تراز آب دریاچه ارومیه در دوم آبان به پایین ترین سطح در ۲۰سال گذشته رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تراز سطح آب دریاچه ارومیه درروز دوم آبان سال جاری به ۱۲۷۰٫۰۴ متر سطح دریا رسید که این تراز پایین ترین سطح در طول ۲۰ سال گذشته و در واقع در طول تاریخ حیات دریاچه بوده است.

این در حالی است که تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه ۱۲۷۴٫۱ متر از سطح دریا می باشد.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

نمودار زیر تراز سطح آب دریاچه ارومیه را در روز دهم مهرماه از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۳ همه ساله نشان می دهد.

نمودار فوق گویای این است که تراز سطح آب دریاچه از سال ۱۳۷۴ رو به کاهش نهاده است اما تا سال ۱۳۸۰ هنوز از تراز اکولوژیک دریاچه (۱۲۷۴٫۱۰) پایین تر نبوده است.

این افت از سال ۱۳۸۰ به بعد تقریبا همه ساله ادامه داشته و تراز دریاچه در سوم آبان ۱۳۹۳ به ۱۲۷۰٫۴۴ و در سوم آبان ۱۳۹۴ نیز به پایین ترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته یعنی ۱۲۷۰/۰۴ (حدود ۴ متر پایین تر از تراز اکوژیک) رسیده است.

0
-34
  

22 دیدگاه

 1. پرنده مهاجر می‌گوید:

  بهتره به نظرات پروفسور کردوانی پدر علم کویر در خبرها مراجعه کنید انتقال اب به ارومیه هیچ مشکلی ازش حل نمیکنه این چیزیه که طبیعت خواسته باید ازین فرصت استفاده بهینه کرد چون با انتقال اب به سطح نمکی دریاچه ابی با غلظت بالای نمک داشته که موجودی توش زنده نخواهد ماند باید نمک مرغوب سطح این دریاچه برداشت شود ااین بهترین راهکارست

  داغ Thumb up 10 Thumb down 11

 2. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  ای بابا
  جای دیگه نوشته بود که امسال نه تنها پایین نرفته چهار سانت هم اومده بالا!
  کی درست میگه پس؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

  • دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

   جناب مجید

   ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه تنها مرجع رسمی و معتبر برای ارائه آمار و داده های مختلف در مورد دریاچه ارومیه است.
   مطالب فوق برگرفته از وب سایت رسمی این ستاد است.

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 3. دوست می‌گوید:

  زنده باد
  هر روز بد تر از دیروز

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 4. رشید می‌گوید:

  خدا اون روز را نیاورد. ولی با این دلسوزی و پشتکار دستگاههای مربوطه تا چندی دیگر نام کویر ارومیه جای دریاچه را خواهد گرفت

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 5. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  انواع کورسهای دانشگاهی برای احیا محیط زیست و جنگلها تدریس میشود و برای احیا حیات وحش نیز متخصصانی پرورش پیدا میکنند که جایگاه مهمی در دنیا دارند

  پیشنهاد من اینست که ما نیز در کشورمان برعکس همه اینها کورسهای خشک کردن تالاب و دریاچه و نابودی جنگل و حیات وحش تشکیل دهیم حیف است این استعداد حدر رود !

  آخر خشک کردن بزرگترین دریاچه دنیا خودش استادی میخواهد آنهم در حالیکه از روز اول همه میدانستند که چه خطراطی با اجرای پروژه های عمرانی !! این دریاچه را تهدید میکند .

  آنچه روشن است اینست که کارشناسان ما نمیفهمیدند و باید به سخن کارشناسان نابودی گوش میدادند و نیاز است که کارشناسان جدید پرورش پیدا کنند

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 6. طبیعت مرد می‌گوید:

  هر دم از این باغ گل بوی خوشی میرسد
  ارومیه هامون بختگان پریشان …
  ۲۰۰۰ پرنده ارومیه …
  سایت آهوان…
  طاعون …
  پس چی شد اون همه وعده وعید
  حالا کارمندای سازمان و بگو که این وسط دارن قربانی بی تدبیری میشن

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • kooshan می‌گوید:

   هموطن گرامی ،طبیعت مرد ،
   واقعیت این است که عطر بعضی از این بوهای خوش سالهای طولانی است که در فضا پراکنده است ولی مشام من و شما آن را احساس نمی کرده ،ضمنأ دلسوزی شما برای کارکنان “س.ح.م.ز.” قابل تقدیر است ، اما هموطن گرامی ، از کدام قربانی صحبت می کنید ، خود معترضین هم که چنین ادعای مبالغه آمیزی نکرده اند ، ظاهرأ از حقوق دریافتی خود ناراضی هستند که این امر فقط مختص به آنها هم نیست و افزایش درآمد و سطح رفاه عمومی خواسته اکثریت هموطنان است که با دستیابی کشور به سطوح بالاتری از پیشرفت و توسعه ممکن است بعلاوه در حال حاضر و با توجه به امکانات موجود پاسخ مثبت به برخی تقاضاها امکان پذیر نیست و برخی مطالبات هم ممکن است غیرمنطقی و نامعقول باشند که تبعأ جوابی دریافت نخواهند کرد .

