بازار خلیج فارس به بزرگترین مرکز قاچاق حیات وحش کشور تبدیل شده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بازار خلیج فارس که توسط شهرداری تهران با هدف ساماندهی خرید و فروش پرندگان زینتی ایجاد شده در حال حاضر به بزرگترین مرکز قاچاق حیات وحش در کشور تبدیل شده است.

متاسفانه عده ای متخلف به سرکردگی تعدادی قاچاقچی حرفه ای و سابقه دار به اجاره غرفه در این بازار پرداخته و به قاچاق انواع گونه های جانوری مشغول هستند.

صیادان متخلف از سراسر کشور انواع جانوران وحشی بخصوص پرندگان را زنده گیری نموده و جهت فروش به بازار خلیج فارس تهران منتقل می کنند.

تصاویر این گزارش مربوط به سومین عملیات مشترک ۵۰ نفر از نیروهای محیط زیست و مامورین پلیس امنیت تهران است که با تجمع و ایجاد درگیری توسط متخلفان همراه بوده است.

خریداران و قاچاقچیان نیز گونه های مریوطه را از این بازار تهیه نموده و به مقاصد مورد نظر خود در داخل و خارج کشور قاچاق می کنند.

یگان محیط زیست تهران در راستای ساماندهی این بازار و جلوگیری از تخلفات مذکور اقدام به آموزش غرفه داران این بازار نموده و در این راستا اطلاعات لازم در خصوص شناسایی گونه های غیرمجاز و حمایت شده همچنین قوانین مرتبط و مجازات های تعیین شده در قانون به غرفه داران ارائه شده است.

همچنین جلساتی نیز با حضور مقامات قضایی، نیروی انتظامی، عوامل شهرداری و نیروهای محیط زیست در راستای ساماندهی بازار خلیج فارس برگزار شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: تخلفات و قاچاق گونه های جانوری در بازار خلیج فارس با هدایت و رهبری گروهی از متخلفین حرفه ای و سابقه دار صورت می گیرد. این افراد هر بار پس از حضور محیط بانان و مامورین انتظامی جهت اعمال قانون، با مامورین درگیر شده و با تجمع و ایجاد درگیری با سلاح سرد به مامورین حمله ور شده و مانع از اجرای دستور قضایی می شوند.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: نخستین بار نیروهای یگان محیط زیست تهران پس از حضور در بازار خلیج فارس حین بازرسی در این مکان متوجه ۸۰ عدد سنجاب در یکی از غرفه ها شده و نسبت به توقیف سنجاب ها اقدام نمودند. در این هنگام تعداد زیادی از متخلفین ضمن تجمع غیرقانونی با محیط بانان درگیر شده و سنجاب ها را از خودروی محیط زیست خارج نمودند.

مرحله دوم عملیات نیروهای محیط زیست با همراهی مامورین پلیس امنیت و دستور قضایی انجام گرفت اما متخلفین مجددا با مامورین درگیر شده و اجازه اجرای حکم قضایی را نداند.

روز چهارشنبه (هفدهم تیرماه) با دستور مقام قضایی حدود ۴۰ نفر از مامورین پلیس امنیت و ۱۰ نفر از نیروهای یگان محیط زیست تهران جهت اجرای قانون وارد بازار خلیج فارس شدند که غرفه داران و متخلفین ضمن تجمع به سمت نیروها حمله نموده و با ایجاد درگیری فیزیکی با مامورین اجازه اجرای دستور قضایی در راستای بازرسی از غرفه ها و حمع آوری گونه های غیرمجاز را ندادند.

یکی از متخلفین که به منظور مظلوم نمایی و تظاهر به اعمال خشنونت از سوی مامورین خود را بر روی زمین انداخته است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه گفت: در راستای وظیفه سازمانی تا ساماندهی کامل این بازار موضوع را رها نکرده و به برخوردهای مقطعی و کم اثر اکتفا نمی کنیم.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: موضوع بازار خلیج بعنوان بزرگترین مرکز قاچاق حیات وحش در کشور از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در حال پیگیری است و جلساتی در این خصوص در دفتر شکار و صید سازمان برگزار شده است.

