رییس جمهور پس از کاشت نهال: توسعه پایدار در گرو حفاظت از محیط زیست است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس جمهور  همگان را به حفظ ، حراست و گسترش فضای سبز در کشور فرا خواند و تاکید کرد که تداوم شادی و نشاط ما در گرو حفظ شادابی درختان و سلامت محیط زیست است.

دکتر حسن روحانی روز یکشنبه و همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و آبخیزداری و روز درختکاری ، پس از کاشت یک نهال، روز درختکاری را مناسبتی حائز اهمیت توصیف کرد و گفت : ضروری است که مردم در این روز ، مشارکت بیشتری در موضوع کاشت درخت و گسترش فضای سبز داشته باشند.

رییس جمهوری افزود: البته روز درختکاری به این معنا نیست که فقط امروز درخت بکاریم و به طبیعت توجه کنیم، بلکه معنای آن این است که یکبار دیگر محیط زیست، جنگل‌ها و پوشش طبیعی کشور و نحوه مراقبت از آن را مورد بازنگری قرار دهیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: درخت همانگونه که آیت و نشانه حق است، نشانه‌ای نیز از عملکرد انسان‌هاست، شادابی و سلامت درختان به معنای درستی رفتار ما با طبیعت است و وقتی که درختان و طبیعت پژمرده باشند، یعنی رفتار ما با آنها درست نبوده است.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: امروز حیات ما وابسته به محیط زیست است و موضوع محیط زیست و حفاظت از آن دیگر به هیچ وجه، مسأله‌ای تشریفاتی و فرعی نیست، اگر محیط زیست ما دچار مشکل شود، سلامت جامعه و مسایل اجتماعی و حتی امنیت اجتماعی در خطر می‌افتد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز فشار زیادی روی منابع آب، زمین و خاک و هوا وجود دارد که باید این فشار از روی منابع طبیعی برداشته شود، خاطر نشان کرد: راه کم کردن این فشار، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، اعمال مدیریت صحیح و ارتقاء بهره‌وری است. از فشار به طبیعت باید در مسیر گذر به سمت بهره‌وری حرکت کنیم، به منابع آبی تعادل بخشیده و وضع هوا، آب، جنگل‌ها و تالاب‌ها را بهبود بخشیم.

رییس‌ جمهوری در پاسخ به این سوال که دولت یازدهم برای تحقق توسعه پایدار با رعایت الزامات حفاظت از محیط زیست چه اقداماتی کرده است؟ گفت: این دولت از روز اول به مسأله محیط زیست، اهمیت زیادی داده است.دکتر روحانی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید، شورای عالی محیط زیست را احیاء و جلسات منظم آن را برگزار رده است. همچنین در این دولت تهیه پیوست زیست محیطی برای طرح‌های بزرگ و ملی، تبدیل به الزامی قانونی شده است.

رییس‌ جمهور اظهار داشت: امروز وزارت نیرو دقت و سختگیری بیشتری نسبت به بهره‌برداری از منابع آبی زیرزمینی، اعمال می‌کند و اقدامات اساسی برای احیاء تالاب‌ها، هورها و دریاچه‌ها انجام شده است و در مسیر تثبیت احیاء تعداد زیادی از تالاب ها و دریاچه‌هایی قرار گرفته‌ایم که در حال خشک‌شدن بودند.

دکتر روحانی تصریح کرد: اجرای تعدادی از سدها به دلیل نداشتن پیوست‌های زیست‌محیطی متوقف شده و اجرای برخی طرح‌های بزرگ از جمله احداث جاده‌ها و خطوط ریلی، برای رعایت الزامات زیست محیطی با تغییراتی مواجه شده است.

رییس‌ جمهور اظهار داشت: این دولت که بعضی‌ها نام دولت محیط زیست هم به آن داده‌اند، به مسأله حفاظت از محیط زیست بسیار اهمیت داده و معتقد است توسعه باید پایدار باشد و پایداری توسعه در گرو حفاظت از محیط زیست است چرا که سلامت محیط زیست، ضامن حفظ سلامت و نشاط جامعه است.

دکتر روحانی ادامه داد: در اسلام نیز تأکید فراوانی بر ضرورت حفاظت از گیاهان، آب، خاک و حتی حیوانات شده است و سیره پیامبر(ص) نیز بر همین مبنا استوار بوده است.

امروز در کشورمان نیز رهبر معظم انقلاب تأکید فراوانی بر ضرورت حفاظت از محیط زیست دارند و سیاست‌های کلی حفاظت  محیط زیست را ابلاغ فرموده‌اند و قوای مختلف کشورنیزعزم جدی در این مسیر دارند.رییس‌ جمهوری اظهار داشت: باید سازمان‌های مردم نهاد نیز در این زمینه بیش از گذشته فعال شده و خود مردم نیز بویژه با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و بهار طبیعت، یکبار دیگر مسئولیت‌هایشان در برابر محیط زیست را مورد بازنگری قرار دهند و هر کس از خودش بپرسد که چه سهمی و چه مسئولیتی برای حفاظت از محیط زیست دارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: از همه هنرمندان، ورزشکاران، اساتید و نویسندگان  و کسانی که در فضاهای مجازی فعال هستند، می خواهم که توجه بیشتری به مسأله حفاظت از محیط زیست داشته باشند و جامعه را برای حراست از محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، تشویق کنند.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: در هفته‌های گذشته شاهد مشقات مردم اهواز، ناشی از گرد و غبار بودیم و در تهران و شهرهای دیگر نیز شاهد آلودگی هوا هستیم؛ اینها همه هشدارهایی برای ما هستند تا مسئولیت خودمان را در برابر محیطی که در آن زندگی می‌کنیم. فراموش نکنیم و بسیار امیدوارم که با همکاری و همدلی مردم و دولت، بتوانیم به مسئولیت‌های خود در قبال محیط زیست عمل کرده و از این مسیر به خوبی عبور کنیم.

