رییس مجلس شورای اسلامی: بهره برداری از جنگل ها به مدت ۱۰ سال ممنوع شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به گزارش خانه ‌ملت یکشنبه ۱۴ آذرماه جلسه ادامه بررسی و اصلاح لایحه نحوه جلوگیری از آلودگی هوا (هوای پاک) اعاده شده از صحن علنی با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست و برخی از معاونان این سازمان، نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس و تعدادی از نمایندگان کمیسیون های کشاورزی، آب و منابع طبیعی و صنایع و معادن در ساختمان مشروطه مجلس برگزار و از ماده ۱۳ تا آخرین ماده لایحه نحوه جلوگیری از آلودگی هوا بررسی و اصلاح شد.

علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در جریان رسیدگی به مواد مذکور نیز یادآور شد: لایحه مورد نظر با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و نفت و سایر نمایندگان هم بررسی و هماهنگ شده است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تاکید بر تعیین جرایم نقدی برای متخلفان آلودگی هوا در لایحه هوای پاک، گفت: مجازات مالکان و مدیرانی که نسبت به انتقال مراکز صنعتی آلاینده خود از محدوده اماکن مسکونی اقدام نکنند، جریمه نقدی معادل ۳ درصد درآمد سالانه در نظر گرفته می شود. البته با افزودن تبصره هایی به برخی از مواد مکان، زمان و مهلت برای انتقال مراکز صنعتی آلاینده از محدوده اماکن مسکونی هم بهتر است به تشخیص سازمان حفاظت از محیط زیست در چارچوب قوانین و مقررات صورت پذیرد.

مصرف یک روز گاز در ایران معادل مصرف یک روز گاز در کل اتحادیه اروپا

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در جریان بررسی لایحه هوای پاک، یادآور شد: در هفته گذشته مصرف گاز در یک روز به اندازه مصرف گاز در یک روز کلیه اتحادیه اروپا بود. در واقع مصرف بی رویه و الگوی نامناسب شهرسازی و عدم تنظیم موتورخانه ها متناسب با الگوهای کاهش آلودگی سبب شده تا بخشی از آلاینده ها از طریق منابع خانگی ایجاد شود که در مواردی از این لایحه به بهود وضعیت منابع خانگی و اخذ جریمه از کسانی که آلودگی تولید می کنند، اشاره شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: بر اساس برخی از مواد لایحه هوای پاک وزارت نفت باید مکلف شود حداکثر تا ۳ سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون سوخت تولیدی کشور اعم از بنزین، نفت، گاز و … را با استانداردهای ملی مصوب عرضه کند، در غیر این صورت بهتر است سازمان حفاظت از محیط زیست با همکاری سایر سازمان ها یا تصمیم گیری در کمیته اضطراری از ادامه فعالیت پالایشگاه های فاقد تولید سوخت استاندارد جلوگیری کند، چرا که سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی تواند اقدام عملیاتی را انجام دهد.

شهرداری و دولت باید ظرف ۳ سال زمینه تبدیل پسماند به انرژی یا کود را فراهم کنند

دکتر لاریجانی در جریان بررسی موضوع پسماندهای بیمارستانی و صنعتی و سوزاندن آنها که موجب آلودگی هوا می شود، گفت: تبصره ای بهتر است به این مواد اضافه شود تا دولت و شهرداری را موظف سازد ظرف مدت ۳ سال برای شهرها زمینه تبدیل پسماند به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم سازد، در غیر این صورت متخلف به جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

 

ابتکار نیز در این خصوص یادآور شد: آتش زدن پسماندها آسیب بسیاری به محیط زیست وارد می کند، کما اینکه در افزایش آلودگی هوا نقش موثری دارد.

دکتر لاریجانی در خصوص مکلف کردن سازمان صدا و سیما در خصوص تولید برنامه های فرهنگی و آموزشی جهت مقابله با آلودگی هوا گفت: در این زمینه می توان تخفیف ۵۰ درصدی برای تولید و پخش این برنامه ها در نظر گرفته شود که در این زمینه نیازی به تدوین آیین نامه اجرایی هم نیست.