   داغ Thumb up 9 Thumb down 9

   • میثم می‌گوید:

    جناب کوشان سمت یا وابستگی شنا به سازمان چی هست؟؟

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

    • kooshan می‌گوید:

     آقای میثم،
     سلامت و پاینده باشید، تشکر که جویای احوال هستید، بد نیست اشاره کنم که این هفته در کرمانشاه بارندگی خوب بود و از دیروز چهارشنبه هم تابحال که ظهر پنج شنبه است جز وقفه هایی کوتاه بارش ها ادامه داشته که از طرفی با توجه به کم آبی موجود در کشور جای خوشحالی دارد اما از طرف دیگر در این مواقع احتمال آبگرفتگی،  سیل و…  و اگر خانه قدیمی باشد امکان چکه سقف ها هم بهرحال هست اما از جهتی دیگر _  چون بحث و گفتگوهای معمول و رایج در دیده بان هم پیرامون محیط زیست و حیات وحش است_ ممکن است در بارش یا سرمای زیاد این فکر به ذهن خطور کند  که بر طبیعت چه می گذرد و فرضأ بارشهای امسال باعث بهتر شدن وضعیت رودخانه ها، تالابها و دریاچه ها و همچنین دریاچه ارومیه خواهد شد و یا سایر جانداران که پناه و مأوایی چون ما ندارند در این مواقع چه میکنند،  علت نیز احتمالأ این است که آدمی به هر چه که بیشتر بیاندیشد با آن مأنوس تر بوده و پیرامون آن بیشتر تصورپردازی و همذات پنداری می کند. امید است شما و دیگر هموطنان محترم هم امسال شاهد بارشهای خوب و قابل توجه  باشند.

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

   • طبیعت مرد می‌گوید:

    دوست عزیز شما بهتر از من مطلع هستید که تجمع اعتراضی که انجام شد به دلیل بی تدبیری و سیاسی کاری مدیریت سازمان در قبال طبیعت در حال مرگ ایران بود که درخواست صنفی کارشناسان هم در آن تجمع در یکی از بندها مطرح شد، صحیح و منسفانه نیست که این گونه اعتراضات را به این شکل تحریف کنیم !

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

    • kooshan می‌گوید:

     هموطن گرامی، طبیعت مرد،
     متأسفانه برخی از نظردهندگان محترم در زمینه محیط زیست و حیات وحش بقدری طبق سلیقه و میل شخصی، منافع شخصی و… اظهار نظر میکنند که مدام بایستی مسائل بدیهی را یادآوری کرد، هموطن گرامی، مگر شما از نزدیک مرا میشناسید و یا فرضأ سالهاست آشنا هستیم که کاملأ از نظرم مطلع هستید و یا اینکه هر دو ما بخوبی با معترضان و دیدگاههای آنها آشنا هستیم که موضوع اینقدر برایمان روشن باشد؟ مگر جز آنچه در باره این تجمع در دیده بان و دیگر سایتها آمده اطلاعات دیگری در دست داریم؟ اگر شما بیشتر مطلع هستید خوب!بفرمائید! اطلاعات و مستندات خود را اعلام کنید تا هم بقیه استفاده کنند و هم ادعاهای شما موجه و قابل پذیرش باشد.

     پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 7. کاسپین می‌گوید:

  ترکیه اعلام کرده حاضر است از دریاچه وان آب به دریاچه ارومیه انتقال بده
  چون دریاچه وان با مازاد آب مواجه است و روزبروز بر مساحتش افزوده می شود
  فاصله دریاچه وان با دریاچه ارومیه حدود ۱۴۷ کیلومتر است
  بنابراین بهترین راه نجات دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه وان ترکیه است

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

  • دوست می‌گوید:

   منبع خبر یا مرجع رو میشه بگید؟!
   تا اونجا که میدونیم درآمد اول ترکیه کشاورزیه و و کشاورزی صنعتی است مبتنی بر آب.
   بعیده آب فروشی بکنند.
   در ضمن جریان خرید آب از وان مثل جریان هامون خواهد شد که هر وقت دلشون خواست سر کیسه رو شل کنند هر وقت خواستن ببندن.

