گزارش دفتر بازرسی سازمان محیط زیست در خصوص مرگ ماده پلنگ (هیرکان) رهاسازی شده در پارک ملی گلستان اعلام شد / هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پس از حدود بیست روز مدیر کل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست گزارش این دفتر در خصوص ابهامات مرگ ماده پلنگ (هیرکان) رهاسازی شده در پارک ملی گلستان را منتشر نمود.

پلنگ تنها ۳۵ روز زنده بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، مرتضی فرید مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص نتیجه بررسی ها در مورد مرگ پلنگ ماده رها شده در پارک ملی گلستان (هیرکان)، گفت: با بررسی سامانه ای که سینگال های ارسالی ردیاب های ماهواره ای توسط آن تجزیه و تحلیل می شد، مشخص شد هیرکان که پس  از هماهنگی های اولیه و نصب ردیاب ماهواره ای در تاریخ ۲ شهریورماه  ۱۳۹۵ در پارک ملی گلستان رها سازی شده بود تا تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۵ یعنی ۳۵ روز پس از رهاسازی زنده بوده و اظهارات بعدی مبنی بر زنده بودن هیرکان صحیح و مطابق با واقعیت نبوده است.

فرید افزود: پس از غیرعادی شدن وضعیت سیگنال ردیاب ماهواره ای، چهار تن از افراد مرتبط با موضوع یعنی سیدمجتبی حسینی معاون اداره کل، فرزاد اکبرنژاد کارشناس حیات وحش اداره کل، سیاوش روشنیان مسئول نگهداری و حمیدرضا نجاری سرپرست معاونت پارک ملی گلستان پس از مراجعه به منطقه، با لاشه متلاشی شده پلنگ ماده رهاسازی شده مواجه می شوند.

ردیاب ماهواره ای پس از مرگ پلنگ جابجا نشده است

افراد مذکور پس از مشاهده لاشه، ردیاب را در همان محل زیر یک درخت قرار داده و باقیمانده لاشه را در داخل کیسه پلاستیکی به محل اداره پارک ملی گلستان منتقل و برای بررسی DNA در داخل فریزر قرار می دهند.

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص برخی ادعاهای مطروحه در مورد جابجایی ردیاب ماهواره ای، اظهار کرد: اینکه عنوان شده چندین ماه ردیاب در پارک ملی گلستان چرخیده، صحت ندارد و بررسی سامانه مربوطه و اطلاعات موجود در آن حاکی از آن است که ردیاب از تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۶ مهر ۱۳۹۵ ثابت بوده و جابجایی در سامانه ثبت نشده است.

این مقام مسئول همچنین در ارتباط با برخی ادعاها مبنی بر اخذ حمایت های مالی از IUCN و مراکز بین المللی، خاطرنشان کرد: هیچگونه اعتباری از طرف این مراکز به اداره کل و یا سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده نشده و در بررسی های به عمل آمده نیز مستندی در این زمینه مشاهده نشد. ضمن آنکه اصولا بهره گیری از کمک های بین المللی، ساز و کار و فرآیند مشخص خود را داشته و این ادعا نشان از بی اطلاعی از روندها است.

فرید با بیان اینکه اظهارات غیر واقع معاون اداره کل و عدم اعلام مرگ پلنگ به گونه ای که عنوان شده به منظور پیشگیری از ورود افراد سودجو در زمینه خرید و فروش گونه های حیات وحش و نگرانی وی از  احتمال جلوگیری از رهاسازی پلنگ نر بوده است، گفت: اگر چه این تصمیم شخصی وی و کتمان موضوع از طرف سایر افراد و عدم اعلام آن به معاونت ذی ربط یا دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی اشتباه بوده و سازمان به طور قطع و بی اغماض با اینگونه رفتارها مخالفت داشته و به هیچ وجه دستوری از سوی سازمان به استان ها در این زمینه ها صادر نمی شود.

