یک خرس قهوه ای در جهان نمای گرگان با شلیک اسلحه شکاری کشته شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حوالی ساعت ۹ صبح امروز (پنجشنبه) به دنبال تماس تلفنی افراد محلی مبنی بر مشاهده یک خرس بی جان در کنار رودخانه میل رادکان در حاشیه منطقه حفاظت شده جهان نما محیط بانان عازم منطقه مذکور شدند.

مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: محیط بانان پس از حضور در محل با لاشه یک خرس قهوه ای مواجه شدند که دقایقی قبل از بین رفته بود.

احمد دباغیان اظهار داشت: لاشه خرس کاملا گرم بوده و خونریزی بدن حیوان نشان می داد که تا لحظاتی قبل زنده بوده است.

لاشه این خرس جهت بررسی بیشتر به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل گردید.

بررسی کارشناسان مشخص شد این خرس به لحاظ جنسیت، نر و حدود چهار ساله بوده است و بر اثر برخورد ساچمه های چهارپاره از اسلحه شکاری به ناحیه کمر و گردن از بین رفته است.

از لحظه مشاهده لاشه، تحقیقات نیروهای محیط زیست و گشت زنی در منطقه برای شناسایی عامل شلیک به این خرس آغاز شده است.

0
-69
  

32 دیدگاه

 1. فرزین می‌گوید:

  مطمئنم دست طبیعت (مثل قاتل پلنگ) انتقامش رو از شخص تیرانداز درصورت گناهکار بودن میگیره و زمین گیرش میکنه!!!

  پر طرفدار Thumb up 68 Thumb down 9

  • بهزاد می‌گوید:

   انتقام دست طبیعت درست ، لطفا بگید از دست من و شما و دیگران چه کاری بر میاد ؟

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

  • خورشید می‌گوید:

   این زباله در هر صورت گناهکاره!!
   بله دست طبیعت گاهی انتقام می گیره از این وحشی های بدوی!! اما برای رفع این لکه های ننگ از دامن طبیعت باید فکر اساسی و برنامه ریزی کرد!!
   تجربه نشون داده انتظار برای انتقام گیری روزگار خیلی فرسایشیه و مشکلی رو حل نمی کنه …..

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

   • بهزاد می‌گوید:

    اول اینکه وجود پایگاه خبری iew.ir دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این شرایط زیستی که در ایران وجود داره واقعا غنیمته. اگر میشد هفته ای یکبار و تنها به مدت سه دقیقه تخلفات محیط زیست اعم از تخریب جنگل منابع طبیعی حیات وحش از یکی از شبکه های سیما مثل شبکه خبر یا شبکه یک پخش میشد بخش وسیعتری از جامعه با مشکلات محیط زیست آشنا می شدند.

    برنامه ای از شبکه دو بصورت هفتگی پخش میشه اگه اشتباه نکنم به نام طبیعت°۳۶۰ از چنین برنامه هایی حمایت کنیم.

    در فضای اینترنت هم همین سایت دیده بان بخوبی داره فعالیت میکنه هر کدام از ما هر جور که میتونیم از این دست برنامه ها و همینطور دیده بان عزیز حمایت کنیم.
    مثلا در ارتباط با دبده بان هر کدام از ما میتونیم مثل یک خبرنگار عمل کنیم هر تخلف زیست محیطی را بصورت مصور و مستند به این پایگاه خبری و رسانه های دیگه گزارش کنیم.

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

  • اهورا می‌گوید:

   ۱۰۰ درصد شک نکن دوست گرامی!!!
   به هیچ چیز باور نداشته باشم ولی این یکی را باور کامل دارم

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 2. reza می‌گوید:

  چه فاجعه بدی

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 1

 3. مجید می‌گوید:

  خدا لعنتتون کنه بی وجدانا

  بر اون شرفی که ندارید لعنت

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 3

 4. reza می‌گوید:

  جاده و گسترش شهرها و جنگل خواری مردم محلی و بویژه نابود شدن صنعت کشاورزی شده بلای جان حیوانات

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 2

 5. مسعود شهرابی می‌گوید:

  همین چند دقیقه قبل بود که خبر رهاسازی مرالها خوشحامون کرد و باز هم شکارچیان شیرینی یه خبر خوب رو به کام ما تلخ کردن!!!

  یحتمل کسانی که گزارش دادن شاهد اتفاق بوده اند چون لاشه خرس کاملا گرم بوده امیدوارم بررسی ها منجر به دستگیری متخلفین بشه

  هزاران بار لعنت

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 12

 6. DORNA می‌گوید:

  موهبت طبیعت سالم و پاک در زندگیشان جاریست و با قدرناشناسی نمک می خورند و نمکدان می شکنند، این ناسپاسی ها بی تاوان نمی ماند.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 3

 7. آرش می‌گوید:

  مشکل ما اینه هنوز مردم مثل ۱۰۰ سال پیش فکر میکنن خرس آفته

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 8. لاچین می‌گوید:

  قاتل این خرس تاوان سنگینی خواهد پرداخت .

