یک خرس قهوه ای پس از نزدیک شدن به روستایی در حاشیه پارک ملی گلستان حین انتقال به مرکز درمانی از بین رفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز یکشنبه هفته جاری پس از دریافت خبری مبنی بر نزدیک شدن یک خرس قهوه ای به روستای ترجنلی در حاشیه پارک ملی گلستان، نیروهای یگان پارک در محل حاضر شدند.

رئیس پارک ملی گلستان گفت: نیروهای محیط زیست خرس را مشاهده نمودند اما حیوان پس از مشاهده ماموران فرار کرده و تلاش برای زنده گیری خرس بی نتیجه ماند.

سید مهدی کوچک اظهار داشت: روز بعد مجددا یکی از اعضای شورای روستای ترجنلی (دوشنبه) با اداره محیط زیست تماس گرفته و اعلام کرد همان خرس را در اطراف روستا مشاهده کرده است.

بلافاصله محیط بانان در روستا حاضر شده و این بار خرس را با پرتاب دارت حاوی مواد بیهوشی بیهوش نمودند.

با وجو تذکرات نیروهای  محیط زیست به مردم روستا، یکی از اهالی روستا به خرس  که هنوز کاملا بیهوش نشده بود نزدیک شده و مورد حمله حیوان قرار گرفت.

این روستایی که از ناحیه دست چپ مجروح شده بود به بیمارستان مطهری گنبد منتقل شده و تحت درمان قرار گرفت.

رییس مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان گالیکش نیز گفت: فردی که از ناحیه دست چپ موردحمله خرس قرار گرفته بود توسط حاضرین در صحنه به درمانگاه « تنگراه » منتقل می‌شود و پس‌ از آن اورژانس تنگراه مصدوم را ابتدا به بیمارستان کلاله و پس‌ از آن به بیمارستان مطهری گنبد کاووس اعزام می‌کنند.

کیومرث یحیایی افزود: مصدوم این حادثه که دچار پارگی ماهیچه‌ای پایینی دست چپ شده بود، شب گذشته در بیمارستان مطهری گنبدکاووس مورد عمل جراحی قرار گرفته و هم‌اکنون حال عمومی وی خوب است.

رئیس پارک ملی گلستان گفت: خرس قهوه ای پس از بیهوشی به منظور بررسی سلامتی و وجود بیماری احتمالی حین در حال انتقال به مرکز نگهداری حیات وحش گناره از بین رفت.

اقدامات لازم جهت نمونه برداری از لاشه توسط اداره کل دامپزشکی استان گلستان صورت گرفته و محیط زیست منتظر اعلام نظر دامپزشکی در خصوص علت مرگ این حیوان است.

با توصیه دامپزشکان به دلیل احتمال وجود بیماری های مشترک با انسان از جمله هاری، لاشه خرس پس از نمونه برداری بصورت بهداشتی در عمق زمین و با ریختن آهک دفن گردید.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+18
-11
  

27 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  حیوان را به اسم حفاظت از محیط زیست به دست ماموران حفاظت از محیط زیست می کشند بعد هم می گویند مشکوک به بیماری های مشترک با انسان…
  یک سیر قهقرایی پیدا کرده وضعیت سازمان محیط زیست… هر سال دریغ از پارسال…

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 9

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  وحوش کشور مانند یوز و خرس همچنان که در عکس فوق و دیگر عکسها پیدا است بسیار لاغر و نحیف شده اند که علتش کمبود غذا و سوتغذیه آنها می باشد که باعث کاهش زادآوری آنها هم خواهد شد و نیاز به بررسی و توجه و اقدام عملی دارد.
  اگر ما هم مثل کشورهای پیشرفته به صورت جدی و قاطع و پیگیرانه و اصولی و علمی به حفاظت از طبیعت بپردازیم قطعا موفق می شویم ولی موقعی که پشت کار را نگیریم نتیجه اش می شود مثل وضعیت یوزها که هر سال بدتر از پارسال است.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 3. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  خرس از گرسنگی پوست و استخوان شده و تقریبا نزدیک به مرگ بوده بناچار به روستا نزدیک میشه.
  با داروی بیهوشی مرگ این خرس تسریع شده.
  هرچند راه نجات یک گوشتخوار وحشی که به این وضعیت دچار شده خیلی سخته چون اگر تغذیه اش کنند عادت میکنه و به طبیعت برنمیگرده اگر هم او را از منطقه دور کنند با مشکل سوتغذیه حتما از بین میره