باید جنبه های مثبت آموزشی و علمی نگهداری و رهاسازی پلنگ نیز درنظر گرفته شود

وی خاطرنشان کرد: بی توجهی افراد ذی ربط به ضوابط اداری از جمله عدم اطلاع به هنگام تلف شدن پلنگ با هر توجیهی که باشد، مراتب مطابق قوانین و ضوابط دستگاه های دولتی و سازمان ها در کمیته مربوطه مورد بررسی و مورد اقدام قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: جدای از نحوه رسانه ای شدن این موضوع و محدودیت ها و ایراداتی که در فرآیند نگهداری و رهاسازی پلنگ ماده وجود داشته، تردیدی نیست که باید جنبه های مثبت آموزشی و علمی نگهداری و رهاسازی پلنگ به عنوان یک تجربه مهم که قبلا سابقه ای در کشور نداشته مد نظر قرار گیرد و شرایط برای تحقیقات و فعالیت های بعدی فراهم ساخته شود.

نچه در جریان رهاسازی هیرکان به دست آمد بی شک گرانقیمت است. تجربیات دوران نگهداری و رفتارشناسی پلنگ و حفظ خصلت وحشی بودن آن، همچنین پژوهش ها و تحقیقات کاربردی بعدی که می تواند بر پایه تجربیات فعلی صورت گیرد تنها برخی از دستاوردهای رهاسازی هیرکان در طبیعت است.

طبق اظهارات افراد حاضر در محل، سمت راست سر پلنگ تلف شده آثار پارگی وجود داشته که حاکی از درگیری پلنگ تلف شده با یک گونه قوی تر بوده است. همچنین بقایای میش شکار شده ای در معده پلنگ وجود داشته که نشان دهنده توانایی جانور در شکار طعمه بوده است.

وی با تاکید بر این موضوع که پلنگ رهاسازی شده به مدت ۳۵ روز که زمان قابل توجهی به شمار می رود در طبیعت دوام آورده، موفق به شکار و تداوم زندگی خود شده و نهایتا توسط گونه رقیب و قوی تر و احتمالا به دلیل اختلاف بر سر قلمرو از بین رفته است، تصریح کرد: این در حالی است که با مقایسه ای ساده بین این پروژه و پروژه احیاء ببر که میلیاردها ریال هزینه از خرید تجهیزات تا ساخت محل نگهداری و غیره شد، نشان دهنده فاصله زیاد این دو پروژه است زیرا ببرها حتی به مرحله انتقال به سایت احداثی نیز نرسیدند.

کمیته ارزیابی و رهاسازی گونه های شاخص و حائز اهمیت حیات وحش در مورد ورکان تصمیم می گیرد

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص شرایط پلنگ نر و رهاسازی یا عدم رهاسازی ورکان در طبیعت، خاطرنشان کرد: روشن است که “کمیته ارزیابی و رهاسازی گونه های شاخص و حائز اهمیت حیات وحش” به ریاست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد دومین پلنگ یعنی ورکان تصمیم گیری خواهد کرد.

این مقام مسئول اشاره ای هم به سابقه نگهداری دو قلاده توله پلنگ نر و ماده در اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان داشت و یادآوری کرد: در مرداد ۱۳۹۳ دو قلاده توله پلنگ نر و ماده که جلوی درب اداره حفاظت محیط زیست کردکوی رها شده بودند به اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در گرگان منتقل شدند که البته این انتقال به دلیل وجود محدودیت ها و با توجه به ضرورت دسترسی و نظارت مستمر بر زندگی این توله پلنگ ها بود، گرچه اداره کل نیز فضای چندان مناسبی برای نگهداری آن ها وجود نداشت.

گزینه اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان برای ورکان و هیرکان از ابتدا رهاسازی بود

فرید با بیان اینکه آماده سازی مکان دیگر و انتقال توله پلنگ ها که بر آن ها نام هیرکان و ورکان گذاشته شده بود، مشکلات و ملاحظات خود را داشت، اظهار کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان از ابتدا بنا را بر عدم تحویل تولیه پلنگ ها به باغ وحش ها گذاشت و گزینه رهاسازی آن ها را با نصب رد یاب در نظر گرفت و بنابراین با وجود مشکلات نگهداری، تلاش شد با نوع رژیم غذایی و عدم رویارویی با انسان، پلنگ ها را برای رها سازی آماده نمایند.

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مسئولیت نگهداری توله پلنگ ها در ابتدا به فردی به نام دکتر مسعود شکیبا و سپس به سیاوش روشنیان به دلیل فعالیت های تجربی و سابقه همکاری وی در زمینه مراقبت و نگهداری حیات وحش با اداره کل و نیز به عنوان کارشناس اداره نظارت بر حیات وحش واگذار شد.