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 9. یاشار می‌گوید:

  لعنت خدا بر این جانیان بی وجدان. امیدوارم به زودی تاوانش را در زندگی ات پس دهی

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 8

 10. عبدالله می‌گوید:

  ای خدا نسل خرس هم در حال بین رفتن و یک سری جاندار انسان نما نسل کش آنها و عاشقان حیات وحش حتی موفق به مشاهده آنها نیستند.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 11. عبدالله می‌گوید:

  یکی بگوید چندتا خرس قهوه ای در طبعیت ایران وجود دارد ؟

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 12. آ.ک می‌گوید:

  آدم مریض شاخو دم نداره………………

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 13. رشید می‌گوید:

  انشالله قاتل این خرس دستگیر و به سزای عمل زشت خود میرسد!!!

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 2

 14. داریوش2016 می‌گوید:

  اوباش بیسواد تفنگ بدوش کار اوناس

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 15. احمد رضا می‌گوید:

  قابل توجه میش مرغ و بهزاد.جوابتون در مورد کوکر رو تو اون صفحه دادم.تازه نصف کامنت های منو دیده بان نذاشت.برید بخونید چی نوشتم.بعد اگه دل و جیگرشو داری برو تو کوه و جنگل بگرد.اطلاعات کسب کن .بعد بیا نظر بده.در مورد خرس هم بگم که متاسفانه بیشتر مردم فکر میکنند که خرس ادمخواره.در صورتی که نه تنها اینطوری نیست بلکه در نود درصد موارد برخورد خرس با انسان،خرس فرار میکنه ولی نمیدونم چرا یه عده ادم احمق و ناشی بهش شلیک میکنند.احتمال زیاد از روی ترس بهش شلیک میکنند.با اینکه جمعیت خرس تو استان گلستان زیاده ولی شکار کردن خرس نهایت پستی یه شکارچیه که بخواد حیوانی که ازاری بهش نمیرسونه رو بکشه

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 5

  • kooshan می‌گوید:

   در مورد مرتکب یا مرتکبین کشتار این خرس جوان هنوز اظهار نظر قطعی نمی توان کرد ولی «ترس از حیوان» از احتمالات دیگر قویتر نیست و حتی خود شما نیز ترس از حیوان را موجه ندانسته اید و حتمأ در جوامع محلی نیز بنابر تجارب گذشته وجود این میزان مختصر از شناخت حیوان طبیعی است.
   * در چند خبر کشف و منتشر شده در رسانه ها که کشتار خرس بجهت ایجاد وحشت در مردم بوده ، ابتدا مردم به «س. ح. م. ز.» و مراجع انتظامی اطلاع داده و حیوان متعاقب حوادث پس از آن و توسط یا بدستور مأمورین و نه رأسأ بدست افراد محلی یا اشخاص دیگر کشته شده است.
   * در چند خبر دیگر کشف شده از کشتار خرس توسط جوامع محلی بهره بردار که در «دیده بان» انتشار یافته ، علت ادعا شده از سوی متخلفین حتی افراد سالخورده ورود خسارت توسط حیوان یا پیشگیری از واردآمدن خسارت بوده که از سوی بهره برداران اعلام شده است و ترس را عنوان نکرده اند و در برخی موارد که متخلف شناسایی نشده اما لاشه حیوان کشف شده علت احتمالی در مواردی باز همین بوده و در موارد ی معدود هم ممکن است ناشی از ترس و مقابله ناگهانی با خرس بوده باشد.
   * در چند خبر کشف شده دیگر علت اصلی کشتار تاکسیدرمی و سودجویی و کسب درآمد بوده است.
   بهرحال و در مجموع احتمال کشتار حیوان از سوی فرد یا افرادی با انگیزه تفریحی و سودجویی توأمان، محتمل تر بوده و ممکن است متخلف یا متخلفین بعلت نبود فرصت یا بدلیل حضور مردم محل و ترس از شناخته شدن و دستگیری و جریمه موفق به انتقال لاشه حیوان نشده اند.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

  • آرنولد می‌گوید:

   تا حالا از کنار بوته ای بزرگ رد شدی خرس از پشتش بلند بشه دو برابرت بشه نعره کشان بهت حمله کنه ندونی کدوم وری فرار کنی دیر بجمبی و جون پر فرار نداشته باشی با یه پنجه از وسط دونیمت میکنه نوک پنجش هر جات بزنه کارت تمامه اگه این لحظه واست اتفاق افتاد یادی از ما بکن

   داغ Thumb up 5 Thumb down 11

   • kooshan می‌گوید:

