استقبال رییس جمهور فرانسه دیدارهای ابتکار در حاشیه اجلاس جهانی COP21

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه اجلاس سران برای تغییرات آب و هوایی در پاریس با سران و شخصیت های سیاسی و محیط زیستی کشورهای مختلف ملاقات و با هدف گسترش دیپلماسی محیط زیست به رایزنی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بدو ورود به محل اجلاس مورد استقبال فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه قرار گرفت.

معصومه ابتکار در حاشیه اجلاس با نواز شریف نخست وزیر پاکستان و وزیر تغییر اقلیم آن کشور، آتگلا مرکل صدر اعظم آلمان، فواد معصوم رییس جمهور عراق، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن،  مری رابینسون  رییس جمهور سابق ایرلند و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عدالت اقلیم، محمودعباس رییس حکومت خودگردان فلسطین، اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، اوو مورالس رییس جمهور بولیوی، دیلما روسف رییس جمهور لیتوانی، کریستینا فیگورز دبیرکل کنوانسیون تغییرات آب و هوایی، همچنین رییس جمهور سوییس، وزیر محیط زیست عمان، رییس جمهور ارمنستان، نخست وزیر یونان، پرنس موناکو، نخست وزیر ویتنام، رییس جمهور اندونزی، نخست وزیر نروژ و پادشاه سوئد گفت و گو داشت.

رایزنی ها با نخست وزیر پاکستان و رییس جمهور افغانستان بر محور افزایش همکاری های محیط زیستی، همکاری در قالب مرکز منطقه ای رامسر و اکو، هامون و تبادل تفاهم نامه بوده، همچنین موضوع ایجاد پارک های صلح بین مرزی پیگیری شد.

معاون رییس جمهور کشورمان در ملاقات با فواد معصوم رییس جمهور عراق با اشاره به تفاهم نامه مشترک و آرزوی بازگشت امنیت و آرامش به آن کشور یادآور شد بعضی کشورهای  منطقه نخواستند صندوق منطقه ای مقابله با گرد وغبار شکل بگیرد. اما ما تلاش می کنیم که با ایجاد صندوق جهانی مقابله با گرد وغبار موضوع را دنبال کنیم. بی تردید عراق از اصلی ترین کشورهایی است که در این زمینه باید کمک شود و در این اجلاس نیز موضوع را مطرح خواهیم کرد.

ابتکار همچنین در گفت و گو با وزیر محیط زیست عمان خواستار اجرایی شدن تفاهم نامه میان دو کشور شد.

در دیدار مری رابینسون رییس جمهور سابق ایرلند که هم اکنون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عدالت اقلیم است، ابتکار خواستار محاسبه اثرات مخرب جنگ بر محیط زیست و تغییر اقلیم شد و خانم رابینسون تاکید کرد که سازمان ملل و بخش متبوع وی برای حل این مشکلات تلاش می کند.

معاون رییس جمهور کشورمان و رییس جمهور ارمنستان در خصوص همکاری های دو جانبه صحبت کرده و طرف ایرانی با اشاره به تفاهم نامه زیست محیطی بر لزوم همکاری بیشتر در حوزه رود ارس، پاکسازی این رودخانه، همچنین پارک بین مرزی تاکید کرد.

رایزنی ها با کشورهای توسعه یافته بیشتر بر محور تبادل تجربیات و بهره مندی ایران از فناوری های پاک بود. در دیدار ابتکار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، همکاری های مشترک از جمله با جایکا و پروژه تالاب انزلی، همچنین دریاچه ارومیه مورد بحث قرار گرفت و طرفین برای تداوم پروژه ها اظهار تمایل کردند.

در ملاقات با نخست وزیر نروژ، ابتکار از برگزاری کارگاههای آموزشی مشترک در ایران که پس از رایزنی های گذشته برای کارشناسان ایرانی و توسط متخصصین نروژی برگزار شد، تشکر کرده و خواستار تداوم آنها شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در ملاقات با رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان با اشاره به همکاری های خوبی که میان دو کشور وجود داشته، اظهار امیدواری کرد که با برداشته شدن تحریم این همکاری ها افزایش یابد. معصومه ابتکار نیز با اشاره به ملاقاتش با معاون وزیر محیط زیست آلمان خواستار تداوم همکاری ها در این حوزه شد.

