وضعیت شکارچی که هدف گلوله محیط بانان همدان قرار گرفته بود وخیم است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عصر روز شنبه بیستم آذرماه در جریان درگیری مسلحانه شکارچیان با محیط بانان منطقه حفاظت شده شرا (نشر) همدان یک شکارچی متخلف هدف گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شد.

پس از این حادثه شکارچی به بیمارستان بعثت همدان منتقل شده و تحت عمل جراحی و مراقبت های پزشکی قرار گرفت.

شکارچی مجروح از ناحیه لگن مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مثانه و کلیه وی دچار آسیب شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان همدان گفت: از شب گذشته وضعیت شکارچی مجروح رو به وخامت گذاشته است و علی رغم تلاش کادر پزشکی بیمارستان تا صبح امروز پنجشنبه ۲۵ آذرماه شرایط نامطلوب بیمار ادامه یافته است.

+315
-561
  

37 دیدگاه

 1. شهرام می‌گوید:

  هیچ کس از درد و رنج هیج موجودی چه برسه به انسان خوشحال نمیشه . ولی آخه از قدیم هم گفتن هرکه خربزه میخوره …..
  البته که ایشالا این هم وطنمون هم حالش خوب میشه و از ماجرا درس میگیره. انشاءالاه

  پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 58

  • خورشید می‌گوید:

   انشالا که این بنده خدا زنده بمونه تا هم خانواده ای بی سرپرست نشه و هم اینکه با اینهمه ضعف قانونی و بی پناهی محیط بانان یک مامور زحمتکش دیگه دچار دردسر و گرفتاری نشه!
   امیدوارم خدا به همه ی ما عقل و وجدان و غنای فرهنگی عطا کنه تا هم خودشون و هم دیگران رو دچار مصیبت نکنن!

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 12

  • من هستم می‌گوید:

   درسته ولی اگه فوت شد باز هم محیط بان ضارب میره پای دار؟
   این قضایا کی تموم میشه؟

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

 2. میش مرغ می‌گوید:

  آرزوی سلامتی برای این هموطن

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 6

 3. فرخ می‌گوید:

  سلام
  تا مدیریت تو کشورمون درست نشه
  هیچیمون درست نمی شه
  مگه میشه بهشت طبیعت تو کشورت باشه شما فقط نگاه کنی
  اینا برای پول نیست یکی از بهترین تفریح های دنیاست
  همجای جهان مدیریت کردن دارن استفاده می کنن ما هم
  داریم استفاده می کنیم
  !!!!

  پر طرفدار Thumb up 72 Thumb down 16

 4. فاتح می‌گوید:

  خدارو شکر محیطبانها سالم هستند.

  داغ Thumb up 60 Thumb down 76

 5. کیوان می‌گوید:

  شما نوشتین هدف گلوله قرار گرفته بود من که تو این چند روز این خبر و نشنیده بودم الان شنیدم بعد چند روز الان اطلاع میدین اونهمیدینم با این توضیحات کم ،
  تا کی باید این درگیریها ادامه بیابد راه حلی پیدا نخواهد شد تا مدیران بیسواد در راس کار هستند فکر نکنم راه حلی پیدا شود چرا یک انسان باید به طرف انسان دیگری شلیک کند انهم به خاطر یک عدد شکار واقعا ما فرهنگمان بعد این همه تمدن اینه

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 18

 6. DORNA می‌گوید:

  خشونت یک دور باطل است، کشتار خشونت است، شکار خشونت است… خشونت، پایانی ندارد اگر خردمندانه و داوطلبانه خشونت را کنار نگذاریم…
  تاسف برای انسان…
  تاسف برای انسان…

  حقیقتا حیوانات در مقایسه با انسان فرشته اند.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 15

  • Ali می‌گوید:

   بفرمایید در کجاى دنیا ،شکارچى رو با تیر میزنن؟!شکارخشونت است!!!پس فرجام تمام شکارچیان غربى ،تیر خوردن توسط شکاربانان اون کشور ها باید باشه!!!!

   پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 23

   • وحید می‌گوید:

    توی متن نوشته در درگیری مسلحانه شکارچیان با محیط بان ها …
    اگر شکارچی روی محیط بان اسلحه کشیده باشه خب نمیشه انتظار داشت با گل به استقبالش رفت!
    محیط بان باید از جون خودش بتونه محافظت کنه!
    جزو بدیهیات هست این موضوع!

