صیادان و قاچاقچیان سازمان یافته، آبزیان دریای خزر را در آستانه نابودی قرار داده اند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از صید بی رویه در دریای خزر، گفت: صیادان غیرمجاز با استفاده از روش‌ها و فناوری‌های جدید، نسل ماهیان خاویاری و دیگر آبزیان را با خطر نابودی و انقراض مواجه کرده‌اند و این معضل نشان‌دهنده کافی نبودن تلاش‌های مسئولان برای حفاظت از آبزیان در حال انقراض است.

نسل ماهیان خاویاری به کمتر از یک صدم تقلیل پیدا کرده

محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت با بیان اینکه صید غیرمجاز، ماهیان خاویاری دریای خزر را تهدید می‌کند، گفت: متاسفانه این گونه در حال انقراض قبل از اینکه به تولیدمثل بپردازند توسط صیادان غیرمجاز صید می شود و این اقدام باعث شده نسل ماهیان خاویار به کمتر از یک صدم تقلیل پیدا کنند.

شمار ماهیان خاویاری دریای خزر به هیچ عنوان قابل قیاس با ده سال گذشته نیست و این معضل به خاطر نبود استراتژی و مدیریت قوی برای احیای ذخایر دریای خزر و ضعف دولت برای حفاظت از این گونه ها است.

مافیای صید غیرمجاز ماهی و قاچاقچیان سازمان یافته عامل اصلی نابودی ذخایر آبزیان

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، وجود مافیای قاچاق ماهی و صیادان غیرمجاز را دغدغه‌ای جدی دانست و گفت: متاسفانه به خاطر عدم نظارت درست، صیادان غیرمجاز و قاچاقچیان سازمان یافته با ادوات و تجهیزات پیشرفته بخش عمده‌ای از آبزیان را به طور غیرقانونی صید کرده و باعث از بین رفتن گونه‌های نادر آبزیان شده اند.

قربانی بقای صیدو  صیادی و همچنین حفظ و احیای آبزیان دریای خزر را نیازمند عزم همگانی در برخورد با همه عوامل نابودکننده ذخایر آبزیان خواند و گفت: بهتر است صیادان و شهروندان برای برخورد با صیادان غیرمجاز نهایت تلاش خود را داشته باشند.

صید غیرمجاز آینده شغلی صیادان را به مخاطره می اندازد

قربانی با بیان اینکه صید غیرمجاز آینده شغلی صیادان را به مخاطره می‌اندازد، گفت: لازمه صید پایدار و حفظ آبزیان دریای خزر، جلوگیری از صید غیرمجاز و برخورد جدی با آن است.

لزوم برخورد جدی با صیادان غیرمجاز

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس نهم، بر ضرورت حفظ و احیای آبزیان در حال انقراض دریای خزر تاکید کرد و گفت: برای حفظ و احیای آبزیان دریای خزر باید با ارائه یک برنامه منجسم و جامع، تعادل در صیادی را برقرار و با صیادان غیرمجاز به شدت برخورد شود.

وی ادامه داد: به خاطر عدم برخورد جدی، صیادان غیرمجاز و مافیای قاچاق ماهی، ماهیان خاویاری و استخوانی را با خیال راحت صید کرده در حالیکه صیادان که از راه صیادی ارتزاق می کنند کمتر از صیادان غیرمجاز صید دارند.

ضرورت اصلاح قوانین مربوط به صید و صیادی

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت اصلاح قوانین مربوط به صید و صیادی برای حفاظت بیشتر از ذخایر و آبزیان دریا تاکید کرد و گفت: در راستای حفاظت از آبزیان دریا باید در قوانین مربوط به صید و صیادی بازنگری اساسی صورت گرفته و با اتخاد تدابیر سختگیرانه و نظارت بیشتر بغرنج‌تر شدن وضعیت ذخائر دریاها را کاهش داد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه حفاظت از آبزیان دریای خزر، گفت: در کل سیاست‌ها و عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص جای سوال دارد.

+49
0
  

6 دیدگاه

 1. ردپا بر جا نگذار می‌گوید:

  به این معضل میگن tragedy of the commons (تراژدی منابع مشترک) کافیست این کلمات را در گوگل سرچ بکنید تا با این تراژدی بیشتر آشنا بشین

  در واقع انسان های درگیر در یک منبع مشترک هر کدوم زور بیشتری می زنند تا از منبع برداشت بیشتر داشته باشند. چون میگن چرا ما نخوریم در حالیکه اگه ما نخوریم بقیه میخورن. غافل از اینکه منابع محدود هستند و با این رویه اصل منبع خشک میشه

  اینجاست که دولت ها با وضع قوانین سخت و مشت های آهنین می توانند جلوی این چپاولگران را بگیرند البته به شرط اینکه …

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 2. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  مگر با کشتار پرنده های مهاجر تو فریدونکنار کسی مبارزه میکنه که با صید غیر مجاز ماهی مبارزه بشه؟؟؟اصولا مگر محیط زیست اهمیت داره؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 3. مهراب از اراک می‌گوید:

  به این آقا بگید خودشو ناراحت نکنه.
  این یه امر طبیعی هست و چیز جدیدی نیست.
  مجلس یک هفته به فکر هست ولی بعداز آن این مسئله از یاد همه میره.
  پس بیخودی خودشو خسته نکنه.
  والا بخدا

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 4. سید حسین می‌گوید:

  فاجعه ای به مراتب عظیمتر در عمق دریا ودور از چشم همه صید غیر مجاز ماهیان است فاجعه فریدونکنار که جلوی چشم همست کاری نمیتونن بکنن صید ماهی در کیلومتر ۶۰ ۷۰ دریا که جای خود دارد. در حد فاصل بندرگز تا نواحی مرزی گمیشان سیل عظیمی از صیادان غیر مجاز با قایقهای سنگین هر روز به تاراج دریا میروند وکسی با انها کاری نداره. همتون از ماه بعدمیتونبن بیاین ببینید روز روشن تلاش این عزیزان را.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 5. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  جالبه که اکثر نمایندگان در این سه سال و نیم که از دروه ی نمایندگیشون گذشته خیلی از این مشکلات و مصیبت ها رو ندیدن و خبری از این نطق های قررررررا شون نبوده یهههههو در این سه چها ماه آخر نطق و انتقادشون باز شده و به زمین و زمان ایراد میگیرن اونوقت توقع دارن مردم باور کنن نیت شون غرض های سیاسی و انتخاباتی نیست

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 6. reza می‌گوید:

  این حرف ها بخاطر نزدیک شدن به انتخاباته

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>