بیکاری، آب و محیط زیست مهمترین چالش های کشور به شمار میروند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون اول رئیس جمهور در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر گفت: حفاظت از منابع ارزشمند نظیر خاک حاصلخیز، جنگل ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود و با زمین خواری که یکی از مشکلات جدی است نیز مبارزه شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر که با رویکرد نخبگان روستایی، ظرفیت پنهان توسعه پایدار روستایی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد، اظهار داشت: روستاییان و عشایر کشور علاوه بر تولید، مرزداران کشور هستند و از مرزهای کشور حفاظت و حراست می کنند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: مسائل روستاها نباید فقط در روز ملی روستا مطرح شود بلکه باید در همه مجامع تصمیم گیری به این موضوع پرداخته شود اما روز ملی روستا و عشایر نیز فرصت مناسبی است تا اقدامات انجام شده و نقدها و پیشنهادات از سوی صاحبنظران، اندیشمندان و نخبگان مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر جهانگیری گفت: برای اینکه توسعه همه جانبه کشور را به طور متوازن و همزمان پیش ببریم، حتماً باید در برنامه های توسعه، موضوع توسعه روستایی را مورد توجه داشته باشیم و در این زمینه مشارکت خودِ روستاییان در برنامه ریزی برای توسعه روستاها می تواند نقشی مهم و سازنده داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز با چالش های مختلفی در کشور روبرو هستیم به سه چالش مهم که با زندگی روستاییان و عشایر نیز ارتباط دارد اشاره و خاطرنشان کرد: بیکاری، آب و محیط زیست از چالش های مهم کشور هستند که روستاییان و عشایر نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه چالش آب را از دیگر مسائل جدی کشور برشمرد و افزود: باید راهبردهایی انتخاب کنیم که توسعه پایدار روستایی با استفاده از بهره وری صحیح از منابع آب دنبال شود و دولت نیز در برنامه ششم توسعه برنامه هایی نظیر آبخیزداری، آبخوان ‌داری و استفاده از روش های نوین آبیاری را بیش از سال های گذشته در دستور کار قرار داده است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به چالش های محیط زیست کشور، این مسائل را از دیگر چالش های مهم کشور برشمرد و گفت: حفاظت از منابع ارزشمند نظیر خاک حاصلخیز، جنگل ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود و با زمین خواری که یکی از مشکلات جدی است نیز مبارزه شود و در این راستا روستاییان نیز باید کمک کنند که زمین های حاصلخیز کشاورزی به دست عده ای سودجو تغییر کاربری پیدا نکند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مراتع حاصلخیز نباید از دست ملت ایران خارج شود و باید از جنگل ها که جزء سرمایه های بزرگ کشور هستند نیز به طور جدی حفاظت شود، خاطرنشان کرد: دولت برای مقابله با هر سه چالش آب، محیط زیست و بیکاری برنامه های دقیقی تدوین کرده و تلاش می کند که این چالش ها را از میان بردارد.

