عاملین شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی در پارک ملی خجیر دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز یکشنبه ۹۶/۴/۴ به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود سه فرد مشکوک به پارک ملی خجیر نیروهای یگان محیط زیست این پارک عازم ارتفاعات مربوطه شدند.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: محیط بانان پس از یک شبانه روز جست و جو و گشت و زنی در ارتفاعات هیچ ردی از وجود شکارچی به دست نیاوردند.

امامعلی یگانزاده اظهار داشت: محیط بانان روز بعد همزمان با عید فطر نیز مجددا به گشت زنی در منطقه پرداخته و به کنترل مسیرهای خروجی و منتهی به پارک پرداختند.

بعد از ظهر روز دوشنبه محیط بانان حین کنترل جاده های حاشیه ای به یک خودروی سواری مشکوک شده و جهت بررسی موضوع به سمت خودرو حرکت نمودند.

مامورین به محض نزدیک شدن به خودرو متوجه چهار نفر با کوله پشتی و اسلحه شده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

شکارچیان متخلف با مشاهده محیط بانان با آنها درگیر و گلاویز شدند اما مامورین موفق شدند متخلفین را خلع سلاح نموده و کوله های آنها را ضبط نمایند.

در این بین دو نفر از متخلفین موفق به فرار شدند اما محیط بانان دو نفر دیگر را به همراه کلیه ادوات شکار بازداشت نمودند.

در جریان بازرسی از متخلفین لاشه دو قوچ وحشی، یک اسلحه گلوله زنی دارای جواز حمل و یک اسلحه گلوله زنی فاقد جواز، تعداد زیادی فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

شکارچیان متخلف در جریان بازجویی ها هویت دو متخلف متواری را نیز فاش نمودند.

متهمین پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در پارک ملی به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+102
-1
  

18 دیدگاه

 1. خورشید می‌گوید:

  آیین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید ( مصوب ۱۳۴۶/۱۰/۲۹ هیئت‌وزیران و اصلاحیه ۱۳۷۴/۱/۳۰ )

  ماده‌ ۳۰ وزارت‌ دفاع‌ و سایر مقامات‌ صلاحیت‌دار به‌ تقاضای‌ سازمان حفاظت‌ محیط زیست‌ پروانه‌های‌ حمل‌ اسلحه‌ کسانی‌ را که‌ برخلاف‌ مقررات‌ شکار عمل‌ نمایند، لغو خواهد نمود.

  ماده ۳۰ قانون مارالذکر متأسفانه سال‌هاست که مغفول واقع‌شده است.
  این ماده‌قانونی این اختیار را به سازمان حفاظت محیط‌زیست و تکلیف را به مراجع صادرکننده سلاح اعطا می‌کند که هر شخصی که دارای #پروانه_حمل_سلاح می‌باشد و برخلاف قواعد شکار عمل نمود٬ به‌صرف اعلام گزارش سازمان حفاظت محیط‌زیست جواز سلاحش باطل گردد. متأسفانه این ظرفیت خوب قانونی در رویه فعلی کاملا اجرایی نمی‌شود.
  بعضا مشاهده شده مراجع صادرکننده جواز سلاح مثل مدیریت محترم سلاح و مهمات ارتش اعلام می‌کنند که جوازهای ما پنج‌ساله است و تا پایان تاریخ جواز حق نداریم که جواز را ساقط کنیم و یا اعلام می‌کنند تأیید صلاحیت اشخاص برای حمل سلاح حسب قانون با وزارت اطلاعات می‌باشد و درصورتی‌که آن اداره صلاحیت فرد را رد نمود٬ می‌توانیم جواز را باطل کنیم؛ و یا مواردی پدید آمده که در پاسخ اعلام کرده‌اند که ابطال جواز یک اقدام کاملاً قضایی است و نیاز به رأی دادگاه دارد.
  در حقوق دو نوع اقدام و اختیارات داریم:
  اختیاراتی که سازمان‌ها علی الرأس مکلف‌اند انجام دهند
  و
  اقداماتی که نیاز به رأی دادگاه دارد.
  مسدود نمودن کوره‌های غیرمجاز ذغال، پلمپ واحدهای غیربهداشتی، مسدود نمودن چاه‌های غیرمجاز آب و همچنین ابطال جواز سلاح شکارچیان متخلف حسب ماده‌قانونی مارالذکر همگی جز دسته اقدامات اجرایی است که به سازمان حفاظت محیط‌زیست مربوطه می‌تواند و مکلف است راسا انجام دهد و نیاز به رأی قطعی دادگاه ندارد.
  این تفکیک بخش اعظم ابهامات در این حوزه را رفع می‌کند.
  محل اختلاف دیگر اینکه وقتی سازمان محیط‌زیست اقدام به ارسال گزارش در خصوص یک شکارچی متخلف نمود، واحد مدیریت اسلحه و مهمات و نهاد نظارتی موجود در این حوزه – یعنی وزارت اطلاعات – دیگر نباید منتظر انقضای تاریخ جواز سلاح باشند؛ بلکه باید رأساً و فوری طبق آئین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید نسبت به ابطال جواز اسلحه اقدام نمایند.
  ایجاد هماهنگی در این خصوص و تهیه یک‌رویه واحد جهت استفاده از این ظرفیت مناسب قانونی می‌تواند نقش مهمی در حفاظت از حیات وحش ایران ایجاد نماید.