رییس جمهور سوییس از همکاری های میان دو کشور در مورد دﻓﻊ مواد شیمیایی ابراز خرسندی کرده و ابتکار با اشاره به مرکز منطقه ای بازل و تلاش های ایران در حوزه کنوانسیون کنترل اﻧﺘﻘﺎﻻت ﺑﺮون ﻣﺮزی ﻣﻮاد زاﯾﺪ زﯾﺎن ﺑﺨﺶ و دﻓﻊ آﻧﻬﺎ، بر لزوم تقویت این فعالیت ها و همکاری فیمابین تاکید کرد.

پادشاه سوئد طی ملاقاتش با معاون رییس جمهور با تاکید بر اهمیت اجلاس پاریس، بر ضرورت همکاری و تبادل تجربیات زیست محیطی بین کشورهای درحال توسعه تاکید کرد و در همین رابطه اوو  مورالس رییس جمهوربولیوی با اشاره به کمیسیون مشترک بین دو کشور، خواستار فعال شدن آن در اسرع وقت شد.

دیلما روسف رییس جمهور لیتوانی نیز با ابراز خوشحالی از حضور بانوان توانمند در هیات دولت جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند در حوزه محیط زیست همکاری کنند. معصومه ابتکار نیز در این دیدار با تاکید بر نقش پررنگ کشورهای پیشرفته در وضعیت کنونی زمین، بر ضرورت گسترش همکاری های دو جانبه تاکید کرد و گفت باید با بهترین شیوه ها در مقابل چنین شرایطی که بر ما تحمیل شده عمل کنیم.

ابتکار در جلسه ای که با وزیر محیط زیست نیکاراگوئه داشت نیز بر اتخاذ مواضع یکسان در گروه کشورهای همفکر تاکید کرد و دو طرف در این مورد به تبادل نظر پرداختند.

معاون رییس جمهور کشورمان طی گفت و گویی با  محمود عباس رییس حکومت خودگردان فلسطین بر حمایت مردم ایران از مردم فلسطین تاکید و نسبت به آثار جنگ بر سرزمین فلسطین ابراز نگرانی کرد. عباس نیز با تشکر از نقش حمایت های ایران در قوی تر شدن مردم فلسطین گفت: نتیجه اشغالگری، آلودگی و تخریب محیط زیست بوده و یک نمونه آن هزاران درختی است که در این سرزمین قطع کردند تا محیط زیست ما را نابود کنند.

معصومه ابتکار در ملاقات با کریستینا فیگورز دبیرکل کنوانسیون تغییرات آب و هوایی موارد قبلی رایزنی ها و پیگیری هایش را خاطر نشان کرده و مجددا بر ضرورت توجه به رد پای اکولوژیک، کربن، جنگل ها و درگیری های مسلحانه تاکید کرد.

رییس جمهوراندونزی نیز در دیدارش با ابتکار ابراز امیدواری کرد که حاصل اجلاس پاریس برای کشورهای در حال توسعه و نیز کشورهای اسلامی مفید باشد و این امر البته به نقش آفرینی فعال و مثبت این کشورها در روند اجلاس بستگی دارد.

+11
-2
  

10 دیدگاه

 1. علیرضا می‌گوید:

  سلام با آرزوی موفقیت و سر بلندی برای ایران عزیز

  سرکار خانم ابتکار موفق باشید

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 2. بچه ارامگاه سعدی نزدیک کوه بمو شیراز می‌گوید:

  هر چند انسانی هستم که کمتر به جنبه سیاسی قضایا فکر میکنم، اما حضور خانمهای مملکتم که در بسیاری از صحنه های علمی ، دانشگاهی ، پزشکی ، تحقیقاتی و….. دلالت بر آن دارد که میتوان در کنار حفظ شیونات اسلامی ایرانی در صحنه های بین المللی حضور داشت که بسیار مباهات آفرین است.

