صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در سال جارى خیانت به طبیعت کشور است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با شروع فصل پاییز موعد تصمیم گیری در مورد صدور یا عدم صدور انواع پروانه شکار در کشور فرا می رسد. در این مقطع زمانی شکارچیان بی صبرانه منتظر اعلام دستور العمل صدور پروانه شکار و طبیعت دوستان نگران اتخاذ تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص هستند.

در این گزارش صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در سال جاری و تبعات ناشی از آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

عدم دسترسی به آمار و اطلاعات صحیح و قابل استناد از پرندگان وحشی

بطور حتم نخستین شرط برای صدور پروانه شکار یک یا چند گونه جانوری، دسترسی به اطلاعاتی درست و قابل استناد در مورد آن گونه ها می باشد چرا که بدون در اختیار داشتن اطلاعات و آماری واقعی از جمعیت آن گونه، تنها بر اساس حدس و گمان و سلیقه شخصی ممکن است برای جمعیت شکننده و پایین تر از ظرفیت یک گونه پروانه شکار صادر شده و منجر به نابودی گونه مورد نظر در زیستگاه مربوطه شود.

چنانچه سال گذشته تصمیم گیری در این خصوص به استان ها محول شده و هر استان بر اساس مصالح و سلائق شخصی کادر مدیریتی آن استان بدون هرگونه بررسی کارشناسی نسبت به صدور یا عدم صدور پروانه شکار عادی پرندگاه وحشی اقدام نمود.

گسترش بیماری ها بخصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

با توجه به شیوع بیماری ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان طی سال های اخیر در کشور و با علم به این موضوع که پرندگان وحشی مهاجر مخزن انتقال ویروس این بیماری هستند، صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در سال جاری سلامت جامعه را تهدید می کند.

همچنین صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی صنعت مرغ و تخم کشور را نیز با چالش جدی مواجه می کند، بطوریکه سال گذشته بر اثر شیوع بیماری آنفلوانزا بیش از پنج میلیون مرغ در واحدهای پروش طیور معدوم شده و میلیاردها تومان خسارت از این بابت به صنعت مرغ و تخم مرغ کشور وارد شد.

چنانکه سال گذشته پس از آنکه اوایل مهرماه دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در سال ۱۳۹۵ ابلاغ شده و طبق دستورالعمل تا پایان بهمن نیز ادامه داشت، اوایل آذرماه به دلیل شیوع گسترده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و هشدارهای سازمان دامپزشکی، شکار پرندگان وحشی در کشور ممنوع اعلام شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که وجهی که شکارچیان بابت اخذ پروانه به حساب دولت واریز کرده بودند هرگز به آنها مسترد نگردید و در واقع در حق شکارچیان قانونمند نیز اجحاف شد.

بر هم زدن امنیت و تعادل زیستگاه ها

پس از صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی تعداد بسیار زیادی از شکارچیان اقدام به دریافت پروانه نموده و در روزهای اعلام شده به مناطق آزاد و زیستگاه های حیات وحش هجوم برده و با حضور خود در این مناطق و شلیک تعدادی بیشماری گلوله، امنیت و آرامش عرصه های طبیعی و زیستمندان آنها را برهم می زنند.

سال گذشته هجوم شکارچیان در روزهای پنجشنبه و جمعه به مناطق آزاد و شلیک هزارن گلوله از سوی آنها برخی از عرصه های طبیعی را به میدان جنگ تبدیل کرده بود.

هجوم صدها شکارچی به مناطق آزاد با اکوسیستم هایی حساس و شکننده و جمعیت محدودی از انواع گونه های جانوری، علاوه بر گونه های قابل شکار مندرج در پروانه، سایر جانوران وحشی که گاه پستانداران کمیاب و ارزشمندی چون پلنگ، یوزپلنگ، انواع گربه سانان و سگ سانان وحشی وحشی، انواع علفخواران، پرندگان شکاری و غیره می باشد را نیز با استرس شدید رو به رو کرده و منجر به فرار آنها از زیستگاه می شود.

مناطق آزاد زیستگاه بسیاری از گونه های حمایت شده و در معرض انقراض کشور به شمار می روند، همانطورکه مشاهده یک یوزپلنگ ماده به همراه سه توله اش اواخر شهریور ماه سال جاری در مناطق آزاد شهرستان شاهرود رخ داد.

همچنین گونه های قابل شکار مندرج در پروانه مهمترین طعمه برای پرندگان شکاری و برخی گوشتخواران به شمار می روند که شکار آنها باعث کمبود طعمه برای گوشتخواران و برهم خوردن تعادل در اکوسیستم آن منطقه می شود.

فراهم نمودن شرایط سوء استفاده از پروانه شکار

صدور پروانه شکار در واقع مجوزی برای ورود قانونی شکارچیان متخلف و افراد سودجو به همراه اسلحه و مهمات به قلب تمامی زیستگاه ها و مناطق آزاد می باشد.

شکارچیان می توانند با دریافت پروانه شکار عادی پرندگان وحشی به همراه اسلحه و ادوات بدون هیچ منع قانونی وارد هر نقطه ای در طبیعت شده و در سایه کمبود نیروی حفاظتی و عدم امکان نظارت و کنترل، نسبت به انجام هرگونه تخلفی اقدام کنند.

در سایر زمان ها (خارج از مدت اعتبار پروانه شکار) محیط بانان با مشاهده افراد مشکوک و حتی رد پا، رد موتور سیکلت و خودرو نسبت به بررسی موضوع و برخورد قانونی با متخلفین اقدام می کنند. بنابراین ورود به عرصه های طبیعی جهت انجام شکار غیرمجاز برای متخلفین بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

اما در مدت زمان اعتبار پروانه شکار عادی پرندگان وحشی، شکارچیان متخلف با سوء استفاده از این موضوع به راحتی و بصورت قانونی می توانند خود را به زیستگاه های حساس رسانده و ریسک تخلف برای آنها به شدت کاهش یافته و در واقع به صفر می رسد.

سال گذشته نیز بسیاری از متخلفین از پروانه شکار عادی پرندگان وحشی سوء استفاده های فراوانی کرده، تخلفات فراوانی در پوشش این پروانه صورت پذیرفت و خسارات زیادی به زیستگاه ها و گونه های جانوری وارد شد.

شکار بیش از تعداد معین و شکار جانورانی خارج از گونه های مندرج در پروانه و ورود به مناطق چهارگانه از جمله تخلفاتی بود که سال گذشته در پوشش پروانه شکار عادی پرندگان وحشی توسط متخلفین صورت گرفت.

تبعات اجتماعی و ترویج خشونت در جامعه

در مورد صدور پروانه شکار نمیتوان صرفا به ابعاد محیط زیستی این پدیده و تاثیر آن برای طبیعت پرداخت چراکه این امر تبعات اجتماعی فراوانی نیز به همراه دارد که در جای خود مهم و قابل بررسی می باشند.

صدور مجوز شکار جانوران وحشی، ترویج خشونت در جامعه را به همراه داشته و جوانان و نوجوانان را به خرید اسلحه و روی آوردن به کشتار جانوران وحشی تشویق می کند.

خشونتی که ترویج و سلاحی که توزیع می شود علاوه بر خسارات فراوانی که بر طبیعت کشور وارد می کند منجر به آسیب های اجتماعی متعددی می شود که جای بحث و بررسی فراوانی دارد.

جوانی که با مجوز دولت اقدام به خرید و حمل اسلحه شکاری نموده و بصورت کاملا قانونی خون جانوری را به زمین می ریزد بتدریج شرایط استفاده از سلاح برای به خطر انداختن جان انسان ها را نیز به دست می آورد. چنانچه همه ساله دهها مورد قتل، مجروحیت و جرائم امنیتی از جمله سرقت مسلحانه، زورگیری و درگیری بوسیله اسلحه های شکاری در نقاط مختلف کشور رخ می دهد.

شکسته شدن حرمت امامزاده توسط متولی

در شرایطی که توجه عموم جامعه و دولتمردان به ضرورت حفظ محیط زیست و اندک باقیمانده ذخایر طبیعی کشور از جمله آب، خاک، گیاهان، حیات وحش و غیره معطوف شده است صدور مجوز شکار جانوران وحشی از سوی سازمانی که تنها متولی حفاظت از حیات وحش در کشور به شمار می رود علاوه بر ترویج خشونت، یاس و نامیدی عمیقی را در جامعه به همراه خواهد داشت، چراکه حرمت امامزاده توسط متولی آن شکسته شده است.

تغییرات اقلیمی و خشکسالی

استفاده نادرست از منابع آبی و خشکسالی شدید به خصوص در سال جاری منجر به نابودی اکثر تالاب ها و خشک شدن بسیاری از چشمه های طبیعی شده است که این امر با کاهش زادآوری و تقلیل مهاجرت پرندگان به کشور ارتباط مستقیم دارد.

پرندگان آبزی و کنار آبزی در این شرایط حق انتخاب زیادی نداشته و ناگزیر به اندک تالاب های باقیمانده پناه می برند. به همین دلیل جمعیت این پرندگان کاهش یافته اما تراکم آنها در چند نقطه محدود افزایش می یابد.

کمبود نیروی حفاظتی و عدم امکان نظارت بر پروانه های صادر شده

با توجه به کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، گستردگی مناطق آزاد و تعداد بسیار زیاد متقاضیان دریافت پروانه، عملا امکان نظارت و اجرای قانون از سوی محیط بانان در مورد افرادی که پروانه شکار دریافت نموده و در سطح وسیعی از عرصه های طبیعی وارد می شوند وجود ندارد.

در شرایطی که سازمان حفاظت محیط زیست توان نظارت و کنترل بر حجم وسیع پروانه های صادر شده را ندارد، صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در واقع دست متخلفین و افراد سود جو را برای تعرض به جانوران وحشی باز گذاشته و دست نیروهای اجرایی برای برخورد با متخلفین را می بندد.

نتیجه گیری:

در حالیکه توسعه جوامع و گسترش فعالیت های انسانی از جمله دامداری، راهسازی، معدنکاوی و کشاورزی، تغییرات آب و هوایی و خشکسالی شدید، بیماری ها، جزیره ای شدن و اشغال زیستگاه ها و غیره فشار بر روی آخرین بازماندگان حیات وحش کشور را بیش از هر زمانی افزایش داده است، صدور پروانه شکار فشار مضاعفی را بر زیستمندان و زیستگاه های طبیعی کشور وارد می کند.

با توجه به موارد فوق صدور پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در سال جاری خیانت به طبیعت کشور محسوب می شود که امیدواریم مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست از این اقدام خودداری نموده و تلاش و تمرکز خود را بر وظیفه اصلی و ذاتی این سازمان یعنی حفاظت معطوف نمایند.

+2756
-13070
  

143 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  سازمان محیط زیست متولی طبیعت و حیات وحش ایران است، وظیفهء این سازمان ارایه خدمات به شکارچیان و جلب نظر و رضایت این گروه محدود و اقلیت نیست.
  طبیعت و حیات وحش زخم خورده این سرزمین به شدت آسیب دیده، از هم پاشیده و نیازمند احیاء، ترمیم و پاسداری است. طبیعت ذخیره ملی و میراث طبیعی همه ایرانیان است و دلیل وجودی سازمان محیط زیست پاسداری از این گنجینه تکرارناشدنی.

  پر طرفدار Thumb up 414 Thumb down 262

 2. محّمد رضا می‌گوید:

  به جای اینکه قوانینی تصویب بشه تا برای همیشه شکارچیان رو از طبیعت بیرون نگه داریم ، آب به آسیابشان میریزیم، واقعا متاسفم
  طلب این جماعت از حیات وحش مظلوم و درمانده چیست؟
  این چه سیاستیه سازمان در پیش گرفته؟
  حرفمونو کجا بزنیم که منتشر بشه و مدیران بشنوند؟
  اگر در نهایت بخاطر مسایل مادی است خب چرا شرایط را برای حضور گردشگر در اطراف تالاب ها برای دیدن و عکاسی فراهم نمیکنید؟؟
  شبکه های تلوزیونی حیات وحش بابت هر ساعت تهیه مستند مبلغ بسیار زیادی به دولت ها میپردازند.

  پر طرفدار Thumb up 370 Thumb down 243

 3. میش مرغ می‌گوید:

  تنها راه اصولی إیجاد شکارگاههای خصوصی میباشد نه تاراج مناطق آزاد

  ضمن اینکه نمیشود همه شکارچیان را از نرفتن به شکار منع کرد و باید در جهت فرهنگ سازی و إیجاد شکارگاه خصوصی دو طرف تعامل داشته باشند

  پر طرفدار Thumb up 174 Thumb down 46

 4. مسعود شهرابی می‌گوید:

  قطعا شکارچیان از عدم صدور پروانه شکار پرنده بسیار غضبناک میشن اما خوبه یه نگاهی هم به وضعیت جمعیت پرندگان قابل صید و شکار داشته باشیم!
  واقعا وضعیت این گونه‌ها نه تنها با افزایش جمعیت مواجه نبوده که کاهش چشمگیری نسبت به گذشته داشته بسیاری از چنین پرندگانی در گذشته در اکثر مناطق در دسته های بسیار بزرگ به چشم می‌خوردن اما در حال حاضر در بیشتر مناطق کشور کاهش چشمگیری داشتن و صدور پروانه شکار می‌تونه همین جمعیت‌های شکننده رو باز هم کوچکتر کنه

  شاید برخی بگن عدم صدور پروانه شکار باعث بشه تعدادی از شکارچیان دست به تخلف بزنن! اگه یه شکارچی واقعا طبیعت دوست باشه وضعیت رو درک می‌کنه و دست به تخلف نمیزنه! واقعا در چنین شرایطی که وضعیت گونه ها وضعیت مناسبی نیست کسی که دست به شکار بزنه چه قانونی و چه غیر قانونی، در عمل دشمن طبیعت به حساب میاد و تنها و تنها به منافع و علایق خودش نگاه میکرده

  امیدوارم سازمان هم سلیقه ای عمل نکنه و درک درستی از وضعیت موجود داشته باشه و تسلیم فشار برخی سودجو نشه

  یک کلام کاهش جمعیت گونه ها نسبت به گذشته کاملا مشخص هست (حالا یه عده شاید کور باشن!) شکارچیان هم اگر واقعا مشگلی با طبیعت نداشته باشن وضعیت رو درک میکنن و تفنگها رو زمین میگذارن باقی حرفهای شکارچیان هم بهانه آوردن و بازی با کلمات هست

  پر طرفدار Thumb up 317 Thumb down 204

 5. عشق طبیعت می‌گوید:

  مطالب اشاره شده واقعیت هایى هستند که محیط زیست کشور دست به گریبانش است
  قطعا صدور پروانه شکار ضربه جبران ناپذیری به پیکر نحیف و آسیب پذیر محیط زیست کشور وارد میکند

  پر طرفدار Thumb up 338 Thumb down 225

 6. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  با عرض پوزش
  کاملا اشتباه این نوع تصمیم گیری صرفا بخاطر دشمنی با شکارچی ها می باشد.
  شما فقط عواقب صادر نکردن پروانه شکار در این چند سال را مشاهده کنید چه نتیجه مثبتی داشته ؟
  بجای این کارها فکر جلوگیری از بیمارهای متفاوت از جمله طاعون که در این چند سال هزارا هزار کل و بز و قوچ و میش رو از بین برد .
  آنفلانزا اگر در کشور وجود داشته باشد حتما روی گوشت مصرفی مردم از جمله مرغ هم تاثیر خواهد گذاشت پس باید محیط زیست مبلغ سنگینی را به مرغداری ها جهت خسارت پرداخت کند چون سال گذشته مرغداری ها آسیب جدی به آنها وارد شد .
  به عقیده من عدم صدور پروانه شکار خیانت بزرگیه به خود محیط زیست بنا بر دلایل و شواهد سال های گذشته

  پر طرفدار Thumb up 283 Thumb down 48

  • عشق طبیعت می‌گوید:

   دوست عزیز تمام فرمایشات شما متین ولی به نظر بنده عدم صدور پروانه شکار هم در کنار مسائلی که شما اشاره کردید باید رعایت بشه.
   این دلیل نمیشه که چون در سایر موارد کم کاری شده باید پروانه شکار هم داده بشه!

   پر طرفدار Thumb up 310 Thumb down 207

 7. Ahmad می‌گوید:

  سلام
  هر کاری میکنن تا جلوی صدور پروانه شکار بگیرند.
  خجالت هم خوب چیزیه.
  پارسال که پول شکارچیان قانونمند رو خوردن.
  امسال هم به دلایلی از قبیل انفلونزا و خشونت و کم بودن نیرو و تخریب محیط شکار جلوی صدور پروانه شکار رو میخوان بگیرن.
  تا کی میخوایین در حق شکارچیان قانونمند ظلم کنین.؟؟؟؟
  با ندادن پروانه شکار بیشتر شکارچی ها غیر قانونی میرن شکار.
  یه شکارچی قانونمند ۸ ماه صبر میکنه تا قانونی بره شکار ولی اینا سعی میکنند تا دلایلی واسه صدور نکردن پروانه پیدا کنند.