    داغ Thumb up 13 Thumb down 21

    • Ali می‌گوید:

     با فعالیت درخشان مخالفان شکار،کینه بین محیط بانان وشکارچیان ،اینچنین عمیق شده است!فراموش نکنیم براى کرگدن سفید،اینگونه رویهم سلاح نکشیدند!برسر شکار یک قوچ وکل،خانواده ها بى سرپرست میشوند!ترسم نرسى به مکه اى اعرابى این ره که تو میروى به ترکستان است

     داغ Thumb up 7 Thumb down 8

 7. داریوش می‌گوید:

  همدان منطقه ای که شکارچیاش جولان میدن و تمام جنبنده هاشو به جز چند گرگ و چند کل وبز کشتن حالا که محیط بانا میخان حرکتی کنن و جلوشونو بگیرن باید درگیری مسلحانه بشه امیدوارم برای محیط بان اتفاقی نیوفته

  داغ Thumb up 44 Thumb down 44

 8. کلارى می‌گوید:

  قطعاً از حادثه پیش آمده براى این شکارچى خوشحال نیستم و آرزوى سلامتى براى وى را دارم ، خلاصه این فرجام بنوعى براى هر شکارچى پیش مى آید ، یا به جرم شکار محاکمه ومجازات مى شود یا قاتل مى شود یا مقتول و یا مجروح و دچار نقص عضو مى گردد، خوب است علاج واقعه را قبل از حادثه اندیشه کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 11

 9. سلام دوستان
  بیایید یاد بگیریم که در هر حالی حتی وقتی پای دشمن ما در میان است، انصاف داشته باشیم.
  آن شکارچی، متخلف اصلی نیست؛ متخلف اصلی سیستم اداره کننده ی طبیعت و حیات وحش میهن است. چرا باید عده ای که پول های هنگفت دارند حق داشته باشند قرق های ملی کشور را به محل تفریح خود و کشتارگاه بدل سازند، و دیگران باید از آن محروم گردند!؟ اگر شکار در کوه و دشت و فروش سلاح و بکار گیری آن ممنوع می گردید، آنوقت می شد کسانی را که دست به سلاح برده اند، خلافکار نامید.
  بعضی ها ناصادقانه و سودجویانه طبیعت به شدت ضربه پذیر شده و گاه نیمه ویران ایران را با سر زمین هایی مقایسه می کنند تا به آن بهانه به ویرانی بیشتر ادامه دهند، که هیچ ربطی به هم ندارند – به این سخن در آینده باز بر می گردم.
  بعضی می آیند و پشت نام مستعاری زنانه و یا مردانه مخفی شده و اعلام می دارند که متخصصین این تصمیمات را گرفته اند!
  همانطور که پیشتر نوشتم به این موضوعات و هم تصمیم “متخصصین” مورد نظر در وبگاهِ خود خواهم پرداخت، و به بعضی از ندانمکاری های خرابکارانه اشاره خواهم داشت، تا مشت نمونه ی خروار شود.
  من کار آن فرد که خلاف کرده را تأیید نمی کنم، ولی همدردی عمیق خود را با او و نزدیکان ایشان اعلام می دارم، و امیدوارم سلامتی خود را باز یابند.
  کوتاهِ سخن من این است: چرا داشتن پول باید تعیین کننده باشد!؟ تازه بمانَد که آن پول های هنگفت از چه “راه هایی” بدست آمده و می آید.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 4

  • Ali می‌گوید:

   جناب لیثى حبیبى ،واقعیت اینست که شکار کاملا عملى عرف در تمام دنیاست،در ازاى پرداخت وجه پروانه،این نظر متخصصین این حوزه میباشد ،مشکل پاراداکس سازمان با خودش است،که چنین فجایعى رخ میدهد(ازهردوطرف)شما بفرمایید شکار درکجاى دنیا ممنوع است؟ایجاد قرق وشکارگاه خصوصى، عملى درست است منتها بشرط انکه به شکارچى ،تروفه عرضه شود.ودر مناطق ازادهم ، شکار راتکثیر کنند.

   داغ Thumb up 6 Thumb down 8

   • دوست عزیز متأسفانه شما به نظر من توجه کافی نداشته اید. پس بناچار توضیحاتی را اضافه می کنم: وضعیت طبیعت و حیات وحش به شدت ضربه پذیر شده و بسیار گاه ویران و یا نیمه ویران ایران را با وضعیت طبیعت و حیات وحش قاره ی سبز و یا سیبری، آمازون و … یکی گرفتن، در روشنای روز به بیراهه رفتن را می مانَد.
    اگر منظور شما و دوستانی چون شما کشور های اطراف ما می باشد؛ باید بگویم که آن ها نیز احوالشان چندان از ما بهتر نیست؛ و اگر غارت و کشتار صورت می گیرد، مربوط می شود به خلافکاری، کم دانشی، ندانمکاری* و سود جویی مسئولان در آن سر زمین ها.
    * بسیار گاه، ندانمکار، کارش از خلافکار خیلی بدتر است.

