دو محیط بان سبزکوه هدف گلوله شکارچیان متخلف قرار گرفته و مجروح شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حوالی ساعت ۲۰/۳۰ شب گذشته نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده سبزکوه حین گشت و کنترل به یک خودروی سواری مشکوک شده و جهت بررسی موضوع وارد عمل شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در این باره گفت: راننده خودرو پس از مشاهده محیط بانان اقدام به فرار نموده و حین فرار یک کوله پشتی حاوی لاشه دو عدد کبک را به بیرون از خودرو پرتاب می کنند.

شهرام احمدی اظهار داشت: در حالیکه متخلفین موفق به فرار شده بودند اما مجددا به منطقه بازگشته و در مسیر عبور محیط بانان کمین می کنند.

شکارچیان متخلف در تاریکی شب با اسلحه شکاری اقدام به تیراندازی به سمت مامورین نموده و پس از زخمی نمودن دو نفر از محیط بانان مجددا از محل متواری می شوند.

محیط بان سعید رئیسی (مسئول منطقه حفاظت شده سبز کوه) و محیط بان محمدامین عالی در بیمارستان

پس از این حادثه محیط بانان مجروح به بیمارستانی در شهرکرد منتقل شده و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند.

در جریان این تیراندازی محیط بان سعید رئیسی از ناحیه پا هدف ساچمه های ریز و محیط بان محمدامین عالی هدف ساچمه های چهارپاره قرار گرفته اند.

مجموعا ۲۵ ساچمه ریز و چهارپاره وارد بدن محیط بانان شده و خارج نمودن ساچمه ها منوط به تشخیص پزشکان و مستلزم عمل جراحی است.

خوشبختانه محیط بانان در جریان تعقیب و گریز اولیه شماره پلاک خودروی متخلفین را برداشته و ضاربین از همین طریق با همکاری خوب فرماندهی انتظامی شناسایی شده اند.

متخلفین طی روزهای آینده با هماهنگی مقامات قضایی و انتظامی دستگیر و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

+63
-69
  

17 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  اینا رسما ناجوانمردی رو از حد گذروندن که در تاریکی شب شلیک مستقیم میکنند البته کلا در شکار بویی از جوانمردی نمیشه دید!!!!

  به کمین نشستن بعد از فرار و شلیک مستقیم به محیط بانان تنها نشانه این هست که جایگاه محیط بانان به عنوان مامورین دولت و ضابطین قضایی هنوز برای یه عده خیلی جدی گرفته نمیشه البته همه اینها ناشی از عدم اهمیت محیط زیست هست!!

  کار این شکارچیان خیلی کار کثیفی بوده و البته همه حکم شلیک مستقیم رو به خوبی می دونیم که امیدواریم بعد از دستگیری حکمی دندان شکن صادر بشه

  برخورد ضعیف قضات با محاکمین جرایم زیست محیطی نتیجه ای جز این نداره باید برخوردها با متخلفین جدی تر بشه

  امیدوارم هر چه زودتر شاهد بهبودی محیط بانان عزیزمون باشیم

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 31

 2. داریوش می‌گوید:

  بی قانونی در محیط زیست بیداد میکنه
  چرا از محیط بانا حمایتی صورت نمیگیره ؟

  داغ Thumb up 30 Thumb down 29

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  نباید دست روی دست گذاشت مسئولین باید فکری بکنند.
  اون وقت یه عده میگن محیط بان نباید شلیک کنه، چرا از پشت زد، چرا تیرش یه کم بالاتر خورد، بفرمائید، نزد، ولی زدنش.
  اصلا روحیه شکار روحیه ایست که قصاوت رو به همراه داره.
  درخواستم اینه که لطفا اقدامات وسیع برای کشف این همه سلاح در دست مردم انجام بشه. از همکاری مردم محلی و دیگر مردمی که از داشتن سلاح در دست کسی اطلاع دارند کمک بگیرید. شماره تماس برای همکاری بگذارید و ازظرفیت بسیج استفاده کنید.