  پر طرفدار Thumb up 298 Thumb down 34

  • عیسی می‌گوید:

   ۸ ماه نه یازده ماه کلا دو ماه پروانه دادن پارسال بعد یه ماه لغوش کردن

   پر طرفدار Thumb up 197 Thumb down 15

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   دوست عزیز اگر دلیل قانع کننده ای داری شما هم مثل نویسنده متن جهار تا دلیل واسه درستیه مجوز شکار بیار.
   هیچ دلیل قانع کننده ای واسه صدور مجوز شکار بجز میل شکارچی به کشتن واسه تفریح وجود نداره.
   واقعن اگر شکارچی دوستار طبیعت باشه با این وضع اسفناک محیط زیست تفنگشو میذاره زمین

   داغ Thumb up 57 Thumb down 78

   • داغووون می‌گوید:

    کاملا موافقم…. من خودم عاشق شکار بودم و هنوزم هستم ولی با وضع موجود ادم دلش نمیاد بره شکار اینهمه دلایل نابود کننده محیط زیست اخه من چجوری بشم دلیل دیگه.پس اسمم دوستدار محیط زیست نمیتونه باشه

    داغ Thumb up 2 Thumb down 12

 8. خلیل شهری می‌گوید:

  با سلام ، کمال احترام و امتنان:
  .لطفا بفرمائید با توجه به اینکه هیچ قانونی جدیدی در رابطه با اعمال هر گونه ممنوعیت (کوتاه مدت و یا بلند مدت) برای شکار در مجلس محترم شورای اسلامی تصویب نشده ، شما بر چه اساسی
  از دادن پروانه شکار به مردم ، آنان را از این حق مسلم محروم میدانید؟؟!!
  پس حالا که قانون و رویه جاری صدور پروانه بوده ، چرا شما خود سرانه چنین مطالبی مینویسید
  آیا این عمل شما (ایجاد محدودیت و محرومیت عمومی و ایجاد پی آمدها وعواقب آن) یک تصمیم و اقدامی فراقانونی نبوده و نیست؟؟
  آیا نباید اعمال هرگونه ممنوعیت اینچنینی ، برای ممانعت از بهره برداری از منابع ملی و طبیعی را ، تنها در سایه قانون و مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی اعمال میکردید ؟
  . براستی مسئولیت حقوقی و قانونی و شرعی اینهمه برخورد و آسیب هایی که با نهایت تاسف و افسوس ، بین شهروندان محترم و ماموران زحمتکش سازمان محیط زیست اتفاق افتاده ومی افتد بر عهده کیست؟
  با توجه به اینکه مهمترین دلیل برای ممنوع کردن شکار یک گونه ، در معرض انقراض قرار گرفتن آن میباشد:(که البته تعدادشان به عدد انگشتان دست هم نمیرسد) و حفاظت از آنها نیز (با فرهنگ سازی) و بدون نیاز به ممنوعیت گسترده و بلند مدت نیز ممکن و عملی است.
  با این حساب آیا نسل همه گونه مرغابی و غاز و چنگر و کبوتر و کبک و باقرقره و قمری و … نیز در معرض انقراض است؟ که هر ساله به بهانه هائی واهی ، این مردم را از شکار آنها محروم کرده اید و میکنید؟
  در حالی که همه ساله میلیونها قطعه از آنها در مزارع کشور ما چریده و پروار میشوند و به تالابهای اروپا و آمریکا رفته و در آنجا شکار میشوند؟ (کلیه کانالهای ماهواره ای و سایت های اینترنتی که بسیاری از آنها فیلتر نیز شده اند و میشوند شاهد بر این مدعا میباشند).
  با توجه به استعدادهای بالقوه و بالفعل موجود در کشور، چرا سازمان محیط زیست (بجای مشاوره با میلیاردرهایی که میگویند چند هزار هکتاری بدهید تا ما میلیاری سرمایه گذاری کنیم و هتل و مهمان پذیر و … بسازیم و توریست توریست بیاوریم و…) با دست اندر کاران واقعی حیات وحش (محیط بانان زحمتکش و شکارچیان علاقمند و …) سمینار و همایش برگزاری نمیکند تا مناسب ترین راه کارها را برای حفاظت هرچه بهتر این منابع بیابید؟
  یاد آوری: آیا هرگونه ممنوعیت و محدودیت و جریمه و … پیشنهادی توسط نهادهای ذیربط ، نباید با تصویب مجلس محترم شورای اسلامی وجاهت یابد؟
  چرا با شهامت اعلام نمیکنید که شکار کردن اقدامی شرعی ، قانونی و (در جای و اندازه و چهارچوب خودش ) کاملا اخلاقی و انسانی است. و چرا اجازه میدهید که شکارچیان محترم این مملکت را حتی با داعش مقایسه کنند و کشتارچی و جنایت کار معرفی کنند
  آیا به راستی تنها راه حفاظت و حراست از حیات وحش این مملکت همینهایی است که این جریانها میگویند؟
  یعنی محرومیت همگان از حقوقی قانونی و خدائی و ممنوعیتی چندین ساله برای اقدامی خداپسندانه و عقلانی ؟؟؟!!! که البته هم اکنون اینها همه اش را وارونه جلوه داده اند.
  . و آخرین سئوال اینکه ، چه کسی باید پاسخگوی این بحران ، اجتماعی ، احساسی و روانی و غیره براه انداخته شده در جامعه باشد . آیا نباید ما برای شخصیت و آبرو و جان و… شهروندان خود بیش از اینها اهمیت قائل شویم و …؟
  جمعی از شکارچیان خلیل شهر – بهشهر

  پر طرفدار Thumb up 313 Thumb down 27

 9. سید عباس می‌گوید:

  تمامی حرفهای گفته شده صحیح است . اما مقصر اصلی کیست؟
  به نظر حقیر مقصر اصلی خود دولت است چرا این همه اسلحه جواز کردید ؟
  چرا عفو می دهید و تمامی اسلحه های قاچاق داخل ایران و خارج ایران را جواز می کنید؟
  آنوقت معدود شکارچیان قانونی و خداترس باید جور این سهل انگاری و نابخردی را بکشند و می بینند چکونه طبیعت ازبین می رود و هیچ کار هم نمی توانند بکنند .

  پر طرفدار Thumb up 196 Thumb down 18

 10. رشید می‌گوید:

  با ممنوعیت به هیچ هدفی نخواهند رسید .
  پرنده در فصل زاد و ولد جمعیت خودش را بیشتر از آنی که باید باشداضافه میکند .
  حالا استانهایی که ۵سال ممنوعیت شکار پرنده اعلام شده . آیا ازدیاد جمعیت داشته اند ؟
  یعنی ۵سال حق کشی کرده اند و هنوز دم از کمبود میزنند .
  پس این راهش نیست .حتما دیده اید با حق کشی شکارچیان قانونمند چه بلاهایی برسر حیات وحش آمده و شهامت باز گو کردن آن را ندارید.

  پر طرفدار Thumb up 241 Thumb down 37

  • اریا می‌گوید:

   پس این نشان دهنده وحشی بودن آن شکارچیان هستش که با وجود ممنوعیت اقدام به شکار کرده و نسل وحوش را تا لبه انقراض پیش می برند.
   شماها که به گفته خودتان دوستداران واقعی طبیعت هستید پس چرا با ایجاد ممنوعیت باز اقدام به شکار میکنید ؟
   شکارچی جماعت فقط واسه سخنرانی کردن و بازی با کلمات خوب هستند.
   اگر شما دوستدار طبیعت هستید چند سالی از شکار دست بکشید تا وحوش خودشان را باز یابی کنند نه اینکه مثل غارتگران به جان طبیعت بیافتید.

   پر طرفدار Thumb up 218 Thumb down 207

   • مصطفی می‌گوید:

    با طاعون نشخوارکنندگان و آنفولانزای پرندگان بازیابی میکنن>>>>>>>>>>>
    شکار در فصل و بطور قانونی هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه .شکارچی واقعی حتی از تعداد مجاز سهمیه شکار در پروانه شکار هم کمتر شکار میکنه
    برای بازیابی حیات وحش راههای دیگری هم وجود داره

    پر طرفدار Thumb up 152 Thumb down 25

 11. مسعود ابراهیمی می‌گوید:

  دم مغازه فروش لوازم شکار باسه نفر از هموطنان کرد اشنا شدم که اظهار میداشتن بطور سنتی وحرفه ابا اجدادی به بافت تور وساخت تله های گره قفلی کبک و چسب کبک گیری که از نوعی افت درخت بادم ساخته میشود اشتغال دارندو همچنین میگفتند در مناطق عشایری خیلی از مردم بعنوان شغل مکمل به این حرفه اشتغال دارند ایشان اظهار میداشتند که در سال هایی که پروانه شکار پرندگان داده نمی شود تقاضا برای خرید انواع تله پرنده گیری چندین برابر میشود شکار با انواع تله ها روشی بی سروصدا ومخفی میباشد و مبادرت به این کار عکس اعملی منفی در برابر عدم امکان شکار قانونی توسط پاره ای از شکارچیان می باشد .به نظر حقیر بایستی به دنبال علت اینکه شکار که ورزشی پسندیده پاک وسفارش شده در شرع مبین میباشد در نظر بخشی از جامعه به عملی نا پسند بدل شده در سیاست ها وبرخی تصمیمات غیر حرفه ای سازمان حفاظت محیط زیست که فراموش نموده است نیمی از وظایف این سازمان محترم امور مربوط به شکار وشکاربانی ومیباشد گشت . باید تبعات ناشی از عدم فراهم شدن امکان قانونی شکار برای نزدیک به پانصد هزار دارنده سلاح مجاز را در نظر داشت و کار شناسانه وغیر احساسی تصمیم گرفت

  پر طرفدار Thumb up 158 Thumb down 25

 12. حق گو می‌گوید:

  خیانت را افرادی میکنند که به وظایف خود عمل نمیکنند . بار کج به مقصد نمیرسد .بجای وقت گذاشتن برای اینگونه مساءل بکوشید در آبادانی محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 137 Thumb down 17

 13. هادی می‌گوید:

  مطالب دیدبان کاملا غیر کارشناسی وغیر اصولی هست
  واقعا نقطه ضعفی برای دیدبان بود که این مطالب پخش کرده
  کاملا احساسی و پیش پا افتاده

  پر طرفدار Thumb up 172 Thumb down 27

  • Ali می‌گوید:

   دیده بان مغرضانه از مسایلى صحبت میکند که جاى تعجب است:١نگرانى دوستداران طبیعت،بخوانید :مخالفین شکار!!٢ترویج خشونت:مگر سازمان وظیفه ذاتى واصلیش چیست؟٣بهم خوردن زیستگاهها:مگر زیستگاه ازاد باید بدون انسان شکارچى باشد،۴انفولانزا:حربه پوسیده مخالفان شکار

   پر طرفدار Thumb up 155 Thumb down 27

  • سید احمد میرمجیدی می‌گوید:

   شما جهار تا دلیل بیار اگر راست میگی

   پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 22

 14. حامد می‌گوید:

  انفولانزا بهانه ای برای اداره دامپزشکی کشور برای دریافت بودجه برای جلوگیری می باشد
  اگه به این حرفا باشه مرکز انفولانزا بازار فریدونکنار هستش که تا این لحظه دولت وو سازمان کاری نتونسته انجام بده

  پر طرفدار Thumb up 161 Thumb down 16

 15. ایران می‌گوید:

  به جای این حرفها بیایید به فکر طاعون باشید سرمایه های کشور از بین رفتند
  این هزینه ای که از صدور پروانه گیرتون میاد برای ضد عفونی کردن ابشخورها اسفاده کنید
  چقدر بی توجهی چقدر نظرات غیر کا رشناسی
  هر قوچی که با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار می شد فروخت داره مفت مفت از بین می ره
  وای بر ما وای بر بی کفایتی

  پر طرفدار Thumb up 141 Thumb down 20

 16. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  ایکاش شعور درک بند بند این موارد وجود داشته باشد.
  اگر نام خودمان را انسان گذاشته ایم استفاده از قوه بینایى به تنهایى حتى براى درک مسائل امروز طبیعت و حیات وحش کشور کفایت میکند.
  سپاس براى گزارش

  پر طرفدار Thumb up 139 Thumb down 95

 17. kohgard می‌گوید:

  این صدور پروانه فقط برای دلخوشی شکارچیان قانونمند خوبه و یه پولی هم به جیب سازمان می رود.
  وگرنه بهره برداری ازمناطق آزاد و قرق نیازی به مجوز سازمان ندارد چون عده ای از محلی ها (ساکنین مناطق بکر و داخل شکارگاه ها،کشاورزان،دامداران،عشایر و….) تمام فصول سال مشغول بهره برداری از پرندگان وچرندگان و وحوش می باشند
  سازمان پروانه بدهد یا ندهد کبک ها و تیهوها در سرچشمه ها ی بکر که تحت تسلط افراد فوق می باشند با یک تیر ۱۰تا۱۰تا به خاک وخون می غلطند.
  البته تلاش محیط بانان عزیز قابل تقدیره ولی واقعیت رو خودتون بهتر می دونید اگه یه سری به کوه و دشت بزنید.
  حالا ویلا سازی ،حفر چاه عمیق ، معدن ،قاچاق چوب و…. بماند.

  پر طرفدار Thumb up 164 Thumb down 11

 18. محمد می‌گوید:

  سلام،بنده یک شکارچی هستم و بی صبرانه منتظر صادر شدن پروانه پرنده هستم،بنده اسلحه خریدم تا از آن استفاده کنم،اسلحه نخریدم که بذارم روی طاقچه خونه خاک بخوره،سال گذشته به بهانه آنفلونزا پروانه شکار را منقضی کردند و هیچ پولی برگشت داده نشد،آیا این کار سازمان محیط زیست نوعی دزدی نبود؟

  پر طرفدار Thumb up 181 Thumb down 29

  • اریا می‌گوید:

   پس این کار شما که سرمایه های یک ملت رو با بهانه های واهی و پوچ به تاراج می برید دزدی از تمام ملت ایران نیست؟

   پر طرفدار Thumb up 141 Thumb down 130

  • شکارچی می‌گوید:

   تازه سالی ۱۰۰ تا سهمیه فشنگ هم میدهند… یعنی ما یک اسلحه با مجوز خود اقایان خریدیم ..۱۰۰ تا فشنگ هم با مجوز خودشان خریدیم… حالا باید اینها را در منزل بعنوان دکور نگه داریم… تعداد اسلحه های کشور بیش از یک میلون قبضه هست… هر کدام اگر متوسط سالی ۱۰۰ تا فشنگ بخرند میشود ۱۰۰ میلیون فشنگ ضرب در ۲۰۰۰ تومن بکنید میشود دویست میلیارد تومن از سرمایه کشور اینطوری هدر میرود…تازه قیمت اسلحه ها رو حساب نکردیم…

   پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 15

 19. سعید می‌گوید:

  مثل اینکه ماشین بفروشن بگن نباید ببرین بیرون چون ترافیکه
  بیخود ماشین تولید میکنید که برن بخرن بعد حق استفاده ندن
  تفنگ بفروشن بعد بگن حق استفاده ندارین سپاه که وارد میکنه
  و تولید میکنه هماهنگ کنه با ارگانای دیگه نه الکی به حساب
  دوستارایه محیط زیست فقط نطق کنن

  پر طرفدار Thumb up 151 Thumb down 20

 20. همت می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید به همه به نظر من صدور پروانه شکار نباید ممنوع باشه چون شکارچی گناهش چیست که از کوه و شکار منع بشه پس بجای اینکار باید به فکر ازدیاد شکار باشند چطور است ترکیه با وجود این همه سلاح و شکارچی غنی از شکار میباشد پس مشکل شکارچی نیست مشکل نحوه برنامه ریزی و مدیریت میباشد به تظرم مسئولین محیط زیست یه دوره بروند ترکیه و یاد بگیرند چطوری گونه شکار رو این همه زیاد کردند از شکارچی پول میگیرد عپضش شکار در اختیار شکارچی قرار میدهد چون راهکار این موضوع رو بلند مثلا پروش کبک خود محیط زیست راه اندازی کرده یک سال یه منطقه رو ممنوع میکنند منطقه نزدیک به این منطقه را آزاد میگذارند در منطقه ممنوع از کبکهای که پرورش دادند در منطقه ممنوع آزاد میکنند و برای سالهای بعد آماده میکنند و امثال همین کارا

  پر طرفدار Thumb up 154 Thumb down 21

 21. وحید.مرتضوی می‌گوید:

  صدور پروانه شکار صرف نظر از اینکه شکار در این وضعیت نابسامان به محیط زیست ضرر زیادی وارد میکنه، هیچ کس به مقادیری زیادی از سرب که توسط فشنگهای غیر استاندارد وارد محیط هایی همچون دریاچه ها میشه توجهی نمیکنه.در آمریکا اگر با تفنگ بادی ساچمه ای روانه خانه همسایه کنید اون شخص میتونه بخاطر آلوده کردن محیط خانه اش از شما شکایت کنه در حالی که در ایران سالانه چندین تن از سرب ها وارد محیط زیست ما میشه که آلودگی ش به مراتب خطرناک تر از خود شکار هست.

