یک ماده پلنگ جوان در کردکوی گلستان از بین رفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح امروز نیروهاى منابع طبیعى کردکوى طى تماسى با اداره محیط زیست این شهرستان اعلام میکنند یک پلنگ زخمى در منطقه جنگلى رادکان مشاهده شده است.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: به دنبال دریافت این گزارش محیطبانان کردکوى سریعا عازم محل شده و پلنگ زخمى را به خودروى محیط زیست منتقل نموده و به سمت شهر حرکت نمودند.

احمد دباغیان اظهار داشت: متاسفانه پلنگ جوان که به لحاظ جنسیت ماده و حدودا یکساله بود لحظاتى بعد بر اثر شدت جراحات وارده ازبین رفت.

آثار زخم در گردن، پشت ران و زیر دم حیوان نشان می دهد که این پلنگ جوان احتمالا بر اثر درگیرى با گرگ یا پلنگ بالغ دیگرى از بین رفته است.

بررسى های کارشناسی جهت تعیین دقیق علت مرگ این توله پلنگ ادامه دارد.

+1
-150
  

33 دیدگاه

 1. farhad می‌گوید:

  احتمال زیاد بر اثر حمله سگها از بین رفته بشه

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 24

 2. مینالیزا می‌گوید:

  چه حیف شده
  متاسفانه یکی از دلیل احتمالی جنگ برای قلمرو و غذا بوده بوده این پلنگ ماده اگر زنده میموند در چرخه تولید مثل موثر واقع میشد
  به نظر یک مقدار زود از مادر جدا شده یا شاید واقعا یک حادثه غیرقابل پیش بینی بوده
  در هر صورت باعث ناراحتی و افسوس دوستداران این گربه شکوهمند شد

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 7

 3. داریوش می‌گوید:

  همین که به دست انسان کشته نشده باید خدا رو شکر کرد این نوع کشتار جز چرخه ی طبیعته

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 17

 4. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  انگار اخبار ناگوار پایانی نداره

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 10

 5. اهورا می‌گوید:

  روز از نو روزی از نو !!!!
  باز دستای کثیف موجود ۲ پا فاجعه دیگه رقم زد!!!!

  داغ Thumb up 25 Thumb down 45

  • آرش می‌گوید:

   دوست عزیز می تونم یک سوال از شما بپرسم ؟
   کجا این خبر اشاره به تاثیر انسان در از بین رفتن این پلنگ شده ؟
   نه حرفی از انسان زده نه حرفی از سگ گله گفتن احتمالا در اثر در گیری با پلنگ دیگر و یا گرگ و… بوده خواهشا قبل از نظر دادن یک دور متن خبر رو بخونید.

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 10

   • اهورا می‌گوید:

    دوست گرامی این همه پلنگ هایی که کشته شدند ولی هرگز صداش در نیامد یا نگذاشتند صداش در بیاد یا پلنگ هایی که روشن نشد که چرا این پلنگ ها کشته شدند نمونه اش ماده پلنگ یاسوج با ۴ تولش یا ماده یوز پلنگ کشته شده در میاندشت یا بسیار پلنگ هایی که کشته می شوند ولی خبر را یه جور دیگه صداش رو در میارند…
    من متن خبر درست خواندم ولی به خاطر اوضاع آشفته زیست بوم ایران و لاپوشانی ها نمی توانم باور کنم….!!!!

    پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 16

    • شفایی می‌گوید:

     دقیقا. ماده پلنگ باردار یاسوج هم با طعمه مسموم توسط عشایر که کنار صخره محل زندگی پلنگ بودند کشته شد ولی محیط زیست ١٨٠ درجه خیر رو وارونه داد به خُورد مردم. اینم بنظرم دست چوپان و سگ گله در کاره

     پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

   • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

    بنا به نظردوست محترم اهورا احتمال درگیری با سگ دور از ذهن نیست.در خبر گفته جراحات به ران و زیر دم وارد شده.سگ از روبرو ترس داره با پلنگ درگیر بشه. در مناطق کوهستانی پلنگ پشت خودش را به صخره و کمر میده و سگ جرات نمیکنه به او نزدیک بشه. در محوطه باز آسیب پذیره و سگ از پشت سر حمله میکنه و ما یک اصطلاحی داریم که میگه کلک میندازه یعنی گاز میگیره و عقب نشینی میکند.اما درگیری پلنگ با همنوع خودش رودر رو است . اینها احتمالات است.

    پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 9

 6. رضا1394 می‌گوید:

  این پلنگ احتمالا مربوط به منطقه حفاظت شده جهانما می باشد.
  با بزرگ شدن توله ها درگیری بر سر قلمرو رخ می دهد و به علت از بین رفتن جنگلها و تبدل شدن به مزرعه و جزیره ای شدن مناطق حفاظت شده و همچنین کم شدن شکارها، درگیری ها بیشتر می شود.
  می توان با حفظ گذرگاه ها و زیستگاههای اطراف مناطق چهارگانه، به انتقال طبیعی سرریز پلنگها و دیگر گربه سانان و وحوش به مناطق و حتی استانهای مجاور کمک کرد، که به پویایی جمعیت و تنوع ژنتیکی آنها منجر می شود. همچنین با حفظ مناطق بکر که امروزه خیلی کم هم می باشد و همچنین تغییر شیوه بهره برداری به طبیعت گردی کنترل شده، در مناطق حساس تخریب شده، می توان جنگل را احیا کرد و با افزایش گیاهان و غذا، وحوش وابسته به گیاهان بازگشته و بالطبع پلنگ هم در آنها ظاهر می شود. با گسترش و ایجاد امکانات و تورها و برنامه های گردشگری و پذیرش گردشگران خسته از زندگی شهری، خارجی و داخلی برای دیدن جنگلهای باستانی و وحوش متنوع آن و دیدن و تجربه زندگی سنتی روستایی هم می توان درآمد کسب کرد که از پول حاصله از تخریب محیط‌ زیست با ضررهایی مانند تخریب منابع آب زلال و هوا، کمتر نخواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 3

 7. پلنگ هفتاد قله(مهراب) می‌گوید:

  خداروشکر که طبیعت باعث مرگ پلنگ شده.
  و خداروشکر که آنقدر تعداد پلنگ در گلستان زیاد هست که پلنگهای دیگر برای حفظ قلمرو خود باهم دچار درگیری میشوند تا قویترینها باقی بمانند.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 14

 8. حسن می‌گوید:

  احتمالا سگها گله حیوان رو کشتن

  داغ Thumb up 19 Thumb down 21

 9. نوید می‌گوید:

  اخ ای کاش میشد یه جوری وصلش میکردید به شکارچی و اونهایی که اسلحه دارن و … خلاصه حیف شد

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 20

 10. احمدرضا می‌گوید:

  باز خوب شد این پلنگ رو شکارچی نزد .در ضمن دلواپس این پلنگه نباشین.اینقد پلنگ تو استان گلستان داریم الله ماشاالله.اگر کسی میگه در معرض انقراضه البته تو منطقه ما بدونین هیچی بارش نیست.ما اینجا هر چی داریم پلنگ و خرس

  داغ Thumb up 13 Thumb down 34

 11. احمدرضا می‌گوید:

  در ضمن این پلنگ هیچ ربطی به جهان نما نداره.ا ز منطقه رادکان تا جهان نما خودش زیستگاه ده تا پلنگه

  داغ Thumb up 8 Thumb down 16

 12. شاهین می‌گوید:

  میگم چطوره مرگ پلنگ را بندازیم گردن شکارچیا همه چیو که انداختن خب اینم بیندازیم دیگه

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 19

  • حسن می‌گوید:

   شکارچی ها اینقدر گردنشون سنگین شده که زیاد فرقی نمیکنه اینم روش باشه یا نه دیگه از آدم کشتن که بدتر نیست که سه نفر کشتن

   داغ Thumb up 6 Thumb down 8

 13. ایمان معماریان می‌گوید:

  گردنبندهای پلنگهای تندوره که باعث جذب پلنگ یا گرگ به سمت این پلنگ نشده؟! شاید چون پلنگ های تندوره گردنبند دارن این پلنگ در گلستان گردنش ضعیف شده باشه و توان دفاع از خود را از دست داده باشه!؟
  به هر حال اگر لاشه به تهران انتقال پیدا کند می توان اطلاعات کاملتری از علت مرگ بدست آورد و همچنین اطلاعات تکمیلی از بیماریها و غیره. مرگ پلنگ به هر دلیلی ناراحت کننده است ولی باید حد اکثر اطلاعات را از لاشه های کشف شده اینچنینی بدست آورد تا به حفاظت در آینده کمک کند. امیدوارم این اطلاعات به مانند گذشته با بی توجهی از دست نروند.
  با درود