  داغ Thumb up 24 Thumb down 32

  • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

   پسر خوب محیط بان هم که شلیک کنه به سمت شکارچی و اونو بکشه یکی از اعضای خانوادش یا پسرش یا پدرش یا برادرش یا پسر عموش یا پسر خالش یه جایی بلایی به سر خود محیط بان یا یکی از اعضای خانواده وی میاره چرا دنبال دشمنی هستید چرا دنبال راه کار درست نیستید اصلا فکر آینده هم هستید همین سخت گیریا باعث شد این اتفاقات بیافته بس کنید تو رو به خدا این چجور حرف زدنه بزارید محیط بانان هم راحت بکشن اینجور که شما میگید هر کی از راه میرسه هر کیو دوست داشت بکشه نیرو انتظامی با اون همه خطراتی که داره مجرم رو با تیر نمیزنه بکشه اگه اونا هم مثل محیط بانان عمل میکردند الان کشت و کشتار بینشون راه میافتاد چرا اونا این اتفاقات رو ندارن چون عقلانی برخورد میکنن مثل این میمونه یه نفر بیاد یدونه گل از وسط بلوار بچینه پرسنل فضای سبز با بیل بزنن مغز طرف رو در بیارن خوب فکر کنید به حرفای من

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 9

 4. میش مرغ می‌گوید:

  سوالی که از مسئولین قوه قضاییه که قطعا وظیفه اشان بر قراری عدل و عدالت است دارم و اون اینکه :
  کیفر و سزای شلیک مستقیم به یک إنسان و نه به یک محیط بان چیست ؟ آنهم با علم و آگاهی از اینکه مجرم میدانسته که به مامور دولت شلیک میکند .

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 16

 5. مصطفی می‌گوید:

  قطعا این افراد جانی هستن
  وگرنه هیچ چیزی ارزش مصدوم کردن یک انسان که مامور به حفظ خاک و منابع وطنش هست رو نداره
  اینها محیط طبیعت رو با جبهه جنگ و محیطبانان رو با دشمن اشتباه گرفتند.
  کاش کلاسهای آموزشی و برنامه های تبلیغاتی و تلویزیونی برگزار پخش میشد تا فرهنگ صحیح شکار
  و استفاده از طبیعت و محیط زیست و نحوه برخورد با محیطبان رو یاد بگیرن مردم.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 11

 6. محمد می‌گوید:

  ضمن محکوم کردن شدید این عمل شکارچیان غیرمجاز باید بگم وقتی شکار قانونی تعطیل شود ، افراد به شکار غیرقانونی روی می آورند .
  آقا چه خوشمون بیاد و چه خوشمون نیاد شکار عملی است که مورد علاقه ی افراد بسیاری بوده ، هست و خواهد بود .
  در دین ما هم شکار با رعایت اصول شرعی حلال است .
  ضمن این که در همه جای دنیا می بینیم که شکار جریان دارد و حتی برخی از کشورها مثل همین همسایه ی خودمون ترکیه توریسم شکار دارند که عزیزان می تونند با یه جستجو تو اینترنت از ارزآوری و درآمدزایی عجیب این توریسم اطلاع پیدا کنند .
  به نظر بنده سازمان محیط زیست باید با ایجاد زیستگاه های مناسب و جلوگیری از تخریب زیستگاه های حیات وحش توسط زمین خواران و دانه درشت های اقتصادی ، شرایط لازم برای احیا و تجدید حیات وحش رو فراهم کند و پس از آن با دادن مجوز شکار در فصل شکار و با رعایت ضوابط فنی ، زمینه ی شکار قانونی پایدار را به وجود آورد .
  حتی می توان با تکثیر گونه های جانوری و ایجاد توریسم شکار و کسب درآمد حیرت انگیز آن ، منابع مالی لازم برای احیا و ارتقاء دائمی حیات وحش کشور را تهیه کرد .
  الان در بعضی کشورها دولت برای دادن مجوز شکار یک قوچ ، ده هزار دلار یعنی سی و پنج میلیون تومان از توریست شکارچی می گیرد ، در حالی که بعید می دونم پرورش اون قوچ برای دولت بیشتر از نهایتا دو یا سه هزار دلار خرج برداشته باشد .

  این می شود احیای همیشگی حیات وحش و همچنین شکار قانونی و پایدار .

  اما برخوردهای احساسی و گازانبری نه تنها مشکلی رو حل نمی کنه ، بلکه جرم و شکار غیرمجاز رو تشدید می کنه که قطعا نتیجه ای جز افزایش بزهکاری و نابودی کامل حیات وحش نخواهد داشت .

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 9

 7. سهند می‌گوید:

  محیط زیست باید لایحه حمایت از محیط بانان رو هر چه سریعتر به مجلس ارائه کنه جالبه مسئولین دیگر بیشتر از مسئولین محیط زیست به فکر محیط بانان هستند!