  محمد داس مه
  وکیل پایه یک دادگستری

  داغ Thumb up 38 Thumb down 42

  • رضایی می‌گوید:

   آئین نامه هایی که دولت ابلاغ میکند مصوب مجلس نیست بلکه تصویبی هیئت وزیران است و قانون نیست
   و طبیعتا” برای ارگانها و سازمانهای زیر نظر دولت لازم الاجراست.

   صدور و یا ابطال مجوز حمل سلاح هم در اختیار وزارت دفاع نیست بلکه جزو اختیارات حفاظت اطلاعات سپاه و یا ارتش است که مستقیما” زیر نظر ستاد فرماندهی نیروهای مسلح هستند.

   ماده ۳۰ قانون شکار و صید در مورد وجوه حاصل از این قانون صحبت کرده.
   و موضوع گفته شده در مورد ابطال مجوز در ماده ۳۰ آئین نامه دولت آمده که طبیعتا” قانون نیست.بلکه بخش نامه ی دولتی است.

   پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 19

   • آسو می‌گوید:

    خیلی خب .تمام سلاح های مجاز رو مصادره کردیم. با سلاح های غیرمجاز شکار که به مراتب قیمت خیلی خیلی پایین تری دارند چکار میکنید؟؟ ایا در این مورد هم فکری کردین؟؟ سلاح قاچاق در این پانزده سال اخیر چنان زیاد شده که باور کردنی نیست. بارها گفتیم ولی گوش شنوایی نبود. چرا یهمیه مهمات داخلی رو قطع نمیکنید؟؟؟ چرا؟؟؟؟ چرا مدام شعار حفاظت از محیط زیست سر میدین ولی عمل و گفتار شما در تضاد هست؟؟ چرا سپاه در خارج از فصل یعنی همین برج چهار داره سهمیه مهمات به عشایر وغیر عشایر میده؟؟ همچنین در فروشگاه ها. مگه خانم ابتکار نکفتند با هماهنگی که با وزیر دفاع شده دیگه یلاح شکاری تولید و توزیع نمیشه؟؟؟ خود شما در وب سایتتون خبرش رو زدین. پس چرا در پایگاه های عشایری در حال فروش و توزیع سلاح یاچمه زنی و بعضن گلوله زنه هستن؟؟ اگه مایل بودین بگید تا ادرس و تلفن تماس پایگاه رو بهتون بدم. در کل فقط در سایه گرفتن چند متخلف که شاید دوتا یا چند تا شکار بزن جنجال وهیاهو راه میندازبم ولی در عمل سو مدیریت ما هیت که داره محیط زیست رو نابود میکنه. ایا ما که مدعی و خواستار برخورد و اشد مجازات برای ابن جهار نفر هستیم که دو راس فوچ رو شکار کردن. در مورد بی کفایتی مدیرانی که نتوانستن طاعون رو در منطقه تحت مدیریتشون کنترل کنند و باعث مرگ چند هزار کل بز و قوچ میش شدن، خواستار برخورد و مجازات مدیران شدبم؟؟؟ نه.
    دوستی ما برای حفظات محیط زیست شده مخالفت با شکار .. دوستی خاله خرسه

    پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 16

  • Ali می‌گوید:

   جناب داس مه،شما با یک دید مخالفت با شکار ازهرنوع،این مطلب روفرمودین،اما بفرمایید شکارچیان اسپرت که دهها میلیون هزینه ادوات شکار دادند،از بیکفایتى سازمان وتصمیمات احساسى ان باید به کدام مرجع ،مراجعه کنند؟بهرحال حتما جنابعالى به شرح وظایف سازمان در زمینه تکثیر وبهره بردارى از حیات وحش وصدور پروانه شکار،اشراف دارید!حالا بفرمایید تغییر کاربرى سازمان از محیط زیست به انجمن حمایت از حیوانات!!!اساسا تحت کدام بند قانونى بوده است!؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 2. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  این خجیر چه جور پارک ملی حفاظت شده ای هست که گردشگر حق ورود نداره اما این اراذل و اوباش به راحتی با ماشین و اسلحه از پست بازرسی عبور میکنند!!!!

