یک کاراکال ماده در جاجرم توسط سگ های گله خفه شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): شب گذشته (دوشنبه ۹۵/۹/۱۵) گزارشی مبنی بر مشاهده لاشه یک گربه سان وحشی در مناطقه آزاد جنوب پناهگاه حیات وحش میاندشت از سوی افراد محلی به اداره محیط زیست جاجرم ارائه گردید.

رییس اداره محیط زیست جاجرم در این باره گفت: به دنبال این گزارش صبح امروز نیروهای محیط زیست جاجرم عازم محدوده مذکور شده و متوجه شدند که لاشه متعلق به کاراکال است.

حسین هراتی اظهار داشت: لاشه کاراکال جهت بررسی به اداره محیط زیست منتقل و از روی آثار دندان های موجود بر روی گردن حیوان، مشخص گردید که توسط سگ های گله خفه شده است.

این کارکال به لحاظ جنسیت ماده و جوان (حدودا سه ساله) بوده است.

مناطق آزاد جنوب جنوب پناهگاه حیات وحش میاندشت کریدور مهاجرتی یوزپلنگ مابین میاندشت و توران است و بارها یوز و علائم آن در این مسیر مشاهده است.

به دلیل آنکه این محدوده جزو مناطق آزاد بوده و تعداد زیادی دام اهلی و سگ گله در آن وجود دارد به گذرگاه بسیار ناامن و خطرناکی برای گونه های جانوری ارزشمند تبدیل شده است.

+64
-732
  

21 دیدگاه

 1. امیر عرفان می‌گوید:

  اى نامردا
  باید دامدارا و کشاورزان را از عرصه های طبیعی بیرون کنن
  من یه همچین محیط زیستى رو نمیخواهم که هر روز کشتار
  هر روز هر روز یا شکار یا تصادف جاده اى یا دامدارا بابا بررسى کنید اینطورى که نمیشه دامدارا هر چى عشقشون کشید انجام بدم

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 12

 2. MT می‌گوید:

  کاراکال سومین گربه سان از نظر جثه است یعنی بعد یوز و پلنگ بزرگ ترین گربه سان ایران است
  با مرگ هر کاراکال این گونه کمیاب یشتر به انقراض نزدیک می شود و این گونه در بعضی نقاط ایران کاملا منقرض شده است

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 2

 3. کیوان می‌گوید:

  اینا تقصیر سازمانه نه کس دیگه
  چرا تو هیچ جای کشور شروع به کاشتن درختچه و درخت نمیکنن اصلا چیکار میکنن جز گرفتن شکارچی اگه محیط زیست ما جایی برای مخفی شدن جانداران داشته باشه مگه سگ میتونه کاراکال و بگیره بعدشم میتونن به هر دامدار اخطار و تذکر بدن که بیش از یک یا دو سگ نمیتونن نگهداری کنن در صورت مشاهده جریمه یا کشته میشه
  بعضی از گله دارها چهار پنج تا سگ همراه میبرن اینا باید اصلاح بشه
  نشه همینه نمیشه با این وضع مالی و کاری مردم دامدارها رو هم ممنوع کرد امکان نداره ولی راهکارهای بهتری هم هست ولی نمیخوان اصلا اهمیت نمیدن

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 4

  • Ali می‌گوید:

   شکارچى رو باید کشت!!این منطق سازمان تخریب محیط زیست است!کاراکال رو هم به گردن شکارچى بیانداز، دیده بان!!!!