متخلفین بازار خلیج فارس توسط گروهی ارازل و اوباش هدایت شده و اجازه دخالت ضابطان قضایی و اجرای دستور قضایی را نداده و در حال بدست آوردن سودهای کلان از طریق قاچاق سرمایه های طبیعی این کشور هستند.

غرفه داران بازار خلیج علاوه بر کسب مجوز از اتحادیه مرغ و تخم مرغ می بایست در سازمان حفاظت محیط زیست نیز پرونده داشته و پس از اخذ مجوز از این سازمان اقدام به فعالیت نمایند.

در این رابطه شهرداری تهران می بایست از واگذاری غرفه های بازار بدون احراز صلاحیت و کسب مجوز از سازمان محیط زیست خودداری نموده و از حضور قاچاقچیان حیات وحش در این بازار بدون هیچ گونه نظارتی جلوگیری نماید.

+602
-1
  

22 دیدگاه

 1. خورشید می‌گوید:

  حیات وحش کشور توسط مشتی اوباش و سلاخ در اراضی طبیعی و مشتی چاقوکش و قاچاقچی در سطح شهرها و روستاها در حال دریده و بلعیده شدن و نابودی کامله!!

  وای به حال کشوری که با وجود دارا بودن سازمانی با عنوان و مسئولیت حفاظت از محیط زیست و انواع نیروهای نظامی و امنیتی عریض و طویل از پس مشتی مجرم خطرناک و مخل امنیت مردم برنیاد ….

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 18

 2. مجید می‌گوید:

  سلام ، خسته نباشید فکر کنم یکی دوسال گذشته بود که خود من گزارش تصویری برایتان ارسال کردم که بنا بدلائلی انعکاس پیدا نکرد . بهرحال متشکرم

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

 3. morteza می‌گوید:

  یعنی اونقدر قدرت متخلفین زیاد هست که ۴۰ مامور امنیتی + ۱۰ مامور محیط زیست نتوانستند اعمال قانون بکنند ؟
  خیلی عجیبه !

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 6

 4. محمد ،آریو می‌گوید:

  این که نشد کار ،ضابطان قضایی باید تحکم بیشتری نشان دهند ،روزانه گونه های ارزشمند و پرنده گان بومی کشور که در خطر انقراض هستن در این بازاره مکاره خرید و فروش میشود و گونه های گرانبها از کشور خارج میشود ،این سرمایه و ثروت کشور است ،دادستان باید جدی تر وارد قضیه شود و از سوء استفاده جلوگیری شود

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 3

 5. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  باید حفاظت را ببرین تو عرصه های طبیعی با اولویت حراست از تصرف یا تخریب عرصه ها و حفاظت پستانداران بخصوص گوشتخواران بزرگ.نه بازار فروش پرندگان نه درگیر شدن و کتک زدن چند پرنده فروش بدبخت.ظاهرا محیط زیست دنبال راههای ساده و بی دردسر است.

  داغ Thumb up 17 Thumb down 25

 6. reza می‌گوید:

  با یگان ویژه بریزید جمش کنبد

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 9

 7. شوکا می‌گوید:

  وقتی شهرداری چراغ سبز نشون داده همین میشه
  چطور با مأموران درگیر میشوند و با چه پشتوانه ای ؟!
  چرا از یگان ویژه استفاده نمیشه ؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 4

 8. من هستم می‌گوید:

  واقعا تاسف باره، حتی شنیدم در این بازار گاندو و پلنگ و خرس و اینجور چیزا هم فروخته میشه، البته با تحویل در خارج از بازار.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 5

 9. جمشید می‌گوید:

  سقوط،
  سقوط،
  وباز هم سقوط.!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 10. پلنگ ابرانی می‌گوید:

  من خودم چند وقت پیش شاهد صحبت کردن درباره محموله حیات وحش از جمله پلنگ وخرس بودم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

  • Ali می‌گوید:

   بسلامتى باشه !!!سازمان زینتى نتیجه اش همین است!یکجا یک کبک رو میگیرن وبنده خدا رو زندان میکنن،یکجا طرف خرس وپلنگ میفروشه ،زورشون نمیرسه!