    یک نمونه را این زیر می آورم تا مشتی گردد نمونه ی خروار: سال پیش پاکستان به شیوخ پولدار کشور های اطراف خلیج فارس اجازه داد که شوق کشتار را در آن کشور وحشیانه به نمایش بگذارند؛ و آنان چنان کردند، و انبوهی از پرندگان را قتل عام نمودند، و آن خبرِ ناگوار جهانی شد.

    بسیارانی می گویند چرا نسل عقاب در بعضی مناطق ایران دارد می افتد!؟
    یکی از خوراک های اصلی عقاب کوهی، بزغاله ی وحشی است. تو وقتی سهم عقاب، رودَک(وَشَق)، کارال(سیاهگوش)، گربه ی وحشی، خرس و پلنگ و گرگ و شغال و … را بخوری آن جانوران درنده چاره ای جز نزدیک شدن به روستا ها و گله ها و تلف شدن و تلف کردن ندارند.
    شما عزیزان باید بدانید که: ایران سر زمینی ست بیابانی و کویری با اندکی جنگل – نسبت به وسعت آن.
    پس تا دیر نشده، بیایید این زخمی زیبا را دریابیم؛ وگرنه چون نجات دریاچه ی ارومیه(اروم میه) = دریا ی آرم، و … علاج واقعه بعد از وقوع می باشد – قرار گرفتن در مرز نیستی و هستی.
    مباد چنان!
    هرگز مباد چنان!
    خون می گرید دلم در این سطور؛ گر که نیک مکتوب اش کنم، گردد کتابی بس قطور!

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

    • Ali می‌گوید:

     دوست محترم،ایا تکثیر گونه هاى قابل شکار،امرى سخت است؟پاسخ هم ارى وهم خیر.بنده از روى بى اطلاعى عرض نکردم،یقیین بدانید اگر چیزى میگویم، بدون اطلاع عرض نمى کنم.اگر برنامه هاى تکثیر انجام شود،با همین شرایط وخیم فون وفلور ایران،هم جواب میدهد وهم اعتماد کسانى که از خانه اصلى خود رانده شدند(شکارچیان)دوباره برمى گردد،وبیشتر از من وشما براى طبیعت دل میسوزانند.البته نه هر تفنگ بدستى!حال روش شما چیست؟مخالفت با شکار ،البته نه بصورت ماهوى که بواسطه شرایط وخیم حیات وحش.البته من هم نمى گویم ،شرایط ایده ال است،اما تا یک طرف معادله را نبینید،ان معادله حل نخواهد شد.این فرق ما با کشورهاى است که شما فرمودید:طبیعت غنى دارند،انها هم اگر یک سوى ماجرا را نمى دیدند با همان شرایط خوب هم،الان وضع بهترى نداشتند

     موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

     • سلام دوست عزیز
      من وقت این را ندارم که براتون جواب بنویسم و منتشر نشود. من همینطوری هم از وقت کار های دیگر می زنم و اینجا می نویسم. این سایت فعلن تنها سایتی در داخل میهن است که من در نظرگاه آن می نویسم – پیش از این در سایتی دیگر هم می نوشتم. این نوشتن ها برای سر گرمی نیست؛ دلم می سوزد از اینکه طبیعت و حیات وحش میهنم در مرز نیستی و هستی قرار گرفته. در پای پست «عاملین شکار سه کل و یک قوچ وحشی در خوش ییلاق دستگیر شدند» سوال کرده بودید؛ متأسفانه جواب من به سوال شما منتشر نشد! بگذریم.
      امیدوارم این یکی منتشر شود تا بتوانیم در راستای روشنگری قرار گیریم؛ این بسیار مهم است.
      من هرگز نگفته ام تکثیر نکنند؛ سخن من این است که از جنگل ویران و نیمه ویران و حیات وحش به شدت ضربه پذیر شده و سفره های آب های زیر زمینی نمی توان، فعلن نمی توان بهره برداری چندانی کرد. آیا دریافت این سخن روشن و حرف حق و حقیقت دشوار است!؟

      در مورد شکار در روسیه و بیلاروس(روسیه ی سفید)، پرسیده بودید؛ باید عرض کنم که بعضی جانوران که نسل شان در خطر انقراض است، شکار ممنوع می باشد؛ برای بقیه هم با اعلام شرایطی خاص و در زمانی خاص مجاز است.