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 4

 3. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  این زشتیست در یک جامعه معتقد، و کسی که مجوز میده گناهش کمتر نیست و به آنچه که پلید است نباید لباس قانونی پوشانید بنده بعنوان یک فرد از جامعه پول خون حیات وحش زبان بسته و سرمایه های ملی کشورم را نمیخواهم. ما در عصر هجر نیستیم که ناچار به شکار باشیم. شکار بدون قید ضرورت حرام است حتی کسی که به قصد شکار سفر کند نمازش باید کامل خوانده شود این اهمیت موضوع را میرساند این منعیات آن مسائلیست که باید در قالب قانون قرار گیرد، شعار میدهیم تمدن اما هنوز بی تمدنیم. مجوز قانونی هم داره، به آنچه که پلیده نباید لباس قانونی پوشانید.
  بنده حرفم را میزنم حالا اونایی که خوششون نمیاد هر چه میخواهید منفی بزنید.

  داغ Thumb up 19 Thumb down 43

  • رضایی می‌گوید:

   دلیلی هم وجود ندارد که به هر آنچه شما معتقدی دیگران هم اعتقاد داشته باشند.
   وهمینطور هیچ اجباری نیست که چیزی را که تو پلید بدانی دیگران هم بدانند.

   هیچ کس را هم در گور کسی نمیخوابانند و هر شخصی پاسخ گوی اعمال خودش است .
   بنابر این اینهمه اصرار و مجادله بی مورد شما هم برای تعمیم خواست خود بی مورد است.

   پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 24

   • محسن رزاقی می‌گوید:

    اگر مقداری به وجدان رجوع شود میشود.
    بحث این نیست به آنچه که من معتقدم دیگران هم معتقد باشند حرف من این است دست از کشتار مخلوقات برداشته شود. من نیازی ندارم که دیگران معتقد به من بشوند اما فکر میکنم درست نیست در مورد بیرحمی و خونخواری بیتفاوت باشم و از آن به پلیدی یاد میکنم چه من را در گور کسی بخوابانند و چه نخوابانند و این مسئله اصلا ربطی به گور ندارد.
    .

    داغ Thumb up 17 Thumb down 24

 4. همیار می‌گوید:

  با وجود تعداد بسیار کم محیط بانان بابت این موفقیت به انها درود میفرستیم

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 4

 5. داریوش2016 می‌گوید:

  لطفا آمار سالانه کشت و کشتار سمداران رو هم درج کنید هم اونهایی که با طاعون از بین رفتن هم اونهایی که تو سیل نابود شدن هم اونهایی که شکار شدن

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

 6. زهرا میراخوری می‌گوید:

  واقعا خسته نباشید میگم به این محیط بان های عزیز مخصوصا عموی خودم فداش بشم من که یک محیط بان نمونه هست

  داغ Thumb up 18 Thumb down 20

 7. زهرا میراخوری می‌گوید:

  واقعا متاسفم من نظرمو گفتم دیگه چه رای منفی

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

  • اریا می‌گوید:

   شما ناراحت نشو اینها همون شکارچیانی هستند که از دستگیری همکارشون ناراحت هستند ولی روزی خواهد رسید که تمام این افراد دستگیر شده و به اشد مجازات برسند و دیگه جرعت رفتن به طبیعت با دست خالی رو هم نکنند.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 8

   • Ali می‌گوید:

    نه عزیزم حرف زدن خودت رو بفهم،شکارچى ورزشى رو تو این مملکت بهش پروانه ندن،نمیره قاچاق بزنه،دلار میده ودرکشورهاى جهان اول ،با سلام وصلوات شکار میکنه!شما ها هم بشینید با چهار تا عکس از رشادتهاتون ،تعریف کنید براى هم!!!

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 8. زیتون می‌گوید:

  چرا سعی نمی کنید از سگ های یکساله دربدر مستعد(پناهگاه سگ…..) برای اموزش رد زنی و زمین گیر کردن متخلف استفاده کنید…..مثل سگ گله هم به بز و گوسفند وحشی عادتش بدین…..

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>