تشریح جزئیات «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی»

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۴ از صدور بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی توسط «شرکت بیمه ما»  وابسته به بانک ملت خبر داد. اقدام بسیار خوب و مفیدی که در صورت اجرای صحیح می تواند تا حد زیادی از تقابل دامداران با پلنگ و در نتیجه تلفات این گونه ارزشمند بکاهد.

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: در راستای استفاده از ظرفیت های صنعت بیمه به منظور ارتقا شرایط حفاظتی گونه های در معرض خطر انقراض در کشور و به عنوان یکی از اقدامات حایز اولویت در برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی، رایزنی با بیش از ۱۳ شرکت بیمه برای اجرایی نمودن مدل بیمه طراحی شده در این برنامه طی چند ماه گذشته در دستور کار قرار داشت که نهایتا بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی برای اولین بار در کشور از سوی شرکت بیمه ما صادر شد.

علی تیموری اظهار داشت: یکی از ویژگیهای بارز مدل بیمه طراحی شده و بیمه نامه جامع صادر شده، لحاظ نمودن دو گونه پلنگ و گرگ به صورت توامان در شرایط بیمه است که در موفقیت این بیمه نامه و ساماندهی موضوع خسارات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

تیموری همچنین گفت: تاریخ صدور بیمه نامه ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ و سقف تعهدات شرکت بیمه گر در این بیمه نامه حدود شصت میلیارد ریال در طی پنج سال می باشد.

در همین رابطه خانم آرزو صانعی، مجری تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی در گفت و گو با خبرنگار دیده بان محیط زیست در مورد جزئیات بیمه پلنگ ایرانی گفت:

شرایطی که در «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی»  لحاظ شده است شامل سه بخش اصلی به شرح زیر می باشد:

۱- جبران خسارت وارد شده به دام های اهلی بر اثر حمله پلنگ و گرگ

پرداخت خسارات وارد شده به دام های اهلی شامل سگ گله و یا سگ نگهبان، گوسفند، بز، اسب، الاغ، قاطر، شتر و گاو می باشد.

یکی از مشکلاتی که افراد و دامداران محلی و بومی عموما در خصوص موضوعات بیمه دام با آن روبرو بوده اند، بحث تایید و برآورد خسارات توسط بیمه گر می باشد. این در حالیست که پراکنش کنونی پلنگ در گستره وسیعی در ۳۰ استان کشور است و تشخیص آثار و علایم باقی مانده از گونه در محل حادثه نیاز به تجربه و مهارت کافی دارد که این دو موضوع به معنی نیاز به حضور کارشناسان ماهر در گستره وسیعی از زیستگاه ها در سطح کشور می باشد که همچنین امکان دسترسی سریع به منطقه و مورد آسیب دیده را نیز داشته باشند.

از سوی دیگر پیش از این نیز تکمیل فرم های تعیین خسارات در حقیقت توسط نیروهای اجرایی محیط زیست انجام می شده است. بر این اساس ما از شرکت بیمه در خواست کردیم که بخش تایید و تعیین خسارات را به مجموعه سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات تابعه واگذار نماید و بر اساس تایید سازمان حفاظت محیط زیست خسارات را پرداخت نماید.

بنابراین تشخیص اینکه آیا تلفات دام های اهلی بر اثر حمله پلنگ بوده است و تعیین میزان خسارات وارده منوط به نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست می باشد و شرکت بیمه گر بر اساس نظر کارشناسان محیط زیست نسبت به پرداخت خسارت اقدام خواهد نمود.

۲- جبران هزینه های درمانی و پرداخت دیه نقص عضو به افراد آسیب دیده

پرداخت غرامت برای موارد احتمالی و بسیار نادر دیه فوت و یا نقص عضو برابر قانون دیه در حوادث ماه های عادی و در ماه های حرام تا سقف دو میلیارد و دویست میلیون ریال و پرداخت خسارات و آسیب دیدگی های احتمالی جسمی و هزینه های پزشکی تا سقف هشتاد میلیون ریال

۳- جبران خسارت وارده به محیط زیست ناشی از تلفات پلنگ

خسارات وارد شده به محیط زیست به دلیل از بین رفتن هر پلنگ در اثر تصادفات جاده ای، شکار، طعمه مسموم، بیماری، خشکسالی، سیل، آتش سوزی و سایر موارد (غیر از مرگ به دلیل کهولت سن) بر اساس ارزش توافقی ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلنگ که هزینه کرد این مبلغ در خصوص کاهش عوامل تهدید و ارتقا شرایط حفاظتی پلنگ در زیستگاه آن می باشد.