  داغ Thumb up 114 Thumb down 113

 22. محمد می‌گوید:

  با سلام درود
  به دلیل اینکه تعدادی شکارچی نما تخلف میکنند نمیشود کل شکار و شکارچیان را متهم کرد و خواستار ممنوعیت شکار شد . مانند اینکه چون تخلف رانندگی و تصادف می شود پس ما کلا رانندگی و تولید و فروش ماشین را ممنوع کنیم این به هیچ وجه عقلانی نیست .
  شکار قانونی در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و سازماندهی شده است . ضعف سازمان محیط زیست در سازماندهی این موضوع کاملا مشهود است این سازمان صرفا هرساله با صدور پروانه شکار به دنبال کسب درآمد است. راهکارهای مختلفی برای سازماندهی شکار وجود دارد که نه تنها به محیط زیست آسیب نزند بلکه باعث حفظ تعادل آن هم شود. مانند خریداری و رها سازی پرنده ها جهت شکار تعیین محل های خاص و خصوصی برای شکار استخدام نیروی بیشتر (با توجه به این همه نیروی بیکار) برای نظارت بهتر و دقیق تر و برنامه ریزی برای فرهنگ سازی صحیح . امیدوارم روزی سازمان محیط زیست به خود بیاید و نه تنها در این زمینه بلکه در تمامی زمینه ها برنامه ریزی دقیق و کارشناسی انجام دهد . تا بلکه تا حدی مشکل محیط زیست ما حل گردد.

  پر طرفدار Thumb up 136 Thumb down 23

 23. شکارچی مردد می‌گوید:

  دوستان گرامی مخالف شکار,چرا منطقی به قضیه نگاه نمی کنید؟چندین سال است پروانه نداده اند, آیا وضعیت حیات وحش بهتر شده؟مسلما بدتر.میدانید چرا؟مثلا خود بنده چند سالی را که پروانه نمی دادند تفنگ را غلاف کرده بودم.پارسال دادند.هزینه اش را دادیم و پروانه گرفتیم.وسط راه که پروانه را غیر قانونی ابطال کردند,بنده به عنوان شکارچی قانونی که چند سال منتظر مانده بودم دیگر این کار غیر قانونی را برنتابیده و برنخاهم تابید.بنابراین ادامه فصل را هم تا انتها به شکار رفتم.از امسال هم اگر ندهند مرتب خواهم رفت.امثال بنده زیاد است.محیط زیست خودش علاقه دارد بی قانونی را بین شکارچیان گسترش دهد.

  پر طرفدار Thumb up 143 Thumb down 22

 24. سید علی می‌گوید:

  سلام.واقعا برای دیده بان متاسفم که داره اینقدر مغرضانه مطالب میزاره!!در همه جای دنیا برای شکارچی قانونمند احترام قایل هستند و برای انها برنامه ریزی میکنند اون وقت تو کشور ما یه عده ای که خود را کارشناس میدانند از روی احساسات نظر میدهند و میخواهند خود را ناجی محیط زیست جلوه دهند!ممنوعیت شکار هیچ فایده ای ندارد و نخواهد داشت.به نظر میرسد شما به عمد این مطالب رو میزارید تا ذهن و افکار رو به سمت دیگه منحرف کنید!

  پر طرفدار Thumb up 138 Thumb down 26

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   تا همه جای دنیا به نتیجه نرسه که شکار اشتباه است شما میخواهید ادامه دهید؟
   چرا منتظرید همه چیزتان از خارج صادر شود؟
   خدا به همه ما عقل داده اجازه دهید ما این افتخار را داشته باشیم که اولین کشوری باشیم که این عمل کریه را غیر قانونی اعلام میکند.

   داغ Thumb up 46 Thumb down 48

 25. جبار سینگ می‌گوید:

  شما که دم از دوستداران حیات وحش میزنید وخواهان شکارگاه خصوصی هستید بیشترین شکار چپاول ونسل کشی رادر همین جاها انجام میدهند پس شما دلتان برای حیات وحش نمی تپد برای خود وخانواده نگران هستید برای درامد نگرانید نه چیز دیگر پس اظهار نظر بی مربوط نکنید بعد چند سال امسال جمعیت پرنده خوب است پس دشمن محیط زیست درست نکنید که به ضرر همه تمام میشود

  پر طرفدار Thumb up 88 Thumb down 28

 26. طبیعت دوست می‌گوید:

  بجای اینکه شکارچیانی که هیچگاه به محیط زیست آسیب نمیرسانند از دادن حقشان که شکار محدود در فصل شکار آنهم حدود ۴ماه روزهای جمعه که بعضی از آن روزها هم بدلیل نامساعد بودن وضع آب و هوا نمیتوانند به شکار بروند و آنهم پروانه شکار چند گونه که بسیار زیاد هستند و میشود بهره برداری پایدار و هرساله از آنها شود منع کنید و هرساله مبلغ پروانه ها چند برابر میکنند و چندین برنامه غیر کارشناسی برای جلوگیری از حق طبیعی شکارچیان انجام میدهند .به انجام دادن وظایفی که بر گردن دارند بپردازند .درتمامی کشورها معقوله شکار و شکارچی بوده و خواهد بود اینکه جامعه ای را از حق خود دور کنید و به قشر خاصی مجوز شکار پرنده و چهارپا بدهید و فرافکنی نمایید جوابگو خواهید بود .با ممنوعیت هیچ قدمی در برابر پیشرفت نخواهید داشت و مطمءن باشید تمام تلاشتان بر عکس نتیجه میدهد

  پر طرفدار Thumb up 131 Thumb down 20

 27. آ.ک می‌گوید:

  به خصوص کار قاچاقچیان هوبره و بحری و شاهین سکه میشود

  پر طرفدار Thumb up 87 Thumb down 15

 28. رشید می‌گوید:

  بجای اینکه قانونمندان را از حق خود دور کنید به هزاران تخلف محیط زیستی که بدون هیچ محدودیتی انجام میشود و محیط زیست را به نابودی کشانده برسید

  پر طرفدار Thumb up 119 Thumb down 22

 29. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  بدنبال حق کشی جامعه ای از دوستداران محیط زیست نباشید چون قانونمند هستند و با تمام محدودیتها هیچ گاه تخلف نمیکنند .ممنوع کردن شکار چهارپایان درسالهای اخیر فقط دست بعضی ها را بازتر کرده برای نسل کشی .پس چرا ازدیاد جمعیت در کل و بز و قوچ ومیش نداشته ایم .پس با حق کشی عقب تر میرویم و به نابودی نزدیکتر .اینکه به بهانه هایی شکار بزرگ ممنوع باشد و فقط در یک تخلف از جانب سازمان و ورود چوپانان به مناطق ممنوعه سالانه هزاران کل و بز و قوچ ومیش و بره نابود شوند و وبا آهک و غیره سوزانده شود آیا حفاظت یعنی این .نه دوستان این نتیجه حق کشی است .شکارچیان قانونمند از همه لحاظ به نفع محیط زیست و سازمان ح م ز میباشند پس مسبب نابودی حیات وحش نشوید ….

  پر طرفدار Thumb up 104 Thumb down 28

  • محمد می‌گوید:

   یعنی شما میگین اب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب؟؟؟؟

   یعنی چون جلوی ورود دام رو نمیگیرن باید مجوز شکار هم بدن تا چندتا کل و بز که جون بدر بردن هم از بین برن؟

   این چه منطقیه !!!

   پر طرفدار Thumb up 134 Thumb down 104

   • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

    جناب محمد .منظور بنده را اشتباه برداشت نمودید .چند سالی است محیط زیست فقط بدنبال جریمه گرفتن بابت شکارغیرمجاز است . مثلا در منطقه ای سه هزار کل وبز دارد وقانونا باید یازده در صد آن پروانه داده شود پیرهای گله شکار شوند تا هم قانونمندان به شکارشان برسند وهم درآمدی نصیب محیط زیست شود و هم جوانترهای گله جفت یابی کنند و تعداد ماده هایی که در یکسال بارور میشوند چند برابر شود .چطور میگویند تعداد برای پروانه دادن کم است ولی در عرض چند هفته طاعون نسل کل و بز وقوچ ومیش یک منطقه را به تعداد چند هزار راس نابود میکند بنده عرض کردم این نتیجه حق کشی و بی مسءولیتی سازمان است نه اینکه باقیماند طاعون باید شکار شود. طاعون در یک منطقه که شروع میشود برای جلوگیری بیشتر دامهای بیمار را از منطقه بیرون میکنند و آن دام به منطقه دیگر میرود و ناقل بیماری به گله های دیگر میشود این را هنوز نمیدانند چگونه باید جلوگیری کنند ..

    پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 20

 30. ولفات می‌گوید:

  جناب دید بان که دم از خیانت میزنید . شماها خودتون بیشتر از هر چیزی به طبیعت ایران خیانت میکنید. من ۵۰ سال پدرم شکارچی بوده و خودمم هستم . یک بار غیر قانونی شکار نرفتم . انقدری که شکارچی درک و فهمش از طبیعت زیادتر شماها که نشستین مطلب چرت و پرت مینویسن . یک بار نرفتین ببیند که تمامی مردمی که تو روستاها و پاکشه کوهها زندگی میکنند صبح تا شب تو کوه هستند پدره شکار و در آوردند اون وقت شما بند کردین به چه چیزهایی . شمایی که دم از خیانت میزنی .چرا سلاح میفروشین ? چرا هر سال مهمات میفروشین ?? برای چی ?? از وقتی که مجوز شکار ندادن و تمامیه منطقه ها قرق شده نسل شکارو حیوانات کنده شده . خجالت بکشید با این مطالب چرت و پرت . چرا ذهن مردم رو منحرف میکنید . چه کسی میتونه بدونه اینکه از فیلتره حفاظت اطلاعات رد بشه اسلحه بگیره? بجای این خاله زنک بازیها فکره چاره باشین برنامه ریزی کنید . کوهای ایران پر از قوچ و میش و کل و بزه اینها همش حرفه مفته که میگن شکار داره منقرض میشه . انقدر شکار داریم که سالیانه کلی شکار از کهولت سن میمیرن اونم تو منطقه حفاظت شده .

  پر طرفدار Thumb up 125 Thumb down 23

 31. مهدی می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت دست اندر کاران و دلسوزان طبیعت و حیات وحش
  جای بسی تامل است که مقاله نویس با ورود به مقوله شکار و شکارچی تمامی مشکلات موجود در طبیعت را به گردن شکارچیان قانونمند و صادرکنندگان پروانه شکار انداخته است. گرچه معتقدم نگارنده مطلب نیز از روی دلسوزی و نگرانی دست به قلم شده ولیکن به دلایلی که خود می داند از ذکر اصلی ترین مشکلات موجود در راه نابودی حیات وحش و محیط زیست خودداری نموده است.
  بنده به عنوان یک شکارچی قانونمند که بعلت حضور در دل طبیعت ، درد طبیعت و مشکلات حوزه زیست محیطی را به چشم میبینم و با پوست و استخوانم می فهمم ( نه فقط شعار دادن ) و متاسفانه هیچ تریبونی برای بیان حرفهایی که سالهاست در دل و جانم ریشه دوانیده نداشته و ندارم ، مایل هستم در جهت کمک به روشن کردن افکار عمومی و کمک به جلوگیری و یا حداقل تاخیر در بروز فاجعه زیست محیطی چند سطری را زبان خودم و یا حداقل بخشی از جامعه شکارچی های قانونمدار بیان کنم. قضاوت با خوانندگان:
  اما مهمترین علل نابودی حیات وحش به ترتیب اولویت:
  ۱- تخریب بی رویه زیستگاههای حیاط وحش به دلیل افزایش جمعیت ، افزایش کارخانجات و تبع آن پسماندهای صنعتی ، افزایش طیور و …
  ۲- خشکسالی تالاب ها به سبب حفر چاههای عمیق احداث سدهای بی حساب و کتاب زیست محیطی و …که موجب کوچ اجباری پرندگان و چرندگان شده است
  ۳- احداث اتوبانها و جاده های بی رویه در دل زیستگاههای حیات وحش که بخش عمده ای از کشتار حیوانات به سبب تصادف با خودروهای عبوری می باشد
  ۴- تخریب بی رویه محیط زیست از طریق رها سازی مواد پلاستیکی و غیر قابل تجزیه به دست توانمند بشریت که قسمت اعظمی از پرندگان و چهارپایان رابه سبب تغذیه از این نوع مواد به کام مرگ می کشاند
  ۵- استفاده بی رویه شکارکش های بومی و احساس مالکیت آنان به حیات وحش محل زندگی که بدون هیچگونه ترس اقدام به شکار بی رویه می نمایند
  ۶- تورهای هوایی و شکارهای دست جمعی در مناطق خاص که خود در طول یک سال به اندازه ۱۰ سال یک شکارچی مجاز اقدام به شکار پرندگان می کنند
  ۷- واگذاری سلاحهای دولتی و عفو عمومی و اخذ جواز بی رویه و بی حساب کتاب برای تفنگهای بی جواز
  ۸- عدم تعهد سازمانهای ذیربط نسبت به پرورش و رها سازی گونه های در حال انقراض و ….
  جلوگیری از صدور پروانه شکار نه تنها هیچ تاثیری در حفظ حیات وحش نخواهد داشت بلکه موجبات گستاخی شکارکش ها و راحتی آنها در اقدام به شکار بی رویه را فراهم خواهد آورد. در سالهای اخیر به سبب وجود بسترهای مناسب اینترنتی (نظیر تلگرام . فیسبوک و …) به خیلی از مسائلی که قبلا می شنیدم ولی به چشم نمیدیدم و باور نمیکردم ایمان پیدا کردم. با عضویت در یکی از گروههای مرتبط با شکار و محیط زیست به عمق فاجعه پی خواهید برد.