  پاینده باد ایران و ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 3. احمد می‌گوید:

  این مراسمات بین المللی تا زمانی که اقدام عملی صورت نگیره فایده نداره.برنامه های بلند مدت و الزام آور برای همه کشورها

  داغ Thumb up 3 Thumb down 7

 4. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  امیدوارم ،باعث ارتباط با کشورهای پیشرو در مقوله محیط زیست و تعامل بیشتر با دیگران در زمینه ورود امکانات و دانش نو به کشور باشند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 5. kooshan می‌گوید:

  امید است این اجلاس به نتایجی مثبت و سازنده دست یابد اما نکته سؤال برانگیز شرکت کشور ما در سطحی پائین تر از قریب باتفاق کشورهای دیگر است و علت موجهی هم اعلام نشده، امید است توجیهاتی از این قبیل که احتمال داده شده این مقام با آن مقام دیگر تصادفا روبرو شود در کار نبوده باشد و بایستی اینگونه موارد یکبار برای همیشه در سطح عالی در کشور بررسی و تصمیم گیری شده تا از رویدادهایی که در عرف معمول جهانی مطلوب و پسندیده نبوده و در شأن کشور و مردم ما نیست و از نقطه نظر مناسبات بین المللی نیز در راستای منافع ملی کشور قرار ندارد ، جلوگیری شود ما می بینیم که کشورهایی نظیر کره شمالی هم. در این موارد طبق عرف معمول رفتار می کنند و مثالی دیگر شرکت سران روسیه و ترکیه بطور همزمان در این اجلاس است گرچه احتمالأ بعلت حوادث اخیر دیدار و گفتگویی رسمی هم با یکدیگر نداشته باشند و حتی یکدیگر را بباد انتقاد بگیرند بهتر است تدابیری اتخاذ شود تا ضمن حفظ وجهه ملی و جهانی کشور و ملت ما اینگونه موارد عمدتأ تشریفاتی و دیپلماتیک و نه چندان مهم به مسائلی بغرنج و حل نشدنی مبدل نشوند و حل مشکلات و مسائل مهم کشور و از جمله مشکلات زیست محیطی در سایه این حاشیه های فرعی قرار نگیرند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 6. سعید - اهواز می‌گوید:

  این صحنه ها اوج اقتدار دولت روحانی و غلبه منطق بر هوچی گری را نشان میده

  امروز سران کشورهای مطرح دنیا با اشتیاق به دیدار معاون رئیس جمهور ما میرند ولی تا ۲ -۳ سال پیش هنگام سخنرانی رئیس جمهور ما ، دیپلمات های دون پایه آنها بلند میشدند و میرفتند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 7. جمشید از خوی می‌گوید:

  پام گرامی:
  دیلما روسف،بانوی اول برزیل است نه رئیس جمهور لیتوانی.!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 8. عیسی می‌گوید:

  با سلام امید آن می رود .مشکل حق آبه هامون برای همیشه حل شود
  کشورهای بزرک دنیا با بر داشتن تحریم ها باعث ورود وتولید خودروهای ساز گار با محیط زیست در ایران شوند.تا آلودگی هوا کم شود
  دولت عراق هم فکری برای ریز گردها کند .چند سالی می شود مردم ایران از دست این نا خوانده عذاب می کشند.
  باتشکر از تمام کسانی که در این اجلاس برای حل مشکلات محیط زیست تلاش می کنند به خصوص خانم دکتر ابتکار خدا قوت به همگی عزیزان.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 9. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  سرکارخانم دکتر ابتکار ، بانوی سبز پوش با تفکر صلح دوستی و آرامش برای بشریت برایتان آرزوی موفقیت می کنم .

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 10. lila می‌گوید:

  Mrs. doctor ebtekar, green lady wearing with the thought of peace and tranquility to humanity. I wish you success.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>