رهاسازی هیرکان ، ماده پلنگ دو ساله در پارک ملی گلستان / گزارش تصویری

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): هیرکان ، توله پلنگ ماده ای که دو سال قبل به همراه برادرش در شهرستان کردکوی پیدا شده بود، با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست پس از نصب گردنبند ردیاب ماهواری در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در مورد آخرین وضعیت ماده پلنگ رهاسازی شده گفت: پس از گذشت حدود چهار روز از رهاسازی، حال این پلنگ مناسب است و تصاویری که از ماهواره دریافت شده، همچنین ردپای بجا مانده در مسیر مذکور نشان می دهند هیرکان دو چشمه مختلف را شناسایی نموده و از آنها آب خورده و به رفتارهای تعیین قلمرو نیز مشغول شده است.

+249
-39
  

27 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  اااای فدای آن شکوهت
  امیدوارم خطری تهدیدش نکند و خبر ناگواری نشنویم

  خداوند بزرگ پشت و پناهت زیبای ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 71 Thumb down 3

 2. اهورا می‌گوید:

  خداوند بزرگ پشت و پناهت زیبای ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 1

 3. ببرمازندران می‌گوید:

  خیلی زیباست
  خدا حفظش کند از خطرات و شکارکش ها

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 5

 4. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  کار خوب و ارزنده ای بوده
  امیدوارم تجربه ی موفقی باشه و در آینده به یک روال تبدیل بشه که حیوانات جدا شده از طبیعت فقط مدتی مهمون آدمها باشند و بعد به محیط زندگی اصلی خودشون برگردند

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

  • DORNA می‌گوید:

   یادمه از همون اول که این دو توله پیدا شدند فردی تیمار و نگهداری از آنها را به عهده گرفته بود که دلسوزانه می کوشید کمترین تماس را با آنها داشته باشد و خوی غریزی و وحشی آنها دست نخورده باقی بماند، صمیمانه از این فرد که نامش را نمی دانم سپاسگزارم.
   من که در ده سال اخیر دهها بچه گربه خیابانی یتیم و گمشده و زخمی را تیمار کرده ام، می تونم تصور کنم اون فرد برای دو توله پلنگ چقدر زحمت کشیده و چقدر سخت است به عهده داشتن مسوولیت حیوانی که آدم با همه ذرات وجودش دوست دارد او را به طبیعا بازگرداند.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

   • محمد ابراهیمی می‌گوید:

    دقیقا همینطوره
    من همین تلاش رو برای یک جوجه کلاغ نوک قرمز در آستانه مرگ انجام دادم
    گرچه خیلی خودکفا و قوی بار اومده اما متاسفانه ول کن ما نیست و به طبیعت برنمیگرده
    کلا این کار پیچیدگی و دشواری های زیادی داره و شاید بهتر باشه یک مرکز در کشور بصورت تخصصی روی این مساله کار کنه

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 5. نیروانا می‌گوید:

  مگر ماده پلنگها هم قلمرو تعیین میکنند

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 6. علیرضا 2 می‌گوید:

  با تشکر فراوان از همه دست اندر کاران و سرکار خانم ابتکار و دیده بان عزیز

  این سه خبر آخر عالی بودند

  امیدوارم دیگه خبر بد نداشته باشید

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 7. reza می‌گوید:

  بزرگترین خطرش شکارچیان نامرد هستند.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 14

  • مسعود می‌گوید:

   بزرگترین خطر برای این حیوان و تمامی گونه های تهدید شذه از بین رفتن زیستگاه است که مستقیما ناشی از افزایش جمعیت آدمی میباشد.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

   • kooshan می‌گوید:

    حق با شماست اما تقابل و دشمنی انسان با حیات وحش و همچنین جاده های ناامن وضعیت را بسیار بدتر و یأس آور می کند.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 8. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  چند قدم فاصله گرفت برگشت روبه سمت ماشین کرد بعد چند لحظه راه خود را گرفت و رفت به جایی که به آن تعلق داره و در آنجا به او نیاز دارند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 9. رشید می‌گوید:

  در پناه حق باشد انشالله

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 10. جمشید از خوی می‌گوید:

  بعد از گذشت ۳ سال سیاه !! برای پلنگ های نخودی رنگ فلات ایران که به ضرس قاطع در تاریخ حیات وحش جهان بی سابقه است، خبر رها سازی یک قلاده پلنگ ماده آنهم با کمک تیم بین المللی انجمن حیات وحش، نقطه روشنی در دل تاریکیست.