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 1

 4. مجتبی ام می‌گوید:

  پلنگ رو کشتن گفتن انداختن گردن دارو کسانی که میخواستن زنده گیری کنند
  خرس رو کشتن انداختن گردن هاری
  شمال داره فاتحه محیط زیستش خونده میشه
  چند سال قبل پلنگ رو با تفنگ زدن کشتن بخاطر اینکه بلد بیهوش کردنش نبودن

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 5. k.navid می‌گوید:

  دو تا دارت به خرس خورده به احتمال زیاد دوز زیاد مواد بیهوشی عامل مرگه

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 6. دوست طبیعت می‌گوید:

  آیا داروهای بیهوشی استاندارد هستند؟
  آیا دز استفاده بیش از حد مجاز نبوده؟
  البته خرس بیچاره لاغر و ضعیف هم به نظر میرسد

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 7. رشید می‌گوید:

  متاسفانه در کشور ما هنوز هستند دامپزشکان و فعالانی در محیط زیست که نمیدانند چه مقدار داروی بیهوشی به جانور در این مواقع تزریق کنند و یا در چه محلی از بدن جانور دارت بزنند
  اینگونه که بنده در عکس دیدم احتمالا یکی از دارتهای بیهوشی به ریه خرس برخورد کرده و باعث تلف شدن حیوان گردیده و احتمال دیگر بنده زیاد استفاده کردن از داروی بیهوشی همانند پلنگی که سال گذسته در استان فارس برای جابجایی اش از داروی بیهوشی بطور مکرر استفاده کردند و باعث ازبین رفتنش شدند
  متاسفم برای سازمان ح م ز و حیات وحش و دوستداران حیات وحش!!!!

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 8. فرزین می‌گوید:

  خرس سالم اومد دارت خورده و بیهوش میشه !
  به یه نفرم حمله کرده قبلش!!!!
  خب چرا تو راه انتقال به مراکز درمانی تلف شده ؟؟؟
  لطفا پیگیر جواب مسئول مربوطه باشید دیده بان !!!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 9. سلام دوستان
  البته ممکن است این خرس واقعن مریض بوده؛ چون اغلب پلنگ و خرس زخمی و یا بیمار به مناطق مسکونی نزدیک می شوند. ولی شکل تلف شدن آن کمی مشکوک است. خرسی که تا لحظاتی پیش بعد پرتاب آمپول بیهوشی هنوز توان حمله به کسی را داشته، نمی توانست به این زودی بمیرد. علت مرگ می تواند بخاطر دُز بالای مواد باشد(دو پرتاب). و هم می تواند بخاطر پرتاب غلط(به زیر شکم) باشد.

