سدسازی‌های ترکیه شرایط خطرناکی برای هورالعظیم ایجاد کرده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده است.

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم گفت: در حال حاضر شرایط تالاب هورالعظیم نسبت به سال ۹۲ بسیار بهتر است، در آن سال تالاب به‌طور کامل خشک شده بود، در حقیقت وزارت نفت با ساخت‌وساز و احداث سد جلوی ورود آب به تالاب را به طور کامل گرفته بود.

ابتکار با اشاره به اقدامات سازمان محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم که بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه محسوب می‌شود، گفت: در سال ۹۳ توانستیم با رایزنی و هماهنگی با وزارت نفت موانع ورود آب به تالاب را برداریم. در مورد حقابه هورالعظیم نیز با وزارت نیرو به توافق رسیدم و چهار و نیم میلیارد مترمکعب آب وارد هورالعظیم شد.

در حال حاضر این تالاب به خاطر استفاده از منابع آب کرخه در شرایط بهتری نسبت به چهارسال پیش قرار دارد.

رایزنی با ترکیه بر عهده وزارت امور خارجه است

او افزود: حتی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم که در عراق قرار دارد به همین واسطه آبگیری شد. با این حال سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب فراهم کرده است، هر چند خشک شدن تالاب‌ها و کاهش آب رودخانه‌های عراق نیز در وضعیت تالاب هورالعظیم و اروندرود تاثیر بسزایی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی با ترکیه برای نجات تالاب هورالعظیم را وظیفه اصلی وزارت امور خارجه دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه پیگیری‌های لازم را انجام داده است، اما در هر صورت رایزنی با ترکیه بر سر حقابه باید توسط وزارت امور خارجه انجام شود.

گفتنی است؛ ترکیه تاکنون صد در صد از آب فرات و ۶۰ درصد از آب دجله را با ساخت سد تصاحب کرده و با مختل کردن نظام آب‌شناختی رودخانه‌های دجله و فرات موجب متروکه شدن چندین میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کشورهای سوریه و عراق شده‌است. در حقیقت ترکیه یمی از مقصران بحرانی است که در پایاب رودخانه دجله و فرات یعنی هورالعظیم ایجاد شده و به پدیده ریزگردها دامن زده است.

ایران ، عراق و سوریه به مخاطرات سدسازی ترکیه بر روی دجله و فرات نگاهی ویژه داشته باشد

احمدعلی کیخا نیز در این باره در گفت و گو با خانه ملت، در رابطه با اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر شرایط خطرناک هورالعظیم به دلیل سدسازی بی رویه ترکیه، گفت: متاسفانه ترکیه بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی اقدام به سدسازی های وسیعی بر روی دجله و فرات کرده که این موضوع خشکی دجله و فرات، دریاچه و تالاب های سوریه و عراق و همچنین بخش های عظیمی از هورالعظیم را به دنبال داشته است.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، افزود: واقعیت آن است که این سدسازی های گسترده منشا بخش عظیمی از ریزگردهای سوریه و عراق بوده و معضلی بین المللی است که تبعات و آسیب های ناشی از آن نه تنها  متوجه ایران بلکه متوجه کشورهای همسایه می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با توجه به حقوق بین الملل و اینکه کشور ترکیه نیز عضو کنوانسیون های بین المللی است بنابراین باید از این طریق دولت ترکیه را مجاب کرد رویکردها و اقدامات خود را سازگار با محیط زیست و اکوسیستم آبی منطقه کند.

کیخا با تاکید بر اینکه مجلس و دولت باید در کنار سایر دولت ها و مجالس کشورهای همجوار به مخاطرات سدسازی کشور ترکیه بر روی دجله و فرات توجهی ویژه داشته و این موضوع را از طریق مجامع بین الملل پیگیری کنند، تصریح کرد: سدسازی کشور ترکیه موضوعی دوجانبه میان ایران و ترکیه نیست بلکه اقدامی چندجانبه است که کشورهای سوریه و عراق را نیز در بر می گیرد. از این رو این کشورها نیز باید از طریق کنوانسیون های بین المللی مانع اقدامات این کشور شوند تا رفتار دولت ترکیه در بهره برداری از منابع اصلاح شود.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس دهم، در رابطه با راه اندازی کمپین مردمی برای اعمال فشار روی کشور ترکیه و شکایت فعالان محیط زیست از ترکیه به دادگاه لاهه با بیان اینکه محیط زیست مرز نمی شناسد، تصریح کرد: علاوه بر دولت ها مردم نیز تکالیفی در حفظ محیط زیست داشته و این موضوع در قانون اساسی وظیفه ای عمومی تلقی شده و در تمامی کشورها نیز به همین وضعیت است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: مردم مسئول حفظ کره خاکی هستند و کره خاکی تنها زیستگاه بشر است از این رو آحاد جامعه انسانی باید نسبت به حفظ آن حساسیت لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: سازمان های مردم نهاد کشورهای ایران، ترکیه، عراق، سوریه باید به مسائل محیط زیستی منطقه توجه جدی داشته و باور داشته باشند که مخاطرات و تبعات ناشی از خشکی هورالعظیم تنها متوجه ایران نمی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: نیاز است سازمان های مردم نهاد و دوستداران محیط زیست کشورهای همسایه با تشکیل کمپین ها مخاطرات سدسازی کشور ترکیه بر روی دجله و فرات را به جامعه جهانی اطلاع رسانی کنند زیرا اگر این موضوع از سوی مردم اطلاع رسانی نشود نزد جوامع بین المللی پذیرفتنی تر است تا از سوی دولت ها.