      چرا اینگونه است!
      برای اینکه گاه در آن دو کشور نسل بعضی جانوران را شکاربانان انداختند؛ و دولت مجبور شد از جا های دیگر بیاورد. به عنوان مثال بوفالوی قفقاز شمالی(زُوبر) را بطور کامل شکاربانان نابود کردند که از جا های دیگر آروده شد و حالا از آن ها محافظت می کنند. نمونه ای دیگر: در بیلاروس(روسیه ی سفید) در اوایل قرن نوزدهم، شکاربانان نسل گوزن که در ایران بهش مارال نیز گفته می شود را انداختند. کمی دیرتر نسل بوفالوی بیلاروسی(زوبر – به سکون حرف ب) نیز ور انداخته شد؛ و بعد هر دو را از جا های دیگر آوردند و حالا از آن ها محافظت می شود.
      تلاش می کنم نشانی فیلمی از صحنه ی دوباره آوردن این دو جانور را در منگفت بعدی خود برای شما و دیگر عزیزان اینجا بگذارم و بگذرم.

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

     • Красный Бор. Документальный фильм. Krasny Bor. Documentary film
      بیایید این فیلم مستند زیبا را ببینیم و از آن لذت ببریم و هم بیاموزیم.
      اینجا استان ویتبسک در شمال بیلاروس است. همانطور که نوشتم دو قرن پیش شکاربانان، اول نسل گوزن و بعد نسل زُوبر(بوفالو یا بیزون بیلاروسی) را انداختند. تا اینکه در سال ۱۹۶۵ تصمیم گرفته شد که نسل شان احیاء شود و در غرب بیلاروس(استان برِست) با ایجاد قرق ملی، آن کار صورت گرفت، که نیمی از آن قرق در کشور لهستان واقع شده.
      ولی آنچه در این فیلم در شمال روسیه ی سفید می بینید، در سال های اخیر ایجاد شده. در سال ۲۰۰۶ هفتاد گوزن از جمهوری همسایه(لیتوا) به این منطقه آورده شد و بعد از دو سال زندگی در قرق موقت، به طبیعتِ باز رها شدند. وقتی آن ها را رها می کردند حالا دیگر ۱۲۰ گوزن شده بودند.
      آنچه در این فیلم مستند بسیار زیبا و شادی آفرین می بینید؛ جشن رها سازی زوبر و گوزن است + گفتاری در باب طبیعت و جانوران بیلاروس.
      روز رها سازی، بخاطر اینکه همه ی گله های گوزن و زوبر به منطقه ی آزاد بروند ۳۰۰ متر از تور مانع را برداشتند و بعد آن ها را به وسیله ی تراکتور به نهار چغندر دعوت کردند.
      در این منطقه هتل و گردشگاه ساخته اند که در چهار فصل کلی درآمدزا است. و طبیعی است وقتی تعداد گوزن ها خیلی زیاد شود، شاید مانند شکار گراز، اجازه ی شکار گوزن نیز در زمانی خاص و شرایط خاص داده شود. ولی شرط اصلی این است که اول بسازی؛ خوبِ خوب بسازی، و بعد بهره برداری کنی.
      بیایید این نکته را برای همیشه بخاطر بسپاریم: طبیعت و حیات وحش کنونی ایران را با طبیعت و حیات وحش قاره ی سبز(اروپا) مقایسه کردن، خود و دیگران را به بیراهه بردن است. و اگر منظور کشور های همسایه ی ما هستند باید بگویم که آنجا ها نیز ویرانکده هایی بیش نیست.
      سخن بسیار است؛ بگذریم.