   داغ Thumb up 19 Thumb down 24

  • شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

   درست است در توران و میاندشت همین سگها و گاهی چوپانان و یا افراد محلی در کنار تصادفات جاده ای نسل یوز را تا نزدیک انقراض برده اند. می توان با دادن چراگاه معوض یا کشت علوفه تعداد دامها و گله ها را در این دو زیستگاه اصلی یوز کاهش داد. و در صورت نداشتن بودجه حدافل می توان سگهای گله به یک یا دو عدد سگ از نژادی که صرفا هشدار داده و نتواند به جاندران آسیب بزند کاهش داد و در کنار آن به چوپانان وسایل ترساندن وحوش با سر و صدا و موج و همچنین دادن آموزشهای لازم برای مواجه با وحوش بیمه دامها و چوپانان در برخورد با آنها استفاده کرد. در صورت موفقیت، آن را به دیگر مناطق حفاظت شده گسترش داد.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 4. پارسى می‌گوید:

  من قلبم به درد میاد وقتى این اخبار بد رو میخونم
  این مشکل مشکل دیروز و امروز نیست. چرا چاره اى اندیشیده نمیشه؟؟؟
  دامدارى سنتى و یا عشایر باید از حیات وحش کنار گذاشته بشن. اونا زندگى توى مناطق طبیعى و مقابله با حیوانات رو یک امر بدیهى و اجتناب ناپذیر میدونن.
  مالک این ملک همه ما ایرانى ها هستیم.م ا حق داریم خواستار جواب و اقدام عمل از طرف مسؤلین باشیم بابت این معضل همیشگى

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 5. آرش می‌گوید:

  متاسفانه!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 6. کلارى می‌گوید:

  افسوس از این همه بى مدیریتى.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 7. داریوش می‌گوید:

  خدا به داد یوز برسه با این دامدارا و سگهای گله شون

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 8. ایرانی مسلمان می‌گوید:

  دوستان….عزیزان کشاورز، دام‌دار و عشایر سرمایه‌های هر کشوری هستن و تولید کننده مواد اولیه و حتی یه جایی خوندم بعضا محافظ مرزها بودن‌و‌هستن. ولی با بقیه‌ی قسمت نظرتون کاملا موافقم.

  داغ Thumb up 9 Thumb down 27

  • فاتح می‌گوید:

   کی گفته دامدارها محافظ مرزهای کشور هستند…پس ارتش و سپاه چیکاره هستند…این سبک دامداری و زندگی عشایری هیچ جای دنیا وجود نداره..واقعا چه معنی داره که ۶ماه سال یه جا باشن و ۶ماه یه جای دیگه..دامداری سنتی و عشایر فقط به محیط زیست ضربه میزنن…چه تضمینی هست که همین سگهای گله یوز پلنگ رو هم خفه نکنن..

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 6

   • ایرانی مسلمان می‌گوید:

    گفتم که یه جایی خوندم…. مخصوصا تو ۸ سال جنگ دفاع میکردن… ولی خب شما درست میگید باید بیشتر تحقیق میکردم… معذور.

    داغ Thumb up 4 Thumb down 9

  • داریوش2016 می‌گوید:

   و نابود کننده منابع طبیعی و آبی کشور

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 9. هاشم می‌گوید:

  خوب یا بد، فرهنگ ما همینه….. فقط باید سکوت کرد و آرام گریست….

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 10. آب را گل نکنیم می‌گوید:

  شنیدن خبر نابودی هریک ازگونه های حیات وحش کشوربه خصوص وقتی از گونه های کمیاب و در مرز انقراض باشند بسیار تاسف آور است و طبیعی است که احساسات شما مردم ایران دوست برانگیخته شود . اما به نظر من باید منصفانه و با منطق و دور از احساسات به مساله نگریست و از اظهار نظر های تند و یکسویه اجتناب کرد.
  در اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نمیخواهد یا نمیتواند به درستی به مدیریت حیات وحش بپردازد شکی نیست اما حل این معضلات هم به این ساده گی نیست که بیایند مثلا یکباره دامداری سنتی را موقوف کنند. اگر بخواهیم دامداری سنتی را از میان برداریم باید برای تعداد زیادی از عشایر و دامدار شغل جایگزین داشته باشیم و یا زمین مزروعی و آب و تسهیلات لازم مالی و فیزیکی و فنی در اختیارشان قرار دهیم تا دامداری خود را به شکل صنعتی در آورده و در فضای محدودبه تولید گوشت و شیر و سایر محصولات دامی بپردازند. درعین حال باید دانست دامنه این تغییرات حتی صنایع دستی و از جمله فرش مارا در بر خواهد گرفت.
  این را نگفتم که از عملکرد دستگاه های ذیربط دفاع کنم ، چون با همه سختی و بزرگی اینکار میشد و میشود اقداماتی را صورت داد که رویاروئی حیات وحش با دام و انسان کمتر و از طرف دیگر با آموزش دامداران و روستائیان و عشایر حوادث و اینگونه مواجهات را مدیریت کرد.
  باید به این موضوع اشاره کنم که هرقدر جمعیت حیات وحش بیشتر شود احتمال اینگونه رویاروئی ها افزایش پیدا خواهد کرد، حتی تصادفات جاده ای با حیوانات وحشی زیاد خواهد شد اما اگر بدانیم که گونه های حیات وحش از جمعیت کافی برخورداند و درخطر انقراض نیستند ، اینگونه تلفات را تولید طبیعی و افزایش نسل انها جبران خواهد کرد.
  باعث تاسف و مایه شرمندگی است که با وجود اجرای پروژه حفظ یوز پلنگ آسیائی نه فقط امید به بقای اینگونه بسیار با ارزش که تنها در کشور ما باقیمانده رنگ باخته بلکه هنوز هم یکی از بزرگترین عوامل کشتار و نابودی این گونه و سایر گربه سانان کشور نا اگاهی است.
  چند سال پیش طرح خروج دام از جنگل های شمال به اجرا در آمد و متعاقب آن زمین کشاورزی بلاعوض در اختیار این دامداران قرار گرفت و دام های انها خریداری شد، من با فاطعیت میگویم که این طرح حداقل در بخش هائی از استان مازندران به اجرا در آمد ولی چند سال بعد دوباره سرو کله دام ها در جنگل پیداشد و در آن زمین های واگذاری ویلا ساخته شد.
  اینکه اخیراً سازمان حفاظت محیط زیست خسارت تلفات دام را که ناشی از حمله پلنگ و گرگ و سایر درندگان است میپردازد کار واجب و خوبی است ولی چرا این همه سال انجام آن به تاخیر افتاد . اگر دامدار بداند و مطمئن باشد که خسارت اینگونه تلفات را به او میپردازند ، دست به کار نصب تله و طعمه گذاری مسموم برای تابودی این حیوانات و یا کشتن انها با سگ و یا چوب و قمه و نیزه و تفنگ نخواهد شد.
  در کشور های دیگر علاوه بر این حتی خسارت وارد شده توسط حیات وحش که به کشاورزی و باغداری وارد میشود را هم دولت ها میپردازند.
  به نظر من در حال حاضردام و دامداری سنتی شاید بزرگترین عامل نابودی حیات وحش است و لی حتی با وجود منع قانوی تعلیف دام در پارک های ملی هنوز هم دام داری کما فی السابق و با جمعیت دام بیش از پیش در این مناطق ادامه دارد. دام ها علوفه مورد نیازحیات وحش را میخورند، ابشخور های انان را از دسترشان خارج میکنند ، پوشش گیاهی را نابود و محیط را آماده بروز سیل میکنند، امنیت حیاط وحش را به خطر میاندازند و انواع بیماریها را برایشان به ارمغان میاورند. با وجود دامدار بخش قابل توجهی از رستنیها مثل گون و درختچه ها و درختان به مصرف سوحت میرسد و پوشش گیاهی نابود و راه برای بروز تخلفات هموار تر میشود.
  متاسفانه نه فقط دامداری در مناطق حفاظت شده و پارک های ملی موقوف نشد بلکه حدود ۵ سال قبل مصوباتی تصویب شد که راه را برای اکتشاف و بهره برداری از معادن در مناطق حفاظت شده هموار کند.اجرای این مصوبات یعنی خداحافظی با بسیاری از گونه هائی که تعداد محدودی از آنها هنوز در مناطق حفاظت شده و پارک هایرملی یافت میشوند.
  هرچند در حال حاضرتوقف دامداری سنتی کار بسیار سخت و دشواری به نظر میرسد ولی سازمان حفاظت محیط زیست باید حداقل با جدیت خروج دام از مناطق حفاظت شده و پارک های ملی را اجرائی کند .

