وزیر نیرو: انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران منوط به اخذ مجوز از محیط زیست است / بیش از ۷۱ درصد از کل سطح هورالعظیم مملو از آب است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در نشست خبری روز یکشنبه در ساختمان ستادی وزارت نیرو در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.

۱۰٫۷ میلیارد متر مکعب از روان آب‌های کشور به محیط زیست (حق آبه تالاب ها و رودخانه ها) اختصاص یافته است

در خصوص رعایت حق آبه محیط زیست، با اشاره به اینکه دولت یازدهم در کنار تخصیص آب برای بخش شرب، کشاورزی و صنعت، بخشی نیز برای مصارف زیست محیطی در نظر گرفته است که در صورت رعایت این حق آبه، مشکل ریزگرد نخواهیم داشت افزود: اگر با مشکل خشکسالی و کم آبی مواجه نباشیم، قرار است در حوضه‌های آبریز کشور ۱۰٫۷ میلیارد متر مکعب از روان آب‌های سالانه کشور برای مصارف زیست محیطی، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و هورها اختصاص یابد.

بیش از ۷۱ درصد از کل سطح هورالعظیم مملو از آب است

وی در ادامه با اشاره به اینکه در پی این سیاست، در سال‌های ۹۴ – ۹۳ به میزان یک میلیارد و ۸ میلیون مترمکعب آب برای هورالعظیم رهاسازی شده است، گفت: در سال ۹۵ – ۹۴ نیز یک میلیارد و ۸۲۵ میلیون مترمکعب و در سه ماهه اول سال آبی ۹۶ – ۹۵ نیز ۵۱۳ میلیون مترمکعب رهاسازی آب داشته‌ایم که می‌توان گفت وزارت نیرو در احیای تالاب هورالعظیم قدم‌های موثری برداشته و بیش از ۷۱ درصد از کل سطح هورالعظیم مملو از آب است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در استان خوزستان ۳۴۹ هزار هکتار کانون‌های رسی وجود دارد که آمادگی دارند با شدت باد، ریزگردهایی را به آسمان بلند کنند و ۱۰۰ هزار هکتار از این میزان فعال هستند گفت: منشأ ریزگرد روزهای اخیر بین رامهرمز، ماهشهر و اهواز بوده و هیچ ربطی به تالاب‌ها نداشته و سد سازی های منطقه نیز هیچ ارتباطی با این ریزگردها نداشته‌اند.

وی ادامه داد: در خارج از کشور، سد سازی های بسیار گسترده ای در مسیر دجله و فرات انجام گرفته است که یکی از عوامل جدی آن بروز پدیده ریزگرد در کشور ما است.

شوری آب نواحی شرقی تهران صحت ندارد

چیت‌چیان در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در این نشست خبری مبنی بر طرح مباحثی در قبال شوری آب برخی از مناطق تهران از جمله نواحی شرقی پایتخت، گفت:‌ تاکنون اطلاعاتی در خصوص شور شدن آب این نواحی دریافت نکرده‌ام و بعید می دانم چنین اتفاقی نیز رخ داده باشد، چرا که آب نواحی شرقی تهران از دو سد لار و لتیان تأمین می‌شود و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران منوط به مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است

انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران موضوعی دیگری بود که وزیر نیرو به آن اشاره کرد و گفت:‌ اجرای تمام طرح‌ها نیازمند مجوز زیست محیطی است که سازمان حفاظت از محیط زیست نیز درخواست اطلاعات جدید از وزارت نیرو کرده است. ما نیز اطلاعات مربوطه را در اختیار این مجموعه قرار داده‌ایم و منتظر نظر محیط زیست هستیم.

طرح انتقال آب از ارتفاعات البرز نیز سالیان متمادی است که مورد مطالعه قرار گرفته ولی هنوز تصمیمی برای این موضوع اتخاذ نشده است.

برخی از دشت های تهران تا ۳۶ سانتی متر فرونشست داشته است

چیت‌چیان در خصوص فرونشست بخش‌هایی از دشت تهران با اشاره به اینکه پدیده فرونشست به دلیل مصرف بیش از حد از منابع آب زیرزمینی حادث می‌شود و منحصر به دشت‌های تهران نیست اظهار داشت: در قسمت جنوبی دشت تهران میزان این فرونشست‌ها در برخی مناطق به ۳۶ سانتیمتر در سال می‌رسد که چنانچه کنترل نشود می‌تواند تاسیسات شهری را تحت تأثیر قرار دهد.