  پر طرفدار Thumb up 137 Thumb down 28

  • اریا می‌گوید:

   بنده به عنوان حامی حیات وحش و کسی که با عشق در طبیعت قدم می گذارم و از تماشای وحوش لذت می برم لازم است مطالبی را از جانب خود و جامعه دوستاران طبیعت خدمت شما عرض کنم:۱- هرچه قدر هم که تخریب زیستگاه صورت بگیرد باز هم مناطق وسیع و فراوانی در کشور هستند که کاملا بکر بوده و از دست تخریبات گسترده در امان مانده اند و در ضمن این تخریب زیستگاه به طور مستقیم به جمعیت وحوش تاثیر نمی گذارد ولی این شکارچیان هستند که با هجوم به این مناطق آرامش را از این زیستگاه ها میبرند و به طور مستقیم باعث کاهش جمعیت وحوش می شوند.۲-هرچه قدر هم که خشکسالی شدید باشد باز هم تعدادی چشمه و رودخانه فصلی وجود خواهد داشت تا آب وحوش را تامین کند به شرط اینکه شکارچیان بر سر اندک آبشخور ها کمین نکرده باشند و با استفاده از تور،تله،دام،پرده،کومه و… اقدام به کشتار وحوش نکنند.۳- سخنان شما راجب به جاده ها کاملا درست است ولی آیا تمام حیات وحش کشور در جاده ها از بین می روند؟ درحالی که فقط تعداد انگشت شماری از جاده ها آن هم به طول اندک خطر آفرین هستند که می توان با ایمن سازی این چند کیلومتر مشکلات مرتبط با جاده ها را حل کرد.۴- سخنان شما در رابطه با زباله ها کاملا درست است ولی زباله های پلاستیکی در جنگل های شمال کشور و محیط های دریایی مشکل ساز هست و سایر زیستگاه های کشور آسیب چندانی از این مسئله نمی بینند علی الخصوص نواحی مرکزی ایران که تراکم جمعیت کم بوده و زباله چندانی وجود ندارد.۵ و ۶-همان گونه که خودتان هم در این دو مورد اشاره کردید شکار گونه های جانوری اصلی ترین عامل نابودی آن هاست. ولی شما ها مانند سنوات گذشته در صدد تفکیک جامعه شکارچیان و بازی با کلمات هستید. عده از شکارچیان از تور های هوایی جهت شکار استفاده می کنند، عده ای از کومه، عده ای از تله های زمینی، عده ای از کمین بر سر چشمه ها و عده ای هم با دنبال کردن و استفاده از تفنگ شکار میکنند همه این ها انواعی از شکار کردن هستند که شکارچیان از ان ها استفاده میکنند. دامگاه داران، شکارچیان بومی، شکارکش و شکارچی یکسان هستند و اگر از هر کس دیگر و بی طرف پرسیده شود همه این افراد را شکارچی و اقدام آن ها را شکار خواهد دانست حال با روش های مختلف.پس فرقی بین شکارچیان وجود ندارد و همه آنها به کشتار وحوش می پردازند.۷-آیا قبل از اینکه خودتان اسلحه بگیرید دوست داشتید که یک چنین تصمیمی اتخاذ شود و به هیچ کس اسلحه داده نشود؟ مطمعنا نه. پس آن چه را که برای خود می پسندید برای دیگران بپسند. یا باید به هر کس که اسلحه می خواهد اسلحه داده شود و یا تمامی سلاح ها جمع آوری و معدوم شوند.همان گونه که شما گفتید باید از این پس به کسی اسلحه داده نشود و به دنبال ان سلاح های موجود جمع آوری شود.۸- سازمان ذیربط که از اون نام بردید، بودجه اون به قدری کم هست که کفاف حقوق کارکنان خودش را نمیدهد و نیرو و امکانات آن به قدری پایین است که از پارک های ملی به درستی نمی توانند حفاظت کنند. ایجاد شکار گاه های اختصاصی و تامین حیوانات آن از طریق سایت های تکثیر و پرورش باید تماما به بخش خصوصی واگذار شود با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست این کار باید کاملا درست و کارشناسانه انجام شود تا قدری از فشار ها بر عرصه های طبیعی را کم کند نه اینکه خودش به یک معضل جدید تبدیل شود.جملات اول متن شما با جملات پایانی تناقض دارد. شما در ابتدا گفتید که دوستار طبیعت هستید و اوضاع حیات وحش را درک می کنید ولی بعدا گفتید که ممنوعیت ها هیچ تاثیری نخواهد داشت و ما به شکارمان ادامه می دهیم اگر شما واقعا دوستدار طبیعت بودید برای بهبود اوضاع هم که شده برای چند سال شکار نمی کردید و به جای ان بهتر است در آن روز هایی که قرار بود شکار کنید به همراه محیط بانان به گشت زنی می پرداختید و تخلفات زیست محیطی را گزارش می کردید و یا به علوفه پراکنی و دانه پراکنی برای وحوش اقدام می کردید. تا بعد از چند سال و بهبود اوضاع حیات وحش این بار کاملا اصولی و پایدار اقدام به شکار کنید که دیگر حیات وحش کشور به این روز نماند.

   پر طرفدار Thumb up 155 Thumb down 120

 32. حسام می‌گوید:

  دیگه دارید شورشو در میارید ! نکنید کاری که تمام گند کاریای سیستم رو رو کنیم . هیچ کس به اندازه شکارچیا نمیدونه سازمان محیط زیست و پرسنلش چقدر ضرر به محیط زیست زدن . هرچی میشه پای شکارچی رو وسط نکشید .آنفولانزای مرغی !؟ چرا هرسال با فصل شکار میاد و کسی هم نمیگیره !؟ بس کنید بابا ! اونا که عقل ندارن باور میکنن . الان چند ساله این سایت سعی در عوام فریبی و بد جلوه دادن شکارچی داره ، برای ما هم مشکلی نیست چرا که به صورت قانونی اقدام به شکار میکنیم اما دیگه دارید کاسه داغتر از آش میشید ! در تمام جوامع بشری شکار و شکارچی وجود داره فقط شمایید که منکر میشید و میگید نباید شکار صورت بگیره . برای ما شکارچیان قانون مند کاری نداره رو کردن پاره ای از مسائل اداره و پرسنل ! تا ببینیم کی فاسد تره !

  پر طرفدار Thumb up 159 Thumb down 27

  • اریا می‌گوید:

   لازم نیست کسی رو با بگم بگم های الکی بترسونید. ما بی صبرانه منتظر شنیدن افشاگری های شما هستیم. ولی مطمعنا ما هم بیکار نخواهیم نشست.

   پر طرفدار Thumb up 231 Thumb down 139

   • بنده خدا می‌گوید:

    شما یخورده زحمت بکشی و اخبار قبل رو مطالعه کنی متوجه میشی

    نمونش طاعون که بلای جان حیاط وحش کشور شده
    نکنه طاعون هم تقصیر شکارچیان است؟

    لطفا شنوا و بینا شوید

    پر طرفدار Thumb up 92 Thumb down 20

   • حسام می‌گوید:

    دیده بان عزیز شما که بی طرفی چرا جواب این دوستمون آریا رو که براشون نوشتم چاپ نکردی ؟ دارمش میخوایید دوباره بنویسم ؟

    پر طرفدار Thumb up 52 Thumb down 23

  • بنده خدا می‌گوید:

   احسنت
   درود بر تو آقای حسام
   درود بر شما

   حرف های شما نقدهای کاملا بجا درستی است که گوش مسولین از شنیدن این حقایق ناشنواست

   نمونه های فراوانی موجوده که چشم مسولین هم از دیدنشان کوره

   پر طرفدار Thumb up 80 Thumb down 26

   • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

    نمودنه دیگر که پرسنل محیط زیست جان خرس را با چوب و چماغ گرفتن به خاطر اینکه شلوار یکی از عوامل شورای محل را گرفته بود بعد در دزفول خرس بچه زبان بسته را تیکه پاره کرد میگن آخی خرس بیچاره باید میزاشتن بچرو میخورد گرسنه نمونه

    پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 24

 33. حسن سید موسوی می‌گوید:

  خشی از وظیفه سازمان طبق اساسنامه تولید تکثیر و رها سازی حیوانات وحشی به خصوص پرندگان است که این بخش در خارج از کشور رعایت شده و هزینه آن از بخشی از فروش پروانه شکار تامین میگردد که متاسفانه در کشور عزیزمان تا بحال تحقق نیافته و وجوهات پروانه شکار به مصرف پرداخت حقوق و … میرسد.
  و همچنان ما بجای حل مشکلات در صدد پاک کردن صورت مسئله با نادیده گرفتن حقوق حقه هموطنان هستم
  التماس تفکر

  پر طرفدار Thumb up 108 Thumb down 19

 34. عقاب می‌گوید:

  درود خدمت طبیعت دوستان
  صدور پروانه شکار دیگه واقعا تیر خلاصیه بر پیکر نیمه جان این طبیعت زخم خورده
  کمی به اینده فکر کنیم…

  پر طرفدار Thumb up 204 Thumb down 124

 35. احمد رضا می‌گوید:

  اگه پروانه شکار صادر نشه قطعا متخلفین چند برابر میشن.قول میدم بلایی بدتر از سال نود وسه سر حیوانات میاد.اون اقایی که گفته صدور پروانه شکار خیانته معلومه از اون دسته ادمهاست که تو خونه نشسته و خواب حیوانات رو میبینه.همیشه این سایت ضد شکارچی بوده.اگر وجدانی در کار بود حتما به عوامل اصلی تخریب محیط زیست اشاره میشد اما متاسفم برای کارشناسای ضعیف و بی تجربه این سایت

  پر طرفدار Thumb up 123 Thumb down 27

  • محمد می‌گوید:

   شما واقعا اگه مطالب این سایت رو خونده باشین میدونین بارها به مشکلات و عوامل دیگه هم اشاره شده.

   الان ناراحت شدین چون بهتون برخورده.

   با اینهمه مشکل شکار فقط یه باری رو دوش طبیعت اضافه میکنه.

   پر طرفدار Thumb up 134 Thumb down 83

  • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

   من هم موافقم نظر شما هستم حتما این اتفاق رخ خواهد داد مردم ایران هرچه تو تنگنا قرارشون بدید حریصتر خواهند شد و بد از بدتر خواهد شد از لج هم که شده شکار میکنن و اصلا با خودشون نمیبرن و نسل حیوانات رو از بین خواهند برد پس پروانه شکار صادر کنید و دنبال دشمنی با آن ها نباشید چون شکارچی ها حرف مفت نمیزنن و از روی شناختی که از آن ها دارم فوقالعده زرنگ و باهوش و ورزیده و تک تیر اندازان ماهری هستن

   پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 16

 36. مسعود می‌گوید:

  حالا همه شدن کارشناس محیط زیست،شکار و شکارچی جزیی از همین پیکره طبیعت هستن،لطفاً قضاوت احساسی نکنید. این پرنده ها تموم شدنی نیستن، باید مدیریت درستی وجود داشته باشه و با شکارچیان قانونمند باید رفتار درستی بشه وبا متخلفین برخورد شدید.

  پر طرفدار Thumb up 122 Thumb down 23

 37. شکارچی بزرگ می‌گوید:

  امسال پروانه میدن ما هم میریم شکار به کوری چشم شما
  مردی چاپش کن ببین چقدر لایک میخوره

  پر طرفدار Thumb up 162 Thumb down 34

  • اریا می‌گوید:

   به کوری چشم بعضی ها شکار پرندگان مهاجر ممنوع شد و به این گروه پروانه نمیدن و انشالله برای خشکی زی هم پروانه ندن. حالا شما برو ببینم چطور می خوای بری شکار.

   داغ Thumb up 7 Thumb down 12

 38. علیرضا می‌گوید:

  با سلام خدمت تمامی دوستان و سروران عزیز
  هر چند که نظر خواهی و ارائه دیدگاه برای جمع بندی و اخذ تصمیم اصولی و درست امری اجتناب ناپذیر و صحیح می باشد، اما به عنوان یک شکارچی قانونمند باید به این نکته اشاره کنم که جناب آقای دکتر عیسی کلانتری به عنوان رئیس سازمان به عنوان شخصی آگاه و مطلع قطعا تصمیمی مناسب با شرایط و اوضاع و احوال کنونی خواهند گرفت.
  لازم به ذکر است تحویل گرفتن سازمانی با مشکلات و مسائل گوناگون آنهم کمتر از ۴ ماه، می طلبد که تمامی گروه ها و افراد صبر و شکیبایی پیشه کنند تا رئیس سازمان تصمیمی اتخاذ نمایند تا همه از آن بهره ببرند.
  با سپاس

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 31

 39. احسان می‌گوید:

  سلام
  والا ما نفهمیدیم چرا یه آدم عادی اگه چند تا کبک بدون پروانه بزنه تفنگشو میگیرن اما محیط زیست که با کم کاریش باعث از بین رفتن حیات وحش کل و بز و قوچ و میش چه در سال گذشته و حتی امسال شده نه توبیخ میشه نه جریمه
  محیط زیست هیچ وقت جواب گوی کم شدن حیات وحش نبوده
  اداره محیط زیست بدست شکارچیان بنا شد ولی نمیدانم چرا بعدا شکارچیان شدن آدم روانی و محیط زیست شده ضد شکارچی و حامی حیوانات و البته مهربان
  مگه در پارک های ملی هم پروانه شکار میدن که امار شکارش میاد پایین پس کلاه خودتون قاضی کنین
  اگر کسی شایستگی متولی بودن و نگه داری از حیات وحش رو نداره باید بگه من نمیتونم با این امکانات یا هرچیز دیگه ای
  و از طرف دیگه باید هرسال کارشناسی بشه که چرا وحوش یه منطقه کم شدن و باید همانطور که یک شکارچی متخلف رو بدیل از بین بردن حیات وحش مجازات میکنن خوشون هم مورد بازخواست و مجازات قرار بگیرن قانون برای همه یکسان است ممنون

  پر طرفدار Thumb up 106 Thumb down 18

 40. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  خیانت !!!! دم از خیانت زدید . از نظر شما کسی که شکار قانونی میره خیانت میکنه پس اونایی که توله خرسوبا چماق میکشند توله پلنگ رو ول میکنند به امان خدا .اونهایی که یک تصوبر یوز رو از ده نما نشون میدند که مثلا تعدادش رو پنجاه تا جلوه بدن اونهایی که با شکارچیان متخلف همکاری میکنند و به بهایی ناچیز در مناطق حفاظت شده رو واسشون باز میکنند تا پولی به جیب بزنند و …..اونها چه میکنند

  پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 23

 41. Sniper می‌گوید:

  سازمان محیط زیست توسط شکارچیان پایه گذاری شده دوستان مخالف شکاراگه شکارچی نباشه که باید سازمان تعطیل بشه چون متاسفانه سازمان مهمترین وظیفه اش را که تکثیرورهاسازی گونه های قابل شکارهست فراموش کرده وفقط دنبال اینه که یکی تخلف کنه جریمش کنن هرساله شاهد احداث جاده ومعدن وسط مناطق چارگانه هستیم چرامخالفان شکارساکت میشن شایدم مخالفان شکارکسانی هستن که دنبال مجوزمعدن تواین مناطق هستن وترسشون ازاینه باکم شدن جمعیت حیات وحش همه مردم علت اصلی نابودی حیات وحش رومتوجه بشن سازمان حتی تلاشی برای پیشگیبری ازجرم نمیکنه بودجه سازمان کجاخرج میشه؟حتما صرف حقوق مامورین میشه پس پول جریمه ها چی میشه؟پولی که بابت حفاظت یوزایرانی تقدیم سازمان شد کجاهزینه شد؟ اکثرکشورها سالانه چندین هزارپروانه شکارصادرمیکنن چرااونا ترسی ازنابودی حیات وحش ندارن؟چون مدیریتشون سالمه متاسفانه سازمان بیشترین ضربه رو از خودی میخوره

  پر طرفدار Thumb up 105 Thumb down 22

  • سعید می‌گوید:

   آقا قربون دهنت که حرف حق و زدی متاسفانه سازمان محیط زیست الان اینجا طوری هست که کمین میزنن منتظر میمونن شکارچی تیر بندازه حتی گونه نادر پرندگانم بعد بریزن سر شکارچی جریمش کنن به جای اینکه قبل از تیر اندازی جلوگیری کنن و اولویتشون شکارچیان مگر محیط زیست فقط کارش با شکارچیانه

   پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 12

 42. حامد می‌گوید:

  بسیاری از مردم کشورمون ظرفیت داشتن پروانه شکار رو ندارند.داشتن سلاح خوب و با کیفیت (اروپایی و آمریکایی) حق مردم کشورمون هست و امیدواریم که بهترین تفنگ ها رو در دست مردم ببینیم با قیمت واقعی یا دست کم نزدیک به قیمت واقعی.حالا که طبیعت زیبای ایران رنجور شده و نیاز داره تا حسابی مراقبش باشیم،شلیک کردن به آن و وارد کردن مقدار زیادی سرب به آن کار عاقلانه ای نیست. یک سری از اشخاصی که در مناطق زندگی میکنند و رفتار غیر انسانی و غیر اخلاقی با طبیعت پیرامون خودشون و مادارند و اخبار آن به ما میرسد و باعث تاسف همه ما میشه نبایستی روی احساس و عشق تک تک ما به حیات وحش تاثیر منفی بگذارد.

  پر طرفدار Thumb up 73 Thumb down 57

 43. ایران می‌گوید:

  نتیجه ندادن پروانه شکار ، روی آوردن شکارچیان قانونمند به شکار غیرمجاز است .

  البته وقتی کسی به شکار غیرمجاز می رود ، چون خطرات و تبعات آن را قبول کرده است ، قطعا خود را ملزم به رعایت تعداد مجاز نخواهد دانست و به جای چهار عدد مجاز ، بسیار بیشتر از آن را شکار خواهد کرد .

  بنده با تجربه چند ساله به ضرس قاطع می گویم که اگر پروانه داده نشود ، شکار متوقف نخواهد شد ؛ بلکه با شدت و میزان بیشتر و به صورت غیرقانونی انجام خواهد گرفت .

  بهتر است به جای برخوردهای احساسی ، راهی را رفت که کشورهای اروپایی و آمریکایی رفته اند .

