یک پارک ملی دو منطقه حفاظت شده و سه پناهگاه حیات وحش به مناطق چهارگانه کشور اضافه شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست روز سه شنبه ۲۴ اسفند به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه و پس از ارائه گزارش عملکرد دستگاه های مرتبط در موضوع مبارزه با ریزگردها و آلودگی هوا، بویژه در خوزستان و مناطق جنوب کشور، بر پیگیری همزمان و هماهنگ برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بویژه در زمینه مدیریت منابع آبی، اصلاح الگوی کشت، طرح های تثبیت خاک، کاشت نهال و احیای تالاب ها تاکید شد.

همچنین ۶ منطقه محیط زیستی کشور با هماهنگی های قانونی و مطالعات انجام شده با سطوح جدید حفاظتی تعیین و ارتقای سطح آنها به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید.

بر این اساس مناطق طارم سفلی و الموت در استان قزوین به عنوان مناطق حفاظت شده اعلام گردید.

منطقه طارم سفلی از سال ۱۳۸۰ با وسعت حدود ۴۷ هزار هکتار بعنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع تعیین شده بود. این منطقه ارزش های اکولوژیک فراوان ازجمله وجود ارتفاعات و صخره های مناسب برای حیات وحش، منابع آبی غنی و زیست گونه های جانوری ارزشمندی همچون پلنگ ایرانی، سیاهگوش، کل و بز و هما به منطقه حفاغظت شده ارتقا یافت.

منطقه الموت غربی نیز از سال ۱۳۹۰ با وسعت حدود ۸۸ هزار هکتار و منطقه الموت شرقی نیز از سال ۱۳۷۵ با وسعت حدود ۱۰۵ هزار هکتار بعنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع تعیین شده بودند. از مجموع این دو منطقه محدوده ای امن و کم تعارض با وسعت حدود ۴۲ هزار هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده الموت معرفی شده است. این محدوده با توجه به دارا بودن چشمه ها و رودخانه های غنی از شاخص ترین منابع تامین آب استان قزوین به شمار می رود. پوشش گیاهس غنی ازجمله درختان کهنسال ارس از دیگر شاخص های الموت به شمار می رود. منطقه الموت زیستگاه بسیار خوبی برای گونه هایی چون پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، کبک دری و سیاهگوش بوده و دارای بیشترین جمعیت کل و بز در استان قزوین است.

همچنین منطقه شیرستان در استان چهارمحال و بختیاری نیز به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

منطقه شیرستان تا پیش از این جزو مناطق آزاد بوده و با تصویب شورای عالی محیط زیست با وسعت ۴۴,۵۴۶ هزار هکتار به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

این منطقه کوهستانی و برفگیر که بخشی از آن دارای پوشش جنگلی بلوط است، دارای تنوع زیستی غنی و میزان مناسب بارش و منابع آبی بسیار غنی می باشد.

وجود گونه گیاهی ارزشمند کرفس که در شرف نابودی کامل می باشد از ارزش های بالای منطقه شیرستان به شمار می رود.

وجود گونه ارزشمند لاله واژگون، جنگل های بلوط در بخشی از منطقه، وجود سکونتگاه های انسانی بسیار محدود، حضور گونه های شاخص جانوری ازجمله خرس قهوه ای، پلنگ و کل و بز و احتمال وجود گونه در معرض انقراض سمندر لرستانی از ارزش هاس بالای این منطقه محسوب می شود.

همچنین منطقه دره باغ در استان فارس و یخاب در استان اصفهان نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شد.

منطقه یخاب یک زیستگاه بکر کویری در شهرستان آران و بیدگل اصفهان است که زیستگاه گونه های جانوری مهمی چون هوبره، کاراکال، زاغ بور، جبیر، قوچ و میش و کل و بز می باشد تا پیش از این منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است.

این منطقه که هم مرز با پارک ملی کویر است بعنوان کریدور مهاجرتی مهمی برای گونه های جانوری بخصوص یوزپلنگ آسیایی محسوب می شود.

در جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست منطقه امن پناهگاه حیات وحش موته اصفهان نیز به عنوان پارک ملی ارتقا یافت.

منطقه امن پناهگاه حیات وحش موته با وسعتی در حدود ۴۰ هزار هکتار زیستگاه گونه های مهمی ازجمله آهو، قوچ و میش و کل و بز می باشد. این محدوده فاقد هرگونه تعارض و سکونتگاه های انسانی می باشد. پناهگاه حیات وحش موته بیشترین جمعیت پستانداران قابل سرشماری (آهو، قوچ و میش و کل و بز) کشور را در خود جای داده است.

بنابراین با ارتقا سطح این منطقه، «پارک ملی موته» به عنوان سی و یکمین پارک ملی کشور شناخته می شود.