وی ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده تغذیه دو قلاده پلنگ عمدتا از حیوانات وحشی آسیب دیده، تلف شده و شکار شده غیر مجاز بوده و جهت نگهداری و تغذیه هیرکان و ورکان از مشاوره و تجربه افراد صاحب نظر استفاده شده بود.

تحویل گونه های حیات وحش به باغ وحش ها آخرین گزینه سازمان حفاظت محیط زیست است

فرید تاکید کرد: برای سازمان حفاظت محیط زیست، اصل رهاسازی گونه های حیات وحش به منظور بازگشت به طبیعت در مقایسه با گزینه تحویل حیات وحش به مراکز مجاز و جداسازی از چرخه طبیعت که به مرگ اکولوژیک آن ها منتج می شود ارجحیت داشته و تحویل به باغ وحش ها آخرین گزینه است.

وی گفت: در خصوص هیرکان و ورکان نیز از آنجا که آماده سازی فضای مناسب و نگهداری حیوان در مکان بزرگ تر در مدت زمان کوتاه فراهم نشد و معرفی به باغ وحش ها هم جزو برنامه های اداره کل نبود، بنابراین پس از هماهنگی های اولیه و نصب ردیاب ماهواره ای در تاریخ ۲ شهریورماه ۱۳۹۵ نسبت به رهاسازی توله پلنگ ماده به نام هیرکان در پارک ملی گلستان اقدام شد.

مدیرکل دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: این اتفاق در حالی رخ داد که گزینه واگذاری پلنگ ها به باغ وحش  راحت ترین گزینه برای محیط زیست گلستان بوده و موجب خلاصی اداره کل از زحمت و هزینه نگهدای آن ها می شد. بنابراین نگهداری از هیرکان و ورکان با هزینه و زحمت فراوان تحمل شد که آینده توله پلنگ ها به هیچ وجه با اسارت در باغ وحش ها گره نخورد و نباید از این تلاش مجدانه که حدود دو سال به طول انجامید غافل شد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

 

+182
-182
  

26 دیدگاه

 1. صادقی می‌گوید:

  پیشنهاد میکنم ورکان در منطقه پلنگ دره قم که جمعیت مناسبی از کل و بز داره و قبلا زیستگاه پلنگ بوده رهاسازی بشه.

  مزیت این منطقه اینه که به دلیل حضور مستمر یگان حفاظت محیط زیست، شکارچی های غیرمجاز حضور کمی تو منطقه دارند.

  این منطقه فاقد پلنگه و رقیبی واسه ورکان وجود نداره

  ضمن اینکه پایش ورکان تو منطقه پلنگ دره راحت تر خواهد بود

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 14

  • من هستم می‌گوید:

   در اونصورت پلنگ موفق به تولیدمثل نشده و وجودش بی فایده خواهد بود.

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

  • ایرانی می‌گوید:

   در این مورد خاص مشکل شکارچی ها نیستند بلکه مشکل در عدم توجه به آموزش شکار و یاد گرفتن مهارتهای لازم برای زنده ماندن در طبیعت بوده.
   چیزی که ما هیچ دانشی درموردش نداریم و متاسفانه دست به این کار بزرگ و مهم به قیمت جان یکی از ارزشمندترین گونه های درحال انقراض کشورمون اونم از جنس ماده که ارزش بیشتری برای حفظ نسل داره زدیم.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

  • سهراب می‌گوید:

   خیلی هم عالیه

   داغ Thumb up 6 Thumb down 5

  • شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

   با سلام
   من هم با نظر شما موافق هستم اولا آزاد سازی حیوانات وحشی اگر طی چند مرحله در شرایط نیمه طبیعی و با سخت تر شدن تدریجی انجام شود احتمال موفقیت بیشتر می شود .همچنین این آزاد سازی بایستی در نواحی انجام شود که دشمن یا رقیب وجود نداشته باشد (چون وحوش به حریم یا قلمرو خود حساس بوده و رقیب را از بین می برند) مثلا نواحی فاقد پلنگ (نواحی مستعد در کشور که قبلا پلنگ داشته زیاد است)و حتی گرگ (چند گرگ باهم می توانند پلنگ را از پا در آورند)؛ تا طی چند نسل این وحوش به حالت طبیعی باز گردند. و این حرف که اگر وحوش یک روز در طبیعت باشند بهتر از یک عمر اسارت است به نظر حقیر درست نیست و اگر شرایط آزاد سازی و نگهداری را هم نداریم حتی مبادله این پلنگها با شیر ایرانی و یا ببر روسی که یک ماده تنهای آن چند سال است در باغ وحش تهران است بهتر بود