وی تنها راه مقابله با فرونشست‌ها را اجرای طرح تعادل بخشی برای ترمیم سفره‌های زیرزمینی دانست و افزود: برداشت از چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت از چاه‌های مجاز می‌تواند روند فرونشست را تسریع کند و کنترل برداشت چاه‌های مجاز، انسداد چاه‌های غیر مجاز و کاهش ۱۱ میلیارد متر مکعب برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی در طول سال از عمده اقداماتی است که می‌تواند جلوی فرونشست زمین را بگیرد.

طرح شبکه‌های جمع آوری و تصفیه‌ فاضلاب جزو بزرگترین طرح های زیست محیطی کشور هستند

وزیر نیرو از طرح شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب که به صورت گسترده در کشور در حال اجراست به عنوان بزرگ‌ترین طرح‌های زیست محیطی کشور یاد کرد و در ادامه افزود: اجرایی نشدن طرح‌های فاضلاب باعث آلودگی آب‌های سطحی و زیر زمینی شده و بهداشت، کشاورزی، و سلامت جامعه و انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی در ادامه گفت: از پساب فاضلاب نیز می‌توان برای مصارف کشاورزی،‌ صنعتی و فضای سبز بهره برد.

چیت‌چیان آنگاه با بیان اینکه ۴۳ درصد جمعیت شهری کشورتحت پوشش خدمات فاضلاب هستند، افزود: در تهران این شاخص از مرز ۵۰ درصد فراتر رفته و پروژه‌های تصفیه و جمع آوری فاضلاب با اعتبارات خوبی که از سوی بانک توسعه اسلامی در اختیار وزارت نیرو گذاشته شد، به سرعت در حال پیشرفت است.

وی با بیان خاطره ای از آخرین روز حیات آیت الله هاشمی رفسنجانی در کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن گرامیداشت یاد، یار وفادار امام و انقلاب گفت: در آخرین جلسه کمیسیون مجمع تشخیص که به ریاست آیت الله هاشمی با محوریت بازنگری سیاست‌های نظام در بخش انرژی برگزار شد، ایشان به رغم سن بالا و عدم مسئولیت اجرایی، با دقت به گزارش‌ها توجه می‌کرد و به شدت نسبت به آینده کشور احساس مسئولیت می‌کرد و انتظار داشت مشکلات اقتصادی کشور در بخش‌های مختلف از جمله آب، به صورت ریشه ای حل شود.

+6
-415
  

18 دیدگاه

 1. علی می‌گوید:

  وزیر نیرو با اشاره به اینکه در استان خوزستان ۳۴۹ هزار هکتار کانون‌های رسی وجود دارد که آمادگی دارند با شدت باد، ریزگردهایی را به آسمان بلند کنند و ۱۰۰ هزار هکتار از این میزان فعال هستند گفت: منشأ ریزگرد روزهای اخیر بین رامهرمز، ماهشهر و اهواز بوده و هیچ ربطی به تالاب‌ها نداشته و سد سازی های منطقه نیز هیچ ارتباطی با این ریزگردها

  پس چطور خانم ابتکار میگن که منشا ریزگردها خارجی هست .?????
  باید به وزیر هم گفت سد سازی روی رودخانه زهره و جراحی باعث شده اب این ۲ رودخانه بسیار کم و در برخی مواقع کاملا خشک شود به همین دلیل است که در شرق اهواز یک منشا ریزگرد بزرگ تشکیل شده

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. مسعود شهرابی می‌گوید:

  آقای چیت چیان از یک سو تعدد سد سازی بر روی دجله و فرات را از عوامل مهم منابع ریزگردهای برون مرزی دانسته و از سویی دیگر سد سازی بی رویه در کشور را از عوامل ریزگردها نمی‌دانند که‌ اگر غیر از این بود بر روی روند سازی تاکید نداشته یا حداقل از تعدد روند سد سازی در کشور انتقاد میکردند! البته امروز آقای چیت چیان در جمع خبرنگاران از فعالیت‌های وزارت نیرو در دهه فجر خبری داشته و افزودند در این ایام شش سد جدید شروع به آبگیری شده و سه سد دیگر همه افتتاح و یحتمل چند سد دیگر همه کلنگ زنی خواهند شد!!
  در مورد انتقال آب خزر هم یحتمل اگر بودجه کافی برای این طرح مخرب مهیا بشه قطعا همانند دیگر طرحهای انتقال بین حوزه ای، نظر سازمان محیط‌زیست از کمترین اهمیت برخوردار بوده و زور پیمانکاران گردن کلفت و وزارت نیرو به سازمان محیط زیست میچربه امیدوارم سازمان ح م ز رو به زور وادار به موافقت با این طرح نکنند این چند روز خبری داشتیم مبنی بر گسترش پدیده دریاخواری و زمین خواری در خلیج گرگان که علت اصلی اون پسرفت آب دریا و پیشروی ساحل بود و با همه این اوصاف وزارت نیرو هنوز به دنبال انتقال آب خزر بوده و خطر چنین انتقالی برای خزر رو جدی نمی‌گیرند!!
  اگر در مورد حقابه محیط زیست بخواهیم منصف باشیم باید گفت تنها فعالیت‌های خانم ابتکار و حمایت ریاست‌جمهوری از سازمان ح م ز باعث شده حقابه تالابها رعایت بشه وگرنه وزارت نیرو و دیگر وزارتخانه ها کمترین اهمیت رو به مسائل زیست محیطی نمیدن متاسفانه!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 3. نیما می‌گوید:

  هرگز

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 4. داریوش2016 می‌گوید:

  حالا نوبت خشک کردن خزر و نابود کردن پارک ملی کویر هست

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 5. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  به نظر شما انتقال آب خزر به فلات‌مرکزی خوبه؟
  آره/نه

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 6. محمد کریمی می‌گوید:

  انتقال آب خزر کار صحیحی نیست
  خزر دریاچه است با ظرفیتی محدود این کار ممکن است تمام اقلیم شمال کشور را تحت الشعاع قرار دهد.
  برخی از دوستان انتقال آب از دریای عمان را در مراحل ابتدایی مورد بررسی قرار داده اند و با توجه به سطح ارتفاعات جنوبی کشور و اختلاف ارتفاع دریای عمان ، کویر لوت و دشت کویر این پروژه منطقی تر به نظر می آید، ضمن آنکه دریای عمان به اقیانوس هند متصل است و محدودیت آبی ندارد و بافت مناطق جنوبی کشور و حاشیه کویر شباهت بیشتری به یکدیگر دارند و اعمال این تغییر تفاوت چندانی در مناطق جنوبی نخواهد گذاشت.
  البته چنین کار بزرگی به مطالعات گسترده ای در زمینه های مختلف نیاز دارد و کمک نه تنها ارگانهای دولتی و دانشگاهی، بلکه مردم منطقه را هم طلب میکند.
  به امید سربلندی ایران

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 7. محمد کریمی می‌گوید:

  جناب وزیر
  طبق آمار اداره محیط زیست مساحت هورالعظیم ۱۱۸۰۰۰ هکتار است، حال اگر طبق فرمایش شما ۷۱ درصد هم مملو از آب باشد (که نیست) این یعنی ۳۴۲۲۰ هکتار زمین خشکی که خاک آن به واسطه فرسایش به صورت گردی میکروسکوپی در آمده است و با هر نسیمی قابل جابجایی است.
  درست است که ریز گرد ها از رامهرمز و … هم جابه جا می شوند، ولی این مطلب غیرکارشناسی بودن سد سازی ها را توجیه نمی کند، فقط یک نمونه سد گُتوند مثال واضحی از کار غیر کارشناسی است که در کنار کوه نمک زده شده و آب منطقه پس از آب گیری این سد غیر قابل استفاده کرده است.
  بهترین راه برای پیش گیری از اتفاقات این چنینی همکاری کامل با کارشناسان محیط زیست است.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 8. آ.ک می‌گوید:

  این کار مثله تبدیل کردنه الماس به آهنه چون ما فقط بلدیم از آهن استفاده کنیم و الماس رو نمیشناسیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 9. طبیعت از دست رفته می‌گوید:

  متاسفانه دستگاههای دولتی بجای حمایت از محیط زیست فقط مسبب تخریب میشوند .چه موقع میخواهند بجای نابودی به فکر آبادی باشند؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 10. ندیم می‌گوید:

  گوشمان از دروغهای سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت نفت پر است. حقابه هور را با آب کرخه بدهید نه با فاضلاب. دروغ دیگر کافیست

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. مقدم می‌گوید:

  هورالعظیم تا به امروز قطره ای حقابه دریافت نکرده. اینقدر دروغ به خورد ملت بیچاره ندهید

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 12. پوریا جعفری می‌گوید:

  آنچه ما میبینیم و شاهد و ناظریم کاملا متفاوته.
  مردم همه آگاه هستن و هیچکس نمیتواند این چراغ آگاهی را خاموش نماید.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 13. مجتبی ام می‌گوید:

  متاسفانه با وجود این نابودی تالابها سازمانها و ادارها مربوطه که در این خوشکسالی دخیل هستن حاظر به درست گرفتن به اشتباهات قبلشون نیست
  چرا مسئولین مربوطه میخواهند با فاضلاب تالابها رو زنده کنند ایا به فکر حیات در ان منطقه ها هستن
  با وارد کردن فاضلاب به تالابها فقط و فقط نابودی اکوسیستم ان منطقه رو نابود میکنند نه زنده کردن تالابها
  متاسفام برای سازمان محیط زیست که هیچ ارزشی برای تالابها حیات و سلامتی مردم قائل نیست

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 14. سعید می‌گوید:

  سازمان میگفت ۶۱ درصد جناب وزیر ده تا هم اضافه کردند شد ۷۱ درصد!!!!
  اما نمایندگان استان خوزستان در مجلس و خبرنگاران که رفتند این رقم تایید نشد.
  ضمنا با آب فاضلاب تالاب را پر کردن هنر نیست.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 15. شهره می‌گوید:

  هر زمان که خانم ابتکار خبر از احیا و آبگیری ۶٣ درصدی هورالعظیم می دهد، اعتراضات گسترده و ناراحتی مضاعفی در واکنش به این خبر کذب در بین مردم شریف اهواز ایجاد می شود. چرا که همان مقدار بسیار کم آب هور از فاضلاب است و حق آبه اصلی هور که از آب کرخه می باشد، وارد هور نمی شود. اکنون این عدد ٧١ درصد واقعا شاهکاری بود که وزیر نیرو فرمودند و عدد۶٣خانم ابتکار را روسفید کردند!
  حق مردم اهواز این نیست! پروردگار متعال، شاهد بر زجر و بیماری و مشکلات فراران مردم اهواز است که بخاطر ریزگردها و عدم احیای هورالعظیم ایجاد شده و درست نیست با این ارقام غیرواقعی بیشتر از این اسباب ناراحتی مردم اهواز را فراهم کنید وزیر محترم نیرو!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 16. کامران می‌گوید:

  آب کارون رو به بهانه ی کمبود اب یک استان هر روز کم و کمتر کردن…حالا که اون استان فعالیت صنعتی داره و میدونن که صدای خوزستان دراومد اسم ی استان دیگه رو میارن که حالا این استان نیاز به اب داره و تالابهاش خشک شدن….خوزستان چی؟؟
  خود خوزستان نیاز ب آب نداره؟؟
  کلی سد روی آبها بستین ولی اونقدر آب پشت سدها کمه که توربینها جوابگوی تولید برق نیستن!
  برق خوزستان و بدنبال اون آب لوله کشی خوزستان!هفته ای چندین ساعت قطعه!!
  انتقال آب یک استان = مرگ اون استان!
  دونه دونه استانهای کشورمون رو از بین نبرید…
  انتقال آب بزرگترین خیانته به مردم…نکنید!
  نابودی یک استان به بهانه ی زنده کردن یک استان دیگه!
  این راه چاره نیست!
  به انتقال آب پایان بدید…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 17. سهند می‌گوید:

  که چی بشه؟! این همه هزینه برا انتقال آب برا چی آخه؟! من نمیدونم کدام آدم عاقلی این بحثها رو مطرح میکنه آخه؟ آب شور دریا یا دریاچه رو بیاری رو زمین شور آخرش چی؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 18. پرنده مهاجر می‌گوید:

  متاسفانه نمیدونم چرا فاجعه بزرگ زیست محیطی سد گتوند را فراموش کرده اند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>