+107
0
  

3 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  با سلام و تشکر
  بهره برداری های چند برابر ظرفیتی و تنش های گوناگون مانند چرای دام، ازبین رفتن نهالها و دانه ها، کوبیدگی خاک کف جنگل، فرسایش خاک، تولید ذغال، تامین سوخت، سرشاخه زنی، برداشت چوب، زراعت زیر اشکوب تغییر کاربری و تبدیل به ویلا و مزرعه، دفن زباله، راهسازی، خطوط لوله و تاسیسات، سد سازی و دیگر فعالیتهای آبادگری، آتشسوزی، خشکسالی، پیر و ضعیف شدن درختان و عدم زادآوری و جوانسازی جنگلها، تغییر اقلیم و گرم شدن و طولانی شدن و جابجایی فصول گرم و طغیان آفات، جنگلهای کشور را از تعادل طبیعی خارج کرده و به صورت درختزارهای شاخه زاد، آشفته، آفت زده ، شکسته و بریده و فرسوده و خشکیده و منفصل و پراکنده و به هم ریخته در آورده و تعداد کم جنگلبانها، نمی توانند به موقع بروند و قسمتهای مختلف را سرکشی و نگاه کنند و جلوی هرج و مرج و زوال جنگلها را بگیرند. با توجه به کمبود بودجه و اهمیت جنگلها و همچنین هزینه های بیشتر جنگلکاری و کمبود آب برای آبیاری جنگلهای دستکاشت و احتمال کمتر پا گرفتن آنها ، با دانه کاری و نهال کاری و دیگر اقدامان مناسب در جنگلهای طبیعی کم پشت و قرق آنها هم امکان رویش دانه ها و نهالهای کاشته شده فراهم می شود و هم درختان خسته موجود استراحت کرده و بازسازی می شوند. همچنین در محیط نیمه جنگلی و مناسبتر جنگلهای طبیعی رویش نهالها ساده تر می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. همیار می‌گوید:

  بله اقای روحانی همینطور است! همچنان در حال مشاهده ی قطع بی رویه جنگلهای شمال و زاگرس میباشیم !

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  از ایشان ممنونم، بسیار بسیار خوشحال کننده است که توجه مسئولین ما روز به روز به محیط زیست بیشتر میشود.

  من هم دیدگاه هایی دارم که اعلام میکنم :
  فکر میکنم نباید گونه هایی بکاریم که نیاز به آبیاری مصنوعی داشته باشند و اگر میکاریم لااقل میوه دار باشد بهتر ست.
  مگر ما با بحران آب مواجه نیستیم؟
  مگر سفره هاى آب زیرزمینی به وضعیت قرمز نرسیده؟
  چرا متخصصانه تر عمل نکنیم؟
  ضمنا جان مخلوقات بازیچه نیست که یه روز بکاریم یه روز بکنیم و عوض کنیم و یکی دیگه جاش بکاریم، این ظلم، اصراف، و کفران است.
  چرا از گونه هاى بومى که مربوط به طبیعت همان آب و خاک است استفاده نشود؟
  چرا از درختان میوه و هم مقاوم در مقابل بی آبی (زیتون، انجیل، انار، انگور ….) در شهرها استفاده نشود؟
  اصلا چرا زیبایی را در چیزی که از جاى دیگر آمده باشد و یا مصنوعی تر است جستجو میکنیم؟
  سادگى مگر چه اشکالى دارد؟، سادگى زیباست، چرا سلیقه عموم ازسادگى دور میکنید؟
  سهراب میفرمایند:
  ساده باشیم، چه در باجه یک بانک چه در زیر درخت…
  چرا به راه دورتر راضى تر هستیم و لقمه را دور سر میچرخانیم؟
  چرا درختان را منظم میکارید همان گونه که خدا انها را آراسته بود مگر چه ایرادی داشت؟
  همان علفهایی که میکنید و بجاش چمن و گلهاى نیازمند به آب فراوان میکارید نوعی زیبایی هستند.
  خدایا ما را بخاطر این کفران ببخش و به راه راست هدایت فرما ما ارزش آنچرا که تو مقرر کردى خوب درک نکردیم.
  آیا هر چه به طبیعت بکر نزدیکتر شویم زیباتر نیست؟.
  ما گاه در کلماتمون هم حرمت طبیعت را حفظ نکردیم. اگر نگرش ما انسانها بهتر بود در لغاتمون گیاهی بنام علف هرز نداشتیم. هر چیز را خدا به خوبی و زیبایی آفریده این ماییم که در جهلیم. میشود به آنها هم به زیبایی نگریست. من که وقتی تو باغچه هر چیز سبزی میبینم یاد یکی از جلوه ها و تنوع نقاشی پرردگار میافتم.
  و باز هم زنده یاد سهراب سپهری زیبا فرمودند:
  شاعری دیدم هنگام خطاب به گل سوسن میگفت شما…
  و یا:
  من نمیدانم که چرا می گویند اسب حیوان نجیبیست، کبوتر زیباست، و چرا در …. هیچ کسی کرکس نیست گل شبدر چه کم از لاله قرمز دارد چشمها را بایدشست جور دیگر باید دید….

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>