«تراز سطح آب»، «وسعت» و «حجم آب موجود» در دریاچه ارومیه کاهش یافته است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در این گزارش وضعیت دریاچه ارومیه را در روز هجدهم مهرماه ۱۳۹۶ از سه شاخص «تراز سطح آب» ، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» مورد بررسی قرار می دهیم.

تراز سطح آب:

تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۳۹۶/۷/۱۸ به ۱۲۷۰/۲۵ سانتی متر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل ۲۳ سانتی متر و نسبت به میانگین دراز مدت ۴/۵ متر کاهش نشان می دهد.

وسعت دریاچه:

همچنین در این گزارش «وسعت دریاچه» که شاخصی بسیار مهم و شاید مهمتر از شاخص «تراز سطح آب» می باشد نیز بررسی شده است.

وسعت دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۸ مهرماه سال جاری ۱۶۹۸/۶۴ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۲۷۸/۷۴ کیلومتر مربع و نسبت به میانگین دراز مدت ۲۸۲۸/۰۹ کیلومتر مربع کمتر شده است.

حجم آب موجود:

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۸ مهرماه سال جاری ۱/۰۱ میلیارد متر مکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰/۴۳ میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۵/۲۶ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

0
-3
  

5 دیدگاه

 1. رضا1394 می‌گوید:

  علت اصلی خشکی این دریاچه، برداشت بیش از حد آب بوده نه خشکسالی می باشد

  چرا که در چند کیلومتر آنطرف تر از مرز با همین اقلیم و بارش و خشکسالی دریاچه وان ترکیه تغیر چندانی نکرده است

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. رضا1394 می‌گوید:

  امروز یک خبر خواندم با عنوان خون دل باغبان و سیب‌های سرخ
  که در آن یک کشاورزی در اردبیل د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر اعتراض به پایین بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قیمت و عد‌‌‌‌‌م فروش محصول سیب خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر اقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌امی بی‌سابقه تمام د‌‌‌‌‌‌‌‌‌رختان باغ بزرگ سیبش را با میوه بسیار زیاد روی درخت قطع کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌. چه که کشاورزان هم با این همه زحمت و همچنین مصرف آب بسیار و خشکی دریاچه ها و سفره های زیرزمینی،سودی نمی برند و سود حاصله تنها نصیب دلالان می شود. محصولاتی مانند سیب زمینی و پیاز و هندوانه و دیگر میوه ها هم همین وضع را دارند. و حتی شاهد عرضه میوه با قیمت بسیار نازل در تهران هستیم که حتی قیمت حمل و نقل و جعبه و چیدن آن هم نمی شود. چند روز پیش یک فیلم از شبکه مستند دیدم به نام زخمهای روباز که وضع بد تولید سیب زمینی در فریدن را نشان می داد و درآن با اشاره به هوای فریدن و قند پایین و کیفیت بالای سیب زمینی فریدن (که برای بذر مناسب است) به علت کشت سیب زمینی در همه جا مانند همدان و لرسات و آذربایجان و حتی جنوب سیب زمین ها مشتری نداشت و مقدار زیادی فاسد شده بود و کشاورزان نیز مجبور بودند با کیلویی سیصد تومان سیب زمینی درجه یک را به دلالان بدهند. و از سوی دیگر کشاورزان می گفتند به علت مشکلات مختلف و همچنین امید به اینکه شاید سیب زمینی گران شود سال بعد و سالهای بعد هم باز همین سیب زمینی را خواهند کاشت. همچنین می گفتند آبی راهم که برای کشاورزی به کار می بردند در حد آب معدنی است (شاید اگر بخش از همان آب را بسته بندی می کردند سود بیشتری می بردند). دیگر با روشهای سنتی کنترل کشاورزی شدنی نبوده و با کارهای نرم افزاری و هزینه اندک با استفاده و اعمال فن آوری اطلاعات در آمارها و نیازها و قابلیتهای مناطق و برنامه ریزی و مدیریت جامع کشاورزی کشور می توان مصرف آب کشاورزی را به مقدار زیادی کاهش داد و دریاچه ها و ردخانه ها و سفره های زیرزمینی را احیا کرد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 3. منوچهر می‌گوید:

  دریاچه ارومیه اقدامات رادیکال و علمی میخاد نه جلسه و کنفرانس ومیوه و چای و کیک خوری. چند ماه پیش گذرم خورد به ارومیه. متخصص این چیزا نیستم ولی حس مهندسی بین همه مهندس ها مشترک هست. حیرت کردم از اون همه درخت میوه اطراف دریاچه. چیز وحشتناک تر که دیدم اون میان گذر بود. من فکر کردم پل هست. از نزدک که دیدم متوجه شدم نه بابا جاده کشیدن. ۹۵ درصد خاکریزی کردن. یه تیکه کوچولو پل زدن. این میان گذر مثل صاطور کمر دریاچه رو شکونده.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. مسعود شهرابی می‌گوید:

  چند سالی هست که ستاد احیای دریاچه ارومیه مشغول به کار شده در دولت اول روحانی و با ریاست معصومه ابتکار بر سازمان ح م ز تبلیغات زیادی برای احیای این دریاچه انجام شده و بر اساس ادعای مسولان سازمان اقدامات زیادی انجام گرفت! پس چجوری شده که امسال حجم آب این دریاچه کاهش داشته؟ یعنی مسئولان این چند سال واقعا چه کار مفیدی انجام دادن؟
  عیسی کلانتری رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه بودن! آمارها نشون میده ایشان در احیای دریاچه ارومیه عملکرد موفقی نداشتن!
  حالا چطور باید توقع داشته باشیم ایشان توانایی حفاظت از محیط زیست کشور رو داشته باشن؟!
  عیسی کلانتری اولویت اول خود در سازمان ح م ز رو آب میدونه! در حالی که نتونست به عنوان ریاست ستاد احیای دریاچه ارومیه آب رو به ارومیه برگردونه!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 5. جمشید می‌گوید:

  ساخت این میانگذر زشت، اهانت آشکار به دانش نیاکان فرزانه میهن در مورد ساخت سد و علم مهندسی روز مهندسان کشور است و لا غیر.!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>