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 11. سلام دوستان
  بسیار حیف شد.
  این همان سیاهگوش است که پیشتر در باب آن سخن به میان بود. سیاهگوش جانوری بُور است با دو گوش سیاه.
  در ضمن نزدیک شدن جانوران درنده به روستا ها و گله ها، اغلب به این دلیل است که طُعَم خود را در محیطی که می زیند دیگر نمی یابند، و یا اینکه به دشواری یافت می شود. پس ضمن متذکر شدن وظیفه ی چوپانان، پیوسته، یعنی ناگسسته باید بدین امر توجه داشت که از بین رفتن خوراک جانوران درنده، یکی از عوامل اصلی این نوع پیش آمد ها می باشد. شما نمی توانید سیاهگوش، رودَک، پلنک و … داشته باشید گرسنه. این ها از پلاستیک نیستند، زنده و درنده اند و غذای خود را می خواهند؛ وگرنه حتمن به مرور زمان از بین می روند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

  • داریوش2016 می‌گوید:

   به کاراکال در قدیم هم در ایران سیاه گوش میگفتن در گلستان سعدی آمده: «به سیاه‌گوش گفتند ترا ملازمت شیر به چه سبب اختیار افتاد، گفت تا فضلهٔ صیدش می‌خورم اما در ایران الان به اشتباه به گربه دیگری میگن سیاه گوش که نامش lynx هست و یا وشق هست کاراکال در واقع لاتین شده قره‌قولاخ ترکی به معنی سیاه گوش هست

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 12. رشید می‌گوید:

  دست درازی شاخ و دم نمیخواهد .بی فرهنگ بودن و عقب ماندگی کافی است !!!!شاید لیاقت داشتن چنین میراثی را نداریم.افسوس

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 13. saeed می‌گوید:

  به نظر من نباید محیط بانان رو مقصر این داستان های سریالی دونست. بلکه اینا هم نشأت گرفته از ضعف و بی لیاقتی مدیران ارگان های مختلف در خصوص مسائل زیست محیطی دونست. محیط بان یک فرد زحمت کش و کوشا و در عین حال در خدمت جامعه و مدیران محیط زیسته. مشکلاتی که محیط زیست ما داره باهاش دست و پنجه نرم می کنه عدم آگاهی و سواد کافی در زمینه حیات وحش و مسائل پیرامونشه. تا وقتی این مشکلات حل نشه نه میتونیم حیوانات در خطر انقراض رو نجات بدیم و نسلی از حیوانات رو احیا کنیم. و شاید مهمترین دلیل این مشکلات عدم دلسوزای مدیران و مسئولین در رأس سازمان ها و نهادی زیست محیطیه. چرا؟
  چون نه حوصله، نه سواد و نه مسئولیت پذیری در وجودشون وجود نداره. هموطنان عزیز واقعیت تلخی که وجود داره اینه که تمام اظهار نظرهای جامعه ما فقط در حد حرفه و هیچ عملی درش نیست. من خودم عاشق حیات وحشم ولی تأسف میخورم که نمی تونم برای تک تک جانواران حیوات کوچکترین کاری انجام بدم. ولی امیدوارم با عنایت خداوند گوشه ای از این مشکلات هر چه سریعتر حل و فصل بشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 14. محلی طبیعت ستیز می‌گوید:

  ای داد بیداد ای داد بیداد

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 15. eragh می‌گوید:

  باید از گونه های در خطر انقراض حفاظت بیشتری شود

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>