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 2. مهدی جعفری می‌گوید:

  در جوابیه دفتر بازرسی سازمان محیط زیست بیشتر به جنبه تجربی و غیر علمی ماجرا توجه شده،اگرچه با توجه به اینکه این دفتر در کل زیرمجموعه ای از سازمان محیط زیست هست و این مشکل بزرگتر از حد مسئولیت دفتر بازرسی سازمان محیط زیست می باشد نبایدم انتظار داشت که پاسخ قانع کننده ای به دوستداران حیات وحش داده شود بیشتر در این پاسخ نامه سعی بر جمع و جور کردن موضوع داشته و بدن اظهارنظر دقیق در مورد مقصرین حادثه جنبه درس از شکست را بزرگنمایی نمودند.
  سوال بنده بعنوان فقط یک دوستدار حیات وحش ایران این است که سازمان محیط زیست ایران بعنوان متولی حفاظت از هیرکان چرا بدون توجه به اصول علمی رهاسازی اقدام به این کار کرده و اگر به درستی کار خودشان ایمان داشتند آن مسئولین محترم چرا مرگ هیرکان را گزارش نداده تا از منابع غیررسمی صدایش به گوش مردم برسد و وقتی عرصه تنگ شد به بررسی موضوع پرداختند؟
  کمی با مردم رو راست باشیم،ما آخرین نسلی هستیم که می توانیم از حیات وحش کشورمان دفاع کنیم الان وقت آزمون و خطا نیست ،الان زمان آزمون بی خطاست اگر نمی توانیم یا نمی دانیم انجام ندهیم هیرکان در باغ وحش هم اگر بود زنده می ماند زنده بودنش بهتر از مرگ طبیعی است

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 3. علی می‌گوید:

  این کار از روز اول نتیجش مشخص بوده و حالا باید با مسببانش برخورد قاطع بشه

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 6

 4. «بنابراین نگهداری از هیرکان و ورکان با هزینه و زحمت فراوان تحمل شد که آینده توله پلنگ ها به هیچ وجه با اسارت در باغ وحش ها گره نخورد و نباید از این تلاش مجدانه که حدود دو سال به طول انجامید غافل شد.»(از متن سایت)
  سلام دوستان
  باغ وحش یعنی زندان؛ یعنی قطره قطره مردن؛ و این با یکباره مردن فرق چندانی ندارد. چند سال پیش در عکسی که از جنوب ایران گرفته شده بود، دیدم تعداد زیادی شیر را در چند قفس فلزی تقریبن می توان گفت روی هم انباشته بودند. در امور باغ وحش اگر همه ی نکات لازم و ایمنی رعایت نشود، یعنی شکنجه گاه جانوران و این جنایت است؛ و اگر رعایت شود، تازه شده یک زندان “خوب”.
  تلف شدن یک و یا چند جانور بعد از رها سازی نباید باعث توقف آن کارِ درست شود؛ بلکه باید تجربه ی جدید بدست آمده را برای آینده بکار گرفت.
  در آغازِ کار، می توان همزمان در منطقه گله ای خرگوش رها ساخت تا شکار جانور درنده ای که تازه وارد طبیعت شده و از شکار کردن جانوران بزرگ عاجز است شود.
  کوتاه: بعد از هربار رها سازی، تجربه ی بار قبلی را باید بکار گرفت و آن کار نیک را همچنان باید ادامه داد.
  رها سازی جانوران گارانتی سددرسد ندارد.
  پس بیایید از زندانی کردن جانوران در باغ وحش ها بپرهیزید که دقیقن خلاف راه طبیعی زیستن و زیبا زیستن است.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 12

  • این نکته را نیز باید به منگفت خود اضافه نمایم: خطری که یک جانور تنها رها شده در طبیعت را تهدید می کند، خیلی بیشتر از خطری است که می تواند یک جفت را تهدید نماید. و همچین تک جانورِ رها شده، در موقعیت خیلی بدتری هنگام شکار، دفاع، استراحت و … قرار می گیرد.