  داغ Thumb up 12 Thumb down 11

 8. حمید می‌گوید:

  این ها نتیجه محض پروانه شکار صادر نکردن است زمانی که پروانه شکار صادر نمیشه شکارچیان برای داشتن سرعت عمل و سریع به نتیجه رسیدن در شکار به مناطق حفاظت شده روی می اوردن. همچنین زمانی که شکارچی دستگیر بشه با زندان و جریمه سنگین زندگیش تباه میشه درنتیجه طبق قانون طبیعت برای نحافظت از زندگیش زندگی دیگران به خطر میندازه.باید به فکر راه حل های بهتری مثل شکارگاه خصوصی بود

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 10

 9. مهرداد می‌گوید:

  خدارا صد هزار مرتبه شکر …. می دونید چرا ؟؟؟؟؟
  اگر دراین ماجرا خدایی نکرده ، زبونم لال به غارتگران عزیز و محترم حیات وحش آسیبی وارد می شد حتما این بندگان خدا به جای بیمارستان در زندان بودن و منتظر اجرای حکم

  داغ Thumb up 7 Thumb down 17

 10. خورشید می‌گوید:

  این حد از توحش و قصد جان یک انسان بی گناه رو کردن، حاصل همون تمایلات بیماریه که یک عمر باهاش سر کردن!!
  از قومی که از زیبایی های طبیعت چیزی به جز شلیک کردن، سر بریدن و خون ریختن چیزی نمی فهمن و شعورشون جز بلعیدن موجودات زنده به هیچ زیبایی و شکوه دیگه ای در طبیعت قد نمیده انتظاری جز این نمیره!!
  تا جایی که می تونن حیوانات رو می کشن، بعدش محیط بان ها رو شهید می کنن و اینطور که پیداست در مواقع بی کاری همدیگر رو هلاک می کنن! و ریشه ی تمامی این جنایات همون خوی وحشیگری و خون خواهیه!!!

  داغ Thumb up 10 Thumb down 20

  • ali می‌گوید:

   نه قربان!شما هم گوشت تناول میکنى نمیتونى فلسفه شکار رو زیر سوال ببرى.مسئول سازمان است که زمینه تخلف رو فراهم کرده.مناطق زیادى سرریز جمعیت دارن ،اشکالى داره پروانه صادر کنه؟شما به یک میلیون به بالا علاقمند به شکار نمى تونید بگین شکار نرو.ولى تخلف رو میشه کم کرد.سازمان تا رویه فعلى رو ادامه بده ،اش همین اش وکاسه همین کاسه

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

   • مهرداد می‌گوید:

    همون سرریز جمعیتی که شما می فرمائین …فرصت شکار است برای گونه های گوشتخوار درحال انقراض مانند پلنگ ……شما به جای درخواست مجوز قتل عام از محیط زیست اجازه بفرمائید طبیعت خودش مشکل سرریز رو حل کنه …در ضمن عملی به اسم شکار که شما براش فلسفه قائل میشی چیزی نیست جز کشتن و قتل ….

    داغ Thumb up 1 Thumb down 11

 11. کبک دری سبزکوه می‌گوید:

  داد از بی فرهنگی
  کار همون محلی هاست
  اینها همون انسان نما هایی هستند که کمر به نابودی سبزکوه زیبا این بهشت روی زمین بستن
  از پازن و کبک دری و پلنگ قله های بلند تا خرس و کبک و هرچیزی که وجود داره در اونجا را دارن نابود میکنن
  خدا لعنتشان کنه

  داغ Thumb up 2 Thumb down 4

 12. حمید می‌گوید:

  دوستان عادلانه قضاوت کنید هیچ انسانی حاضر نیست بی دلیل به شخصی تیراندازی کنه ما در شرایط اون ها نیستیم که بخواهیم قضاوت کنیم. به نظر شما این درسته که بخاطر شکار چندتا پرنده یه انسان چندسال زندان بره؟ زن و بچه اش چه گناهی کردن؟ اینده این شخص چی میشه جز یه انسان عقده ای و جانی؟ چیزی به جز نفرت از محیط زیست و طبیعت و محیط بان براش میمونه؟ و نهایتا چه کمکی به کشور و محیط زیست کردیم؟

  داغ Thumb up 11 Thumb down 10

 13. Sniper می‌گوید:

  خانه از پایبست ویران است خواجه دربند نقس ایوان است. وقتی سازمان محیط زیست محیط بانی رو که به خاطرتبانی باشکارچی بعداز یکسال که از زمدان آزاد شد دوباره مشغول به کار میکنه باید فاتحه محیط زیست رو خوند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>