  این خرس همانطور که ذکر کردم، ممکن است زخمی و یا بیمار بوده؛ ولی عمومن خرس و یا پلنگی که در بلندی ها می زید، به جلگه نمی آید. آمدن این دو حیوان درنده به جلگه(اگر بیمار و زخمی نباشد) حتمن بخاطر کمبود مواد غذایی است. خرس بر عکس بسیاری از درنده ها، خرس چرنده و میوه خوار نیز هست. به همین خاطر اگر مدت ها مواد غذایی گوشتی گیر نیاورد همچنان زنده می مانَد.
  متأسفانه با زیاد شدن جمعیت کشور، هنوز افراد زیادی تلاش دارند به شیوه های گذشتگان خود زندگی کنند که عملن ناشدنی است.
  چگونه؟
  بدین صورت که اگر پدری یک گله ی گوسفند داشته، حالا فرض کن سه فرزند پسر او که زندگی مستقلی دارند، هر یک صاحب یک گله اند، و این را طبیعت محدود تاب نمی آورد. آدم ها زیاد شدند، طبیعت کهگسترده تر نشده.
  چندی پیش فیلمی از عزیزی به نام «ایرانگرد» از منطقه ی بهشتی تالش زمین دیدم که برایم باور نکردنی بود. زمین ها فرسوده شده بود و علف در واقع دیگر دیده نمی شد؛ در حالی که در قدیم نیز گله داری بود ولی ییلاقات تالش همیشه سبز بود. حالا یا سبزی به چشم نمی خورَد و یا زمینِ فرسوده لکه لکه ریزش کرده دلخراش.
  آلوچه ی ترش کوهی در سه استان شمالی یکی از غذاهای اصلی خرس است در فصل تابستان در بلندی ها، که با ویرانی آلوچه زاران این غذای خرس نیز از دست رفته.

  همین بلا را سر دریاچه ی طبی ایران یعنی دریاچه ی ارومیه آوردند؛ در حالی که آب منطقه توان سیرتب کردنِ آن همه زمین های کشاورزی جدید را ندارد. تو نمی توانی هم دریاچه ی پر آب و دل نشین داشته باشی و هم هر روز بر زمین های کشاورزی بیفزایی؛ تازه کارخانه های آب مصرف را نیز باید بر آن افزود. در نتیجه حمله ور شدند به زیر زمین، و سفره آب های زیر زمینی را به بیرحمانه ترین اَشکال ممکن غارت کردند.
  و اگر این همه را گسترده بنویسی، رمانی قطور و بسیار غم انگیز می شود که خواندنش دلخراش است.

  پس ای انسان ایرانی! انتخاب کن، یا سود و ویرانی؛ و یا خودداری و آبادانی. و این را نیز بسیار لازم است که بدانی: هر دو را با هم داشتن نمی توانی.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 4

 10. ایزدی می‌گوید:

  این داروهای چینی تقلبی که توسط افراد مشکوک داخل سازمان خریداری شده و توسط محیطبانان آموزش ندیده به کار برده میشود نتیجه ای جز این موارد ندارد
  لطفا هر وقت گزارشی به شما مسوولین محترم در خصوص مشاهده حیوانی شد لطفا اقدامی نکنید زیرا شانس زنده ماندن در این شرایط به مراتب بیشتر خواهد بود
  گزارش تلف شدن حیوانات بیهوش شده به مراتب از اقدامات صورت نگرفته و رهایی حیوان بالاتر است

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 11. کلارى می‌گوید:

  مدیریت و کارکنان بى تخصص و آموزش ندیده از این بهتر نمى شود بدا به حال محیط زیست ما …

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 12. امیر می‌گوید:

  این خرس خیلی ضعیف بوده و طاقت این داروی بیهوشی رو نداشته

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 13. همیار می‌گوید:

  دز اضافی بهش وارد شده و این دروغ ها شرم اور است

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 14. محیط بان می‌گوید:

  دوستان خواهش میکنم چنین داوری نکنید دارویی که به خرس تزریق شده دارویی بوده که کاملا با دوز استاندارد به خرس تزریق شده است.
  همچنین شخصی که به ایشان تزریق نمودند کاملا متخصص و آگاه و آشنا به داروها بوده است.
  در ضمن داروی بیهوشی اول اصلا تزریق نگردیده است زیرا خرس با دهان جدا کرده و فقط به بدن چسبیده و حتی یک سی سی هم وارد بدن نشده است.
  لطفا قبل از بیان چیزی که نمیدانید کمی انصاف داشته باشید.
  این عکس قبل از جدا شدن دارت گرفته شده و صرفا پرتاب دارت دوم نیز به علت عدم تزریق دارت اول بوده است.
  لطفا به میزان داروی تزریق شده که در تصویر مشهود است نگاه کنید.

