۸۷ میلیون مترمکعب آب بعنوان حق آبه به زاینده رود اختصاص یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در آستانه روز جهانی تالاب ها اعلام کرد: امسال برای اولین بار حق آبه محیط زیست و پایداری رودخانه زاینده رود در برنامه ریزی توزیع منابع آب از سد زاینده رود تصویب شد و میزان ۸۷ میلیون متر مکعب از حجم آب توزیعی به این بخش اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست حمید ظهرابی افزود: براساس این برنامه هر ماه حدود ۱۰ میلیون متر مکعب آب از سد زاینده رود برای پایداری و حفظ اکوسیستم زاینده رود تخصیص می یابد.

وی با تاکید بر اهمیت تالاب گاو خونی، گفت: این حجم آب رها شده در پایین دست شهر اصفهان با دریافت پساب تصفیه خانه جنوب اصفهان به سمت تالاب بین المللی گاوخونی تداوم یافته و از ۲۸ آذرماه گذشته در ایستگاه هیدرومتری شاه کنار در هر ثانیه حدود یک و نیم متر مکعب مخلوطی از آب، پساب تصفیه شده و زهاب های کشاورزی به گاوخونی می ریزد.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به نقش مهم مردم برای احیای گاوخونی گفت: نکته مهم حفاظت از حق آبه این تالاب و رودخانه توسط کشاورزان شرق اصفهان است که به صورت گروههای مردمی به صورت شبانه روزی در اطراف رودخانه به گشت زنی پرداخته و از برداشت های غیرمجاز و غیرقانونی در طول مسیر جلوگیری می کنند.

وی یادآور شد که طی روزهای آینده سیستم پایش ایستگاه هیدرومتری شاه کنار که به مرحله بهره برداری رسیده برای پایش کیفی آب ورودی به تالاب افتتاح می شود.

+24
0
  

8 دیدگاه

 1. جمشید از خوی می‌گوید:

  اختصاص حق آبه برای نخستین بار،!!!!
  برای استانی که در دوره هایی از تاریخ صنعت این فلات،با استفاده از فن آوری های به روز شده آن سالها، ازجمهوری فدرال آلمان و روسیه کمو نیست،در رده نخست کشور،حتی بالاتر از صنایع پایتخت بوده و حال بفکر احیای این سنت دیرینه که توسط کارگزار همه فن حریف دوره حکومت صفو ی یان،شیخ بهائی،در حدود ۴۰۰ سال قبل بنیانگذاری شده بود،چه میشود گفت؟!
  در ضمن در متن گزارش مذکور نشانی از راه کار نجات بخشی تیم کارشناسی پروژه،مرکب از دست اندر کاران هموطن و آلمانی بچشم نمی آید.
  در هر حال، مبارک خبری است.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 2. دوست می‌گوید:

  وقتی این اتفاق بیافته

  دیگه پرنده ی مهاجری توی دامگاه های فریدونکنار مجبور به اسکان اجباری و طولانی مدت نمیشه که اسیر شه .
  این در مورد احیای همه ی تالاب ها صدق میکنه
  یعنی احیای زیستگاهها

  پرندگان مهاجر ازین دست
  احتیاج به تالاب دارند نه سد و دریاچه ی مصنوعی

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 3. نیروانا می‌گوید:

  این مقدار اب نرسیده به گاوخونی توسط کشاورزان مصرف میشود تقصیری هم ندارند چون وابستگی کشاورزان شرق اصفهان به زاینده رود غیر قابل انکار است واین حقابه هم مقدار ابی است که توانسته اند از پمپاژهای بالا دست زاینده رود مسترد کنند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. رشید می‌گوید:

  فقط باید برای زاینده رود حسرت وتاسف خورد .یادش بخیر این نام برازنده اش بود ولی حالا؟؟؟؟؟؟/

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  خدا را شکر که قدمی برداشته شد.
  یکی از مهم ترین عوامل پدید آمدن زیستگاه ها آب است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 6. kooshan می‌گوید:

  هر اقدام ممکن و کارشناسی شده جهت حفاظت از رودخانه ها و تالابها و احیای وضعیت طبیعی آنها خوب است و اینگونه اقدامات بایستی با مطالعه و مشاوره تخصصی کارشناسان و نهادهای ذیربط داخلی و خارجی و ضمن توجه به دیدگاههای صاحب نظران و مطلعین و مجربین ادامه پیدا کند.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. ایمان می‌گوید:

  خدا را شکر، خبر بسیار امیدوارکننده ای بود.
  اولویت نخست باید حفظ تالاب ها و زیستگاه های جانوران باشد، ولی اگر چنین نشود و به این نعمت های خداوندی مانند دریاچه ارومیه و گاوخونی آسیب رسانده شود خود انسان هم از این آسیب ها زیان می بیند و پیامدهای ناگواری مانند افزایش بیماری های تنفسی، سرطان ها و غیره برای او رخ خواهد داد. پس زمانی که انسان به حق زندگی دیگر آفریده های خدا ارج نهد؛ خداوند هم هوای انسان را خواهد داشت به قول معروف؛ تو نیکی میکن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 8. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه نمایشی و موقت نباشه ، چون از اینجور حرکات نمایشی و فریبکارانه زیاد دیدیم!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>