آرزو صانعی در ادامه گفت: لازم به ذکر است چنانچه برای بیمه گذار (سازمان حفاظت محیط زیست) محرض شود که پلنگ یا گرگ مورد بحث بر اثر اقدامات انتقام جویانه افراد زیاندیده از بین رفته است، خسارتی از محل این بیمه نامه به این افراد پرداخت نخواهد شد. همچنین در این صورت بحث پرداخت جرایم آسیب رسانی به حیات وحش نیز مطرح می باشد.

مدت هر بیمه نامه به روال معمول ۳۶۵ روز است که در تفاهم نامه فیمابین برای مدت ۵ دوره یک ساله در نظر گرفته شده است و لذا، در پایان هر سال امکان به روز رسانی شرایط بیمه در صورت نیاز، لحاظ شده است.

مشخصات فنی این بیمه نامه پس از تکمیل اطلاعات در خصوص میانگین سالانه خسارات وارد شده به اشخاص ثالث با همکاری ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها، همچنین رایزنی و برگزاری جلسات متعدد با بیش از ۱۳ شرکت بیمه طی ماه های گذشته، نهایتا با همراهی و پیگیری مجدانه «شرکت بیمه ما» تکمیل شده است، به گونه ای که برآورده کننده انتظارات حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست در راستای ساماندهی موضوع خسارات و حفاظت گونه باشد.

در پایان از تلاش های جناب آقای رضا اسدی به عنوان یکی از مشاوران امور بیمه در برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی طی ماه های گذشته، قدردانی می گردد.

+1330
-1
  

28 دیدگاه

 1. نیما می‌گوید:

  خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 9

 2. عباسی می‌گوید:

  کار بسیار خوبی است و زودتر از این باید انجام میشد

  حالا هم باید به دامداران و کشاورزان بهر وسیله ممکن اطلاع رسانی بشود تا آگاه شوند و بموقع اقدام به تقاضای خسارت کنند

  البته در کنار این عمل بایستی از خروج این حیوانات از زیستگاهشان جلوگیری شود تا خسارت ها به حداقل برسد

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 9

 3. farid می‌گوید:

  با سلام

  به نظر من اگر این بیمه پلنگ به موقع و درست اطلاع رسانی بشه و جوامع محلی توجیه بشن منجر به حفاظت در برابر شکار توسط افراد خسارت دیده میشود و این یعنی یک اقدام عملی حفاظتی

  با تشکر از تمامی زحمتکشان محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 8

 4. مجید می‌گوید:

  کاش در مورد خرسها هم اجرا بشه

  از یکی از محلی ها شنیدم که خرس های قهوه ایرو خیلی راحت کندودارها ازبین میبرند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 9

 5. حجت می‌گوید:

  بسیار عالی

  قطعا” این حرکت باعث می شود که کمتر مورد تعرض قرار بگیرند.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 9

 6. بهنام میثاقی می‌گوید:

  در صورت اجرایی شدن این اقدام شایسته و در خور تقدیر ، بقای این حیوان اسطوره ای ایران زمین تا حد زیادی تضمین شده ، نسل های آینده ما نیز شاهد زندگی این حیوان باشکوه در کشور عزیزمان خواهند بود .

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 9

 7. ایمان می‌گوید:

  سپاس فراوان از سازمان حفاظت محثیط زیست به سبب انجام این کار بسیار سودمند و تاثیر گذار

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 10

 8. میش مرغ می‌گوید:

  واقعا دمتون گرم

  به این باید گفت یک حرکت شایسته و کارشناسی که من أصلا باورم نمیشد انجام بشه

  ممنون خیلی خیلی زیاد از این عیدی

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 10

 9. ایزدی می‌گوید:

  دوستان محترم این طرح بسیار جالب و اثر گذار بوده و قطعا به حفظ این گونه ارزشمند کمک فراوان خواهد شد و انشالله دیگر شاهد تلف شدن پلنگ ایرانی به خاطر تلف شدن چند گوسفند معمولی نخواهیم بود

  ولیکن این طرح برای اولین بار توسط اینجانب مجید ایزدی مطرح شد و طی نامه نگاریهای مختلف به سازمان محیط زیست کشور و همچنین تمام شرکتهای بیمه (که اسناد اون موجود میباشد) و همچنین مذاکرات مستقیم با آقای تیموری در سازمان محیط زیست داشته ایم نیز گواهی بر این موضوع میباشد ولیکن حتی یک بار نیز نامی از اینجانب در این طرح برده نمیشود که قطعا توسط اینجانب پیگیری خواهد شد (من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق)

  داغ Thumb up 7 Thumb down 36

  • امیر می‌گوید:

   دوباره یه کاری انجام شد و ۴۰ تا مدعی پیدا کرد !