  داغ Thumb up 15 Thumb down 22

  • رشید می‌گوید:

   محیط بان عزیز .احتمالا شما از چگونگی و دلیل ازبین رفتن خرس اطلاع کافی دارید خواهشمندم حقیقت را شجاعانه بیان کنید .احتمالاتی که بنده و دوستان اشاره کرده ایم دور از حقیقت نمیباشد شما دلیل اصلی رابفرمایید سپاس

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

   • محیط بان می‌گوید:

    سلام بله اطلاع کامل دارم و متاسفم از این همه نتیجه گیری های مغرضانه و بدون پایه علمی
    فقط این رو به اطلاع دوستان برسانم که علت مرگ احتمال به هیچ وجه به دارویی که تزریق شده ربطی نداشته دوستان مطلع میدانند که کتامین به هیچ وجه در دز زیر ۵ سی سی کشنده نبوده و صرفا این دارو داروی شل کننده عضلات هست نه بیهوشی. لطفا قبل از هرگونه اظهار نظر کمی منصف باشیم.
    ما هم از جنس شماییم و به هیچ وجه دوست نداریم موجودی تلف بشه. تاسفم از این همه حجمه ناجوانمردانه ای است که نسبت به مسئولین و کارشناسان و محیط بانان محیط زیست گلستان داره میشه.

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 10

    • رشید می‌گوید:

     جناب محیط بان .باور داریم تنها افراد دلسوزی که در سازمان فعالیت دارند شما و همکاران خستگی ناپذیرتان هستید .ای کاش از امثال شماها در رتبه های بالاتر استفاده شود تا محیط زیست مان آباد گردد .شما جواب بنده را ندادید .آنهم علت مرگ خرس بود ؟؟منتظریم.موفق و سربلند باشید.

     پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

    • حق گو می‌گوید:

     جناب محیط بان .شماکه نظرات همه دوستان را رد کردید !!!!به چه دلیل بدون کالبد شکافی لاشه خرس را دفن کردند .پس شما خیلی چیزها را پنهان کردید چون خود گفتید کاملا در جریان بوده اید هر جایی که ازبین رفتن جانوران به دلیل عدم کاربلدی سازمان و کارکنان آن اتفاق می افتد بدون هیچ دلیلی لاشه را دفن میکنند این درست نیست ماحقداریم علت مرگ جانوران را بدانیم مثل دفن کردن هزارا قوچ ومیش و کل وبزهایی که بخاطر جلوگیری نکردن از ورود دام به مناطق چهار گانه و پلنگ و دیگر جانوران با ارزش مان .شمافکر کنید با مخفی کاری همه چیز درست میشود ؟سخت در اشتباهید!!!!

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   جناب محیط بان اگر تلاش خود را برای نجات کرده اید از شما متشکرم.
   نگرانی دوستان را درک کنید و آنان راببخشید آنان نیز مانند شما دقدقه حقوق و حریم این زبان بسته ها را دارند.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 15. رضا می‌گوید:

  بنظرم این زبون بسته طعمه مسموم خورده که جسش اینچنین نحیف شده

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 16. Kaveh می‌گوید:

  متاسفانه بدلیل شفاف نبودن کارهای کارکنان دولت این بصورت یک فرهنک نهادینه شده به احتمال قوی یا أهالی روستا یا کارکنان محیطزیست این جانور مظلوم را مورد ضرب وشتم قرار دادنند و کسی نیست که حقیقت رو برسی کنه وخیلی راحت این مسأله رو لا پوشینی می کنند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 17. آریایی می‌گوید:

  در دنیای وحش و طبیعت واقعی ضعیف ها حذف میشوند

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 18. حسین 61 می‌گوید:

  حالا جریمه کشتن این حیوان بیگناه رو باید از کی بگیرن. پیشنهاد میکنم یه شکارچی پیدا کنن کشته شدن خرس رو بندازن گردنش جریمه رو ازش بگیرن

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 19. محسن رزاقی می‌گوید:

  چرا حیوان از بین رفت؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 20. نیما می‌گوید:

  دارو زیاد زدن تو عکس کاملا مشخصه حیوان over doze شده

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>