طرح توقف بهره برداری از جنگل‌های شمال در صورت تامین اعتبار آغاز می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون وزیر جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال را سالیانه ۲۰۰ میلیارد تا ۲۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «خداکرم جلالی» افزود: طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال برای یک دوره پنج یا ۱۰ ساله آماده شده است و در صورت تامین اعتبار، اجرای آن آغاز می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در این طرح تبدیل بهره برداری های منحصر به چوب به بهره برداری های چندمنظوره و در ابعاد مختلف گنجانده شده است.

به گفته وی، با اجرای این طرح افزون بر حفظ ساختار موجود می توان مجریان طرح های جنگلداری را برای نگهداری و فرصت دادن به جنگل ها آماده کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای این طرح، برداشت از جنگل های شمال به صفر می رسد، گفت: بخش هایی از جنگل که به صورت دست کاشت ایجاد شده است، به عملیات پرورش نیاز دارد و درختان در این بخش ها قطع می شود.

وی درباره یک میلیون هکتار جنگلکاری صورت گرفته، اضافه کرد: نهال های کاشته شده در این زمین ها به مرور زمان به درختان تنومند صنعتی و باارزش تبدیل شده است و بر پایه برنامه مهارت پرورشی و اصول علمی و جنگل شناسی، پایه های آنها قطع می شود.

وی گستره جنگل های کشور را ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۲ فقط یک میلیون هکتار از این جنگل ها بهره برداری می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: بر پایه مصوبه دولت یازدهم، از درختان آسیب دیده جنگل های شمال شامل درختان شکسته، افتاده و آفت زده و همچنین در نقاطی که عملیات پرورشی صورت می گیرد، برداشت انجام می شود.

به گفته این مقام مسئول، پارسال ۵۰۰ هزار مترمکعب برداشت از جنگل های شمال انجام شده که در مقایسه با ۱۵ سال پیش به یک سوم کاهش یافته است.

جلالی تصریح کرد: نهالکاری، خروج دام از جنگل و مرمت جاده ها جزء تکلیف های مجریان طرح های جنگلداری است و در ساختار موجود، مجریان این طرح ها در قبال بهره برداری، کارهای حفاظتی، بهداشتی و توسعه ای انجام می دهند.

جنگل های ایران به پنج ناحیه رویشی تقسیم بندی می شود:

۱) جنگل های هیرکانی در شمال کشور (استان گیلان، مازندران و گلستان) قرار دارد.

۲) در فلات مرکزی ایران جنگل های ناحیه ایران تورانی با مساحتی نزدیک به چهار میلیون و یکصد هزار هکتار، جزء مناطق خشک و نیمه خشک است و به صورت پراکنده دیده می شود.

۳) جنگل های منطقه زاگرس که به طور عمده جنگل های بلوط غرب کشور را تشکیل می دهد.

۴) در ناحیه رویشی خلیج فارس و دریای عمان جنگل های مانگرو (حرا) قرار دارد.

۵) جنگل های ارسباران نیز با مساحتی نزدیک به ۱۴۸ هزار و ۷۰۰ هکتار در شمال غربی ایران شامل استان آذربایجان شرقی، شمال غرب استان اردبیل و حوزه آبخیز رودخانه ارس دیده می شود.

به گزارش، دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران،  طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها در تاریخ ۹۴/۳/۲۴ توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است و بررسی این طرح بدون قید فوریت در دستور کار عادی مجلس قرار گرفته است. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، هرگونه بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره تنفس ۱۰ ساله ممنوع خواهد شد.

+8
-1
  

9 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  یعنی هیچی دیگه!!!! کسی برای حفاظت هزینه نمیکند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 2. reza می‌گوید:

  مگه جنگلی مونده
  یا ویلا سازان شمال کشور دارن نابودش می کنن یا کشاورزانی که زمین های خود را به ویلا سازان فروختن و حالا جنگل را به زمین کشاورزی و بعد به ویلا تبدیل می کنن.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 3. reza می‌گوید:

  باید چوب وارد بشه و فرمایشات رهبر کبیر انقلاب اجرا و دست تمامی سودجویان به منابع طبیعی مخصوصا جنگل ها کوتاه بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 4. جمشید از خوی می‌گوید:

  بنده از طرح طولانی تنفس … در عجبم.!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 5. اردک ماهی می‌گوید:

  جدولای کوچه ما هیچ مشکلی نداشت مثل هزار تا کوچه دیگه تو تهران

  ۱۰ روزه شهرداری اومده کل دو طرفو کنده جدولارو کنده همه اهل محل رو اسیر کرده که جدول تازه بذاره
  برای این کارای الکی بودجه هست ولی برای کارای اساسی هیچ وقت بودجه نیست

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   سلام

   اردک ماهی عزیز به نکته کاملا بجایی اشاره کردید یه جا ریخت و پاچ اضافی ویه جا کمبود، یعنی عدم مدیریت صحیح و اولویت بندی بر بودجه.
   این شهرداری وسط پارکها جهت فرهنگسازی سکوی غذا دادن به پرندگان ایجاد نکرد؟
   شهرداری یه فکری برای زباله های چالوس و شیرابه های مضر اون تو سینه طبیعت نکرد؟
   یا خیلی مواردی که اولویت بیشتری دارد.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 6. اهورا می‌گوید:

  اگر شما جنگلی دیدید ما هم دیدیم!!!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 7. محسن رزاقی می‌گوید:

  سلام
  خدایا دست بشر را از ارسه های طبیعی کوتاه بفرما طبیعت نیاز دارد که بکر باشد.
  بشر همیشه با اندیشه بهره برداری سهم جانداران وطبیعت را فدای خودخواهی و منافع خود نمود

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 8. شاهین می‌گوید:

  خبر بسیار خوبی هست به یاری یزدان هر چه سریعتر اجرایی شود
  از دولت تدبیر و امید که نشان داده رویکرد متفاوتی به مقوله محیط زیست دارد انتظار می رود با همه کمبودها ، بودجه اجرای این طرح را تامین کند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>