لاشه نهنگی با ده متر طول در سواحل قشم به گل نشست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): لاشه نهنگ مذکور بطول حدود ۱۰ متر در یکی از سواحل نزدیک اسکله کندالو جزیره قشم به گل نشست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست قشم در این باره گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست حین گشت زنی و پایش نوار ساحلی این شهرستان با لاشه نهنگی روبرو شدند که کاملا فاسد و اتولیز شده بود.

صادق رستمی اظهار داشت: با توجه به وضعیت لاشه، امکان تعیین دقیق علت مرگ مقدور نیست. طول این نهنگ ده متر بوده است.

این نهنگ که به احتمال زیاد از گونه براید می باشد مدتی قبل به دلایل نامشخص در دریا تلف شده و توسط جریان و امواج در ساحل کندالو به گل نشسته است.

این گونه از نهنگ ها در آبهای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری (آبهای دارای درجه حرارت ۱۶ درجه سانتیگراد به بالا) دیده می شوند. نهنگ براید در اقیانوس اطلس، آرام و هند یافت میشود. همچنین در بعضی از دریاهای نیمه بسته مثل خلیج فارس و دریای سرخ نیز دیده میشوند.

سرعت حرکت آنها ۲۵ کیلومتر در ساعت بوده و تا عمق ۳۰۰ متری غوص می کنند.

از جمله عوامل تهدید کننده این جانداران میتوان به برخورد با شناورها، بلع زباله های پلاستیکی نظیر تور و طنابهای ماهیگیری، طناب کشتی ها، پاکتهای پلاستیک، صید ضمنی، بویژه در صید به روش تورهای گوشگیر و پرساین، صداهای ناشی از فعالیت های و مانورهای نظامی، آلودگی های شیمیایی و تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.

به اطلاع می رساند تمامی گونه های پستانداران دریایی موجود در خلیج فارس و دریای عمان اعم از نهنگ ها و دلفین ها به عنوان گونه های تحت حمایت محسوب شده و به عنوان گونه های در معرض خطر انقراض جهانی معرفی شده اند.

0
-599
  

5 دیدگاه

 1. کاسپین می‌گوید:

  لطفا از محیط زیست خلیج فارس ، دریای عمان ، دریای خزر و دریاچه ارومیه حفاظت کنید .

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 2. گرگعلی می‌گوید:

  دیده بان توریست های خارجی از یک یوز عکس گرفتن در توران خبرش رو بی زحمت بگذارید

  داغ Thumb up 3 Thumb down 6

 3. گوزن زرد می‌گوید:

  بعید می دونم دیگرلاشه اش برای مصرف گوشت آن برای گوشتخواران غیر لاشه خوار در پارک ها و حیوانات در اسارت مناسب باشه ،به دلیل اتولیزه گردیدن وفساد مناسب لاشه خواران در دریا و محیط های سردسیر است ،هیچ زمانی در طبیعت این لاشه حیف و میل نمیشود و تا آخرین ذره آن مورد استفاده قرار میگیرد،اما در این مورد باید برای جلوگیری از انتشار آلودگی معدوم گردد و دفن شود

  داغ Thumb up 5 Thumb down 7

 4. شاهین می‌گوید:

  چقدر حیف شده است

  متاسفانه افزایش تردد لنجها و کشتی های صیادی و تجاری و آلودگی دریایی حیات آبزیان دریای همیشه پارس رو تهدید میکنه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 5

 5. دایی قاسم می‌گوید:

  خیلی لاشه عظیمی داره حیف بود

  داغ Thumb up 2 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>