حمله خرس قهوه ای دامدار مازندرانی را زخمی و روانه بیمارستان کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل یک خرس قهوه ای نر به یک دامدار در پارک ملی پابند حمله و او را زخمی و روانه بیمارستان نمود.

علی کلانه رئیس پارک ملی پابند که به همراه محیط بانان این پارک جهت عیادت از دامدار مجروح در بیمارستان حاضر شده بود در این باره گفت: حدود ساعت ۶ صبح روز دوشنبه این دامدار هنگامیکه دام های خود را به مرتع می برد متوجه حمله یک خرس قهو ه ای به یکی از بره ها شد.

سپس سگ های گله با خرس درگیر شده و دامدار نیز به سمت خرس رفت تا بره را از چنگالش نجات دهد اما خرس به چوپان حمله ور شده و او را از ناحیه دست و کف پا مجروح نمود.

در جریان این درگیری دامدار و خرس در یک سراشیبی به سمت پایین پرتاب شده و دامدار از چنگال خرس نجات یافت.

پس از این حادثه چوپان مجروح به بیمارستان امام حسین نکا انتقال یافت که پس از انجام اقدامات درمانی اولیه هم اکنون حال عمومی وی مناسب است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+7
-4
  

21 دیدگاه

 1. رضا1394 می‌گوید:

  ضمن ناراحتی برای درد و رنج و ترس این هموطن و آرزوی سلامتی کامل برایشان، تا کی باید شاهد حضور دامداران در پارکهای ملی و محدوده های امن باشیم ؟

  مگر پارک ملی دامداری است و این کارها با تعریف پارک ملی تعارض دارد.

  لازم به ذکر است به علت تعداد کم محیط بانان و وجود معارضان یک پنجم هر منطقه حفاظت شده به عنوان محدوده امن و ممنوع التعلیف انتخاب شده که برخی از آنها بعد از مدتی به پارک ملی ارتقا می یابند و تنها این مناطق هستند که به علت امنیت و عدم چرا از نظر گیاهی و جانوری حفظ و احیا شده است و این خبرهایی و عکسهایی که از وحوش و طبیعت می بینیم غالبا مربوط به این مناطق می باشد. ولی یک روز می شنویم این مناطق در پاییز و زمستان به دامداران واگذار می شود و یوزها را فراری می دهد (توران) روز دیگر اینها مراتع ییلاقی می شوند (لار)، یک بار شاهد شیوع طاعون بزی در پارک ملی خجیر هستیم و امروز هم که دامداری در پارک ملی پابند.

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 3

 2. رضا می‌گوید:

  با سلام، خرس چی شد؟

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 6

 3. رضا می‌گوید:

  نگفتین پول بره رو دادن؟ دییه زخمی شدن چوپانو میدن یا میخان بگن خودت مقصری؟

  داغ Thumb up 13 Thumb down 34

  • فاتح می‌گوید:

   اگر قرار باشه اینجوری بگیم حیوانات خیلی قبل تر از انسانها در این رمین ها و این مناطق حضور داشتن پس اونها حق مالکیت بیشتری دارن…اونجا محل زندگی حیوانات هست..هیچ جای دنیا از پارک ملی به عنوان مرتع و چراگاه استفاده نمیشه

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 4. رضا ایرانی می‌گوید:

  دامدار و دامهایش در منطقه حفاظت شده چیکار میکردن؟

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 4

  • رضا می‌گوید:

   با سلام خدمت دوستان
   قبل از اینکه این مکان منطقه حفاظت شده اعلام بشه این دامدار و دامداران دیگر نسل اندر نسل در این مکان زندگی کردن با تشکر

   داغ Thumb up 13 Thumb down 37

   • Shahin می‌گوید:

    اگه اینطوریه منم نسل اندر نسل شکارچیم باید هر وقت دلم خواست برم شکار هر کاری هم خواستم بکنم هیچ کس هم نباید چیزی بگه

    پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 6

    • Ali timsar می‌گوید:

     با اجازتون منم هفت جد پیشینم یع روز یه سنگ رو از جلو یه چشمه برداشت و آبش زیاد شد پس مازاد آب اضافی برا منه.

     پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

   • فاتح می‌گوید:

    کسی مقصر هست که به محل زندگی خرس نزدیک شده و از پارک ملی به عنوان چراگاه و مرتع استفاده کرده…لطفا تایید کن ادمین محترم..با تشکر از زحمات شما

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 5. اریا می‌گوید:

  این چجور پارک ملی هستش که در داخل محدوده اون دامدار وجود. در این دوران بیشترین خسارت رو دامدارها،کشاورزان و روستائیان به محیط زیست وارد میکنند. این افراد در داخل پارک های ملی باغ های متعدد ایجاد میکنند در حالی که فنس کشی نمیکنند و به جای ان از تله های سیمی استفاده میکنند و باعث مرگ پلنگ،خرس و… میشوند. دامدار ها هم مراتع را نابود میکنند درختان را قطع میکنند و تفنگ به دوش هر جنبنده ای رو ببینن به اون شلیک میکنن. البته دولت هم مقصر هستش چون فقط یوزپلنگ و پلنگ رو بیمه کرده درحالی که گونه های کمیاب دیگری هم وجود دارند که خسارت وارد میکنند. اگر این خرس بیمه بود کشاورز به جای درگیری باخرس محیط بانان را با خبر میکرد تا تعیین خسارت شده و از طریق بیمه پرداخت شود.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 6

 6. علی می‌گوید:

  بخشی از این منطقه قبل از اینکه بعنوان پارک ملی انتخاب بشه مرتع بوده و تعدادی از بومیان در این منطقه پروانه تعلیف دارن که متاسفانه بدلیل عدم همکاری اداره منابع طبیعی تا کنون برنامه ریزی برای خرید حق تالیف این بومیان انجام نشده.

  خوشبختانه بیشتر این عزیزان از حامیان محیط زیست بوده و کمک موثری به حفظ منطقه تا بحال کردند که دلیلش همین حفظ حیات وحش منطقه حتی قبل از حضور محیط بانان در منطقه بوده است.

  البته در هر صورت کم بودن برد زیستگاه و رقابت منجر به زیان حیات وحش رو نمیشه منکر بود که در این زمینه سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها باید اقدام کنند تا حق بومیان هم ضایع نشه، امیدوارم هرچه زودتر این موضوع اتفاق بیافته.

  داغ Thumb up 17 Thumb down 19

 7. رشید می‌گوید:

  مناطق حفاظت شده ۴گانه و شکارممنوع فقط نباید صدای تیری در برود مابقی آزادند هر چه دوست دارند انجام دهند .زمین خواری و کوه و دریا و جنگل خواری و چرای دام و خشکاندن چشمه ها و چاههای آب طبیعی و همه نوع تصرف و ویلاسازی و دست درازی و پارتی بازی و احداث معادن و حفر چاههای غیرمجاز و خشکاندن تالابها و انحراف آب و احداث جاده های اسفالت و خاکی و………….هیچ مانعی ندارد….

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 12

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   اینهایی که شما میگی برای مملکتی هست که محیط زیست ارزش داشته باشد . مسایل زیست محیطی را درک کنند. نه این مملکت که محیط بانش را میفرستند دنبال صله پرنده فروشان و عرصه های طبیعی را تقسیم میکنند بین اقوام و بستگان. منطقه حفاظت شده یا پارک ملی اراضی ملی است و دخل و تصرف و مالکیت در آن ممنوع است. در نتیجه آن کسی هم که احساس میکنه سرش بی کلاه مانده شاید از روی لجبازی هم که شده جنگل و مرتع را به آتش بکشد.

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 4

 8. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  این بنده خدا که چیزیش نشده . قطعا خرسه بیشتر آسیب دیده اگر نمرده باشه!

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 4

 9. علی می‌گوید:

  پارک ملی جای چراست مگه . بدبخت این حیوانات که ما انسان نماها افتادیم به جونشون و سرزمینشون

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 10. زهرا میراخوری می‌گوید:

  متاسفم فقط همین

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

 11. زیتون می‌گوید:

  قبل از اینکه این مکان منطقه حفاظت شده اعلام بشه این دامدار و دامداران دیگر نسل اندر نسل …..حرف مفت به این میگن…..اخه کی جمعیت ایران اینقدر بوده…..اگه اینطوری بوده خرس که از خیلی وقت پیش جد اندر جدش خرس بوده……به حقوق دیگران تجاوز می کنید دو قورت و نیمتون هم باقی….خطرات محیط طبیعی هم بخشی از زندگی بشر است

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 12. زیتون می‌گوید:

  نکته خنده دارش رفتار سگ ها بعد حمله خرس به صاحبشون است……اینه که وزارت جهاد و کشاورزی برای استانداردسازی نکردن سگ گله ایرانی باید جواب بده……اینا کارشون به میکس کردن گریت دین با سگ گله ایرانی هم رسیده(بزرگ کردن جثه)…..این ژن ها اگر در گرگ ها رسوب کنه کی جواب میده……

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 13. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  مشکلات ما همیشه همین جوری بوده
  یه روز نفت هست پیت نفت نیست
  یه روز پیت نفت هست مسئول نفت نیست
  یه روز ———-
  الان که معلوم نیست مقصر کی بوده
  پیدا کنید پرتغال فروش رو

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>