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

  • میثم می‌گوید:

   فقط شکستن سدها پر کردن چاه ها و برداشتن بزرگ راه

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 8. kooshan می‌گوید:

  عجالتأ که فصل بارندگی شروع شده شاید امسال وضع دریاچه بهتر شود از طرفی ستاد احیا هم موضوع را پیگیری کند تا به یک جمع بندی واحد و قابل اجرا برسند گرچه از ظواهر امر پیداست گزینه اصلی انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه است که قسمتهایی از کار آن در دولت گذشته نیز شروع شده است .
  در نظرات ارسالی آمده که از روز اول – البته تاریخی ذکر نشده – همه وضع امروز را پیش بینی میکردند ، شاید در گذشته تعداد اندکی با توجه به روند کلی پیشبرد امور کشور چنین دیدگاه درستی داشته اند اما واقعیت این است که فرضأ در ۳۰ سال پیش بسیاری از مسائل که فعلأ در دیده بان مورد بحث و گفتگوست اصلأ اهمیت عمومی نداشته اند وگرنه زودتر تدابیری اندیشیده میشد .

  داغ Thumb up 6 Thumb down 7

 9. محسن می‌گوید:

  سلام
  من خیلی طبیعت رو دوست دارم اما یک سال بیشتر نیست با این سایت آشنا شدم بهر حال خیلی متاسفم از دو تا موضوع اول اینکه همش دنبال اخبار بخیر گذشتن یه حادثه ی دلخراشم در این سایت فلان حیوون رو از تله نجات بدن یا همچین اخباری
  خبری از خبرای خوب تو حوزه طبیعت ایران نیست که واقعا بده خیلیم بده
  موضوع دومم اینه که من هر خبری که میخوونم کامنتی دوستای عزیزمم میخونم هم من هم هممون فقط به این دولت و اون دولت و خانم ابتکار و پروفسور فلان گیر میدیم و خودمون هیچی فقط نظر
  خدایی اگه توو همین یک سال هر ماشینی که از کنار دریاچه ارمیه رد میشد یه بطری آب خالی میکرد تو دریاچه تا الان اندازه خزر شده بود . خوب خودمون یه کاری بکنیم
  مردم اطراف ، من مسافر هممون

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 10. کاسپین می‌گوید:

  منبع خبر در ارتباط با آمادگی ترکیه برای انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه
  روزنامه همشهری مورخه ۴ / ۸ / ۹۴ در صفحه زیست بوم می باشد

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 11. جمشید از خوی می‌گوید:

  با درود دوباره:
  این دریاچه سابقا زیبا و امروز چشم آزار قربانی سیاست سیاسیون دولت مردان شده است و شگفتا همه ما در یک زورق نشسته ایم.
  دولتمردان حازم و دور اندیش ووطن دوست ترک برنامه عظیمی برای گسترش کشت پنبه در جنوب شرق فلات آناتولی دارند واز سال ۱۳۶۹به این سو تعداد ۳۰ سد بر روی رود دجله بنا کرده اند آنان با این برنامه قصد گسترش صنایع نساجی برای افق ۲۰۲۵ از ۱۷٫۵میلیارد دلار به ۲۵میلیارد دلار دارند تا در این عرصه نیز بدرخشند.!
  فروش آب توسط ترکیه یا واردات آب از سرزمین سابقا ایرانی گرجستان خنده دار و در عمل غیر ممکن است چه در این راه حتما میافتد مشکل ها.!
  گروهی از کارشناسان دانشگاهی مرکب از کشور های ایران ،ایالات متحده،ژاپن،آلمان فدرال در قالب کار گروه مشترک برنامه های مربوط به احیا در یاچه را دنبال میکنند.
  خبر درد ناک دست اندازی به ذخایر نمک خشک شده در کف در یاچه است که هنوز ادامه دارد.
  هر از گاهی باخودفکر میکنم ایکاش بجای بنای این گذر گاه شوم ،زشت وبد قواره با داشتن منابع مالی عظیم در کشور ،پلی معلق نظیر پل آتاتورک در استانبول یا پل دروازه طلائی در خلیج سانفرانسیسکو بر روی این دریاچه واقعا زیبا بنا میشد.
  من امیدوارم به این جمع بندی برسیم که این گذر گاه بیفایده و بد قواره کلا برچیده شود،هر چه زود تر بهتر.!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 12. kamal می‌گوید:

  حال که دریاچه دوقسمت شده بابستن کامل وتخیله اب یکی ازدوطرف میتوان نمک موجود راجمع اوری کرده سپس همین کار راباقسمت دیگرتکرار کنیموازاین فرصت بدست امده برای ایجاد یک دریاچه کم نمک دراینده تلاش کنیم.این بهترین راهکار موجود است

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>