+10
0
  

4 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  اولویت دادن به آب و محیط زیست باعث امیدواری می باشد. اگر در کارها آب و محیط زیست را هم در ستون هزینه ها وارد کنیم ارزش اینها هم لحاظ می شود. چرا که اگر اینها را در نظر نگریم گذشته از ناپیدار بودن کار در آینده مجبوریم چند برابر صرف جبران مشکلاتی مانند ریزگردها، سیل ،فرسایش خاک، فرونشست و انتقال آب و مهاجرت و غیره هزینه کنیم. همچنین حفظ طبیعت درآمدزا هم می تواند باشد. الان کشورهای آفریقایی درآمد زیادی از گردشگری حیات وحش، در پاکهای ملی و مناطق حفاظت شده شان داردند و می توان برای آن هم برنامه ریزی اصولی و علمی کرد. علاوه بر این طبیعت بکر، به عنوان یک ثروت و سرمایه هم محسوب می شود ولی متاسفانه بشر در عصر حاضر فقط به اهداف و برنامه های توسعه ای خودش فکر می کند و به محیط زیست فکر نمی کند و آن را فدا می کند. حالا کاری نداریم که اصلا این توسعه ها چه قدر سودمند است و آیا با شرایط واقعی مشکلات موجود و نحوه و زمان اجرا چه قدر به هدفش می رسد. عامه مردم هم که دیدگاه آنی و خرد و منفعت شخصی (نه جمعی) داشته و اصلا محیط زیست برایشان مطرح نیست و با این روند قطعا محیط زیست نابود خواهد شد و بحثی درآن نیست. برای یاداوری ارزش زیست بومها یک مثال ملموس مقایسه تنوع حشرات را در پارک ملی خجیر را با شهر تهران (که هفت برابر خجیر است) می باشد. در این شهر وسیع مثلا یک مگس و پشه می بینیم ولی در پارک خجیر صدها نوع حشره و ملخ و پروانه وجود دارد. در مورد جاندارن بزرگتر که اصلا قابل مقایسه نمی باشد. این پارک نسبتا کوچک یکی از متنوع ترین اکوسیستم های طبیعی کشور را دارا است و به عنوان یک بانک ژنتیکی به شمار می آید. از پوشش گیاهی این منطقه ۲۹ تیپ گیاهی که شامل ۵۱۷ گونه که ۵۳ گونه آن درختی و درخچه ای و ۳۷ گونه آن انحصاری و ۲ گونه آن هم آسیب پذیر می باشند. غالب گونه این گیاهان گون، بادامک، زرشک کوهی، بنه، و جوامع پسته وحشی که تنها جوامع پسته وحشی در استان تهران می باشند. از جانوران این منطقه، ۳۸ گونه پستاندار که در واقع از شاخص ترین آن ها قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، کفتار، آهو، شنگ و پلنگ، گربه وحشی، کاراکال، را می توان نام برد. از پرندگان این منطقه می توان به ۳۸ گونه بومی اشاره کرد که شاخص ترین آن ها کبک و تیهو، می باشند همچنین حواصیل خاکستری، سبزقبا، هدهد، عقاب شاهی، پرنده زنبورخوار، مرغ مینا را می توان نام برد. شایان ذکر است در این مناطق ۳۷ گونه خزنده، ۹ گونه سوسمار، ۱۷ گونه مار، ۶ گونه ماهی، یک گونه لاک پشت، و یک گونه بزمچه نیز وجود دارد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 2. وحید.مرتضوی می‌گوید:

  فقط همایش، فقط حرف.
  درد رو میشناسن ولی درمان رو خیر.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 3. مهدی - بست پرو می‌گوید:

  از کرامات شیخ ما این است / شیره را خورد و گفت شیرین است!!! ممنونم که از بیست سال پیش تا حالا رشد خیلی خوبی داشتیم حالا به چه صورت عرض می کنم خدمتتون:
  اول مشکل بیکاری بود، خوب این معضل که اصلا قابل رفع نیست تو کشور ما، قبلا قشر کم سواد بی کار بودن ، همه رفتن مدرک گرفتن شدن باسواد بی کار!!!
  بعد از اون بی آبی و خشکسالی اضافه شده که نمیدونم چرا حالا به فکر افتادن؟؟؟ البته فقط حرف از طرح های مقابله زده میشه و عملا هیچ خبری نیست!! به نظر شما استان هایی مثل خوزستان باید برنج کاری بشه و منابع آبی رو به سرعت از بین ببره؟؟ سفره های آبی به شدت از بین رفتن و متاسفانه خیلی از رودخانه های دائمی به فصلی تبدیل شدن و رودهای فصلی هم شدن مثل بزرگراه خشک و یک خط عبوری!!
  محیط زیست هم که وضعیتش مشخصه خود من به شخصه آرزوی دیدن کل و بز و … رو دارم تازه این مربوط به حیات وحش هستش مسائلی مثل آلودگی هوا،ریزگردها، طبیعت پر از آشغال و … که بماند.
  امیدوارم که نظرم رو منتشر کنید اما به عمل کار برآید به سخندانی نیست!! گوشمون حسابی پر شده از این حرفا!! آقای دکتر کجای کاری که همه روستایی ها توی شهر هستن و برای آخر هفتشون میرن یک سری میزنن بر میگردن. متاسفانه تا وقتی تولیدات نداریم به راحتی میشه از یک باغ میوه اندازه یک کارخونه درآمد داشت و حسابی توی شهر جولان داد!! نتیجه هم میشه این فرهنگ بالای شهرنشین هامون که هر روز اوضاع بدتر میشه…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>