  یعنی شکار مجاز و جایگزینی دائم

  پر طرفدار Thumb up 82 Thumb down 10

 44. اینانلو می‌گوید:

  چطور به این نتیجه رسیدید خیانت به محیط زیسته؟ کشتن خرس گلستان با اون وضعیت توسط محیط بانان خیانت نبود پروانه شکار واسه پرنده های مهاجر خیانته ؟ اینجا شکار نشه یه کشور دیگه شکار میشه . شما دلت واسه محیط زیست میسوزه پول اون پروانه شکار رو بگیر برای پرنده های بومی خرج کن که داره نسلش منقرض میشه مثل قرقاول میش مرغ و … التماس تفکر

  پر طرفدار Thumb up 91 Thumb down 17

 45. مسعود می‌گوید:

  با سلام امروز با خوندن یه همچین مطلبی شرمم شد که ایرانی هستم و یه همچین سازمان بی منطق و بی مصرفی مسئولیت حفاظت از محیط زیست کشورم را به عهده دارد. سالهاست که به شکارچی های این مملکت ظلم میکنید و در عوض شکار کشان ازادانه فعالیت میکنن

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 10

 46. یوسف می‌گوید:

  با سلام
  انچه عامل اصلی تخریب محیط زیست است هیچ ربطی به پروانه شکار نداشته و ندارد
  عامل اصلی تخریب محیط زیست بیکفایتی مسئولان محیط زیست است مسئولانی که هیچ فعالیتی برای نجات زاینده رود و دریاچه ارومیه نکردند
  مسئولانی که باعث افتضاح یوز هایی شدند که رد یاب ان را به سنجاب بستند و پول ان را دزدیدند
  مسئولانی که باعث کشته شدن توله خرس شدند!!!
  مگه اروپا و کانادا و امریکا هر ساله مجوز شکار هزاران حیوان رو نمیدن پس چرا حیوانات نابود نشدن!؟؟
  پایه و اساس محیط زیست رو همین شکارچی های قانونمند ریختن !!!

  پر طرفدار Thumb up 81 Thumb down 10

 47. حسن می‌گوید:

  فقط
  فقط
  و باز هم فقط به ترویج بی قانونی کمک میشه با عدم صدور پروانه
  شکارچی در هر صورت شکارشو میکنه
  پروانه بدن با پروانه
  ندن هم بدون اون
  فقط هر سال که پروانه نگسره بیشتر و بیشتر به بی قانونی خو میگیره
  نمونش خود من

  پر طرفدار Thumb up 77 Thumb down 12

 48. رضا می‌گوید:

  چطور میشه که تو کشور های اروپایی و آمریکا سالانه میلیون ها پروانه شکار صادر میشه و هم زمان تعداد گونه های جانوری افزایش پیدا میکنه ولی تو ایران شرایط برعکسه؟؟
  این نشون دهنده ی ضعف مدیریتی و سستی مسئولان محیط زیست و نبود برنامه جامع برای ازدیاد نسل در ایران است.
  همه تقصیر ها رو نمیشه گردن شکارچی انداخت چرا کسی از ضعف مدیریت حاکم بر محیط زیست کشور حرفی نمیزنه؟ لاپوشانی مرگ پلنگ هیرکان و الان هم خرس در گلستان

  پر طرفدار Thumb up 78 Thumb down 11

 49. کامران خان می‌گوید:

  دوستان مخالف شکار
  عرض مختصری دارم با شما :
  شکارچیاتن قانون مند همانند شما خواستار این هستند که کشور به وضعیت مطلوب خود برگردد ولی شما توجه ندارید که عده ای برای سرپوش گذاشتن روی کم کاری ها و اختلاس ها و رانت های آنچنانی این دعوای شکارچی __ ضد شکارچی را براه انداخته اند شما که با شکار مخالفید چرا از ویرانی زیستگاه یوز که در آن معدن کاوی – جاده کشی – ویلا سازی – زمین خواری – غارت منابع آبی و …… صورت میگیرد حرفی نمیزنید ؟ چرا به ویرانی بخش قابل توجهی از جنگلهای هیرکانی برای جاده تهران شما اعتراض ندارید ؟ چرا به نابودی جنگلهای زاگرس اعتراض ندارید ؟ چرا به سد گتوند و نابودی بخش عظیمی از نخلستانها اعتراض ندارید ؟ چرا به برداشت خارج از ظرفیت منابع آبی حرفی به میان نمیاورید ؟ چرا ناپدید شدن یکی پس از دیگری دریاچه ها را نمیبینید ؟
  اینکه من دوست ندارم شما فلان کار را انجام دهید و بالعکس …. فکری عقب مانده و مهجور است من هم دوست ندارم خانم ها رژلب بزنند و ریمل استفاده کنند چون بخاطر آزمایشات لابراتور های تولید لوازم آرایش ، هزاران خرگوش کور میشوند آیا درخواست شما برای ریمل دستور جنایت نیست ؟
  دوست ندارم شما ها در خانه سگ نگهدارید ، دوست ندارم ماشین بیرون بیاورید ( مثل من شکارچی پیاده روی کنید ) ولی اینها به من ربطی ندارد همانطور که علاقه من به شکار به شما ربطی ندارد . شما ها ریشه خرابی را رها کرده اید چسبیده اید به ویترین !!!!
  اگر واقعا دوستدار طبیعت اید ، از سازمان محیط زیست مطالبه رفتار درست داشته باشید : کشتن خرس بیچاره _ پلنگ _ یوز پلنگ و سایر فجایعی که کارکنان محیط زیست در همین چند هفته گذشته رقم زدند .
  رذالت از این بالاتر که پلنگی را به فنا بدهی و گردن بند الکترونیک ان را در کوه بچرخانی و رانت بگیری ……..

  پر طرفدار Thumb up 86 Thumb down 14

 50. فرهاد می‌گوید:

  لطف کنید شمایی که ازطبیعت فقط سگ وگربه رامیشناسید راجع به ضرروزیان صدورپروانه اظهارنظرنکنید وقبل از هرکار یخچال فریزر های منزل را از گوشت ومرغ و ماهی خالی کنید وبعد دم از حمایت از حیوانات بزنید ، بدنیست بدانید تنها حامیان واقعی محیط زیست قشر شکارچی جامعه هستند همانگونه که همیشه بوده اند

  پر طرفدار Thumb up 87 Thumb down 9

 51. امین می‌گوید:

  با سلام .واقعا که . فقط دوست دارند با زور جلوی شکار چی قانونمند رو بگیرند. اگه میشه این دیدگاه رو در معرض دید قراربدید. از اون موقعی که شکار رو محدود و یا ممنوع کردید. درگیری محیط بانان با شکارچیان افزایش پیدا کرد.که منجربه شهادت و مصدوم شدن آنها شد.آخه خانواده آنها چه گناهی کردند .فقط اضطراب و دلهره دارند.

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 11

  • اریا می‌گوید:

   خوبه که خودتون هم به وحشی گری های شکارچیان اشاره کردید. به همین خاطر هست که می گوییم باید اسلحه را از دست شکارچیان جمع کنید چون آدمی که از کشتن یک حیوان و زجر کشیدن آن به شور و شعف می اید مطمعنا از کشتن یک انسان هم هیچ ابائی نخواهد داشت. همان گونه که خودتان هم به شهادت رسیدن محیط بانان عزیزمان را به دست شکارچیان اشاره کردید.

   پر طرفدار Thumb up 87 Thumb down 60

 52. ولفات می‌گوید:

  یک نمونه از یک شکارگاه بگم خدمته شما . شکارچی های قدیمی تهرانی حتما مسیله رو میشناسن جایی که درختهای گز کهن سال داشت . سالیانه آبهای باران به اونجا میریخت و شاهده میلیونها پرنده مهاجر بودیم . ولی چیشد ?? دیگه ابی تو کویر نمیره همش رو قبل از اینکه بره مسیله و پارک ملی کویر یا میره سر زمینهای مردم یا زمینهای پسته آقازاده ها . تمامیه گزهای که تو پارکه ملی کویر بود از بین رفت . تمانی اکو سیستم کویر رو برهم زدن . خشکه خشک . آقای محترم کسی که ۵۰ ساله شکار رفته و خلاف نکرده به خاطره یک دونه کبک اضافه آبروی ۵۰ ساله اش رو نمیبره . زمانی که شکارچی قانونمند تو کوه میرفت شکار متخلف جرات نداشت پاشو بزاره تو کوه . چرا از خوده شکارچی های قانونمند استفاده نمیکنن . بخدا قسم اجازه بدن خوده من صبح تا شب تو کوه نگهبانی میدم . چرا هموطنهای عزیزه محلی ما کوه رو برای خودشون میدونن و به خودشون اجازه میدن صبح تا شب با اسلحه قاچاق تو کوه به هیچی رحم نکن ?? از موقعی که پروانه شکار چهار پا صادر نشده قتل عام قوچ و کل ۱۰ برابر شده .واسه یک سری ها خوب شده . چرا مامورهای ما خودشون از شکارچی های محلی به عنوانه طعمه استفاده میکنن ?? شکارکش میارن تو کوه پول میگیرن بعدم میفروشنش . چرا محلی های محترم از صبح تا شب تو کوره جادهای کشورمون مشغوله دوربین کشی هستند و بهم اطلاع میدن مثلا ۱۰ قوچ اومده .آقا جان من به چشم خودم ۳۶ تا قوچ از کوچک تا بزرگ شمردم هفته بعدش ۱۶ تاش مونده بود . اینهارو کی میزنه ?? من ?? منکه با بدبختی پروانه تهیه میکنم نه به خاطر کشتن به خاطره طبیعت عشق چای ذغالی میرم کوه . نه متاسفانه فرهنگ سازی نشده ۵ ساله پیش بی نهایت اسلحه قاچاق رو جواز دادن . چرا ?? کی رسیدگی میکنه ? هیچکس .

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 9

 53. Alireza می‌گوید:

  سوال اینجاست که سالهای است که به ایده پرورش و رها سازی سازمان محیط زیست اعتنا نمیکنه و پول و ازشکارچی میگیره وحتی صرف اموزش پرسنل خودشم نمیکنه و مشکلاتی رو به وجود اورده. اقا در کشورهای اروپایی و امریکا سالانه صدها هزار پرنده شکار میشه و طبق امار در امریکا فقط ۴۰۰ملیون اسلحه شکاری دست مردم هست نه پرنده و چرنده منقرض شده و هم درامدزایی شده وهم شکارکش ندارن محیط زیست داره با ندادن پروانه شکار صورت مسله رو پاک میکنه و میگه من بلد نیستم مدیریت کنم شکار رو از اونطرف سال به سال هم وضع بدتر میشه چون روستاییان اطراف شکارگاهها خودشون این منابع رو مجانی بر میدارن بدون ترس و پرداخت وجه پروانه و محیط زیستیا هر سال میان مگن وضعیت بده و نمیدونن چرا پرنده و چرنده کم میشه و دریغ از دادن یک امار درست.

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 5

 54. رسول می‌گوید:

  سلام خدمت تمامى کاربران عزیز
  نظر همه محترم و هر کسى میتواند نظر شخصى خود را عنوان کند،با توجه به مسائل و مشکلات زیست محیطى که در کشور وجود دارد الان همه اینها حل شده و فقط و فقط مشکل شکار حل نشده؟!!!
  دوستان مقدارى چشمانتان را باز کنید و به قول معروف یکطرفه به قاضى نروید،مگر مشکل ریزگردهاى کشور حل شده؟ خشک شدن دریاچه ارومیه هنوز ادامه دارد و تا سالهاى آینده اگر رسیدگى نشود تبدیل به کویر ارومیه خواهد شد همانطور که مسیله جاده تهران قم الان تبدیل به برهوت گردیده تا چهار سال پیش این محل(مسیله) یکى از بزرگترین تالبهاى نزدیک تهران و محل اقامت زمستانه پرندگان مهاجر بود
  مقدارى با چشم باز نگاه کنید،این سازمان محیط زیست همیشه گناه را گردن دیگران میاندازد
  همین فیلمى که اخیراً از توله خرس کشته شده پخش شده بود شخصى که فیلمبردارى میکرد عامل مرگ خرس را شکارچیان میخواند خب معلوم بود که از خود سازمان است و دارد رد گم میکند

  پر طرفدار Thumb up 76 Thumb down 8

  • ولفات می‌گوید:

   آخ آخ آخ . بخدا قسم دوهفته پیش دریاچه ارومیه رو دیدم . بخدا ونی خدا گریه کردم . از بین رفته . از بخار نمک کنارش نمیتونی وایسی . یکی از گند کاری های این مسئولین که اجازه جاده کشی دادن و دریاچه ارومیه نصف شد . اکو سیستمش بهم ریخت . نابود شده آقا نابود . کی پیگیری میکنه . مردم اون وره دنیا به خاطره یه گوله دریاچه هزار تا پز میدن اون وقت ما خودمون با دسته خودمون دریاچه به این عظمت با جلبک و لنجهای دارویی که تو دنیا تک بود از بین بردیم . وای برما وای برما

   پر طرفدار Thumb up 66 Thumb down 7

 55. Hidden hunter می‌گوید:

  هرجا خواستین از شکارچی و شکار بد گفتین.ولی الان بد زمونه ای شده.رسانه های اجتماعی همه چیزو بهتر نشون میده.مردم میفهمن کی بیشتر دلسوز طبیعته…

  پر طرفدار Thumb up 75 Thumb down 11

  • اریا می‌گوید:

   همین شبکه های اجتماعی هستش که کار شکارچیان رو سخت کرده.
   همین رسانه های خبری هستش که چهره واقعی شکارچیان رو به مردم نشون میده.
   مردم دیگه گول حرف های چرت و پرت شکارچیان رو نمیخورن و همه مردم آگاه شدند.
   با ایجاد چند سایت مربوط به شکار و شکارچی و تعریف کردن کشتارهایتان و مظلوم نمایی های الکی و مقصر جلوه دادن دیگران نمیتونید به خیانت هایی که در حق طبیعت کشور کردید سرپوش بگذارید.
   همین رسانه هایی که ازش نام بردید واقعیت ها را آشکار میکنند.

   داغ Thumb up 58 Thumb down 67

   • شکارچی قانونی می‌گوید:

    استاد,این همه مردمی کی میگید چهره واقعی شکارچیان را شناختند,آیا کسانی که به کامنت های دیده بان لایک می زنند,جزئی از این همه مردم هستند یا نه؟خوب کمی با دقت بیشتری به مثبت و منفی های داده شده نگاه کنید.تازه این سایت که اصالتا یک سایت محیط زیستی است.

    پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 21

    • محسن رزاقی ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

     عزیز، شما الان اسمتون هم بد آموزی داره، فقط یه منفی برای نام کاربری، تا برسیم به بعد.
     که بابا جان این دلسوزی خیلی از دوستان محترم فقط احساس نیست و بلکه وجدان است آن جاندار هم مانند ما جان دارد، نفس میکشد، درد را میفهمد ترس را احساس میکند، محبت را ادراک میکند، به بچه های خود مهر میورزد.
     آخه چه رسمیت که با ناممان هم تبلیغ ریختن خون جاندار زبان بسته ای را، و این حیات وحش رنجور را بکنیم.
     بزرگوار کمی فکر کنیم جدل نکن انصاف بده.