   مثل طرح یوز روی لباس فوتبالیست ها

   بعضیا هم نشستن کارا به نتیجه برسه بعد بیان وسط و ازش بهره برداری کنن! جای تاسفه

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 11

   • Reza می‌گوید:

    قبل از اینکه جناب تیموری مدیر حفاظت بشود پروژه یوزپلنگ طرح استفاده از صنعت بیمه را برای یوز شروع کرده بود.

    قبل از آن هم بیمه های دیگری برای دام وجود داشته. بعد از آن هم عده زیادی در مورد بیمه پلنگ و خرس صحبت کرده اند.

    یعنی حالا که این کار توسط عده ای انجام شده همه این افراد باید ادعا داشته باشند که مبتکر موضوع بیمه بوده اند؟

    پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 10

  • بهنام میثاقی می‌گوید:

   ما قلبمون برای سرزمین عزیزمان می تپد و برای من این مهمه و ارزشمند که عزیزانی آمده اند که این افکار عالیه را اجرایی می کنند و عالی تر اینکه این حیوان اسطوره ای ایران از بطن تاریخ تا آینده در این سرزمین باقی خواهد ماند ، این جامعه به هوش و خلاقیت مسولانه همه نیازمنده ، از جمله شما جناب ایزدی عزیز ، شاید بنوعی شما را درک کنم طرح کمپین هر ایرانی یک درخت بیش از دو سال پیش در نمایشگاه بین المللی محیط زیست توسط گروه همراز با زمین که افتخار مدیریت آن را دارم بطور وسیع پیشنهاد شد و الان که نهضت ملی درخت کاری هر ایرانی یک درخت جای جای این سرزمین را سر سبز می کند سجده شکر بجا می آورم که به هدفمون رسیده ایم ، از دید من این مهم است نه بنده ، چون تمام عشقم آبادی سرزمینم است و همه ساکنین آن ، امید دارم به سمت روزی پیش برویم که تجلیلی هم از مبدع طرح های عالی گردد .

   داغ Thumb up 4 Thumb down 23

  • kooshan می‌گوید:

   آقای ایزدی،
   تلاش و حسن نیت شما قابل تقدیر است ولی بهتر بود می گفتید ورود شما در موضوع «بیمه پلنگ ایرانی» به چه علت و تحت چه عنوان بوده و مسئولیت شما در این میان چه بوده است؟
   سازمان حفاظت محیط زیست از شما درخواست کرده است؟ نماینده یکی از شرکتهای بیمه گزار بوده اید؟ یا….. بهرحال شما در این بین چه نقش و وظیفه ای داشته اید؟ ضمن اینکه موضوع بیمه حیات وحش سوژه بکری نبوده که تابحال مطرح نشده باشد و از طرفی همواره از سوی علاقمندان طبیعت و سایرین طرحهایی پیشنهاد داده می شود که ممکن است در مورد برخی از آنها از طرف «س. ح. م. ز.» اقدام شود و طبیعی است که نمی توان انتظار داشت نام افرادی که به این پیشنهادات اشاره کرده یا در این مورد نامه ای نوشته اند در زمان اجرا و پیاده سازی طرحها ذکر شود.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 10. خورشید می‌گوید:

  خسارات وارد شده به محیط زیست به دلیل از بین رفتن هر پلنگ در اثر تصادفات جاده ای، شکار، طعمه مسموم، بیماری، خشکسالی، سیل، آتش سوزی و سایر موارد می باشد!
  یک عامل بسیار بزرگ دیگر که بقای پلنگ رو تهدید می کنه فراموش شد!!
  سرقت منابع غذایی پلنگ ها توسط شکارچیان!!!

  داغ Thumb up 18 Thumb down 43

  • نبی زاده می‌گوید:

   این شکارچیا چه هیزم تری به شما فروختن هر جریانیو ربط میدید . الان سرقت آهو و پازن و خرگوش و قوچ رو توسط شکارچیا چطوری باید بیمه کرد؟ بگویید شاید سازمان یه بیمه نامه دیگه درست کنه!!!

   پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 18

 11. محسن رزاقی می‌گوید:

  خیلی خوشنود شدم، بسیار حرکت نیکوییست.

  فقط یه نکته اگر بهش توجه نشه فایده نداره و اون بقول بعضی از دوستان اطلاع رسانی به گله داران میباشد.

  باتشکر

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 7

 12. kooshan می‌گوید:

  این اقدام مثبت دولت و «س. ح. م. ز.» جای تقدیر و حمایت دارد و امید است بنحو احسن به مرحله اجرا درآید و در آینده گونه های دیگر در معرض خطر ناشی از تقابل ، نظیر « خرس، کفتار، شغال، روباه، انواع گربه های وحشی و… » را نیز دربرگرفته و شامل شود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 8

 13. شاهین می‌گوید:

  اقدام بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری جهت حمایت از گونه نادر پلنگ ایرانی است.

  این طرح را می توان به بقیه گونه های حیات وحش کشور تامیم داد.

  از سرکار خانم آرزو صانعی جهت پی گیری این مهم سپاسگزاریم

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 8

 14. یوسف تجدد می‌گوید:

  یک حرکت رو به جلو بود

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 8

 15. مجتبی می‌گوید:

  با تشکر از سازمان محیط زیست این پروژه باید به نتیجه ی برسد که در انتها جمعیت پلنگ و یوزپلنگ افزایش پیدا کند

  این بیمه به تنهایی کاربردی نیست که پلنگ ها در جاده ها کشته بشن بیمه خسارت بده باید پروژه های انجام بشود که تلفات جاده ی کم بشود که احتیاج به بیمه نباشد اما در مورد دامداران عالیه فقط باید اطلاع رسانی وسیع بشود که این بیمه کارایی داشته باشد وگرنه بی فایده ست

  باز هم تشکر از بیمه و سازمان محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

  • kooshan می‌گوید:

   باید صبر و حوصله را با واقع نگری همراه کرد، همه مشکلات که با هم بیک باره حل نخواهد شد، اگر توجه کنیم که چنین طرح و برنامه هایی تابحال بعمل درنیامده بنابراین فرصت پیش آمده را باید مغتنم شمرد ضمن اینکه گذشته از انجام هر کار دیگری از جمله در زمینه کاهش سوانح جاده ای حیات وحش، طرح «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی» خود طرحی سودمند و دارای فایده است همچنین در نظر بگیرید بسیاری از اذهان رسمی و مردمی متوجه رفع مشکلات اقتصادی عمومی کشور بوده و همه نیز دولت را مخاطب قرار می دهند و در این شرایط اقدام دولت و «س. ح. م. ز» در این مورد ارزنده است.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 16. حبیب سینائی می‌گوید:

  به نظر اینجانب تنها راه برون رفت از وظعیت اسف بارکنونی محیط زیست کشور اقداماتی اینچنینی میباشد .
  امید است که اتفاق مبارک اخیر زمینه و پیش درآمد اقدامات مشابه که بیگمان در طرح آن اثر تحقیق و هدفمندی مشاهده میگردد باشد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 17. مهسا می‌گوید:

  با نظر اقای مجید موافقم ، برای خرس ها هم باید این بیمه اعمال شود .امیدوارم ..

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 18. جواد می‌گوید:

  از شما چه پنهان بنده هم در این امر خیر سهیم هستم ریا نشه ولی…

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • kooshan می‌گوید:

   هر دم از این باغ بری میرسد……… !
   هنوز مورد آقای «ایزدی» و ارتباط شان با این موضوع روشن نشده که «آقا جواد» هم قدم رنجه کرده و آمدند!
   آقا جواد گرامی ، حالا که شما گفته اید دیگر ناخواسته «ریا» شده و کاری نمی شود کرد ، پس بهتر است کمی بیشتر توضیح دهید تا نقش شما در این امر خیر معلوم و مشخص شده و لااقل سؤالات و ابهامات علاقمندان پاسخ داده شده و رفع شود.

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 19. نادر شکوهی می‌گوید:

  سلام کار بسیار جالبی است ای کاش برای همه حیوانات ایران مثل یوز – گور خر – و…….انجام می شد . کاری که می بایست سالها پیش انجام می شد .

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 20. شهرام می‌گوید:

  احسنت بر بیمه ما
  قطعا بهترین روش تبلیغات رو انتخاب کردند
  یک درجه ارتقا گرفتند با این حرکت

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 21. سجاد می‌گوید:

  عالی
  طرح بسیار خوبیه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>