مجلس با انتقال آب از دریاچه‌های بسته، تالاب ها و انتقال آب بین حوضه‌ای داخلی جدید مخالفت کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقال آب دریاچه‌های بسته به ویژه  خزر، تالاب‌ها و سایر زیست‌گاه‌های حساس به سایر نقاط کشور مخالفت کردند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس در نشست علنی سه شنبه هفتم دی ماه در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حذف بند (ح) ماده ۴۵ این لایحه با ۱۲۹ رأی موافق، ۶۵ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این رأی نمایندگان با برداشت و انتقال آب از دریاچه‌های بسته به ویژه خزر، تالاب‌ها و سایر زیست‌گاه‌های حساس کشور و انتقال آب بین حوضه‌ای داخلی جدید مخالفت کردند.

براساس ماده ۴۵ لایحه مذکور؛ دولت مکلف است به‌منظور مقابله با بحران کم آبی، رهاسازی حقآبه‌های زیست‌محیطی برای پایداری سرزمین، پایداری و افزایش تولید در بخش کشاورزی، تعادل‌بخشی به سفره‌های زیرزمینی و ارتقای بهره‏وری و جبران ترازنامه آب، به‌میزان یازده‌میلیارد مترمکعب در سال پایانی برنامه، اقدامات زیر را به‌عمل آورد.

در بند (ح) که حذف شد، آمده بود: برداشت و انتقال آب از دریاچه‌های بسته به ویژه خزر، تالاب‌ها و سایر زیست‌گاه‌های حساس کشور و انتقال آب بین حوضه‌ای داخلی جدید پس از ارزیابی اثرات زیست‌محیطی، تأمین نیازهای مبداء و حقآبه زیست‌محیطی و اعمال روشهای مدیریتی منابع آب و افزایش بهره‌وری فقط برای تأمین آب شرب در شرایط بحران دائمی و با هدف مدیریت جامع منابع آب کشور.

+128
0
  

4 دیدگاه

 1. مهرداد می‌گوید:

  دیگه چیزی مونده مگه …دسته گلی هست که آب نداده باشن …این مخالفت دیر بود ..خیلی دیر

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 2. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه واقعاً جلو این طرحهای اشتباه و مخرب گرفته شود. تجربه گذشته نشان می دهد طرحهای انتقال آب نتیجه ای جز از دست رفتن منابع اندکی آبی کشور نداشته است. طرحهای اشتباه انتقال در کنار سد سازی عامل ۹۵ درصد خشک شدن دریاچه و تالابهای کشور هست

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. سجاد قادری می‌گوید:

  دیوانگان چنین طرحی را داده بودند

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. منصور می‌گوید:

  باید زوتر از این اقدام میشد خدا کند بااین عمل بشود جلوشان را گرفت مامردم نمایندگان را برای این انتخاب کرده ایم که بجایمان از طرح های خوب وپرمنفعت برای کشور پشتیبانی و با طرح های زیان اور مخالفت کنند

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>