در صورت انتقال آب خزر به سمنان فاجعه محیط زیستی رخ خواهد داد / سازمان حفاظت محیط زیست برای موافقت با طرح انتقال آب تحت فشار دولت قرار دارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از طرح انتقال آب خزر به استان سمنان، گفت: اجرای انتقال آب خزر به استان سمنان شرایطی همانند دریاچه ارومیه را رقم می زند.

علی محمد شاعری در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از اخبار مطرح شده مبنی بر انتقال آب خزر به سمنان، گفت: با توجه به اینکه دریاچه خزر بسته است کوچکترین دخل و تصرف در آن موجب بهم ریختگی اکوسیستم خزر خواهد شد.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، افزود: شنیده ها حاکی است از آن است که دولت درصدد انتقال آب خزر به استان سمنان است که اگر صحت داشته و آب خزر به سمنان یا هر استان دیگری منتقل شود با توجه به بسته بودن دریاچه خزر و پسروی شدید آب پیش بینی می شود که یک فاجعه زیست محیطی رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه انتقال آب خزر به استان های دیگر به طور حتم شرایطی مانند دریاچه ارومیه را رقم خواهد زد، تصریح کرد: دریاچه خزر به لحاظ بسته بودن قدرت خود پالایی بسیار کمی دارد. بنابراین برداشت آب و شیرین سازی آب شور این دریا موجب افزایش غلظت نمک شده و زندگی آبزیان را با خطر روبه رو خواهد کرد.

تالاب های اطراف دریای خزر خشک می شوند

شاعری با اشاره به اینکه تالاب های اطراف این دریا در صورت انتقال آب در سریع ترین زمان ممکن خشک می شوند، گفت: همچنین انتقال موجب افزایش دمای آب خزر شده و به طورکلی اکوسیستم دریای خزر و گردش طبیعی حیات دراین دریاچه با مشکل همراه خواهد شد.

۲۰۰ کیلومتر جنگل در مسیر انتقال آب ازبین می رود

از سوی دیگر علاوه بر اینکه این اقدام موجب خسارت به زندگی مردم این منطقه می شود به طور حتم از بین رفتن جنگل تا حدود ۲۰۰ کیلومتر در مسیر انتقال آب را هم به دنبال خواهد داشت.

شوری خاک و آسیب جدی به کشاورزی و صنعت استان سمنان

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه انتقال آب خزر به هر استان دیگر حتی باعث شوری خاک و آسیب به تاسیسات صنعتی و کشاورزی در آن مناطق می شود، افزود: واقعا اگر دولت درصدد است که مشکل آب در استان سمنان و استان های دیگر را حل کند بهترین راه انتقال و شیرین سازی آب خلیج فارس است. چون این دریا متصل به آب های آزاد بوده و هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

سازمان حفاظت محیط زیست برای موافقت با طرح انتقال آب تحت فشار دولت قرار دارد

وی با تاکید بر اینکه امکان جبران خسارت های زیست محیطی ناشی از انتقال آب خزر به استان های دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: کارشناسان، مسئولان و مردم مناطق شمالی کشور اعتقاد دارند که این اقدام نباید صورت گیرد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتقال آب خزر از سوی دولت در حال پیگیری است، گفت: در حال حاضر سازمان محیط زیست در حال بررسی طرح ارزیابی زیست محیطی این اقدام است. البته به مسئولان سازمان محیط زیست مراتب اعتراض خود در مخالفت نسبت به این کار به صورت شفاهی اعلام کردم اما به نظر می‌رسد که سازمان محیط زیست تحت تاثیر فشارهای دولت در حال بررسی این موضوع است.

+14
0
  

9 دیدگاه

 1. چغوک می‌گوید:

  استان سمنان زادگاه دو رئیس جمهور قبلی و فعلی بوده است ؛ این موضوع در انتقال آب خزر به این استان تاثیر ندارد ؟!

  آبی که با این هزینه ی گزاف باید از ورای البرز پمپاژ شود و شیرین شود احتمالا گرانترین آب تاریخ خواهد بود ؛ دولت قصد دارد از این آب برای درخت طلا استفاده کند ؟!

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 0

  • رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

   فکر می کنم دوران ابر پروژه ها به ویژه پروژه های زیانبار زیست محیطی در عصر حاضر جایی نداشته و به نتیجه و ثمر نخواهد رسید و به جای آن طرحهای افزایش بهر وری و طرحهای سازگار با شرایط هر منطقه، مناسب می باشد.

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  مدتی هست که اجرای طرح های نسنجیده سد سازی مورد نقد شدید قرار گرفته سدسازهایی که در اونها علاوه بر مورد توجه نبودن ارزیابیهای زیست محیطی، تنها به دلیل لابیگری از سوی بسیاری از شرکت‌ها برای به تاراج بردن بیت المال صورت می گرفت ؛ ساخت سدهایی که هیچگاه پر نخواهند شد!!

  نابودی بسیاری از جنگلها و مراتع و شوری آب در برخی مناطق و خشکی تالاب ها و دریاچه ها و ایجاد گرد و غبار محلی در بسیاری از مناطق بیشترین دستاورد سد سازی در کشور ما بوده البته هنوز هم چنین طرحهایی با وجود بسیار از مخالفتها با قدرت! به کار خود ادامه میدهند!