     داغ Thumb up 32 Thumb down 33

 56. آرش می‌گوید:

  درود ب هم قطاران عزیز بنده ب عنوان یک شکارچی قانونمند معتقدم ک باید پروانه شکار صادر بشه تا ب یه نحوی از شکارچیان قانونمند حمایت بشه و جلوی شکار قاچاق و درگیری ماموران محیط زیست با شکارچیان از این طریق گرفته بشه وقتی پروانه صادر بشه شکارچی با خیال اسوده و ب طور یقین ب صورت قانونی ب شکار میپردازه و جلوی افراط نیز گرفته میشود بس خواهشا لطف کنید حرفهای احساسی نزنین مطمئن باشید ک با تفنگ هیچ پرنده ی از بین نخواهد رفت باید جلوی دام رو گرفته ک یه شکارکش در عرض یک شب ۳۰۰تا مرغابی شکار میکنه و نسل کشی میکنه

  پر طرفدار Thumb up 77 Thumb down 8

 57. name می‌گوید:

  سلام عدم وجود کارشناسان زبده وباسواد محیط زیست وبازی ونمایشهای رسانه ای دراین سازمان باعث مقابل هم قرارگرفتن دوستداران طبیعت وشکارچیان قانونمندگردیده درصورتی هدف هردویکی وحفظ طبیعت هست مگرفهمیدن واجرای طرح تکثیرورهاسازی پرندگان وچرندگان چه فرمول لاینحلی هست که ازاین کاربخاطردریافت سودوپول بیشترطفره میرن اگه فقط یک دهم پول پروانه های فروخته شده به شکارچیان بابت این کار هزینه شودهیچ زمان کاهش جمعیت وحوش احساس نخواهدشد

  پر طرفدار Thumb up 67 Thumb down 10

 58. حسیک می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان من خودم شکارچی قانونمند هستم کلی هم هزینه کردم تا فصل شکار برسه الان هم زمزمه میکنن ک ندن پروانه اخه این چه وضعیه ک کسی ب داد ما نمیرسه ما ضعف مدیریتی داریم ک نسل شکارمون منقرض میشه چرا تو کشورهای دیگه با وجود اینهمه شکارچی شکارشون منقرض نمیشه ما از ترکیه هم عقب افتاده تریم تو کشورهای دیگه فصل شکار جشن میگیرن ولی متاسفانه کشور ما شکارچیهارو قاتل میدونن

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 8

 59. Hosseinakhlaghi می‌گوید:

  ضعف مدیریت تو کشور ما بیداد میکنه ما از کشورهای دیگه خیلی عقبیم تو کشور ترکیه با اینهمه شکارچی چرا شکار نسلش منقرض نمیشه تو کشورهای دیگه فصل شکارو جشن میگیرن ولی ما شکارچیهارو ب چشم قاتل میبینیمو جانی واقعا متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 74 Thumb down 9

 60. علی نادری می‌گوید:

  درخصوص موضوع شکار بعرض دوستان برسانم بنظر میرسه افرادى که شکار را عامل ومسبب انقراض حیایت وحش می دانند شاید از طبیعت شناخت عمیقى ندارند چرا که باید پذیرفت شکار چه با مجوز و چه بدون مجوز توسط شکارچى انجام می شود حال چنانچه شکار براساس مطالعه و برنامه ودر فصول مشخص وصرفاً براى گونه های مجاز، باشد حیات وحش را به مخاطره نمی اندازد هیچ بلکه موجب احیاء وپویایى آن نیز میگردد واعتقد دارم که این دو لازم وملزوم یکدیگر میباشند آنچنان که یکى از شرایط پرورش ونگهدزرى خرگوش لزوماً وجود روباه درکنار آن میباشد که
  البته با این دیدگاه باید میان شکارچی و حیوان کش تفاوت قائل شد چرا که حیوان کش منجر به انقراض گونه های حیات وحش می شود
  یک کل١١تا۱۳ ساله مانند میوه های رسیده یک باغ هستند که در صورتی که برداشت نشوند از بین می روند و هیچ عایدی برای کشاورز نخواهند داشت.

  ویاشکار اصولی همچون کبک که جمعیت میلیونی دارد چنانچه براساس ضوابط محیط زیست باشد صدمه اى به حیات وحش وارد نخواهد کرد……

  پر طرفدار Thumb up 99 Thumb down 10

 61. علی نادری می‌گوید:

  عرض سلام و درود دارم خدمت همه دوستداران طبیعت و حیات وحش وخداقوت به مسولین ودست اندرکارانى که دلسوزانه در جهت ارتقاء وضعیت محیط زیست خصوصاً وحوش گام بر میدارند. تا چندى پیش مسولین محترم محیط زیست استان البرز عامل وجود شکارچیان غیرمجاز در حیات وحش را ناشی از نقص قوانین دانسته و افزایش میزان جرایم صید غیر مجاز را دربازنگرى قانون فعلی صید وشکار ضرورت میدانستند اما نیک پیداست که ابلاغ واجراى مصوبات اخیر نیز حلّال مشکلات نخواهد بود چرا که صید غیر مجاز توسط شکارکُش انجام میشود نه شکارچى ، شکار کُش نه پایبند به قانون است ونه از ضوابط ومقررات شکار آگاهى دارد ، پس در بدو امر میبایست شکارچى را متمایز از شکار کش بدانیم ، و سپس چنانچه قصد کنترل وحفاظت از وحوش خصوصاً حیواناتى که نسل آن روبه انقراض است در دستور کار محیط زیست میباشد باید گفت ، بنظرسازمان میبایست در جهت پیشیرد اهداف خود در این بخش، در سیاست هایش تجدیدنظرى عمیق وکارشناسانه داشته باشد . در حال حاضر بسیار کشورهایی هستند که نتنهانسل برخی از حیوانات روبه انقراض خود رابا مدیریت صحیح کنترل، بلکه حتى احیاء نیزنموده اند بطوریکه نه در قوانین خود بازنگرى داشته اند ونه با تمسک به متفرعات شکارچیان خود را از این ورزش جذاب ولذت بخش منع نموده اند، در حال حاضر شوراى عالى حفاظت محیط زیست جرایمى ده برابر ی برا ى فرد خاطى وضع نموده تابلکه افزایش جرایم قدرى کمک کار رفع مشکلات مبتلابه موضوع باشد اما به ضرس قاطع خواهم گفت منبعد نیز وحوش از شلیک غیرقانونى این اشخاص ایمن نخواهند بود کما اینکه تا کنون نیز ایمن نبوده اند …….. اما بنظر تنها راهکار اصولی همانا الگو بردارى از سیاست های اتخاذى در این زمینه از کشورهاى موفق در کنترل محیط زیست و واگذارى اداره آن به بخش خصوصی میباشد تا جاییکه اعلام دقیق زمانبندى شکار با ضوابط ومقررات مربوطه و صدور هرگونه پروانه صید در فصول تعیینى توسط بخش خصوصی اعمال گردد که مطلوب ومفید فایده خواهد بود
  در غیر اینصورت محیط زیست عامل ومسبب وجود شکارکُش در طبیعت بوده و میبایست پاسخگو باشد

  .

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 5

 62. علی نادری می‌گوید:

  عرض سلام و درود دارم خدمت همه دوستداران طبیعت و حیات وحش وخداقوت به مسولین ودست اندرکارانى که دلسوزانه در جهت ارتقاء وضعیت محیط زیست خصوصاً وحوش گام بر میدارند. تا چندى پیش مسولین محترم محیط زیست استان البرز عامل وجود شکارچیان غیرمجاز در حیات وحش را ناشی از نقص قوانین دانسته و افزایش میزان جرایم صید غیر مجاز را دربازنگرى قانون فعلی صید وشکار ضرورت میدانستند اما نیک پیداست که ابلاغ واجراى مصوبات اخیر نیز حلّال مشکلات نخواهد بود چرا که صید غیر مجاز توسط شکارکُش انجام میشود نه شکارچى ، شکار کُش نه پایبند به قانون است ونه از ضوابط ومقررات شکار آگاهى دارد ، پس در بدو امر میبایست شکارچى را متمایز از شکار کش بدانیم ، و سپس چنانچه قصد کنترل وحفاظت از وحوش خصوصاً حیواناتى که نسل آن روبه انقراض است در دستور کار محیط زیست میباشد باید گفت ، بنظرسازمان میبایست در جهت پیشیرد اهداف خود در این بخش، در سیاست هایش تجدیدنظرى عمیق وکارشناسانه داشته باشد . در حال حاضر بسیار کشورهایی هستند که نتنهانسل برخی از حیوانات روبه انقراض خود رابا مدیریت صحیح کنترل، بلکه حتى احیاء نیزنموده اند بطوریکه نه در قوانین خود بازنگرى داشته اند ونه با تمسک به متفرعات شکارچیان خود را از این ورزش جذاب ولذت بخش منع نموده اند، در حال حاضر شوراى عالى حفاظت محیط زیست جرایمى ده برابر ی برا ى فرد خاطى وضع نموده تابلکه افزایش جرایم قدرى کمک کار رفع مشکلات مبتلابه موضوع باشد اما به ضرس قاطع خواهم گفت منبعد نیز وحوش از شلیک غیرقانونى این اشخاص ایمن نخواهند بود کما اینکه تا کنون نیز ایمن نبوده اند …….. اما بنظر تنها راهکار اصولی همانا الگو بردارى از سیاست های اتخاذى در این زمینه از کشورهاى موفق در کنترل محیط زیست و واگذارى اداره آن به بخش خصوصی میباشد تا جاییکه اعلام دقیق زمانبندى شکار با ضوابط ومقررات مربوطه و صدور هرگونه پروانه صید در فصول تعیینى توسط بخش خصوصی اعمال گردد که مطلوب ومفید فایده خواهد بود
  در غیر اینصورت محیط زیست عامل ومسبب وجود شکارکُش در طبیعت بوده و میبایست پاسخگو باشد

  .

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 6

 63. عشق طبیعت می‌گوید:

  دوست عزیز فرض بر این که شما این میوه های رسیده رو بچینی ،اونوقت حیوانات شکارچی در مناطق چی بخورن ؟ با استدلال شما اونام باید برن گلابی بخورن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 96 Thumb down 59

 64. M Movahedi می‌گوید:

  M Movahedi:
  ضمن تشکر از اظهارات نگارنده که مطالب بسیار موشکافانه و هدفمند ولی متاسفانه غیر کارشناسانه ای را اریه نموده اند لازم به ذکر است که :
  در باب عدم دسترسی به آمار و…………
  آیا تهیه آمار توسط مسئولین سازمان می باید صورت پذیرد یا سایر احاد مردم و اگر در تهیه این آمار کوتاهی صورت پذیرفته می بایست صورت مسئله که حقوق قشری از جامعه می باشد پاک گردد؟یا با بی کفایت جلوه دادن مسئولین استانی این نقص را به گردن آنها گذاشت و تحلیلی یکطرفه داشت؟مگر مدیریت استانهازیر نظر مدیریتی واحد کار نمی کنند؟
  ۲)گسترش بیماری بخصوص…………
  تا کنون چند نفر براثر صدور پروانه مبتلا به این بیماری شده اند یا ناقل آن بوده اند؟نگارنده خود در متن استفاده از آمار درست و دقیق را مستند بر ارزیابی خود نموده ولی متاسفانه در هنگام قضاوت و موعد ارائه آمار جهت شفاف سازی موضوع به کلی گویی بسنده نموده.لازم به توضیح می باشد که این ویروس در طول سال در مرغداری ها شایع بوده و با رسیدن سرما شدت فعالیت آن افزون شده و تنها یک نوع آن خطرناک بودن و قابل انتقال به انسان می باشد یعنی نوعH5N1 واین موضوع هیچ ارتباطی با شکار و شکارچی ندارد مضاف بر اینکه درصورت بروز این بیماری توسط پرندگان مهاجر که راهی برای ممانعت از آن وجود نداشته برای کنترل و حذف پرندگان بیمار بهترین گزینه همان استفاده از شکارچیان هستند که صد البته باید با هماهنگی و آموزش لازم از آنها جهت کمک و مساعدت بهره برد(که این خود حلقه مفقوده ماجراست)
  ۳)بر هم زدن امنیت و………
  اول)صدور پروانه شکار به این معنی نیست که شکارچی در هر لحظه ,هر روز,هر مکان و لجام گسیخته بتواند مبادرت به تیراندازی وشکار نماید و خود تابع مقررات خاص و محدودیت هایی می باشد که متاسفانه نگارنده بدون لحاظ کردن و مطالعه لازم در باب آن مبادرت به اظهار نظر غیرکارشناسانه نموده.
  دوم)سوال بنده از نگارنده این است که معادن فعال در دل شکارگاهها ,سد سازیها,پل سازی ها ,جاده سازی ها و…که بدون وقفه در طول کل سال و کل روزهای هفته از بهار (فصل زایش)تا تابستان و پاییز و زمستان و بدون کوچکترین ملاحظه و با بکار گیری مواد منفجره و استفاده از ماشین آلات سنگین که صدایی به مراتب هولناکتر از شلیک تفنگ دارند نقش بیشتری در برهم زدن این امنیت دارند یا شکارچیان؟؟؟؟
  ۴)درارتباط با گونه های قابل شکار……….
  لازم به ذکر است از بیش از صدها گونه پرنده که در کشور شناسایی شده اند تعداد پرندگان قابل شکار شاید به انگشتان دو دست برسد حال چگونه قوت غالب پرندگان شکاری را این چند گونه تشکیل میدهد خود جای شگفتی داشته که قضاوت آن را به نگارنده و سایر عزیزان می سپارم.
  ۵)فراهم نمودن شرایط سواستفاده………
  در ارتباط با این موضوع و عدم تکافوی نیروی کنترلی باید به عرض برسانم تقریبا تمامی کارشناسان مجرب سازمان به این اعتراف دارند که حضور شکارچی مجاز پای متخلفین در منطقه را کوتاه نموده و هرکجا که شکارچیان مجاز حضور دارند آمار تخلف متخلفین کاهش چشمگیری داشته,این موضوع را می توان استعلام نمودواین موضوع که در صورت صدور پروانه امکان کنترل شکارچیان توسط گارد محیط بانی ممکن نمی باشد واقعا اظهار نظر غیر کارشناسانه بوده و کمرنگ کردن زحمات این قشر در انجام مسئولیتشان, زیرا در طول فصل شکار بارها و بارها این پرسنل شکارچیان را مورد کنترل و بازبینی قرار میدهند و در طول سالیان دراز از عهده این کار را به نحو احسنت بر آمده اند.متاسفانه تصور بر این است که نگارنده محترم اشراف کامل به این بخش نداشته و تصور نموده با صدور پروانه شکارچی از درب منزل تا ناکجا آباد قادر به شکار و ورود وخروج به منطقه خواهد بود حال اینکه اصلا و ابدا اینگونه نیست و مبادی خروجی و ورودی شکارگاهها نا محدود نبود و دسترسی به آنها معمولا از طریق جاده های اصلی و پس از آن راههای فرعی ماشین رو ودر خاتمه چند کیلومتری پیاده روی و….راشامل می گردد که تحت هر شرایطی و به راحتی قابل کنترل می باشد
  ۶)تبعات اجتماعی و…..
  متاسفانه این بخش از نگارش هم دارای نقایص کارشناسی بسیاری است و فاقد بار علمی و آماری است.
  اول)باید اشاره داشت که آموزش تیراندازی و ترویج شکار جزو نصایح نبی اکرم بوده و از صدر اسلام به فراگیری آن تاکید شده
  دوم)عدم فرهنگ سازی و آموزش لازم باعث بروز خشونت و ترویج فساد و افزایش جرم می گردد نه اسلحه و ترویج شکار.
  سوم)چنانچه تفسیر نگارنده را صحیح فرض کنیم با توجه به آمار سلاح موجود در ایران این تعدادکمتر از ده درصد کل جمعیت را شامل می گردد حال مقایسه کنیداین آمار را باکشور امریکابا بالغ بر ۳۲۰ میلیون جمعیت و تقریبا از تمام ملل دنیا با مذاهب و فرهنگ های متفاوت و اجازه خرید و حمل آزادانه سلاح ,در این کشور بیش از ۴۰ میلیون شکارچی و بالغ بر ۱۶۰ میلیون سلاح در دست مردم است یعنی حدود ۵۰ درصد جمعیت با این وصف و معادلات نگارنده در این کشور

  تا کنون نباید هیچ جانداری اعم از انسان و یا حیوان وجود میداشت و باز اگر تفسیر نگارنده را در خصوص جرم و جنایت درست بدانیم بیش از نیمی از جمعیت باید در زندان بسر می بردند ولی نه تنها اینگو نه نیست بلکه این طیف (شکارچیان)سالانه ۷۶ میلیارد دلار بله ۷۶ میلیارد دلار به چرخه اقتصادی کمک می کنند و ۱٫۶ میلیون شغل در ارتباط با آنها مشغول به فعالیت هستند و این امر تنها دررسایه مدیریت صحیح محقق شده
  در خاتمه خاطرنشان می گردد که وظیفه سازمان تنها حمایت از گونه ها نبوده بلکه یکی از وظایف آن که بسیار مقفول واقع گردیده تکثیر و رها سازی است.
  اندکی تعقل

  پر طرفدار Thumb up 93 Thumb down 15

 65. Mohammad می‌گوید:

  سلام
  کاش همیشه کارشناسانه حرف میزدیم
  این شکارچی نیست که باعث از بین رفتن محیط زیست بشه بلکه نظرات غیر کارشناسی مثل همین نظر دیدبان و افراد افراطی که تا حالا از نزدیک حتی محیط زیست را ندیده اند و نبودن کارشناسان با تجربه در محیط زیست و انجام ندادن وظیفه سازمان که تاکسیر و راهاسازی هست
  و کاش یاد میگرفتیم که به نظر تمام مردم جامعه احترام بگذاریم و یکطرف نظر ندهیم

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 2

 66. سعید می‌گوید:

  باسلام. آقا این حرفها چیه صدور پروانه خیانت به محیط زیست الان در کشورهای اروپایی شکار یک سنته باید پرندگان بومی را زیاد حمایت کنن محیط زیست محترم نه پرندگان مهاجری که تو کشورهای خارجی بی حد و حساب شکار میکنن اونم با قوانینه نه غیر مجاز ولی بازهم شکار در اونجا زیاده. شکار فقط تو ایران نیست که بشه ممنوعش کرد تو کل دنیا یک سنت دیرینست و نمیشه چشم پوشید شکارچیان هم تو این مملکت حق دارن شکارچیانی که تو فصل غیر شکار شکار میکنن و باید جلوشو گرفت نه شکارچیانی که دوستاران شکار و محیط زیستن