    کسانی که شکار را امری درست نمی دانند قطعأ مثل شکارچیان با حضور در زیستگاهها آرامش حیات وحش را بهم نمی زنند و اگر احیانأ زمانی هم در این مناطق حضور یابند حتمأ باید این موارد را پیش بینی کرده و برایشان غیرمترقبه نباشد و اگرچه در صورت حمله خرس یا هر حیوان وحشی دیگر احتمال دارد که بترسند چون عکس العملی طبیعی است اما باید همواره آنچه را قبلأ می گفتند بیاد داشته باشند بعلاوه شکارچیانی هم که بطور قانونی و غیرقانونی شکار می کنند ممکن است با حملات حیوانات وحشی روبرو شوند که نه غیرعادی و نه حتی ناراحت کننده است و بقول معروف «هر کار هزینه ای دارد» که باید متحمل شد و شکوه و شکایت نکرد و امر فوق العاده ای هم نیست که لازم باشد با آب و تاب و احیانأ همراه با شاخ و برگ و اضافاتی بطور مکرر تعریف کرده و برخ دیگران کشید، و شکارچیان اجباری در ایجاد مزاحمت برای وحوش و به بخطر انداختن آنها و همچنین قرار دادن خودشان در چنین موقعیتهایی را ندارند و اگر داوطلبانه و با اعمال تحریک آمیز خود موجب برانگیختن خشم و ترس و استرس در حیات وحش می شوند قاعدتأ پاسخی که دریافت خواهند کرد، هرچه که باشد، منصفانه و عادلانه و بحق است.

    داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 16. دوست طبیعت می‌گوید:

  وای از این همه نادانی

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 17. بهزاد می‌گوید:

  فقر فرهنگی بیداد میکنه
  همینجور پیش بربم تا ده سال دیگه نه خرسی میمونه و نه یوزی.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 18. kooshan می‌گوید:

  تا آنجا که آمار کشتارهای کشف شده غیرقانونی خرس توسط شکارچیان و جوامع محلی و نیز تلفات این حیوان وحشی در سوانح جاده ای نشان می دهد عمر خرسها در ایران برخلاف طول عمر متوسط ۴۰ – ۳۰ ساله معمول این حیوان طولانی نیست و بیشتر این وحوش اگر اقبالی بلند داشته و بتوانند زندگی مستقلی شروع کنند اندکی بعد رشته حیات شان گسسته می شود این معنای  «حفاظت از حیات وحش» نیست حتی اگر تعداد آنها بر اساس برخی ادعاهای اثبات نشده در برخی مناطق نظیر استان گلستان  زیاد هم باشد زیرا وقتی که امکان زیست امن و گذران عمر نسبتأ طبیعی از این حیوانات سلب شده دیگر کمیت و تعداد بتنهایی واجد ارزش چندانی نیست و اگر خصوصیات ذاتی این حیوان مثل دوری گزینی از انسانها، همه چیز خواری و گذران عمر در مناطق دور افتاده و صعب العبور مانع نمیشد شاید امروز نشان چندانی از بقای آن باقی نمانده بود که این عوامل حمایتی طبیعی هم با گذشت زمان و همراه با افزایش جمعیت و در دسترس قرار گرفتن نقاط دور افتاده و توسعه و گسترش مداوم بهره برداریهای اقتصادی در حال کاهش تدریجی است.
  در اینجا بد نیست حالا که صحبت از خرس است روایتی عرض کنم از فردی که تا چندی پیش شکار می کرده و در حال حاضر هم از ممنوعیتهای فعلی _ که البته گویا بتدریج در حال ملغی شدن هستند _ مطلع بوده و از سویی خود نیز متوجه وخامت وضعیت شده و دیگر نظر چندان مثبتی هم نسبت به شکار ندارد و گاهی که موقعیتی دست دهد، خاطرات گذشته خود را نقل می کند، که شاید بمعنای واقعی ثبت شده و مستند نباشد اما دلیلی منطقی جهت کذب بودن آن وجود ندارد چرا که این روایت طی گفتگوی متقابل دو فرد باتجربه در شکار و آشنا به منطقه ذکر شده که مجموع مطالب منطقی و قابل باور و مرتبط بنظر میرسید :
  «…… شخص راوی نقل کرد که در جریان یک کوه پیمایی در جریان شکار هنگامی با جمعی چند نفره در کوره راهی در کمرکش و دامنه کوهی در حال عبور بودند در قسمتی از مسیر که از یک سمت به دیواره صخره ها و از سمت دیگر مجاور پرتگاهی عمیق بود برحسب تصادف این جمع شکارچی و یک خرس همزمان از دو سمت مقابل وارد این گذرگاه شدند، طبق گفته راوی چون امکان عبور همزمان از دو سمت نبوده حیوان وحشی با فهم این وضعیت چند قدم جلو آمده را بعقب برگشته و در ابتدای مسیر و در سمت مجاور پرتگاه منتظر می ایستد و گویا می فهماند که شما ابتدا عبور کنید تا من هم بعد براه خود بروم، شکارچیان پشت سرهم مسیر را بسلامت طی و از کنار خرس به آرامی می گذرند اما شکارچی آخر بعد از عبور از مقابل حیوان بنابر ذات بد خود ناگاه با لگدی ناگهانی حیوان صبور را به اعماق دره پرتاپ می کند که این عمل وی مورد اعتراض بعضی از آن جمع نیز قرار می گیرد که بهرحال دیگر ثمری بحال حیوان نداشته است و گویا شکارچی مذکور مدتی بعد مواجه با اتفاقات ناگوار یا مرگ ناگهانی و دور از انتظار می شود …… ».
  گذشته از آنچه که از این روایت می توان برداشت کرد، آنچه که در این حکایت و نیز گفته های دیگر این دو شکارچی سابق مشهود بود و اخیرأ یکی از علاقمندان مخالف شکار نیز بدرستی به آن اشاره کرده است جمع ناهمگون و متضاد شکارچیان است که شاید بدون اغراق هر نوع تیپ و شخصیتی در این گروه بظاهر یکسان بچشم می خورد بطوری که حتی باذعان خود «شکارچیان قانونمند» که با توجه به مشخصاتی که از خود بدست می دهند باید تعداد بسیار اندکی نیز باشند تنها نقطه اشتراک واقعی«جمع شکارچیان» استفاده از اسلحه و سایر ابزار آلات کشنده جهت شکار و کشتن حیوانات است والا در این جمع اختلافات فاحش در شیوه عمل، فکر، گفتار، رفتار، و همچنین تمایزات آشکار اجتماعی دیده می شود و علت اینکه برخی شکارچیان مجاز و غیرمجاز این تفاوتها را نادیده گرفته و تلویحأ از یکدیگر حمایت می کنند تنها بعلت منافع محدود ناشی از این فعالیت است که باعث می شود «اعتراض به شکار غیرقانونی » را اعتراض به «اصل شکار» و نیز کل آنها که به شکارمی پردازند تلقی کنند و از سوی دیگر این دسته از شکارچیان تمایل دارند متقاضیان شکار را در افکار عمومی جمع کثیری که همه منش و کرداری منطقی و معقول دارند، معرفی کنند در حالی که در واقعیت امر چنین نیست.

