سلاح، برخی از آنان را به ماشین های کشتار تبدیل کرده و به همین خاطر مبینیم و میشنویم هر روز بر شمار کشتار جانوران افزوده میشود، این نگرش و فرهنگ نادرست باید ریشه کن بشه ، بله انسان با داشتن تفنگ و …… غیور و متعصب نمی شود بلکه دانش و عقل است که انسان را متمایز میکند، ولی ایکاش جریمه های ۹۴ را به این قاتل شرور میدادند تا درس عبرتی می بود برای سایر قاتلان و نابودگران حیات وحش ایران.

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

 26. مسافر زمین می‌گوید:

  یکی از علتهای گیر افتادن متخلفین عکسها و فیلمهایی است که آنان از کارهای خود میگیرند.
  اگر کمی دقیق تر به این مساله نگاه کنیم متوجه واقعیتی تلخ خواهیم شد و آن این است که چقدر این آقایان متخلف احساس راحتی و آرامش میکنند که از اعمال خود عکس میگیرند و آن را در جامعه برای افتخار پخش میکنند . اشکال کار در کجاست؟

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 27. mehran می‌گوید:

  هیچ اتفاقی مثل این مورد دل من رو نسوزوند

  جانداری که کشته شده از همه جهت از جانداری که اونو کشته ، ارزشمندتره

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 28. شکارچی می‌گوید:

  با سلام دوستان شکارچی هیچ وقت شکارچی رو نمیزنه به قول دوست عزیز مون واقعیت این هست که پلنگ و خرس و این جور درنده ها چون خیلی کم شدن حیفه زدنشون من به عنوان یه شکارچی هیچ وقت این کار رو نمیکنم با توجه به اینکه منطقه ما تا حدودی از این موارد حیوانات زیاد هست حتی اگه باهاشون روبرو بشم یا شلیک هوایی یا فرار هرچند که شکارچی های واقعی میدونن خرس و پلنگ و کلا هر جونوری انسان رو که میبینه فرار میکنه مگر اینکه مثل این آقا کمین بزنی واسه شکارش و هیچ وقت شکارچی واقعی این کار رو نمیکنه این رو مطمن میگم ولی در خصوص جریمه زندان زیاده نقره داغش عالیه ولی باید تا یه مدت سلاح هاش توقیف بشه نه مصادره دلیل دارم دوستان اسلحه مجوز دار بعد از شخص متعلق به حفاظن اطلاعات ارتش باید تنبیه بشه ولی با این شدت طرف مطمعنن لج میکنه اسلحه بدون مجوز از بهترین نوع خودش خریداری میکنه هیج جایی هم شمارش )(اسلحه) ثبت نیست اون وقت نسل گنجشک رو هم بر میداره تازه یه دشمنی خطرناکی هم با اون قاضی و اون مامور محیط بان ایجاد میکنه که شک نکنید عواقب خطرناکی داره خداوکیلی مورد این جوری زیاد پیش اومده وحالا حالا ها داستان هاشون ادامه داره به هر حال کارش بسیار اشتباه بوده حقش بود جریمه بشه و زندان بره ولی توقیف داعم اسلحش اون قدر منطقی نبوده برای یه مدت باید توقیف میشد ولی کارش خیلی اشتباه بوده نامرد ی کرد،

  داغ Thumb up 27 Thumb down 33

  • حسام ( میر شکار ) می‌گوید:

   آفرین درود به شما
   کلا شکار عمل صحیحی نیست اما برخی به عنوان یک رسم و پیشه دنباله رو اونن . ولی اینکه شکارچی شکارچی رو نمیزنه یک شعار کاملا صحیحیه

   داغ Thumb up 17 Thumb down 23

 29. شکاربان می‌گوید:

  با درود به دیده بان گرامی،لطفاً گستره کار را در دنیای مجازی افزایش بدید، با راه اندازی گروه دیده بان در برنامه **تلگرام ** موبایل ،چرا که به دلیل استفاده همیشگی و همراه داشتن گوشی این امکان را برای اعضا فراهم میکنه تا بتوانند زمان بیشتری را در خصوص مسائل محیط زیست و حیات وحش صرف کنند و همینطور اطلاع رسانی با عکس ها و تصاویر بروز را در اختیار گروه و …قرار بدهند،با سپاس از شما!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 30. حامی طبیعت می‌گوید:

  باز هم تشکر می کنیم از آقای هوشمند به خاطر انعکاس اینگونه اخبار . امید وارم تمامی دوست داران محیط زیست اینگونه اخبار رو در شبکه های اجتماعی مثل وایبر ،واتس اپ وتانگو و….به اشتراک بزارن

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 31. دوستدار محیط زیست و می‌گوید:

  متاسفم

  ما به عنوان انسان به خودمان اجازه میدهیم به تمام موجودات توهین کنیم و حق زیستن را از آنان بگیریم و…..آیا واقعا ما اشرف مخلوقاتیم؟

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 32. دوستدار محیط زیست و می‌گوید:

  عکس این موجود زیبای آفرینش دیدم اعصابم خرد شده

  خدا لعنتشون کنه . مجازات برای شکارچی خیلی کمه بخصوص مجازات نقدی

  باید در این زمینه فکر اساسی و پایه ای انجام بگیرد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 33. شوکا می‌گوید:

  به نظرم حکم خوبه ولی میتونست بهترم باشه همون طور که رهبر فرمودند بهتره حبسها جایگزین مجازاتهای اجتماعی بشه
  امیدوارم که فرهنگسازیا بیشتر بشه و دیگه شاهد اینگونه جرایم نباشیم

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 7

 34. دقتی فر می‌گوید:

  شکار میکنن ، دروغ میگن و…. فقط پنجاه ملیون ریال؟

  پنج ملیون به چه درد محیط زیست می خوره؟

  میشه باهاش یه آبشخور سیمانی ساخت ؟ واقعا خیلی کمه

  کاش با این بی شرم با قوانین و جریمه های جدید برخورد می کردند.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 35. پارسه۱۲۱ می‌گوید:

  آخه پنج میلیون شد جریمه ؟
  اما از اینکه سلاحهای اون نامردو مصادره کردن خیلی خوشحالم
  زندان هم که حقش بود امیدوارم تو زندان دعواش بشه چشمش در بیاد

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 36. kooshan می‌گوید:

  در باره مقدار مناسب جریمه و حبس جهت اینگونه متخلفین ، بنظر میرسد با تصویب جریمه های جدید ضرر و زیان قسمتی از کار انجام شده و در شرف اجراست و شاید تابحال به ادارات محیط زیست نیز ابلاغ شده باشد.
  در ضمن رسیدگی به جنبه قضائی تخلفات هم بعهده دادگاهها و قضات محترم است و قاضی این پرونده حداکثر مجازات حبس را در مورد این فرد اعمال کرده که اجرای آن موکول به تأئید در مرحله تجدید نظر است
  بهرحال این روند و روال قانونی کار در همه زمینه هاست و نمی توان ایرادی به آن گرفت ، مشخص است که احکام صادره توسط دادگاهها نیز منطبق بر “مواد قانون شکاروصید ” است و تغییر در آنها مستلزم اصلاح قانون فعلی است که نیاز به تصویب مجلس داشته و در شرایط مقتضی “س.ح.م.ز.” می تواند در این مورد اقدام کند
  بنظر میرسد در شرایط فعلی بعلت بالا بودن آمار تخلفات افزایش مجازات حبس ممکن و شاید مفید هم نباشد و بهتر است بر موضوع مصادره و ضبط وسائل و ابزار و آلات مورد استفاده متخلفین تمرکز کرد و ارجح است اصلاح قانون شکار وصید در این راستا مدنظر دولت و “س.ح.م.ز.” باشد در این صورت امکان در اختیار گذاردن سلاحهای ضبط شده با تخفیف و قیمت مناسب به اشخاصی که باشگاههای تیراندازی را تأسیس و راه اندازی کنند فراهم می شود و سایر وسائل کشف و ضبط شده را هم می شود فروخت و درآمد حاصل را در جهت رفع کمبودهای ضروری و اصلی “س.ح.م.ز.” مثل تجهیز محیط بانان هزینه کرد .
  ضمنأ آن دسته از سلاحهای ضبط شده که قابل استفاده در باشگاههای تفریحی- تیراندازی نباشند را می توان بقیمت ضایعات در اختیار تولیدکنندگان سلاحهای مناسب قرار داد تا در خط تولید مورد استفاده قرار دهند.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 6