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 6

 67. افرین می‌گوید:

  اگه دلیل پیشگیری از انفولانزا هست باید به همه مردم اطلاع رسانی بشه
  باید مرغ و تخم مرغ تحریم بشه

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 3

 68. سامان می‌گوید:

  اینا همه اش الکیه
  ذهنو مردم فریب میخوان بدن
  غارت و چپاول همه اش در بازارهای فریدون کنار و سرخ رود استان مازندرانه
  اونا هستن که دارن پرنده هارو نابود میکنن
  و هیچکس جرات جلوگیری نداره
  اداره محیط زیست که عددی نیست اصلا
  واقعا جای تاسف داره

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 2

 69. منصور واصفی می‌گوید:

  سلام
  بعید بدونم که نظر بنده رو در معرض دید بزارید ولی باز هم می نویسم.
  دوستان مخالف شکار لطفا اینقدر احساسی برخورد نکنید،شکارچیان قانونی خود محافظان طبیعت هستند ، باور کنید که دانش مجموعه مخالفین بسیار پایین تر از مجموعه شکارچیان است.
  من یک مثال و قابل درک برای شما عزیزان میزنم، حدود بیست سال قبل کلیه صیادان سنتی دریای خزر را از دریا بیرون کشیدند و اجازه صید را از آنها گرفتند ، چه اتفاقی افتاده ؟
  از گرگان تا آستارا در هر محل حدود هفت هشت نفر صیاد وجود داشت که طبق قانون صید میکردند و اگر هم کسی غیر از آنها دریا میرفت خود آنها با او برخورد میکردند چرا که بیم آن میبردند که به قصد دزدی و یا صید در محدوده آنها وارد دریا شده ، لذا خود این نفرات علاوه بر ماموران حراست دریا کار حفاظت را به نحو احسنت انجام می دادند و حتی ساعتی خارج از قانون مصوب صید نمی کردند .
  و اما ، اما
  بعد از بیرون کشیدن آنها علاوه بر خود این نفرات هر کس دیگری وارد دریا شد و از آنجا که بحث ارتزاق مردم بود دولت هم نتوانست فشار لازم را بیاورد و عملا صیادان بدون اغراق دهها برابر و ماهی ها دهها برابر کمتر شدند .
  دوستان که همگی از سر دلسوزی کامنت می‌گذارید این بحث دقیقا در مورد شکار نیز در حال تکرار است ، فقط و فقط افراد قانونمند را حذف میکنید و عرصه را برای جولان بی رحم ها و بی اخلاقها که هر روز اخبارشان را می شنویم باز می‌گذارید تا بتازند .
  نه به خرس نه یوز نه پلنگ و شغال و … رحم نمی کنند و به قول خدا بیامرز اینانلو خود را مالک طبیعت میدانند .
  نکنید ، داداش ، نکنید
  یاد این جمله میوفتم که
  « کسی که تاریخ نمی خواند محکوم به تجربه تمام آن است »
  یه نگاه به همین ترکیه بیخ گوش خودمون بیندازید ، هم از ما کوچیکتره هم جمعیتش از ما بیشتره و صدها کارخانه تولید صلاح دارن هر سال هم پروانه میدن ،
  چی شد ؟
  نسل وحوششون منقرض شد ؟
  آنفولانزای مرغی اونجا نمی ره ؟
  ایکاش با هم رو راست باشیم
  مخلص همه دوستان

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 5

 70. مهدی می‌گوید:

  با سلام.
  تکثیر و رهاسازی یکی از وظایف مسولین محیط زیست هست
  نه تنها این وظیفه را انجام نمیدهند بلکه با کسانیکه میخان با هزینه شخصی این کار را انجام بدن مخالفت میکنن
  چند روز پیش توی متطقه ما یکی از دوستان دستگاه جوجه کشی داره و در کنار پرورش جوجه مرغ و بلدرچین تخم جوجه کپک هم از طریق اینترنت خریداری کرده و بوسیله دستگاه اونارو باز کرده.
  اقایون محیط زیست باخبر میشن و میرن بنده خدا رو میگیرن و دادگاهیش میکنن .بنده خدا میگفت که به قاضی گفتم این کار من کجاش تخلفه.این موقع سال کدوم کبک وحشی تخم میذاره توی کوه کهمن برم بیارم؟خلاصه قاضی قبول میکنه و ایشون تبرئه میشه .قسمت جالب ماجرا اینجاست که میگه راضی شدم جوجه هارو بزرگ کنم و بعدش با حضور خودشون رهاسازی کنم ولی قبول نکردن و باخودشون بردن. فقط و فقط دنبال متخلف بودن بقیه وظایف رو فراموش کردن که درست نیست.

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 1

 71. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت دوستان
  ما بدجور ضعف مدیریت تو کشور ما بیداد میکنه ما از کشورهای دیگه خیلی عقبیم
  بدنیست بدانید تنها حامیان واقعی محیط زیست قشر شکارچی جامعه هستند همانگونه که همیشه بوده

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 3

 72. mohamad می‌گوید:

  سلام دوستان بنظر من با مخالفت پروانه شکار حق و حقوق شکارچیان قانونمندی که صبر کردن فصل شکار برسه و از کمترین حق خود استفاده درست کنند پس این وسط بامخالفت جولان به متخلفین داده میشود و متخلفین در هر فصل اقدام به شکار میکنند بدون ترس و قانونمندان از مخالفت پروانه شکار ناامید شده و به گروه متخلفین میپیوندن در اکثر کشورهای پیشرفته به شکارچیان خود اهمیت داده و به انها حتی پروانه شکار چهارپا صادر میکنند پس با مخالفت گامی بسوی نابودی محیط زیست توسط متخلفین میرویم انشالله با موافقت پروانه حق و حقوق قانونمندان پایمال نشود

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 2

 73. حمید می‌گوید:

  درود. عدم وجود کارشناسان زبده وباسواد محیط زیست وبازی ونمایشهای رسانه ای دراین سازمان باعث مقابل هم قرارگرفتن دوستداران طبیعت وشکارچیان قانونمندگردیده درصورتی هدف هردویکی وحفظ طبیعت هست مگرفهمیدن واجرای طرح تکثیرورهاسازی پرندگان وچرندگان چه فرمول لاینحلی هست که ازاین کاربخاطردریافت سودوپول بیشترطفره میرن اگه فقط یک دهم پول پروانه های فروخته شده به شکارچیان بابت این کار هزینه شودهیچ زمان کاهش جمعیت وحوش احساس نخواهدشد. از قدیم گفتن اگه شکارچی نباشه شکار هم نیست.هر روزی یه ادا و اطفاری در میارن این جماعت به اصطلاح حامیان محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 2

 74. مهرشاد می‌گوید:

  ندادن پروانه شکار دردی رو درمان نمیکنه هیچ بیشتر شکارچیان قانونمند رو به جمع شکارچیان غیر مجاز اضافه میکنه..
  در ضمن شکار از هفته ای دو روز، میشه هفته، هفت روز

  اشتباه در پاک کردن صورت مسئله هست.. بیاییم مسئله رو حل کنیم نه اینکه مسئله رو پاک کنیم، فقط و فقط فرهنگ سازی که اونم زمانبره

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 3

 75. مهدی می‌گوید:

  جای تاسف داره برای یه مقاله ای که عاری از زره ای بار علمی..واقعا جای تاسف داره..به قول یکی از دوستان که فرمود به بهانه های مختلف میخواهید این فرصت رو از شکارچی بگیرید..فقط اینو ته حرفهام بزنم تا حداقل دلم اروم بگیره..شکارچی های بومی خیلی راحت به شکارشون میرسن اونم به صورت غیرقانونی..فقط بیچاره شکارچیهای قانونمند که اونها رو هم با قوانینتون به راه خلاف میکشونید..مثال میزنم تا درک بشه..اسلحه بدون مجوز یکونیم تو بازار فراوون..پانصد هم مهماتش که زیاد هم گفتم..با دو تومن چهار بار تفریح بهای زیادی نیست..حتی اگر گرفتار هم بشی تنها اسلحه مسادره میشه و وسلام..این تجربه اثبات شده که مثالشو خدمتتون عرض کردم.سالیان زیادیه جای حل مسئله صورتش تو این زمینه پاک میشه.
  یا علی.

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 1

 76. محسن رزاقی می‌گوید:

  شکار و صید باید بطور کامل ممنوع شود. مادر عصر هجر نیستیم!
  کار سازمان محیط زیست شده باج دادن به جماعت شکارچی.
  گویا دو هدف برای سازمان مطرح است:
  ۱پول
  ۲کم کردن بار مسئولیت

  پر طرفدار Thumb up 77 Thumb down 56

  • علی نادری می‌گوید:

   ما درعصر هجر نیستیم اما ایسم فکری شما کاملاً عصر هجری ست
   با ارایه راهکارشما قطعاً طبیعت فنا خواهد شد

   پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 19

 77. علی می‌گوید:

  سلام خدمت همه دلواپسان عزیز.
  دوستان ما همه شعاردادن رو خیلی خوب بلدیم. شکارچیها همشون خون آشام و جنایتکار و دشمن طبیعت هستند.
  درخیلی ازکشورهای اروپاهرساله شکاربیشترازکشورماانجام میشه وطبیعت اونها خیلی هم سالم وبهتراز طبیعت مامیمونه.بریدتحقیق کنیدجواب روپیداکنید.
  کدام یک از دلواپسان عزیز درچله زمستان رفتیدکوه وبه جانوران گرسنه غذادادید.
  کدام یک ازشمادرفصل گرم سال موقع کم آبی وبی آبی رفتید برای حیوانات آبش خور درست کردید؟
  بانشستن تو خونه پشت میزکامپیوتر وشعاردادن خودتون رو دلواپس نشون میدید واصلا نمیدونیدمعنی طبیعت وحیات وحش چیه!
  فقط باصدای شلیک یک تیراز اسلحه شکارچی میلرزید ومیگیدجنایتکارها رفتن جنایت.سالیان سال هست که شکارانجام میشه وشکارچی هم وجودداشته.درخیلی از کشورها باهزینه ای که ازشکارچی دریافت میشه به صورت کارگاهیجوجه کشی میشه وبرای حفظ تعادل درطبیعت رها میشه ومشکلی هم برای جمعیت پرنده پیش نمیاد.پس چرا درکشورمااینکار انجام نمیشود؟وخیلی راهکارهای تخصصی تر هم هست که نمیشه دراینجاتوضیح داد.

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 11

 78. محمد می‌گوید:

  .سلام دوستان
  به نظر من علایق و سلایق همه مردم ایران باید محترم شمرده شود.اگر خواسته مردم را نادیده بگیرید قطعاً بازتاب در پی خواهد داشت.چه قدرتی میتواند حکم خدا را نادیده بگیرد، خدایی که خود امر سوره: ۵ (مائده) , آیه: ۹۶
  صید دریا و طعام آن برای شما حلال است تا شما و مسافران از آن بهره مند شوید، ولی مادام که محرم هستید صید صحرا برای شما حرام است و از (نافرمانی) خدائی که به سوی او محشور می‏شوید بترسید. (۹۶)
  بیایم سانتی مانتالیسم یا همان (احساسی نگریستن) با این قضیه برخورد نکنیم.
  اگر شکار کردن ایراد شرعی دارد که در قرآن و روایات و احادیث هم به آن اشاره میشد، جز در زمان احرام
  اگر به لحاظ وجود آنفولانزاست که با صدور پروانه کبک و تیهو و… به غیر از آبزیان موافقت کنند
  اگر مشکل کم شدن جمعیت وحوش است که چه کسی آمار و سرشماری کرده است که چنین دستوری میدهد

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 79. علیرضا 2 می‌گوید:

  سلام خدمت همه دوستان
  عدم صدور پروانه شکار پاک کردن صورت مسئله است چرا بقیه مشکلات محیط زیست را تو بوق کرنا نمیکنید صدور پروانه شکار که حق شکارچیان مجاز است

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 0

 80. حامد می‌گوید:

  شماها با مخالفت با یک حق قانونی مردم فقط میخواهید خودتان را بزرگتر جلوه بدهید و سازمان محیط زیست را تحت امر خود هدایت کنید که این محال است و مسولان محترم محیط زیست در فکر حقوق قانونی و شرعی مردم هستند

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 81. سعیدبرنا می‌گوید:

  بخدا قسم ۱۷سال اسلحه دارم هم گلوله زنی هم ساچمه زنی هنوز پروانه شکار چه پرنده چه چهارپا نگرفتم .و دیگه هم نمیگیرم بیشترین شکارم چه پرنده چه چهارپا را هم ما شکار میکنیم. درکل ما مخالف صدور پروانه شکار هستیم .چی یک مشت میان میریزن تو بیابونا ترق ترق به هوا میکنند خوشحالن پروانه گرفتن .شما دوستداران طبیعت هم محکم باایستید نگذارید پروانه صادر بشه .

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 21

  • حسین می‌گوید:

   بله دیگه کم کم همتون باید همین کارو کنیم

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 10

  • محمد رضا می‌گوید:

   سلام.
   اقای سعید برنا
   متاسفانه شما محیط زیستو نمیشتاسی و مطمعننا این اسلحه ها که فرمودین به شما ارث
   رسیده و حتی عاجز از دست گرفتن سلاح هستید. اسلحه حرمت داره چوب دستی نیست که
   شما به راحتی تظر غیر کارشناسانه بدین شکار جزئ از طبیعت و سفارش پیامبر بزرگ. اسلام هست
   ابن شکار دوستان. عزیز هستند که محکم ایستادن تا حق و خقوق قانونی خودشونو بگیرند نه شما
   زمانی که اسلحه های قاچاق را جواز میکردن شما خواب بودین ؟؟ چرا اون زمان نطقای قشنگتون نصیب ما نشد
   در مجموع. بهتره شما نظر پراکنی نفرمایید

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 82. علیرضا می‌گوید:

  باسلام لطفاقبل ازهرسخنی درک صحیحی ازگفتارمان داشته باشیم غارتگر وقاتل کسانی هستند که تلابها ،دریاچها،رودخانها رو خشک کردن وسبب مرگ میلیونها ابزی شدنند ،کنار ابزهیا رو ازبین بردنند ،مسیر کوچها و…. ازبین بردن به بهانه چندکیلو دانه جلوی چشم اینهمه مدافعان ضمنا این دوستان توجه کنند هیچ فرقی بین زندگی یه جانور اهلی باوحشی نیست پس هر زمان انقدر رشد عقلی کردن که اینو درک کنن واز گوشت انها تغڌیه نکنن وجان انهارا محترم شمارند میشه حرفی زد ضمنا اینهمه پول درامد از صدورپروانه شکاربه کجا میره؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 83. محمد رضا می‌گوید:

  سلام
  به نظر همه کارشناسان واقعی محیط زیست نه کسانیکه ادعای کارشناسی دارن
  معقوله و پروسه قانونی شکار چیزی جدا نشدنی از طبیعت هست
  جناباتی که دم از خیانت میزنین و افکار عموم مردم را منحرف میکنید خودتونم میدونید که
  الان ۶ سال است که مناطق حفاظت شده چند برار شدن. سهمیه فشنگ به حد اقل رسیده
  پروانه چند برار گرون شده. مدت زمان شمار پرنده نصف شده ایا با همه ابن محدودیت ها
  وممنوعیت ها وحوش مناطق زیاد شدن؟؟ خودتونم خوب میدونین که چنین چیزی اتفاق نیوفتاده
  پس این راهکار احساسی شما به درد طبیعت نمیخوره چرا به جای این دروغ ها پیگیر تکثیر و پرورش
  وحوش در اسارت و رها سازی نیستین چرا تو مراسم عروسی و شادیتون گوسفند زبون بسته را سر میبرید
  پس لطفا روحیه ظریفو احساسیتونو کنترل کنید و به ما شکارچیان قانونمند توهین نکنید و اذهان عمومیو
  در مورد ما خراب نکنید که بی فایده است مردم اینقدر بزرگ و فهیم هستند که میدانند دلسوزسىیهای
  شما به خاطر منافع شخصی خودتونه نه کارشناسین نه معلوماتتون به روزه نه حتی محیط زیستو میشناسید

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 1

 84. سید عباس (کرمان) می‌گوید:

  سلام . خیلی از حرفهایی که گفته شده ، درست است ولی ممنوع کردن هم اصلا کار درستی نیست . چرا که فقط شکارچیان قانونمند دنبال پروانه هستند و در طبیعت به عنوان محافظ عمل می کنند . سیاستهای غلط دولت را اصلاح کنید مثلا عفوهایی که در سالهای اخیر دادند و خیلی ها با هزینه بسیار جزیی اسلحه جواز کردند . فرق است بین کسی که کلی هزینه کرده و کسی که بی هزینه صاحب اسلحه شده . آب از چشمه گل آلود است . ممنوع کنند ، طبیعت بیشتر آسیب خواهد دید. با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 85. آرش می‌گوید:

  عدم صدور پروانه شکار فقط به نفع سازمان ضد محیط زیسته
  با صدور پروانه ۱۶۰ هزار تومان و با عدم صدور بابت هر پرنده کلی جریمه به جیب نا مبارک سرازیر میکنند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 86. حسین می‌گوید:

  سلام دوستان عزیز متاسفانه در کشور ما عده ای هستند که ادعای دایه عزیز تر از مادر را دارند وگرنه شکار قانونی در تمام جوامع امری جا افتاده و طبیعی هست اما در کشور ما شکارچی را با دماغش مقایسه میکنند و متاسفم برای دیده بان محیط زیست که این چنین مغرضانه تیتر میزنه ندادن مجوز فقط باعث افزایش جرائم هست همین و بس

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 87. روستا می‌گوید:

  با عرض سلام.
  مشکل از شکارچی قانونمند نیست .مشکل ما از سیتم هست .ببینید چه بر سر طبیعت ما آوردن .برای نمونه : چرای بی رویه دام در مناطق حفاظت شده که باعث انتقال بیماری به حیاط وحش و کوچ اجباری گونه های وحشی از مناطق خودشون شده . قطع درختان منابع طبیعی برای تغییر کاربری به زمینهای کشاورزی.ویلا سازی بالای تپه ها و کوههای جنگلی .تبانی شکارچی با متخلف با بعضی از محیط بانهای خاطی جهت پیش فروش شکار و… تا زمانی که بی قانونی حاکمه و با متخلف سازمانی و غیر سازمانی برخورد نمیشه , طبیعت هم درمان نمیشه.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

 88. مرد تنهای شب می‌گوید:

  با سلام خدمت همه دانایان و عزیزان….. دوستان محیط زیست و حیات وحش ایران بسیار بیمار و ناخوش است. صحبت از شکارچی و شکار کردن نیست..صحبت از این که اصلا مسوولین محیط زیست هیچ قدم مثبتی بر نمیدارند. اگر قدمی هم باشد از طرف مردم و خود جوش است که ناآگاهانه و اشتباه و غیر علمی است…مقوله شکار در همه کشور ها مورد توجه خاصی است..باید شکارچی و شکاربان در مسیر درست قرار بگیرد و خودشکارچی هم شکاربان خوبی باشد……اگر غیر ازین باشد که هست وضعیت اینی میشه که الان داریم..ترویج شکار غیرقانونی و کشته و زخمی شدن شکارچیان و شکاربانان عزیز این مرز و بوم…قضیه آب و عدم مدیریت آب ها که مقصر شکارچی نیست..قضیه ویلا سازی که شکارچی مقصر نیست..قضیه سوختن درختان چند صد ساله و ذغال چوب درست کردن که شکارچی مقصر نیست.. هر کس از خود شروع کند… همین تعداددوستانی که در بالا انتقاد کردند خدا وکیل چند بار بعد از اینکه با خانواده محترم رفتید تفریح قوطی های آب معدنی و زباله های پلاستیکی خودتونو جمع کردید و در طبیعت رها نکردید..قرن ۲۱ هست کمی به خودمان بیاییم….آرزوی پیشرفت فرهنگ

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 89. ابوحسین می‌گوید:

  فقط چند مورد از مرام و مسلک شکارچیان قانونمند
  این حافظان و دوست‌داران واقعی طبیعت و حیات وحش

  ١- شکارچی هیچوقت خودش را در حالت مسابقه و رقابت نمیبیند.
  ٢- شکارچی هیچوقت برای پیروزشدن بر دیگری تلاش نمیکند.
  ٣- شکارچی هیچوقت برای دیده شدن و تشویق تلاش نمیکند.
  ۴- شکارچی هیچوقت از مرام شکارچی عدول نمیکند
  ۵- شکارچی هیچوقت دست از تلاش بر نمی دارد
  ۶- شکارچی هیچوقت خودش را برتر از دیگران نمیبیند.
  ٧- شکارچی هیچوقت مغرور نمیشود.
  ٨- شکارچی هیچوقت از تجارب خود استفاده منفی نمیکند.
  ٩- شکارچی هیچوقت دیگران را کوچک نمیبیند.
  ١٠- شکارچی هیچوقت برای کمک به دیگران توقع پاداش ندارد.
  ١١- شکارچی هیچوقت از اعتماد همقطاران سوء استفاده نمیکند
  ١٢- شکارچی هیچوقت از کمک به دیگران دریغ نمیکند
  ١٣- شکارچی هیچوقت نا امید نمیشود
  ١۴- شکارچی هیچوقت به طبیعت آسیب نمیزند
  ١۵- شکارچی هیچوقت قدرت خود را به رخ دیگران نمیکشد.
  ١۶- شکارچی هیچوقت در زمان زاداوری شکار نمیکند.
  ١٧- شکارچی هیچوقت حیوان ماده یا بچه را شکار نمیکند.
  ١٨- شکارچی هیچوقت بیش از حد و افراطی شکار نمی کند.
  ١٩- شکارچی هیچوقت شلیک غیر مطمئن انجام نمیدهد تا حیوان زجر کش نشود.
  ٢٠- شکارچی هیچوقت با تفنگ غیر مناسب شکار نمیکند
  ٢١- شکارچی هیچوقت جانب احتیاط را ترک نمیکند.
  ٢٢- شکارچی هیچوقت از سلاح غیرشکاری استفاده نمی کند.
  ٢٣- شکارچی هیچوقت از قوانین شکار خارج نمیشود.
  ٢۴- شکارچی هیچوقت بدون در نظر گرفتن شرایط تعداد وحوش شکارگاه به شکار نمیرود.
  ٢۵- شکارچی هیچوقت سر آبشخور و چشمه شکار نمی کند.
  ٢۶- شکارچی هیچوقت آتشی را در طبیعت به حال خود رها نمی کند.
  ٢٧- شکارچی هیچوقت از انصاف دور نمی شود.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 6

 90. حسین می‌گوید:

  با سلام خدمت تمام عزیزان باید عرض کنم نظرات دوستان رو که میخونم خوشبختانه به این نتیجه میرسم که اکثرا مردم خوشبختانه داری بینش بالا ی هستند و قدرت تشخیص مسائل را دارا هستند فقط این رو درک نمیکنم که چرا مردم فهیم ما باید چوب بی مدیریتی بعضی ها رو بخورم اخه وقتی دولت خودش تفنگ شکاری میده مهمات میده نباید برای شکار فکری کنه تفنگ شکاری اسمش رو شه یعنی برای شکار وبعد با ندادن مجوز باعث زیاد شدن جرائم میشه خواهش دارم از دولت که برنامه ریزی درستی داشته باشه نه عده ای بی اطلاع که از روی احساسات حرف میزنند و شکارچیان را با داعش مقایسه میکنند اخه مردم ما تا کی باید چوب بی اطلاعی عده ای نا آگاه را بخورند

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 7

 91. Armin می‌گوید:

  هرچ جلو بگیرن مردم غیر قانونی میرن پول هم نمیدن تازه پرنده زیاده و شکارچی هم کم عالیه دیگه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 92. سعید می‌گوید:

  بیا شروع شد میخوان پروانه بدن سر و کله آنفولانزا پیدا شد حرفشو میارن وسط .الان میان پروانه رو میدن پول هارو جمع میکنن بعد میگن آنفولانزا اومده لغو پروانه ها آقا این پول پروانه ما کجا رفت پارسال ۲۰۰تومن دادیم

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 7

 93. حسین می‌گوید:

  دوستان عزیز اینجور که بوش میاد امسال هم مجوز نمیدن بعد از صد سال پارسال یه تعداد محدودی دادن اونم که وسط کار لغو شد دوستان دولت خودش شکارچی غیر مجاز ترجیح میده

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 5

 94. داود می‌گوید:

  ندادن پروانه شکار فقط به ضرر شکارچیان قانونمند هست ، وگرنه ٩٩درصد شکار این مملکت به صورت غیر مجاز و توسط محلی ها و نور چشمان،… انجام میشه و هیچ اتفاقی هم رخ نمیده و آب از آب هم تکون نمیخوره آنفولانزا هم بهانه ای بیش نیست

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 5

 95. سید عباس (کرمان) می‌گوید:

  ای کاش این سایت یک سوزن به دولتمردان و یک جوالدوز به شکاچی ها می زد . عزیزان من :
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که مجوز چاه های مجاز و غیر مجاز را صادر کردند و بعضا یک یا چند چاه فقط برای یک نفر.
  خیانت به طبیعت را کسانی می کنند که درختان را قطع می کنند .
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که اسلحه های قاچاق را جواز کردند .
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که طبیعت را به ویلا تبدیل کردند و می کنند.
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که کوه های زیبا و باعظمت را به اسم معدن کلا نابود کردند.
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که در دل طبیعت ناب ایران راه و بزرگ راه احداث کردند ولی نابجا .
  خیانت به طبیعت را کسانی کردند که باعث شدند که بارندگی ها کم شود .
  ای کاش ….

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

 96. مهذی می‌گوید:

  با سلام
  مباحثی رو که بنده مطالعه نمودم همه مربوط به شکارچیان قانونمند و یا به قول محلیها شهریهاست والا اونی که داره تو کوه زندگی میکنه خیلی راحت هم شکاره چهارپا میزنه و هم پرنده بعد از اون خوب یک ذفعه یک قانونی وضع کنن و همه اسلحه ها رو جمع کنن والا این همه بی قانونی معنی نمیده تو کشوری که سلاح شکاری فروخته میشه و با مجوز آن سهمیه فشنگ داده میشود به چه معناست؟؟؟؟؟؟؟
  در واقع اشکال اصلی از عملکرد ناصحیح سازمان محیط زیست تا به حال در امر تکثیر و ترویج گونه ها هیچ کاری انجام ندادن بلکه با کارهای غیر اصولی و غیر علمی به جز زیان هیچ کار دیگه ای انجام نشده با ساخت آیشخورها در جایی که گوسفنذان محلی به آن دسترسی دارند باعث نابودی و مریضی حیوانات منطقه میشوند و هزاران دلیل دیگر
  دوستان غزیز خذمتتان عرض کنم تا روزی شکارچی و محیطبان دست دوستی به هم ندهند و فرهنگ صحیح شکار در کشور اموزش داده نشود و سازمان محیط زیست در امر تکثیر گونه ها تلاش نکنند هیچی نه اینکه درست نمیشه بلکه از اینی هم که هست بدتر هم میشه
  والسلام

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 97. رحمان یعقوبی می‌گوید:

  دوستان عزیز شما چرا فکر می کنید اون کسی که تو کوه زندگی می کنه نباید شکار کنه. سهم اون از این دنیای بی رحم فقط سیر کردن شکم زن و بچش هست که اونم شما می خواید ازش بگیرید. چرا شما همش صورت وضعیت رو عوض می کنیدو چرا شما به این قضیه نگاه نمی کنید که دستگاه های اجرایی وظیفه خودشون رو به خوبی انجام نمی دند. این سالها که کلی پول بابت صادر کردن پروانه شکار از شکارچی گرفتید توی کدام طرح احیای نسل هزینه کردید. اصلا شکارچی برای چی باید پول به حساب محیط زیست بریزه وقتی هیچ حمایتی ازش نمی شه. امارات رو نگاه کنید بزرگترین مرکز تکثیر هوبره رو راه اندازی کرده و هر ساله تو بیابوناش رها می کنه به خاطر اینکه مردمش احساس راحتی کنند اما محیط زیست ما چه کاری انجام داده با این پولهای هنگفتی که گرفته. شکارچی قانونمد ما دینش رو به محیط زیست ادا کرده دوستان مخالف شکار، اما این شما هستید که مطالبات خودتون رو از کسایی می خواین که تقریباً نقش خیلی کمی در این زمینه دارند.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 98. وفا می‌گوید:

  ✔️در پاسخ به کسانی مثل کانال درواقع مخرب محیط زیست ( دیده بان محیط زیست) که صدور پروانه شکار را خیانت به کشور می خوانند؛
  با سلام ، کمال احترام و امتنان:
  .لطفا بفرمائید با توجه به اینکه هیچ قانونی جدیدی در رابطه با اعمال هر گونه ممنوعیت (کوتاه مدت و یا بلند مدت) برای شکار در مجلس محترم شورای اسلامی تصویب نشده ، شما بر چه اساسی
  از دادن پروانه شکار به مردم ، آنان را از این حق مسلم محروم میدانید؟؟!!
  پس حالا که قانون و رویه جاری صدور پروانه بوده ، چرا شما خود سرانه چنین مطالبی مینویسید
  آیا این عمل شما (ایجاد محدودیت و محرومیت عمومی و ایجاد پی آمدها وعواقب آن) یک تصمیم و اقدامی فراقانونی نبوده و نیست؟؟
  آیا نباید اعمال هرگونه ممنوعیت اینچنینی ، برای ممانعت از بهره برداری از منابع ملی و طبیعی را ، تنها در سایه قانون و مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی اعمال میکردید ؟
  . براستی مسئولیت حقوقی و قانونی و شرعی اینهمه برخورد و آسیب هایی که با نهایت تاسف و افسوس ، بین شهروندان محترم و ماموران زحمتکش سازمان محیط زیست اتفاق افتاده ومی افتد بر عهده کیست؟
  با توجه به اینکه مهمترین دلیل برای ممنوع کردن شکار یک گونه ، در معرض انقراض قرار گرفتن آن میباشد:(که البته تعدادشان به عدد انگشتان دست هم نمیرسد) و حفاظت از آنها نیز (با فرهنگ سازی) و بدون نیاز به ممنوعیت گسترده و بلند مدت نیز ممکن و عملی است.
  با این حساب آیا نسل همه گونه مرغابی و غاز و چنگر و کبوتر و کبک و باقرقره و قمری و … نیز در معرض انقراض است؟ که هر ساله به بهانه هائی واهی ، این مردم را از شکار قانونی آنها محروم کرده اید ؟ در حالی که با نادانی و تفکر های ابلهانه فقط شکارچی و محیط بانانان را در مقابل هم قرار داده و هرساله تعداد زیادی شکارچی مورد اصابت گلوله قرار میگیرند و تعدادی محیط بان هم همچنین مورد اصابت گلوله و ساچمه قرار میگیرند.
  خدا میدونه پشت این درگیری ها چه منفعتی برای آنان که به ظاهر دوستار محیط زیست هستند، هست

  داغ Thumb up 11 Thumb down 11

  • حامد می‌گوید:

   وفا جان حرف از ۱۰۰میلیون فشنگ ساچمه زنی هستش که با سهمیه تیر فقط امسال در انتظار اندک باقیمانده حیات وحش سرزمینمان میباشد!!!
   بچه ها این تعداد خیلی زیاده، به نظرتون زیاد نیست؟
   مگه جنگه؟!
   من هم به شکار علاقه دارم، با شکارچی ها هم سروکار داشتم دارم ولی شکارچی منصف در بینشون کم دیدم
   انصاف…
   داشته باشیم
   وقتی در پروانه قید شده ۴ قطعه و چهار قطعه پرنده را شکار کردی در راه گله ای کبک دگر دیدی تیر سمتشان نیندازی ای شکارچی
   یکی از دوستان که با پدرشون به شکار میروند میگفت به من ۱۰۰تیر فشنگ فقط برای یک سفر شکار استفاده میشود!!!این جمله رو به عنوان مثال عرض کردم که شکارچی با انصاف کم داریم آقا کم داریم

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 7

 99. حامد می‌گوید:

  دیده بان عزیز منطقه ای در استان سمنان داریم بسیار زیبا و غنی به جهت همجواری با ذخیره گاه توران بنام کالپوش که شامل چندین روستا هست بنام های : نردین ، نام نیک و چندین روستای بسیار زیبای دیگر.در این اواخر و طی ۵ یا ۶ سال گذشته تفنگ مجاز و غیر مجاز در اینجا زیاد شده بی زحمت از سازمان حفاظت محیط زیست بخواهید با مردم این ناحیه ارتباط داشته باشد اگرهم دارد این ارتباط بیشتر شود ممنونم از شما دیده بانی ها

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 100. جمشید می‌گوید:

  /www.instagram.com/p/BbSazgyjMql
  با سلام لطفا این آدرس را چک کنید تا متوجه بشید چرا شکار مرغابی در ایران ممنوع هست تا دیگر کشور ها از این شکار لذت ببرم…واقعا جای تاسف داره.. محیط زیست اینگونه با شکارچیان قانون مند رفتار میکنه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>