سازمان ملل و پلیس بین‌الملل نسبت به رشد جرایم زیست‌محیطی هشدار دادند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس گزارشی که این دو نهاد منتشر کرده اند ارزش منابع طبیعی به سرقت رفته از جمله ماهی، چوب، طلا و سایر مواد معدنی در سال گذشته (میلادی) ۲۶ درصد افزایش داشته است.

در این گزارش میزان خسارات مالی ناشی از جرایم زیست‌محیطی در جهان ده هزار بار بیشتر از میزان پولی است که از سوی سازمان های بین‌المللی صرف مقابله با این جرایم می‌شود.

به گفته این سازمان ها، این جرایم همه ساله ۵ درصد رشد داشته است.

تجارت غیرقانونی حیات وحش از جمله این جرایم است که به کشته شدن یک چهارم از نسل فیل ها طی یک دهه منجر شده است.

بهره‌برداری از معادن، جنگل ها و دریاها بخشی دیگر از جرایم زیست‌محیطی را شامل می‌شود.

سازمان ملل سود حاصل از جرایم زیست‌محیطی در سال گذشته میلادی را بین ۹۱ تا ۲۵۸ میلیارد دلار برآورد کرده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ این میزان بین ۷۰ تا ۲۱۳ میلیارد دلار بود.

سازمان ملل و اینترپل گفته‌اند که چنین جرایمی باعث بروز درگیری و تخریب اکوسیستم می‌شود و دولت ها باید برای مقابله با آنها اولویت بیشتری قائل شوند.

+23
0
  

1 دیدگاه

  1. kooshan می‌گوید:

    انتشار اینگونه مستندات از نظر انعکاس واقعیات موجود و روشن کردن گوشه ها و زوایا و نتایج بهره کشی سودجودیانه و مخرب از منابع طبیعی و نیز مشکلات موجود بر سر راه حفاظت از محیط زیست در ابعاد بین المللی و همچنین در جهت تنویر افکار عمومی و بویژه علاقمندان طبیعت ، مثبت و سودمند است.

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>