   داغ Thumb up 8 Thumb down 9

  • سهراب می‌گوید:

   سد در سد

   داغ Thumb up 8 Thumb down 6

   • سهراب عزیز ممنونم که شکل نوشتن مرا اصلاح کردید. البته شکلِ «سددرسد» غلط نیست، زیرا ما هنگام نوشتن هیچ فاصله ای مثل فاصله ای که کسره ی مضاف یا ویرگول ایجاد می نماید را در هنگام تلفظِ ۱۰۰% احساس نمی کنیم. مثلِ محیطبان که هیچ اِشکال دستوری ندارد؛ ولی ظاهر محیط بان شاید زیباتر دیده می شود.
    با این حال من اعتقاد دارم که باید به شکل نوشتن از نقطه نظر زیبایی شناسی نیز توجه داشت. زیرا حروف فارسی فقط برای نوشتن نیست؛ نوشتن به فارسی کاری هنری نیز می باشد؛ چنانکه خوش نویسی در ایرانزمین(ایران زمین) نه فقط یک سرگرمی بلکه حتی گاه یک شغلِ هنری است. باری، «سد در سد»، زیبا تر از «سددرسد» است. می توان سد درسد هم نوشت؛ که این حالت دقیق تر می باشد، زیرا درسد(%) یک کلمه است.
    ممنونم دوست با دقت.

    داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 5. ایرانی می‌گوید:

  کاش ابتدا این دوتا توله رو همراه با کارشناسان لازم به روسیه فرستاده بودند تا با فرایند آموزش اونها برای رهاسازی در طبیعت آشنا میشدند نه این که بدون هیچ علم و دانش و تجربه این گونه ارزشمند رو توی طبیعت فی امان الله رها کنند.
  و حالا قسمت شیرین داستان اینه که بعد از معلوم شدن نتیجه این اشتباه بزرگ که از ابتدا هم پیدا بود، و بعد از اون همه سر و صدا و ژست و مصاحبه کسی حاضر به پذیرفتن مسئولیت و پاسخ دادن هم نیست.
  همون روزی که این کار رو کردند تمام دوستداران طبیعت فریاد زدند که این کار اشتباهه اما با لفاظی و سفسطه و بعد با سندسازی و دروغگویی سعی کردند همه رو متقاعد کنند که موفق بودند و منتقدان رو ساکت کنند اما غافل از این بودند که ماه برای همیشه پشت ابر پنهان نخواهد ماند.
  باعث تاسفه و امیدوارم تمام بانیان و عاملان این کار غیراصولی و غیر علمی از هرپستی که دارند برکنار و همانند شکارچیان متخلفی که برای جریمه محکوم به زندان،جریمه نقدی،ساخت آبشخور یا نظافت و زباله زدایی از طبیعت میشوند با اینها برخورد شود.

  داغ Thumb up 12 Thumb down 11

 6. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  دیده بان جان یعنی اون وقتی که شما تیتر میزدی و از وضعیت مطلوب هیرکان مارو مطلع میکردی. چند ماهی بود که اون بدبخت تو فریزر بود !!!! لطفا در مورد صحت اخباری که پخش میکنید کمی وسواس به خرج دهید.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 11

 7. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  پیشنهاد دوست خوبم اقای صادقی خیلی عالی و بجاست
  میشه تو این منطقه یا تو مناطقی از این دست چنین کاری کرد

  داغ Thumb up 6 Thumb down 6

 8. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  اگر پلنگ نر در یک منطقه بدون پلنگ رها بشه ارزش زادآوری نداره و وجودش بی حاصل است شاید هم در جستجوی جفت سرگردان بشه و از منطقه حفاظت شده خارج بشه و به خطر بیفته. در صورتیکه امکان شناسایی مکان مناسب برای این پلنگ فراهم نباشه بهتر است جای مناسبی برای او فراهم شود تا مردم و علاقمندان پلنگ ایرانی از دیدنش لذت ببرند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 9. مینالیزا می‌گوید:

  تجربه بزرگ و تلخی بود ،اینکه حتما در جایی که پلنگ دیده شده حتما جای مناسبی است برای رهاسازی اشتباه بزرگی بود ،ابتدا باید امنیت و خوراک تضمین میشد ،تجربه و دوام در سالهای بیشتر باعث تجربه بهتری میشد بعد از با تجربه شدن گسیل برای جفت یابی صورت میگرفت ،این پلنگ با توجه به گزارش دوران پرچالش را گذرانده ،البته شاید هم توانایی شکار نداشته و بقایای شکار در معده هیرکان غذای و شکار شده پلنگ دیگر بوده که احیانا توسط هیرکان دزدیده شده بوده که باعث درگیری شده ،البته همه اینها حدسیات و فرضیه های ثابت نشده است

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 10. کلارى می‌گوید:

  از بین رفتن اینگونه ارزشمند بیشتر علت کارشناسى و و بى دانشى متولیان امر رها سازى بوده است.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 11. احمد رضا می‌گوید:

  من خودم ساکن استان گلستانم.شاید شماها ندونید اینجا چه خبره ولی من میدونم .متاسفانه افرادی دارن برای محیط زیست این منطقه کار میکنند که واقعا از نظر اطلاعاتی و تجربه در سطح پایینی هستند.نتیجش میشه از بین رفتن محیط زیست اونم با سرعت زیاد.اونایی که دلسوز بودند از چند سال پیش حرفشون رو زدند و دارن میزنن.اما محیط زیست گلستان گوش شنوا نداره.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 12. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  دوستان گرامی: نباید در مورد جان یک گونه براحتی به خودمون اجازه آزمون و خطا بدیم، در جایی که در دنیا افراد اهل فن در این زمینه وجود دارند، کارشناسانی که بارها این راه ها را رفته اند و ده ها بار پلنگ در طبیعت های دنیا رها سازی کرده اند.
  چرا باید حتما تلخی یک اشتباه را خود تجربه کنیم و با جان گونه ها و دست کاری در طبیعت آزمون و خطا کنیم در حالی که تجربه دیگران وجود دارد ( آن هم با این طبیعت و حیات وحش رنجور و نحیف)
  بشر در گذشته آنقدر در دستگاه طبیعت دخالت کرده و آزمون و خطا پس داده که طبیعت بهای سنگین تجربه مند شدن اونا را بشدت در گذشته پرداخته و دوباره نیاز نیست که ما از اول شروع کنیم (غیر عقلانی است)
  البته با مبحوس بودن یک جاندارن بیشتر مخالفم اما چرا از تجربه دیگران استفاده نکنیم آخه چه اشکالی داره؟؟!

  اما این نکته را بگویم به هر حال سنجیده ترین و بهترین تجربه و شعار بزرگان در زمینه طبیعت و آفرینش دستگاه عظیم چرخه حیات بیشتر در این جمله خلاصه میشه:

  (طبیعت باید بکر و دست نخورده بماند) .

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 13. بابک می‌گوید:

  اظهارات آقای مهاجر به نقل از دیده بان۱۱(خرداد۹۶):تنها ۳۵ روز زنده بودن هیرکان کذب محض است
  هیرکان از بین رفته اما لاشه اش پیدا نشده است.مهاجر گفت : پس از رهاسازی پلنگ در طبیعت، ممکن است توسط شکارچی از بین برود یا اینکه توسط پلنگ بزرگتر یا حیوان درنده دیگری کشته شود که این موارد برای هیرکان هم دور از انتظار نبود.
  او گفت : در طی این مدت که هیرکان رهاسازی شده بود به مدت ۴۵ روز پایش میدانی و ماهواره ای همزمان صورت گرفت و سپس به رصد ماهواره ای اکتفا شد.
  اینکه عده ای اعلام می کنند هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده کذب محض است و بیشتر جوسازی و غوغاسازی برای تضعیف خانم دکتر ابتکار همزمان با هیات دولت جدید دکتر روحانی است.
  مهاجر علت این فضاسازی‎ها را هجوم به دولت برای تعیین کابینه و حذف خانم دکتر ابتکار خواند و افزود: زمان انتخاب هیات دولت دوازدهم است و این موج سواری را بی‎ارتباط به موضوع فوق، ندانید. این هجمه‎ها برای تعیین معاونان جدید و حذف رییس فعلی سازمان محیط زیست و مدیران مرتبط در سازمان است.
  با چنین مدیران شجاع و راستگویی دیگر احتیاجی به دشمن داعشی یا امریکایی و اسرائیلی نداریم.خودمان از پس خودمان برمیائیم .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 14. نیروانا می‌گوید:

  رها سازی هیرکان اشتباه نبوده بر خلاف نظر عده ای که میگفتند توانایی شکار نداشته سی و پنج روز دوام اورده وحتما در این روزها شکار هم کرده بوده است اشتباه در این بوده که این پلنگ در منطقه ای پر از رقابت و پر تعداد از نظر دیگر گونه های رقیب رها سازی شده بود در مستندی که چندی در تلویزیون نمایش داده شده بود یک ببر دست اموز که در کنار مربی خود در منطقه میانکاله قدم میزد و مانند یک گربه از دست صاحب خود غذا میخورد پس از مشاهده یک دامداری به دامها حمله ورفتار شکارگری از خود نشان میداد ودر نهایت یک شب گم شد وانرا در حال کشتن یک گراز پیدا کردند نگرانی از ناتوانی گربه سانان باغ وحشی عدم توانایی انان در شکار نیست بلکه بازگشت انها به طرف انسان که به او عادت کرده اند وکشته شدن توسط دیگر انسانها از ترس مورد حمله قرارگرفتن است ههمین اتقاق در امریکا برا ی شیرهای کوهی ( پوما ) دست اموز نیز بسیار میافتد

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 15. میلاد می‌گوید:

  این که در معده پلنگ آثار طعمه وجود داشته است، تنها با کنجکاوی مسئول نگهداری هیرکان پس از کشف لاشه صورت گرفت و ارتباطی با رویکرد علمی سازمان محیط زیست ندارد. اگر کنجکاوی شخصی او نبود و میخواست طبق دستور حسینی معاون محیط طبیعی محیط زیست گلستان عمل کند همین اطلاعات محدود هم وجود نداشت و دفن شده بود. همچین از دستاوردهای این رهاسازی گزارش می دهند که انگار برنامه هدفمندی داشته اند. باید از این بی آبرویی باید خجالت کشید.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 16. محب می‌گوید:

  با ارزوی سلامتی برای همه .دوستان به این نکته توجه کنن ای دو پلنگ سرنوشتی جز اسارت نداشتن ویک روز زندگی در طبیعت ارزش ریسک رها سازی را داشت.این یه مطلب ولی دوستان در استان گلستان این دو پلنگ را در فضایی حدود ۲۰ متر نگهداری میکردنبعد از دوسال بودن در یک فضای ۲۰ متری در یک محیط وسیع رها شدن مسلما حیوان را دچار سردرگمی میکند.باید در طی فرایند رها سازی این دو توله به فضای بزرگتری انتقال می یافتن مثل سایت میانکاله که در فاصله بسیار کمی از استان گلستان قرار داشت.(برای رسیدن به ایده ال ها باید از خود خواهی ها گذشت به هر قیمتی نباید هر کاری را انجام داد این افتخار به همه میرسید اگر اندکی گذشت وجود داشت )

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 17. امیر می‌گوید:

  دیروز هم یک پلنگ در اطراف شهرستان خلخال یک پیرمرد را به شدت مجروح کرد .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 18. رشید می‌گوید:

  فقط خواستند بنامشان یک رها سازی پلنگ هم ثبت شود .بدون هیچ علم و سواد این کار و ………متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 19. با سلامی دیگر
  دوستان لطفن دقت داشته باشند، وقتی من از رها سازی دفاع می کنم، به هیچ رو دفاع از اشتباهات مسئولین مربوطه نیست؛ بلکه بدین معناست که به بهانه ی تلف شدن جانوری بعد از رها سازی، نباید به زندانی کردن و کشتن تدریجی جانوران در باغ وحش ها تن در داد؛ این ظلم و جنایت است. چون می بینم بعضی دوستان از «آزمون و خطا» می نویسند، این توضیح را لازم دانستم. طبیعی است کسانی که مسئول این امور می شوند باید تسلط کامل به همه ی جوانب کار داشته باشند. می دانم که این منگفت من برای بسیاری توضیح واضحات است، ولی گاه برای رفع سو تفاهم، آدمی ناچار به نوشتن از این دست روشنگری نیز می شود.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>