در رخدادی کم نظیر از یک پلنگ و ۳ توله اش در پارک ملی صیدوا تصویربرداری شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز دوشنبه هشتم شهریورماه سال جاری دو نفر از محیط بانان پارک ملی صیدوا (محیط بان احمد درویش و عباس علمشاهی) حین گشت و کنترل در منطقه با یک پلنگ بالغ مواجه شدند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر در این رابطه گفت: محیط بانان پس از کمی دقت متوجه شدند این پلنگ دارای سه توله است که به دنبال مادر خود در حرکت هستند.

عباس زارع اظهار داشت: خوشبختانه محیط بانان موفق شدند از این رخداد کم نظیر تصویر برداری نمایند.

منطقه صیدوا در واقع زون امن و بخشی از بهترین زیستگاه های منطقه حفاظت شده پرور به شمار می رود که در سومین جلسه شورای عالی محیط زیست که روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ به پارک ملی ارتقا یافت.

این برای چندمین بار است که از پلنگ و سایر گونه های جانوری ارزشمند در این منطقه تصویربرداری شده است. سخت کوشی محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور موجب برقراری امنیت بالا و احساس آرامش در حیات وحش این منطقه شده است.

فیلم تهیه شده از این صحنه زیبا را در اینجا مشاهده نمایید:
 

.

+452
-12
  

29 دیدگاه

 1. شوکا می‌گوید:

  خیلی زیبا و نادره
  دنیا آرزوی پلنگ ایرانی رو داره
  امیدوارم که اینو قدرشو بدونیم

  پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 1

 2. امید عزت پور می‌گوید:

  تبریککککک این عالیه
  دمتون گرم

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 2

 3. نیما می‌گوید:

  ای کاش برای یوزپلنگ هم همچین چیزی را شاهد بودیم

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 1

  • رضا1394 می‌گوید:

   گویا قرار است در یک منطقه بسیار وسیع و مناسب و محصور ذخیره گاه یوز ایجاد شود. یوزها در طبیعت فرزندآوری بالا دارند (۹۵ درصد یوزهای ماده‌ی یک جمعیت برسی شده در حیات وحش در طی یک سال باردار بوده و یا اینکه از بچه‌هایشان مراقبت می‌کردند ولی در اسارت ۱۵٫۷ ، همچنین دوران بارداری یوز سه ماه بوده ودر هر بار ۴ تا ۶ یوز به دنیا می آورند و توله‌ها تا ۳ یا ۴ ماهگی از سوی مادر شیر داده می‌شوند و سپس توسط غذای به دست آمده از شکار تغذیه می‌شوند. آن‌ها از ۱۴ تا ۱۶ ماه پس از تولد تحت مراقبت مادر قرار دارند و یوز ماده به جز هنگام شکار لحظه‌ای آنها را تنها نمی‌گذارد و همچنین توله ها در ۲۱ ماهگی به توانایی زایش می رسند منبع ویکی پدیا/یوزپلنگ) . ولی نقطه ضعف این جاندار مرگ و میر بسیار بالای توله ها می باشد (کمتر از ۱۰ درصد توله‌های به دنیا آمده به سن بالای ۱ سال و نیم می‌رسند منبع ویکی پدیا/یوزپلنگ). امیدوارم با ایجاد ذخیرگاه محصور و امن و آرام و پرشکار و بدون دشمن طبیعی و غیر طبیعی طی چند سال شاهد تکثیر یوزها باشیم. فقط امیدوارم اجرای این طرح آنقدر طول نکشد که یوزی نمانده باشد.

   پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 1

  • kooshan می‌گوید:

   حساسیت شما در قبال موضوع در خور تحسین است :
   * حفظ بقای یوزها اولویت حیات وحش کشور است.
   * در هر صورت متولی و مسئول اصلی در این رابطه دولت و «س. ح. م. ز.» بوده و اگر کاری اساسی هم انجام شود از این طریق ممکن است.
   * مخالفت غیرمنطقی و مقابله جویی با این نهاد مهم کمکی به حفاظت و بقای یوزها نکرده بلکه نتیجه عکس دارد.
   * توجه به نظرات کارشناسان و نیز فعالین و علاقمندان دلسوز بویژه مطلعین از چگونگی زیست و رفتارهای این حیوان و همچنین آشنا به جغرافیا و اقلیم زیستگاههای یوز و معیشت و فرهنگ خاص جوامع محلی ساکن در این مناطق حائز اهمیت زیادی است.
   * از هر امکان و ابزار ملی و بین المللی برای حفظ بقای یوزپلنگ ها باید استفاده کرد.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 4. اهورا می‌گوید:

  ۳ توله !!!
  سپاس فراوان از محیط بانان سخت کوش و بزرگوار

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 1

 5. بهزاد می‌گوید:

  خسته نباشید به محیط بانان

  ای کاش یوز توانایی زیست در ارتفاعات و صخره ها را داشت که اگر ابنگونه بود به ابن شکل نفسهایش به شماره نمی افتاد البته متاسفانه واقعیت با آرزو و خیالبافی فاصله بسیار دارد.

  از انچه که در مورد یوز انتظار داشتیم میشود با عنوان آرزوهای بر باد رفته نام برد.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 6. البرز می‌گوید:

  به امید دیدن هرچه بیشتر از این قبیل عکسها بخصوص از یوز عزیزمان.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 7. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  پلنگ بخاطر قدرت بالا و مهارت در شکار بیشتر اوقات موقعیت خوبی دارند اما یوز پلنگ اینچنین نیس و باید بیشتر حواسمون به یوز باشه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 8. جمشید از خوی می‌گوید:

  هر چند بعنوان عابر از مسیر دسترسی های این استان عبور کرده ام ولی زیست بوم این مناطق بقدری باشکوه ،کم نظیر و آرامش بخش است که با دریغ باید بگویم حتی یک ساقه خشک از یک علف دم روباه نیز نبایست از این مناطق جابجا شود ولی افسوس،…
  البته ،دست یکان یکان کادر پرستی و محیط بانان را بگرمی میفشارم،گامهایتان سبز و محکم و روزی حلال ارزانی شما.
  این خانواده خوشبخت ،مثل خانواده چهار نفری در منطقه اندیکای خوزستان در آرامش و امنیت بر قرار شده،امید وار به بزرگ کردن توله هایشان هستند و امید وارم خبری از آن خانواده نیز در این درگاه باشد.
  امیدوارم عنقریبا ،گزارشی نظیر ،از حداقل سه خانواده یوز پلنگ آسیائی ،دراین پرتال قرار بگیرد.!!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 9. محیط بان کرخه می‌گوید:

  بر قرار باشید حافظان طبیعت و پایدار بادا پلنگ

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 10. اردک ماهی می‌گوید:

  آفرین بر این پلنگ مادر
  هورررررررررررررراااااااااااااااااااااااااااااا

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 11. مینالیزا می‌گوید:

  دیدن یوز به این صورت به یک همت بلند نیاز داره با یه عزم ملی و همکاری همه جانبه میتوان شرایط یوز را هم مثل پلنگ بهبود بخشید دیگه تردیدی نیست که شرایط پلنگ تقریبا خوب شده است و آن شکنندگی چندسال قبل را ندارد ،اما یوز پراکنگی و گستردگی آن را ندارد ،دشمنان طبیعی! تصادفات جاده ای، سگان گله ، موجود دوپا با مشکلات فرهنگی و خشکسالی ،شکارکشان غیر مجاز و سوء مدیریت امان یوز را بریده است

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 12. DORNA می‌گوید:

  یعنی فقط یک نفر باید توو مغزش به جای فسفر، کربنات کلسیم یا همون سنگ گچ داشته باشه که فکر شلیک کردن به این موجودات از ذهنش بگذره…
  خدا خودش نگهدار این گنجینه های طبیعت باشه وسپاس از محیطبانان منطقه.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 5

 13. پرآو می‌گوید:

  جای تبریک داره واقعا توی این شرایط ناراحت کننده
  در مهر سال ۱۳۹۲ سه پلنگ در پاوه کرمانشاه دیده شده که اداره محیط زیست وعده ی کار گذاشتن دوربین های تله ای برای مشخص شدن وضعیت داده است.ولی بعد از سه سال هنوز هیچ خبری از این اتفاق بسیار مهم داده نشده است . دیده بان تو رو خدا پیگیری کن .
  به نظر من اسم این وب سایتو بزارین دیده بان محیط زیست به جز محیط زیست غرب کشور
  دیگه تا کی ناله کنیم

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • دالاهو می‌گوید:

   جناب پرآو

   لطفا” پای این حضرات رو به غرب کشور باز نکنید که شرایط
   قطعا” بد تر از این خواهد شد.