  نقطه تکان دهنده و تامل برانگیز اینکه این همه بودجه ، زمان ، هم افزایی دانش و تجربه ، تحمل رنج و مرارت و گرما و سرما ، زیبائی و شادمانی لحظه شیرین آزادی ، در لحظه ای کمتر از چکاندن ماشه ای بدست هموطنی نابخرد ، ناآگاه و…..دود شود و هیچ شود و…هیچ.
  دریغا:
  بیماری کهنه و مزمن جهل ، کی از میانه بر خواهد خاست.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 11. لرستانی می‌گوید:

  اصلی ترین نگرانی این است که با توجه به اینکه این پلنگ در شرایط نیمه اسارات بار آمده توان شکار، تغذیه و جفت یابی دارد یا خیر؟ ای کاش در این باره هم پیگیری های لازم بعمل آید خدای ناکرده حیوان از گرسنگی تلف نشود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 12. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  خدا پشت و پناهت

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 13. kooshan می‌گوید:

  «س. ح. م. ز.» که متولی رسمی حیات وحش کشور است طبق روال مرسوم در سطح جهانی که وحوش قابل بازگشت را مجددأ به طبیعت برمیگردانند دست به این اقدام زده و بهرحال بنابگفته مدیران و کارشناسان و کارمندان و محیط بانان این نهاد تلاش خود را انجام داده و تجارب جهانی هم از طریق مستندات نوشتاری و تصویری و فضای مجازی و همچنین از طریق تبادل نظرات رسمی بین المللی در دسترس بوده است، حالا نتیجه چه خواهد شد و چه کاستیها و اشکالاتی در روند این پروژه وجود داشته بعهده متخصصین و مطلعین است که جوانب کار را منصفانه و مستدل بررسی و اشکالات کار را جهت تجربه اندوزی و رفع آنها و بهره گیری در اقدامات آتی اعلام کنند.
  طبعأ ارزیابی و سنجش عملکردها هم باید با توجه به موارد مذکور و با توجه به امکانات و شرایط موجود صورت گیرد و بهرحال آنچه فعلأ می توان گفت این است که چنین بنظر میرسد آنچه مقدور بوده انجام شده و هدف این بوده این پلنگ که امکان زندگی مجدد در طبیعت را داشته رها سازی شده تا به زیستگاه اولیه خود بازگردد و از آنجا که به حیوان ردیاب هم وصل شده بنابراین وضعیت آن همانگونه که در خبر قبلی هم آمده قابل پیگیری و بررسی است.
  واقعیت این است که در دوره تصدی دولت جدید و مدیریت فعلی «س. ح. م. ز.» اقداماتی در زمینه حیات وحش مثل «نصب گردنبندهای ماهوارهای پلنگهای تندوره»، «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی» و نیز کارهای دیگر نظیر پیگیری بهبود وضعیت قانونی و معیشتی محیط بانان صورت گرفته که نمی توان نادیده گرفت گرچه اشکالاتی ممکن است وجود داشته و نقدهایی هم وارد باشد، بهر جهت مجموعه اینها را باید در نظر داشت و انگشت گذاشتن بر چند نقص و یا کمبود دلیل موجهی برای رد و انکار مجموع اقدامات نیست ضمن اینکه برخی از نقائص و معایب ناشی از رویه هایی بوده که طی چند دهه گذشته وجود داشته و مختص به زمان حال نیست.
  در اینجا بد نیست اشاره کرد در فضای مجازی و در اقدامی جالب نقشه ایران بر نقشه اروپا در مقیاسی یکسان منطبق شده و دیده می شود که بخش مهمی از اروپا شامل آلمان، لهستان، چک، اسلواکی، سویس، اتریش، مجارستان و بلغارستان ، رومانی، شمال ایتالیا، هلند، لوگزامبورگ، قسمتی از دریای شمال و برخی کشورهای دیگر جنوب اروپا در دل نقشه ایران جای می گرفت و طبیعتأ اینگونه نکات لازم است مورد توجه قرار گرفته و دقت کرد که با توجه به شرایط و امکانات موجود کار کردن در زمینه حیات وحش در کشور ما آنچنان که برخی تصور می کنند چندان هم راحت و آسان نیست و طبیعتأ واقعیات آنچنان که هست باید مدنظر قرار داشته باشند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

 14. خورشید می‌گوید:

  در پناه خداوند و مادر طبیعت سالم و بختیار باشی و از شر بلایای طبیعی و ناکسان غیرطبیعی در امان بمونی خانوم ….