———————————————————————————————————————————————————————

با تصویب شورای عالی محیط زیست، همچنین پروژه های ذخیره سازی زیرزمینی گاز طبیعی، استحصال زمین از دریا و جزایر مصنوعی، اوراق کردن کشتی ها و شناورها، آب شیرین کن و توسعه آن و نیز پروژه های تولید کُک و قطران، با هماهنگی دستگاههای ذیربط، شامل ارزیابی زیست محیطی و ضوابط آن شدند.

در این جلسه اصلاحات مورد نیاز در حدود مجاز معاینه فنی خودروها نیز در راستای ارتقای کیفی این فرایند به تصویب رسید.

دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه گزارشی درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با آلودگی هوا و گرد و غبار، ادامه طرح های مقابله با ریزگردها در سطح کشور و طرح های مرتبط با کاشت نهال و احیای تالاب ها ارائه کرد.

بر اساس این گزارش تالاب هور العظیم در استان خوزستان با تامین حدود ۴ میلیارد متر مکعب آب طی سال های گذشته تا ٧٠ درصد احیاء شده است.

همچنین دکتر جواد ظریف وزیر امور خارجه در این جلسه گزارش اقدامات این وزارتخانه در عرصه همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی در خصوص مبارزه با ریزگردها و آلودگی هوا را تشریح کرد.

تصویب قطعنامه مبارزه با گرد و غبار در دو نشست هفتاد و هفتاد و یکم مجمع عمومی سازمان ملل و پیگیری دستور کار و گنجاندن اسناد مرتبط به عنوان برنامه کاری برای دو سال آینده، تشریح فعالیتهای کشورمان برای افزایش همکاریهای منطقه ای در این حوزه، پیشنهاد برگزاری کنفرانس بین المللی با موضوع گرد و غبار در تهران که برای سال ۲۰۱۷ رسما مورد استقبال مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت؛ حضور فعال در کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا – اقیانوسیه (اسکاپ) در خصوص مسایل زیست محیطی و همچنین مذاکرات، تهیه اسناد و امضای تفاهمنامه های دو جانبه و منطقه ای برای مقابله با ریزگردها و آلودگی های زیست محیطی از مهمترین اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه است.

+80
0
  

7 دیدگاه

 1. من هستم می‌گوید:

  خدا رو شکر ولی کاش به صورت واقعی حفاظت بشن نه اینکه اسم حفاظت شده رو یدک بکشن.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 2. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  با تشکر و تبریک
  بعد از کلی اخبار بد در مورد طبیعت این ارتقا ها یک عیدی برای دوستداران محیط زیست است. به ویژه اینکه پنج مورد از نواحی فوق زبستگاه پلنگ، خرس، پرندگان، گلها و گیاهان خاص و اندک و نواحی جنگلی و رودخانه ای با ارزش حفاظت نشده می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

  • حق گو می‌گوید:

   ارتقا دادن به تنهایی نمیتواند به حفاظت از جانوران کمک کند و باید مکمل هایی در کنارش باشد که هزاران بار نام برده شده !!!!!منطقه دالانکوه اصفهان حدود ۴سال پیش منطقه حفاظت شده اعلام شده درصورتیکه معدن سنگ بسیار بزرگی در میان این کوهها وجود دارد که حتی ورود ممنوع شده و سراز خود حصارهایی کشیده اند که نگدارند کسی وارد محوطه شان شود و سال گذشته بسیج چادگان جاده ای از جاده اصلی تا میان کوهها احداث کرده و بسیاری از این منطقه را قرق خود کرده .آیا این یعنی حفاظت یا بهانه ای برای دست درازی .این نوع ارتقا دادن فقط روی کاغذ است و هیچ عمل مفیدی در آن انجام نخواهد شد فقط برای پر کردن دفتر وظایف بعضیهاست وبس!!!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

   • نیروانا می‌گوید:

    در تکمیل نظر شما وجود منطقه ای حفاظت شده از منتهی الیه غرب قمیشلو متصل به دالانکوه وادامه ان تا مناطق جنگلی وکوهستانی فریدونشهر تا چهارمحال ولرستان نقش بسیاری در حفاظت از حیات وحش غنی زاگرس ومناطق مرکزی ایران خواهد داشت

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 3. مینالیزا می‌گوید:

  امیدوارم امکانات نرم و سخت افزاری نه فقط به اینجا به تمام مناطق سرازیر شود و مثل همتایان اروپایی و خارجی محیطبانهای ما هم دارای امکانات به روز شوند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 4. محسن رزاقی می‌گوید:

  چقدر این آخر سالی این خبر مسرت بخش بود من از مسئولین سپاس گذارم و نیز از دیده بان محترم ممننون
  اما بدون توجه به بحث حفاظت و مظلومیت قشر محترم محیط بان قضیه تمام شده نیست .

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 5. محمد کریمی می‌گوید:

  واقعا این جلسات جز وقت تلف کردن است؟
  اصلا همین فردا تمام ایران را پارک ملی اعلام کنید ولی وقتی نه نیرو و نه امکانات دارید که کنترلش کنید چه فایده ای دارد؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>