 37. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  چرا حکم بر اساس مصوبه جدید براش صادر نشده…؟
  این باید تا ابد تو حبس بمونه

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 38. سپیده می‌گوید:

  هنگامی که مجازات جرایمی از این قبیل با جرم هم خوانی نداشته باشه ما هر بار شاهد چنین شرارت هایی هستیم
  تخریب و بهره وری از محیط زیست و منابع طبیعی و سرمایه های ملی از سوی اقلیتی از جامعه و به بهانه ساختن سد و جاده و مانند اینها محکوم است چون طمع و آزمندی دل بیمار زمین خواران و ویلا سازان و شکارچیان را در لابه لای جنگلها و زیستگاه های حیات وحش افزایش میدهد
  پس هر گونه تصرف زمین و تجاوز به حریم محیط زیست و حیات وحش و جنگلها و دریاچه های کشور اعم از تخریب و برداشت خاک، شکار حیوانات، آتش سوزی عمدی جنگلها، چرای دام در جنگلها، قطع درختان جنگلها، جاده و ویلا سازی در لا به لای جنگلها و زیستگاه های حیات وحش که تصادف یا شکار حیوانات را به دنبال خواهد داشت و سد سازی بر روی رودخانه های منتهی به دریاچه ها که مرگ دریاچه ها را به دنبال خواهد داشت از مصادیق بارز تجاوز به حرمت و ناموس و سرمایه های ملی کشور به شمار می روند و مجرمانی از این قبیل مفسد فی الرض شمرده می شوند و حکم اعدام برایشان لازم الاجراست.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 9

 39. علی می‌گوید:

  جریمه ناچیزی برایش در نظر گرفته اند. همچین حبس اش!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 40. داریوش می‌گوید:

  امیدوارم در تجدیدنظر ۸۰ میلیون جریمه بشه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 41. Caracal می‌گوید:

  تا درس عبرتی برای حیوان کشهای بی فرهنگ باشه ولی این حکم نسبت به جرمی که انجام داده خیلی کمه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 42. عسل بانو می‌گوید:

  پس این جریمه ها جدید کی اجرا میشن ؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 43. محسن می‌گوید:

  با ۳ سال حبس و ۵ میلیون تومن خسارت و مصادره ۲ تا اسلحه واقعا فکر می کنید جلوی این وحشی گری رو می گیرید !!!!؟ ذهی خیال باطل . مطمئن باشید ۳ سال حبس رو هر جوری شده ( به طرق مختلف و راهکارهای متعارف ) طرف از زیرش در می ره ، ۵ میلیون و ۲ تا اسلحه هم که براش چیزی نیست …
  اینجوری پیش بریم باید منتظر روزی باشیم که محیط زیست و حیات وحش ما باید برای همیشه به خاطرات بپیونده …

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 44. دوستدار پارک ملی گلستان می‌گوید:

  باید گریست به ضعف سازمان محیط زیست که هنوز برنامه ای برای فرهنگ سازی نداره………………حکمی که برای این نامرد بریدن کمه باید حبس ابد بشه………….. تا جریمه سنگین نباشه رعایت نمی کنن مثل کمربند ایمنی

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 45. شیرین می‌گوید:

  قاتل حیوانات فقط پنج میلیون جریمه شد!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 46. s.f می‌گوید:

  دم قوه قضاییه گرمممممممممممممممم
  حکم واقعا عالی بوده ایولا
  ایشالا قاتل خیر از زندگیش نبینه پلنگ به این زیبایی رو کشته

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>