 

+102
-100
  

9 دیدگاه

 1. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  اوه….
  واقعا چه طور روی دو رود مهم دجله و فرات سد زدند؟!
  این رودها جدا از اینکه شرایط مطلوبی رو برای منطقه فراهم کردند(از نظر آب‌وهوا) جزو تاریخ هستند….

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 2. جمشید می‌گوید:

  دقیقا درتابستان سال ۱۳۶۹ خورشیدی ،شاهد پخش مستقیم عملیات نهائی ،حفرآبراهه (کانال )عظیم ،توسط یک دستگاه غول پیکرحفار، در مسیر رود خانه فرات در خاک همسایه غربی(ترکیه عثمانی) از تلویزیون بودم.!!!
  هیبت حفار های بکار گرفته شده برای بیننده، اوج فن آوری موجود در این کشور سابقا “عقب مانده و فقیر”را به نمایش میگذاشت که برای مخاطبی که میهنش تنها دو سال ار جنگ خانمان سوز ایران و عراق فاصله گرفته بود ،بسیار تعجب آوربود.!
  آنهانقشه رذیلانه و پیچیده دولتمردان خلف خود را، برای عقب نگه داشتن همسایه های رقیب ،علی الخصوص ایران را،بعد از طی سه قرن،پی گرفته بودند.!!!
  ….
  و ما در پی تکمیل “نقشه راه”،برای احداث میانگذر”دریاچه ارومیه” بودیم.!!!
  لطفا بموقع به اشتراک بگذارید.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 3. مهرداد می‌گوید:

  چی کاری از دست ما برمیاد ؟؟
  ایران هم سدهای زیادی برروری رودهایی که کشور خارج میشن احداث کرده …ک
  لا کشورهای منطقه درسد سازی نوعی منفعت پرستی کورکورانه دارند ….
  باید یک بار درسطح منطقه وضعیت حوزه های آبریز بررسی بشه…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 4. من هستم می‌گوید:

  خانم ابتکار شما جلوی سدسازی روی رودهای حوضه دریاچه ارومیه رو بگیر بعد به دنبال کشورهای دیگه باش.
  امور داخلی رو ول کردن چسبیدن به امور کشورای دیگه…
  واقعا که.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 5. رضا می‌گوید:

  رود کرخه مهم ترین منبع تغذیه هورالعظیم چه در ایران وچه در عراق است .اما عحیب است که نامی ازش برده نمی شود. آب گیری سد کرخه در سال ۱۳۸۰ به معنا مرگ تالاب هورالعظیم ونشان دادن چراغ سبز به شرکت ملی نفت بود. کرخه اصلی ترین منبع تغذیه هورالعظیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 6. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  این خارج از انصاف است ،این بی ملاحضگی است!
  پس قوانین بین الملل چه میگویند!؟
  دولت باید قضیه را رها نکند.
  ایران، عراق، سوریه، سازمان ملل، رسانه ها، مردم و جوامع حامی محیط زیست باید اقدامات کنند…
  و بلکه دنیا باید حساس شود چرا که حفظ محیط زیست و کره زمین و رعایت حریم موجودات تنها وظیفه یک دولت، سازمان یا فرد نیست وظیفه همه دولت ها ملت ها و یک وظیفه جهانیست.
  باید این توسط رسانه ها انعکاس جهانی پیدا کند.

  باید فشار وارد کنند و معترض باشند.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 7

 7. نیروانا می‌گوید:

  موضوع جالب اینه که وزارت نفت که در خلیج فارس با دهها متر وشاید بیش از صد متر عمق اقدام به حفاری چاههای نفت وگاز میکند چرا در تالاب هور العظیم با حداکثر پنج یا شش متر عمق برای استخراج نفت باید تالاب را می خشکانده در همان دوره اوج ریز گردها صاحب نظران عنوان میکردند که منشائ ریز گردها به خصوص در خوزستان همین تالاب خشکشده است ولی سازمان محیط زیست وبیشتر دولتیان فرا فکنی کرده ومنشاء انرا بیابانهای عراق وسوریه میدانستند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 8. جواد می‌گوید:

  بی کفایتی شما چه قدر به محیط زیست لطمه زده؟؟؟؟ فقط دنبال فرافکنی هستید. یه چی تازه گیر بیارید روش مانور بدید.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 9. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  ((شما نمیتوانید مانع عبور جریان آب از مرزهاشوید))

  حقوق بشر کجا رفته؟؟!!!
  این آب مال من یا شما نیست، آب مال همه است و نه تنها انسانها و بلکه این آب متعلق به تمام موجودات زنده است.
  ما این حق را نداریم که آب را در انحصار در آوریم این عمل خارج از انسانیت است، این یک عمل غیر انسانیست.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>