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 10. محمد می‌گوید:

  این واقیعت رو نشر بدین اگر عدالت دارین

  محیط زیست باید حقوق محیط بانا رو اونقدر ببره بالا که دیگه نیازی به حق الکشف نداشته باشن و در چنین مواردی که درگیری پیش میاد از خیر اون حق الکشف بکذرن و بزارن شکارچی بره پی کارش و کسی زخمی و کشته نشه

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 18

 11. وحیدعینی می‌گوید:

  همینه دیگه طبیعت انتقام میگیره

  داغ Thumb up 13 Thumb down 26

 12. مهرداد می‌گوید:

  با ابراز همدردی عرض می کنم ….
  ببین آه کدوم حیوان بی گناهی دامنگیرش شده …

  داغ Thumb up 17 Thumb down 28

 13. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  انتقام طبیعت انتقام سختی میباشد بعضی اوقات طبیعت از اعضا خانواده شکارچیان انتقام سختی میگیرد نمونه های زیادی مشاهده شده است که در اینجا صلاح نمیباشد ذکری به میان اید

  داغ Thumb up 13 Thumb down 22

 14. محیط بان می‌گوید:

  امیوارم که حال اون شکارچی مجروح خوب بشه و اتفاق ناگواری براش نیفته اما اون محیط بان بیچاره براش متأسفم آخه جون یک حیوان ارزش جون یک انسان را نداره که بخاطرش تیر اندازی میکنید منم ۱۴ ساله که محیط بانم هنوز یک تیر به شکارچی نزدم موقعیتش هم پیش اومده که تیر بزنم ولی بخاطر بی مهریهای محیط زیست و قانون ضعیف حمایت از محیط بانان به شکارچی تیراندازی نکردم و نمی کنم.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 4

 15. داریوش 2016 می‌گوید:

  جالبه تو ایران همه چی داره منقرض میشه یارو میاد میگه شکار خیلی تفریح خوبیه و نمی دونم چرا نمیدارن شکار کنیم اون به فکر تفریح خودشه ما به فکر حفظ اکوسیستم و کره زمین اینه فرق بین دوستدار طبیعت و دشمن طبیعت

  داغ Thumb up 8 Thumb down 19

 16. داریوش 2016 می‌گوید:

  هر شکارچی که شهامت داره با من بحث کنه سه سوته با دلیل و برهان در رد شکار شکستش میدم هر بهانه ای برای شکار بیاری من با سند و مدرک میگم اشتباهه به جای منفی دادن بیا ببینم چی تو چنته داری

  داغ Thumb up 2 Thumb down 16

  • دربند می‌گوید:

   اینجا یه سایت بی طرف نیست و دیده بان به راحتی نظراتی که مخالف نظر خودش باشه را تایید نمیکنه یا با تاخیر تایید میکنه واسه همین انصاف توی بحث رعایت نمیشه

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 17. داریوش 2016 می‌گوید:

  برای کرگدن سفید اسلحه نکشیدن که نسلش منقرض شد اگه مثل چین شکارجیان پاندا رو اعدام میکردن بازم نسل کرگدن منقرض میشد مشکل خودتونه میخواید کشته نشید نرید شکار طبیعت از جون چند تا ولگرد اسلحه به دوش مهمتره

  داغ Thumb up 1 Thumb down 15

  • رضا می‌گوید:

   سلام به همگی
   اقای داریوش تا حالا با چنتا محیط بان توی کوه برخورد داشتی؟
   اینا اول حکم رو اجرا میکنن بعد باشما حرف میزنن
   چن سال پیش توی باغ خودم به زور کلاش اسلحمو ازم گرفتن بعد گفتن جوازشو نشون بده
   جوازو که نشون دادم راضی شدن

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 18. هوشنگ می‌گوید:

  با سلام
  کسی که دردش نمی گیره دیه اون بدبخت هم که از بیت المال پرداخت می شه

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 19. میکا می‌گوید:

  سلام. اینکه دوستان نظر میدن در مورد طبیعت، خوبیها و زشتیهاش بسیار قابل تامل هستش ولی اینکه تعدادی از دوستان بدون آگهی کامل یکی از طرفین مورد بحث را متحم میکنه کاری زشت و ناپسند هستش. شما دوستان نسبت به اطلاعیه، اخبار و گزارش یکی از دو طرفین دارید قضاوت می کنید. میشه شکارچی را تعریف کنید و بعد ببینید آیا این شخص تو چهارچوب تعریف قرار میگیره؟ میشه درگیری ایجاد بشه و فقط یک تیر شلیک بشه؟ میشه تیر هوایی شلیک بشه بعد ۹۰ درجه انحراف پیدا کنه؟ میشه سر محیط بان هم در محل حظور داشته باشه نتونه مشکل رو حل و فصل کنه؟ چطور یک سر محیط بان به همکارش میگه، شخصی که محل را داره ترک میکنه بزن به عهده من؟ چطور طرف از فاصله ۱۰ متری اونهم از پشت سر از ناحیه کمر مضروب میشه؟ چطور دوستان دیگه مضروب در محل بودن و خودروی آنها هم توقیف بوده یک محیط بان اقدام به این عمل میکنه؟ محیط بانان از این کشاورزان بومی همان محل حادثه که در فاصله نزدیک به خانه شان بوده هیچ نوع شکاری را کشف نکرده بودند چطور به این عمل اقدام کرده اند. و چرا های …. از مسئولین محیط زیست خواستاریم روشن تر گزارش بدهند و مطلب قید کنن تا حق کسی ضایع نشه. ایا این خواسته زیادی هستش؟ لطفا بدون آگاهی کامل شخصی را متهم نکنیم.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