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 14. متاثف می‌گوید:

  اگه از ناحیه پشت ران و زیر دم زخمی شده صدردصد کار سگ های گله هست.چون گربه سانان تو دعوا از ناحیه سر و گردن سینه و دست ها به همدیگه حمله میکنن.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 15. kooshan می‌گوید:

  موضوع اصلی از بین رفتن حیوان و خسارت وارده به جمعیت پلنگ است ضمن اینکه در صورت صحت احتمال حمله سگهای گله به حیوان باز هم عامل انسانی بطور غیرمستقیم تأثیر گذار بوده است بعلاوه در گذشته یاحال موارد کشف شده یا مخفی مانده متعددی از تلفات پلنگها وجود داشته یا دارد که بطور مستقیم توسط عامل انسانی اعم از دامدار و چوپان و کشاورز و شکارچی صورت گرفته و این تعارفاتی که برخی حامیان شکار و شکارچیان در باره اینکه « گردن کی بندازیم یا نندازیم» براه انداخته اند دلیلی بنفع آنها نبوده و باعث منتفی شدن و نادیده گرفتن نقش عوامل انسانی و نیز شکارچیان در زیانهای وارده بر حیات وحش کشور در گذشته و حال هم نخواهد شد.

  داغ Thumb up 1 Thumb down 5

 16. شبگرد می‌گوید:

  مرگ شکارچی برشکارچیان راستین تسلیت

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 17. نیروانا می‌گوید:

  حالا این خبر هم فرصت خوبی شد که شکارچیها که مدتی بود به خاطر تقصیراتشان در لاک دفاعی بودند دست به ضد حمله بزرگی بزنند

  داغ Thumb up 3 Thumb down 8

 18. ناشناس می‌گوید:

  با سلام
  همه می دانند که دشمن پلنگ همیشه دامدار ها بوده اند و از کوچکی زخم ها مشخص است که در اثر حمله سگ های گله تلف گردیده است!!!!!

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 19. علیرضا 2 می‌گوید:

  گنه کرد در بلخ آهنگری گردن زدن درشوشتر مسگری بعضی ها دوست دارند یه جورایی به شکارچیان و سگ گله بلاخره انسان ربط بدند

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 20. علی می‌گوید:

  با سلام خدمت دوستان . من خودم از اهالی منطقه درازنو و رادکانم . تو این منطقه طبق گفته دیدبان عزیز و محیط بانی منطقه احتمال اینکه این موضوع از جانب پلنگ و یا گرگ ها باشه خیلی زیاده . خدارو شکر منطقه درازنو و جهان نما از زیست بوم های قنی کشور هستن . البته اگر کَندو و کاو هایی که برای معادن امجام میشه به حداقل برسه . از طبیعت گردان و دوست داران محیط زیست دعوت میکنم که حتما به این منطقه تشریف بیارن و از مناظر زیبا لذت ببرن و شانس خودشونو برای روبرو شدن با حیوانات مختلف البته با رعایت نکات لازم امتحان کنن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 21. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  بجایی اینکه مرگ پلنگ رو بندازیم گردنه همدیگه یا چیزای دیگه بهتر بفکر این باشیم که زیستگاه و قلمرو این موجود زیبای خداوند رو از بین نبریم
  با هم متحد بشیم که دیگه مرگ پلنگ رو تو ایران نشنویم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 22. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  حسن اقا پس قبول دارید که ارزش جان یک انسان از یک حیوان بیشتره ولو اون حیوان پلنگ باشه ویا اینکه اون انسان شکارچی غیر مجاز!!!!!

  داغ Thumb up 5 Thumb down 4

  • جواد می‌گوید:

   مشکل اینه که بعضی ها فقط قیافشون شکل انسانه و در مورد شکارچی غیر مجاز هم قیافه غلط اندازه باطن چیز دیگری است

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>