  داغ Thumb up 2 Thumb down 7

 19. شاهین می‌گوید:

  عدم آموزش و فرهنگ سازی برای حفظ حیات وحش از یک سو و عدم برخورد درست با متخلفین از سوی دیگر تنوع زیستی کشور رو به شدت تهدید می کند!!!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 20. بهزاد می‌گوید:

  خداییش یکی تو این صدا و سیما اعلام کنه که چند تا دونه خرس و پلنگ بیشتر نمونده . مسئولان که اصلان فرهنگ سازی نمیکنن

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 21. بولوت می‌گوید:

  متأسفانه جوامع محلی به سبب خساراتی که خرس به باغات و مزارع و کندوهای عسل وارد میکنه از این حیوان هیچ دلخوشی ندارند توی اکثر باغها تو روستاهای جنگل نشین یا حاشیه جنگل با سیم بکسل تله میزارن همه ساله تعداد زیادی خرس تو این تله ها گرفتار میشن و به طرز فجیعی از بین میرن

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 22. پنجه های بحری می‌گوید:

  برای چی جان این حیوان مخلوق خداوند را گرفتی ای نامرد نا بکار ای لامذهب بی دین ای بی معرفت خبیث

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 23. جباری می‌گوید:

  با سلام خدمت همه دوستان و اساتید
  بنده معتقدم آموزش و فرهنگ سازی متعلق به چهار یا پنج نسل و دوره قبل بوده و نه امروز ! به این معنی که اگر رفتارهای اجتماعی زمان حاضر را ناشی از فرهنگ سازی و آموزش بدانیم باید از ۳۰ سال قبل شروع می کردیم و البته همواره آموزش بوده است!
  لذا باید از مسئولان سازمان محیط زیست – منابع طبیعی – شیلات – شهرداری – وزارت کشور – ناجا و قوه قضاییه خواهش کرد به فکر اجرای قوانین و سیاست های کلان محیط زیستی موجود با حداکثر شدت باشند.
  آقا هر روز میلیاردها تومان در این کشور دارد صرف آموزش و فرهنگ سازی می شود! خب این لازم است برای آیندگان اما مهم تر این که ما بحران امروز را فراموش کرده ایم…یعنی ابزار آموزش و فرهنگ سازی چندان برای شکارچیان متخلف – برای سرمایه گذاران و سدسازان – برای یقه سفیدهای محیط زیست و…. کارساز و کافی نیست……..

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>