  • Ali می‌گوید:

   قبلا هم عرض کردم،نیروهاى سپاه وانتظامى اگر میخواستند به این شیوه به هر کسى،شلیک مستقیم کنند،مملکت نابود شده بود!این گونه برخوردها ،جز ایجاد تنش ونابسامانى هیچ دستاوردى ندارد!ولى عجیب است اینهمه طرفدارى کاربران این سایت وجانبدارى ریا کارانه،که نسبت به اینگونه برخوردها میشود!اینها گمان کردند با ایجاد رعب ووحشت و فحاشى،میتوانند کار خود را پیش ببرند!اما زهى خیال باطل

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 20. پیمان می‌گوید:

  محیط بان …… این کلمه برازنده ی هر شخصی نیست. هر محیط بانی را نمیشه جزء دلسوزان محیط زیست دونست.حداقل اینایی که من دیدم و شناختم را ۱۰۰درصد مطمین هستم.محیط بان واقعی رو باید طلا گرفت و رو دست دورش داد.ولی حیف……….

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 21. سعید می‌گوید:

  سلام خدمت تمام عزیزان و کارشناسان
  ۱- اولا در این حادثه باید دقیقا معلوم شود نحوه بروز درگیری چگونه بوده است؟ بالاخره محیط بانان در همه جای دنیا به عنوان نیروهای شبه پلیسی یا ضابطین قضایی، اختیاراتی برای دفاع از طبیعت و انجام وظایف قانون گذار دارند لکن این مسئولیت، حدود معینی دارد. اگر معلوم شود محیط بان یکباره رفته روی شکارچی سلاح کشیده و به سمت او تیراندازی کرده، خب مسلما متخلف است اما بنده به عنوان کسی که چند سال با مسائل جرم شناسی و جنایی سر و کار داشته ام می توانم مثل خیلی از افراد دیگر حدث بزنم که نخیر ! آقای شکارچی دست به سلاح شده و در حین فرار یا در بدو مواجهه با ماموران قانون، تیراندازی کرده و مامور هم متقابلا براساس اختیارات و از بیم جان و به جهت بازداشت متخلف اقدام به تیراندازی کرده که خب این اتفاق روی داده…. به هر شکل نباید بدون دلیل و مدرک قضاوت کرد ……………..
  ۲- اصل این است که در چنین حوادثی، شکارچی متخلف است… چرا که او در محدوده طبیعت تحت حفاظت قانون و محیط بانی ورود کرده و سرپیچی از دستور ماموران قانون، در تمام نقاط دنیا جرم است……….. شما را به اخبار آمریکا – انگلستان – استرالیا – و…. عطف می دهم تا ببینید چه برخوردهای سختی پلیس با متخلفان کوچک و خرده پا می کند………
  ۳- دفاع بیجا و اشتباه و حتی غرض ورزانه عده ای ناآگاه و یا مجرمان آماتور طبیعت از اعمال شکارچیان متخلف و نقد یکطرفه محیط بانان گرفتار در این پرونده ها باعث توسعه جرائم شکارچیان و تحریک افکار عمومی محلی و استانی به نفع مجرمان خواهد بود.
  باید بدانیم شکار یا بهره برداری خارج از قانون رسمی کشور تحت نظارت سازمان محیط زیست جرم است؛ حال می خواهیم فقیر باشیم یا بدبخت و بی پول!!!!!!!!!!! البته بنده در این چند سال شکارچی گری را یک عادت و رسم حرفه ای در میان سنت ها و اقوام دیده ام و راحت بگویم نوعی راحت طلبی بومی است… نه نیاز واقعی ! چرا که اگر این است پس باید به قاچاقچیان مواد مخدر، سارقان ، آدم ربایان ، متجاوزان و بعضا قاتلان نیز حق بدهیم !! چون گاهی از روی نیاز یا ناچاری دست به جرم زده اند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>