   میخواهید وضعیت تقابل و درگیری و دیگران را به جان هم انداختن.
   در اینجا هم بوجود آید؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

  • kooshan می‌گوید:

   در شرایط پیشرفت و توسعه غیر متوازن و ناهماهنگ غفلت از پیرامون و گرایش به مرکز قوی و نیرومند بوده که در همه زمینه ها از گزارش و خبر و نظر گرفته تا نصب دوربین تله ای و….. مشهود و معمول است که انتظار از دولت و «س. ح. م. ز.» و «دیده بان» و….. این است که حتمأ اصلاح شود.

   داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 14. نیروانا می‌گوید:

  کاش در این فیلمبرداریها از دوربینهایی با لنزهایی قوی وحرفه ای استفاده شود تا این تصاویر در گردهماییهای جهانی یا جشنواره فیلمهای مستند و غیره باعث کسب توجه و اعتبار بیشتر برای حیات وحش ایران شود

  به یاد دارم سی وچند سال پیش یک مجله مستندی با عنوان پانصد ساعت به دنبال پلنگ در منطقه کلاه قاضی چاپ کرده بود که در اخر هم موفق به مشاهده ان نشده بودند و فقط بقایای شکار ان را یافته بودند

  واقعا مشاهده چهار پلنگ در یک زمان کم اتفاق میافتد و باید با کیفیت تصویر برداری شود

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 15. ایرانى امارات می‌گوید:

  خدا قوت محیط بانان عزیز

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 16. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  این گزارش موجب شادی طرفداران حیوانات در کشور است اما دلهره انقراض یوز ایرانی را کم نمیکند . اگر گزارشی که در مورد یوز و باقی ماندن تنها دو یوز ماده را جدی نگیرند ایا فاجعه در راه نیست ؟ ایا نباید یک اقدام جدی برای نگهداری انچه باقیمانده شود ؟ چرا در مناطقی که این یوزها زندگی میکنند تعداد محیط بانان افزایش نمی یابد ؟ چرا این مناطق مورد حفاظت جدی قرار نمیگیرند ؟ چرا یوزهای ماده را به مناطق امن تر منتقل نمیکنند ؟ چرا برای حفاظت از انها به اهالی نمیگویند که هرگونه اسیب رسانی به این حیوانات برای انها مجازات سنگین بدنبال دارد . اخر بعد از این گزارش نباید یک اقدام جدی و سختگیرانه را شاهد باشیم این دیگر چگونه حفاظت از محیط زیست است !!! هزینه پایش و حفظ نسل یوز ایرانی هم که از سازمانهای خارج از کشور تامین شده در این ۱۵ سال اخیر . نتیجه اینها شده این گزارش .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 17. یوسفی بگوم کلوسی می‌گوید:

  بازهم جای امیدواریه
  خیلی خوبه ولی ایکاش برنامه ریزی های سازمان حفاظت محیط زیست به معنای واقعی کلمه یعنی همون اقدام و عمل و افزایش نقش جوامع محلی در حفاظت گونه های با ارزش و نادر را تقویت کنه تا یک گام اساسی در حفظ محیط زیست باشه.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 18. اردشیر یاراحمدی می‌گوید:

  با سلام دست محیط بانان عزیز درد نکند

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 19. کلارى می‌گوید:

  هم دست محیط بانان و محیط زیست مهدیشهر درد نکند ، و هم درود بر مردم بافرهنگ مهدیشهر (سنگسر) که محیط بان را در انجام وظایفشان یارى مى دهند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 20. Mohammadreza می‌گوید:

  درود بر شما محیط بانان جان بر کف ومردمان با تمدن و غیور مهدیشهر (سنگسر) و عاشق محیط زیست. با آرزوی موفقیت برای شما محیط بانان عزیز.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 21. مهرداد می‌گوید:

  جانم … خدارا شکر

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>