توقف کامل بهره برداری از جنگل های شمال طی ۳ الی ۵ سال انجام می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس سازمان جنگل ها روز چهارشنبه در هشتمین نشست کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید در بهاباد استان یزد با بیان اینکه توقف کامل بهره برداری از جنگل های شمال در یک برنامه ۳ الی ۵ ساله انجام می شود، اظهار داشت: از ظرفیت و توان مجریان و بهره برداران این عرصه ها برای حفاظت از جنگل ها استفاده می شود.

قرارداد پیمانکاران تمدید نخواهد شد

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنای یزد، خداکرم جلالی گفت: با توجه به ممنوعیت بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل های شمال کشور، کلیه قراردادهای مربوط به بهره برداری این عرصه ها که تا پایان سال ۹۵ به اتمام می رسد، تمدید نخواهد شد.

وی با بیان اینکه بهره برداری چند منظوره غیر چوبی می تواند جایگزین بهره برداری های چوبی در عرصه های جنگلی شود، ادامه داد: بهره برداری های چند منظوره غیرچوبی نظیر گردشگری، پرورش ماهی، پرورش زنبور عسل، گیاهان داروئی و جنگل درمانی در قالب طرح های مشخص جایگزین بهره برداری های چوبی می شود.

جنگل‌های دست کاشت مشمول ممنوعیت بهره‌برداری نیست

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها با رویکرد حفاظتی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: جنگل‌های دست کاشت مشمول ممنوعیت بهره‌برداری نیست و جنگلکاری در اراضی جنگلی کم پوشش و یا فاقد پوشش در اولویت قرار دارد.

احداث هر گونه جاده جدید در جنگل‌های شمال کشور ممنوع است

جلالی تاکید کرد: احداث هر گونه جاده جدید در جنگل‌های شمال کشور بر اساس این ابلاغیه ممنوع است و اعتبارات اختصاص یافته صرفا برای نگهداری از جاده‌های موجود با رویکرد حفاظت از جنگل‌ها باید هزینه شود.

هشتمین جلسه کمیته راهبری پروژه بین المللی منارید با حضور معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع، قائم مقام و مدیر اجرائی پروژه بین المللی، نماینده دفتر سازمان ملل متحد در تهران، روسای و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان های یزد، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری خراسان شمالی و رضوی و سیستان و بلوچستان، فرماندار و بخشداران بخش مرکزی و بخش آسفیچ و شهرستان بهاباد در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

پروژه بین المللی منارید در چارچوب برنامه توسعه پایدار و یکپارچه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش، مصر و یمن اجرا می‌شود که این پروژه در ایران، با مشارکت برنامه تسهیلات جهانی محیط زیست برنامه توسعه ملل متحد و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از شهریور ۱۳۹۰ آغاز شده است.

هدف نهایی این پروژه، توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی تجدید شونده با توجه به سازگاری با شرایط اقلیمی و منافع محیط زیست جهانی با استفاده از ظرفیت زیست‌بوم‌ها برای تامین معاش مردم محلی است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

 

+1
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>