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 15. شاهین می‌گوید:

  برو به سلامت هیرکان عزیز
  امیدوارم شرایط محیط زیست ایران گونه ای شود که بقاء نسل این گونه ارزشمند تداوم داشته اشد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 16. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  تنها مساله هیرکان شکار کردن این پلنگ زیباست خدا کنه بتونه خودشو با شرایط تطبیق بده وگرنه ______

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 17. امیر می‌گوید:

  چند وقت پیش در شهر ماسال با دوستانم یک جانوری مشاهد کردیم دقیقا اندازه و جثه ی پلنگ اما کاملا سیاه رنگ .. چی میتونه باشه؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 18. ایرانى امارات می‌گوید:

  خدایا خودت از این مخلوق زیبات حمایت کن تا بتونه خودش رو با دنیاى جدیدش وفق بده،

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 19. Reza می‌گوید:

  من به این نتیجه رسیدم که با کسیکه درک اکولوژیک ندارد بحث کردن، جز اتلاف وقت نیست. باید گذاشت زمان به این افراد تفهیم کند چه اتفاقی می افتد وقتی کارها بی اساس و پایه انجام می شوند.
  جناب حسینی معاون گلستان، متاسفانه در این حد هم متوجه نمی شون که هیرکان قرار نیست فقط اطراف چشمه بچرخد و آب بنوشد و از جوندگان تغذیه کند. طبیعیه که وقتی حیوان در یک محیطی رها شود حداکثر تلاش خود را برای زنده ماندن خواهد کرد. اما این ها تامین کننده زندگی یک پلنگ در طولانی مدت نیست.
  هیرکان باید بتواند در طولانی مدت در رقابت و نزاع برای بقا و تولید مثل در این منطقه گلیم خود را از آب بکشد و در این تلاش، مجددا به انسان رجوع نکند! کدام یک از مسولان سازمان محیط زیست مسولیت رجوع این حیوان به انسان و عواقب مدیریتی آن را بر عهده گرفته است؟!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

 20. محبوبه می‌گوید:

  هیرکان عزیز، زیبای دوست داشتنی در پناه خدا همیشه سالم و تندرست باشی……جا داره ز زحمات دامپزشک عزیز تیم رها سازی آقای دکتر بهرنگ اکرامی که صمیمانه و مسئولانه دراجرای پروژه تلاش وافر و قابل تقدیری داشتن و با استفاده از تکنیک های صحیح دامپزشکی با موفقیت این پروژه رو به اتمام رسوندن قدردانی درخوری به عمل بیاد. ایشون تا به حال جون خیلی از حیوونات وحشی تو مازندران نجات داده .سپاس دکتر عزیز

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 21. مهران می‌گوید:

  این ردیاب خیلی بزرگ و ناراحت کننده است . آخرش هم مایه درد سر و …… میشه . یه فکری بکنید

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 22. ali می‌گوید:

  ببخشید دو سال پیش به همره برادرش پیداش کردن پس برادرش چی شد هنوز زنده ست؟
  خبری از اون نشده؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 23. مجتبی می‌گوید:

  واقعا ادم لذت می بره ازاین کارهای خوب ما هم به عنوان یک ایرانی ویک کشور متمدن به خودمان ببالیم وبنازیم که حافط محیط زیست هستیم پس خداقوت و دست مریزاد میگم به هم وطنانم و مسولین خوب کشورم امید وارم همیشه شاهد این کارها باشیم می شوددر روزهای نچندان دور شاهد این نوع کارهای خوب باشیم روزی نزدیک ببینیم وبشنویم که( یوز پلنگ وپلنگ وشیر) نسلشان از انقراض راهایی یافته است این کارها درست است زحمت دارد ولی غیر ممکن نیست میدونیم که شما مسول وهموطن ایرانی هم دلسوز هستید وهم شجاع این را بارها دیده ایم وتاریخ ثابت میکندپس به امید این روزهای خوب که همه با هم جشن شادی بر پا کنیم وغیرت و پشتکار بودن ایرانیمان را به رخ جهانیان بکشیم یا علی مدد

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>