  فشار افکار عمومی و نقدهای کارشناسان نسبت به افراط در سد سازی امروز منجر به این شده که انتقال آب از حوزه ای به حوزه ی دیگر و طرحهایی چون شیرین سازی آب خزر یا خلیج فارس و انتقال آب به مناطق دیگر مورد توجه بسیاری از کسانی باشه که تنها به فکر درآمد و قدرت بیشتر برای خود بوده و چشمهای خود را بر روی آینده بسته اند.

  حتی در مورد شیرین سازی آب خلیج فارس و انتقال آب شیرین شده نقدهای بسیاری وجود داره که بزرگترین دستاورد اون میتونه شوری بیش از حد آب خلیج فارس باشه. مشکلی که در حال حاضر هم بسیاری از زیستمندان خلیج فارس در حال دست و پنجه نرم کردن با آن میباشند بهتره به جای نابودی ذخیره گاه های دریایی که حیات ما بیش از اونچه که تصور می‌کنیم به اون وابسته هست اجرای طرح‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی رو مورد توجه قرار بدیم

  تمام هزینه‌هایی که قراره صرف چنین طرح های خانمان سوزی بشه اگه به مصرف درست آب در بخش کشاورزی و اجرای طرح‌های نوین آبیاری منتقل بشه بسیاری از مشکلات ما در بخش آب حل خواهد شد افسوس که لابیگری قدرتمند برخی ها اجازه نمیده مسئولین مسیر درست رو انتخاب کنند افسوس…

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 3. شاهین می‌گوید:

  واقعاً من نمیدونم اینقدر فاتحه منابع طبیعی و محیط زیست کشور رو خوندید کافی نیست!
  میان یک مشکل رو حل کنند هزارتا مشکل بوجود میارن! بس کنید دیگه همه چیز رو نابود کردید! دست بردارید از این طرحهای مسخرتون!

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 4. بهزا د می‌گوید:

  از نظر علمی و تجربی اثبات شده که انتقال بین حوضه ای آب کار اشتباهی است.
  همه کارشناسان به این مسئله اذعان دارند.
  تنها راه حل، مصرف بهینه آب های موجود در هر منطقه است.
  فاضلاب شهری پس از تصفیه فیزیکی و شیمیایی باید وارد تاسیسات تصفیه آب شهر شود و پس از تصفیه کامل مجددا وارد شبکه آب آشامیدنی شود.
  این کار تا هیجده مرتبه قابل انجام است بعد از بار هیجدهم فاضلاب موجود پس از تصفیه مجدد فیزیکی و شیمیایی می تواند بمصرف صنعت یا آبیاری درختان در شرایط خاص برسد.
  مشکل این است که در اغلب شهرهای خشک ایران هم فعالیت صنعتی انجام می شود و هم کشاورزی و آب مورد نیاز برای برای ابن دو فعالیت اقتصادی موجود نیست .

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 5. آک می‌گوید:

  خدا به داد خانم ابتکار برسد………یه عده که احتمالا همه میدانند برای به جیب زدن سرمایه مملکت می خواهند یه مصیبت به بار بیاورند
  این موجودات اگر بو ببرند که دولت بابت کوبیدن آب در هاون سرمایه ای اختصاص خواهد داد همه ی عالم و آدم را مجبور می کنند که مجوز رسمی بدهند تا به صورت کاملا رسمی از یک کار بیهوده و در اکثر موارد مخرب با توجیه های عجیب و غریب پول مملکت را به جیب بزنند و بدانید هیچ زمینه کار مناسبی هم برای جوانان بدست نخواهد آمد چون آنقدر میخورند که کارگران و مهندسان بیچاره را از روی نبود توسعه و کار در کشور اجیر می کنند و شاید فقط بدرد اقوام و خویش های این پیمانکارانه نفوذی بخورد……………
  و نابودی کامل محیط زیست……………………..
  امیدوارم خدا به خانم ابتکار صبر بدهد…………………….

  داغ Thumb up 8 Thumb down 7

 6. رشید می‌گوید:

  مینوان فاجعه های محیط زیستی را در انتقال آب خزر به استان سمنان را یک به یک نام برد .متاسفم که هر طرحی سبب نابودی میشود تا آبادی؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 7. محمدعباسی مطلق می‌گوید:

  ازمسئولین محیط زیست خواهش می کنم جلوی این فاجعه رابگیرندواجازه ندهند دولت این طرح را انجام دهد

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 8. بولوت می‌گوید:

  آخه این آب بره سمنان میخوان چیکار کنند باهاش؟!این همه هزینه! این همه تخریب!واقعا فاجعه میشه! چه توجیه اقتصادی یا اجتماعی داره این به اصطلاح پروژه؟!با این آب شور در کویر میخان چی کار کنن؟! با این پروژه های معرکه خزر هم مثل ارومیه نابود خواهد شد.کل استان سمنان بره زیر کشت آیا درآمدش اندازه خاویار خزر میشه!؟ با نابود کردن خزر و جنگل های شمال و کشاورزی شمال چی می خواهیم بدست بیاریم آخه؟!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>