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 11. محمود می‌گوید:

  یعنی واقعا نیروی انتظامی و یگان محیط زیست با داشتن مجوز قضایی نمی تونه کاری انجام بده؟

  واقعا آدم نمیدونه چه خبره که یه عده هرکاری بخوان میتونن انجام بدن !!!!!!!!!!

  فقط وای به حال حیوانات با این اقتدار سازمان محیط زیست محترم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 12. علی می‌گوید:

  در هر صورت دستشون درد نکنه مامورین عزیز

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 13. سهراب می‌گوید:

  یک نمای کلی از میزان اهمیت حیات وحش سرزمینمون برای قوه مجریه و قوه قضاییه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 14. رضا می‌گوید:

  چطوره با توپ و تانک برن

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 15. محسن رزاقی می‌گوید:

  از مامورین متشکرم، باید این قضیه بشدت پیگیری شود.
  چرا باید گستاخی به این حد برسه؟!
  این تشکیلات مربوط به یک روز و دو روز نیست که اینقدر گستاخ شده اگر این موارد در نطفه خفه بشه به این حد نمیرسه و اینقدر ریشه نمیکنه که مثل یه قده سرطان متخلفینش جلوی این همه مامور قانون گردن کلفتی کنند. یک نمونه دیگه هم در تهران بازار سیاه مولویست که در مورد اینها اگر بحث نظارت و توجه جدی گرفته میشد الان این افتضاح را شاهد نبودیم.
  بنده خودم تو یک پرنده فروشی واقع در کیانمهر کرج کبک دیدم به محیط زیست استان البرز اطلاع دادم اما درست پیگیری نمیکنند.
  این عملکرد ضعیف مسئولین خود یک نقص بزرگ است .
  متاسفانه در مورد مسئله محیط زیست که باید در اولویت و اهمیت باشد اینقدرسهل انگاری میکنیم.

  داغ Thumb up 12 Thumb down 10

 16. محمد می‌گوید:

  درود وخسته نباشید به همه دوستان
  خواهشمندیم که هرچه زودتر جلوی این اراذل رو بگیرید
  خب نیروهای امنیتی چرا با قدرت بیشتری وارد عمل نمیشن؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 17. نیما می‌گوید:

  واقعا که…….

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 18. داریوش2016 می‌گوید:

  باید بریزن با زور و کتک جمعشون کنن این سنجابها رو حساب کن چقدر تو جنگلها اوباش فعالن و معلوم نیست سالی چند هزار سنحاب رو از بین میبرن

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

 19. مونا می‌گوید:

  حتما آموزش و رشد فرهنگی ان مناطق را نسبت به محیط زیست را بالا برد و مشکلات اقتصادی به اینگونه مسائل دامن می زند. همه نگهبانان محیط زیست موفق باشند که ادامه حیات این حیوانات در دست انهاست.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 20. زهرا میراخوری می‌گوید:

  به هر حال خداروشکر که توسط مامورین دستگیر شدن ولی کاش سازمان محیط زیست بیشتر به شکایت های مردم رسیدگی میکردن که سر به جا های بزرگ نزاره تخلف تخلفه بزرگ و کوچیک نداره همش به محیط زیست و حیات وحش آسیب میزنه کاش بیشتر به شکایت های مردم توجه میکردید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 21. زهرا می‌گوید:

  قابل توجه مسوولین:
  افزایش مقادیر ورودی فاضلاب و زهاب‌های نیشکر به گنداب هورالعظیم موجب نابودی تنوع زیستی منطقه و از جان دادن جمعیت زیادی از زیستمندان به ویژه پرندگان شده است.
  ورود فاضلاب و زهاب های نیشکر به تالاب هورالعظیم تبعات زیست محیطی بسیاری دارد که یکی از آنها نابودی تنوع زیستی منطقه و جان دادن جمعیت کثیری از زیستمندان بویژه پرندگان در این تالاب است.
  متأسفانه ورود حجم زیادی از معجون فاضلاب و پساب کشاورزی به منطقه خشک هورالعظیم نه تنها دردی را علاج نبخشیده بلکه باعث ایجاد بحران در منطقه شده است و عمق بسیار کم این گنداب نشانگر رخ دادن فاجعه‌ای بزرگ در آینده نزدیک است.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>