پیشنهاد واریز ۲۰ درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون هوای پاک به صندوق توسعه محیط زیست

ابتکار ضمن بیان اینکه صندوق توسعه محیط زیست در این سازمان ایجاد شده است، گفت: بر اساس موادی از لایحه هوای پاک تمامی درآمدهای حاصل از اجرای این قانون باید به حساب خزانه داری کل واریز شود، اما بهتر است با واریز ۲۰ درصد از درآمدهای به صندوق توسعه محیط زیست شرایط ارائه تسهیلات کم بهره مشوق به صنایعی که آلودگی را رفع کردند، فراهم شود.

دکتر لاریجانی نیز ضمن موافقت با پیشنهاد رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: با افزودن تبصره ای می توان مشخص کرد تا ۲۰ درصد از درآمدهای حاصل از اجرای این قانون پس از آنکه به حساب خزانه داری واریز شد، به صندوق توسعه محیط زیست در چارچوب قانون اختصاص یابد.

ممنوعیت بهره برداری از جنگل و لغو قراردادهای برداشت چوب تا ۱۰ سال آینده

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اصلاح موادی از لایحه هوای پاک مبنی بر ایجاد سرانه فضای سبز به میزان حداقل ۱۵ مترمربع گفت: کاشت درخت و توسعه فضای سبز و آبیاری آنها با پساب ها مدت زمان طولانی نیاز دارد، هر چند که باید این اقدامات انجام شود اما در کنار آنها بهتر است بندی به لایحه هوای پاک افزوده شود، که بر مبنای آن استفاده و بهره برداری از جنگل ها از زمان لازم الاجرا شدن قانون به مدت ۱۰ سال ممنوع شود. قراردادهای موجود در این زمینه نیز لغو شده و از صندوق مذکور خسارت ها پرداخت شود. البته جریمه نقدی سنگینی هم برای متخلفان در نظر گرفته شود.

لزوم تنقیح و نسخ قوانین قدیمی مرتبط با آلودگی هوا

امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: ماده آخر لایحه هوای پاک اختصاص به نسخ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب سال ۱۳۷۴ پیدا کرده در حالی که ما ۲۸ قانون اصلی در حوزه محیط زیست دارم که ۱۲ مورد از آنها مختص آلودگی هوا است.

همچنین ۱۱۷ قانون فرعی مرتبط با این موضوع وجود دارد که باز ۲۹ مورد از آنها با آلودگی هوا ارتباط دارد. بنابراین نیاز است در این زمینه تمامی قوانین موجود گذشته تنقیح شود. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص یادآور شد: کمیسیون کشاورز ی با معاونت قوانین مجلس باید تنقیح و نسخ قوانین موجود در زمینه آلودگی هوا را در دستور کار خود قرار دهد. گفتنی است

براساس پیشنهادات مطرح در این جلسه مقرر شد تا حداقل ۱۰ درصد فضاهای شهرک ها، مراکز و واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی به فضای سبز تبدیل شوند.

+106
0
  

5 دیدگاه

 1. پارسى می‌گوید:

  همه ى وارد رو مو به مو خوندم و لذت بردم. هرچند دیر به فکر افتادیم یا به فکر بودیم و دیر عمل کردیم ولى جاى سپاس از مجلس و سازمان محیط زیست هست.
  من خیلى دوس داشتم یه بند هم از تغییر در مدیریت آب بخونم.
  بنده به عنوان یک عوام هر سال و به کرّات به چشم شاهدم که محصولى که چند ماه از آب این مملکت استفاده کرده در صورت اشباع بازار به حال خود رها میشه.
  به قول معروف خرجش بیشتر دخلشه.
  فراموش نکنیم ٨٨ درصد آب مصرفى ایران صرف بخش کشاورزى (غلط) میشه.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با سلام
  ضمن سپاس برای توقف قطع درختان جنگلهای شمال لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه جنگلها و پوشش گیاهی، مانع جدی حرکت آب بارشها شده و آنها را به درون زمین نفوذ می دهند و مانع از بروز سیلهای عظیم (که به طور ناگهانی و حتمی هر از چندی رخ می دهند) می شوند بنا بر گفته کارشناسان فایو چنانچه مساحت جنگلهای یک کشور کمتر از ۲۵ درصد باشد آن کشور از نظر محیط زیست انسانی در وضعیت بحرانی به سر می برد. اما مساحت جنگلهای کشور کمتر از ده درصد بوده و همین جنگلها هم به سرعت از نظر کمی و کیفی در حال کاهش است و بنا به اظهار کارشناسان تا ۵۰ سال دیگر اثری از آنها بر جا نمی ماند. شاهد بر این مدعا زوال و نابودی بزرگترین جنگل کشور ، یعنی جنگل بلوط می باشد. بنا به گفته کارشناسان ۷۰ درصد علت نابودی جنگلهای بلوط فعالیتهای انسانی و بهره برداری چند برابری توان جنگلها می باشد. که ضرورت دارد بهره برداری از آنها نیز برای چند سال با قرق متوقف شده و همچنین با توجه به ضعیف و بیمار و پیر بودن درختان با نهالکاری گونه های بومی مناسب این جنگلها را بازسازی و نوسازی کرد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. ایرانی مسلمان می‌گوید:

  بسیارعالی…. انشاالله که جنگل‌کاری هم انجام بشه تا بنابه گفته‌ی دوست عزیزمون به مساحت جنگل‌های ایران افزوده بشه و بتونیم از فواید بیشمارشون بهره[مفید] ببریم. -البته منظورم بهره‌برداری نیست!!! منظورم هوای‌پاک….آسمون‌آبی….جلوگیری از بروز حوادثی مثل سیل….و درکل زیبایی‌ها…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  پس از ده سال چی؟ درختهایی که تو این ده سال رشد کردن رو ببرن بعدش دوباره ۱۰ سال ممنوع بشه ؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 5. سلام دوستان
  « … و از صندوق مذکور خسارت ها پرداخت شود.»

  من پیشتر در یکی از وبگاه های خود به این موضوع که آقای بهزاد انگورج مطرح کرده بودند پاسخ منطقی و حقوقی داده ام. این کار باج دادن است.* در ضمن جنگل را حد اقل با نبریدن، مطلقن نبریدن بیست و پنج ساله می توان نجات داد. در این صورت همه ی چوب برای اهداف صنعتی، همه ی زغال و بخش بزرگی از کاغذ باید وارد شود. چون پیشتر در این باب مفصل توضیح داده ام، اینجا دیگر تکرار نمی کنم.

  * قبلن نمونه هایی مشخص آورده ام که اگر بدرستی مورد بررسی قرار گیرد، ملت ایران از جنگل بُر ها فراوان طلبکار خواهند بود؛ زیرا خساراتی را که به شکل قانونی وارد کرده اند حالا بمانَد؛ در بسیاری از موارد خساراتی غیر قانونی و بسیار هنگفت وارد نمودند. نمونه هایی از خلافکاری های بیشمار و بزرگ جنگل بُر ها: غارت پارک جنگلی «گیسوم»؛ غارت جنگل تاسکوی ماسال که بعضی درخت ها قطرشان بیش از دو متر بود. غارت ویرانگرانه ی جنگل شاندرمین در شهرستان ماسال و …
  خوب اگر می خواهید بخاطر لغو قرارداد ها خسارت بپردازید، باید به حق جنگل مظلوم و ملت مظلوم ایران نیز رسیدگی نمایید. در این صورت من هیچ شکی ندارم که ملت ایران ده ها برابر بیش از آن خسارات قراردادی طلبکار می شود.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>