مردم فریدونکنار از قتل عام پرندگان مهاجر و لکه ای که بر پیشانی فریدونکنار به جا گذاشته ناراضی هستند / صیادان متخلف، یک در صد جمعیت مردم فریدونکنار هستند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با شروع فصل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر، دوباره انتقادات نسبت به حل نشدن معضل نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار، سرخرود و ازباران و در نتیجه، انعکاس این انتقادات در رسانه ها بالا گرفته. اما علی رغم اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، مجوزی برای شکار صادر نکرده، بازار فریدونکنار و حتی بازار ماهی فروشان لنگرود، فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر را آغاز کرده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این در حالی است که هفته گذشته، ولی الله نانواکناری، نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار از رسانه ها به دلیل “توهین به صیادان”، از مسئولان محیط زیست به دلیل “برخورد چکشی با صیادان” و از صداوسیما به دلیل طرح “برخی مسائل” انتقاد کرد و ساعتی بعد، مهرداد بائوج لاهوتی، نماینده مردم لنگرود، با بیان اینکه برخوردهای سلبی در کاهش شکار غیرقانونی، نتیجه عکس دارد، مهمترین اقدام در این خصوص را بحث فرهنگ سازی عنوان کرد.

به منظور پرداختن به جزئیات معضل نسل کشی پرندگان مهاجر، موانع پیش رو برای حل این معضل و پاسخ مسئولان محیط زیست به انتقادات نمایندگان مجلس در این باره، تسنیم، گفت وگویی را با حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ترتیب داده که مشرح آن را در ادامه می خوانید:

محیط زیست، طی طرحی، روش سنتی و قانونی صید را به رسمیت شناخت اما صیادان متخلف، همچنان اصرار بر ادامه صید به روش های جدید و غیرقانونی دارند

تسنیم: چرا سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند مشکل نسل کشی پرندگان مهاجر را حل کند؟

ابراهیمی کارنامی: ده ها سال است که برخی زمین داران در فریدونکنار، سرخرود و ازباران، در فصل پاییز و زمستان در زمین هایشان آب می بندند، دانه می پاشند و بدین ترتیب، بستری مناسب برای زمستانگذرانی پرندگانی فراهم می کنند که در فصل سرد، عموما از زیستگاه های سیبری عازم مناطق گرم شده اند. اما روشی که تا همین چند سال پیش برای صید این پرندگان مورد استفاده قرار می گرفت روش سنتی دوما بود. در این روش، تنها برخی پرندگان، یعنی گونه هایی که در خطر انقراض نیستند در جمعیت های محدود صید می شدند. اما چند سالی است برخی دامگاهداران به روش سنتی دوما قانع نشده و روش های دیگری را از جمله شب دام، گذر و کرس ابداع کرده اند. در این روش ها، گزینشی در کار نیست. کلیه پرندگان، فارغ از نوع گونه و بدون هیچ محدودیتی در معرض گرفتار شدن در این دام ها قرار دارند. این روش هاست که سبب شده برای صید پرندگان در مناطق مذکور از واژه نسل کشی استفاده شود.

سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش در تعامل با دامگاهداران منطقه، طرحی ۵ ساله تهیه کرد که مورد توافق مسئولان استان قرار گرفت. طی این طرح بنا بود به منظور جلوگیری از تنش میان نیروهای محیط زیست و دامگاهداران، طی یک برنامه ۵ ساله، دامگاهداران روش های غیرقانونی صید پرندگان را رفته رفته با شیب ملایم حذف کرده و به همان روش دوما بازگردند. هر چند روش دوما هم آسیب هایی جدی به جمعیت پرندگان وارد می کند اما به منظور تعامل با دامگاهداران ما این روش را به رسمیت شناختیم اما آنها به تعهدات خود پایبند نبوده و متاسفانه نقطه نظرات ما را در رابطه با کاهش تدریجی استفاده از روش های غیرقانونی صید پرندگان اجرا نکردند.

تابستان امسال بنا شد جلساتی در فرمانداری با حضور دامگاهداران برگزار شود تا بلکه در سال جاری با ساماندهی صید پرندگان مهاجر، شاهد همراهی دامگاهداران با سازمان حفاظت محیط زیست باشیم. ۴ جلسه برگزار شد اما دامگاهداران در آخرین جلسه به نشانه اعتراض حضور پیدا نکردند. علت هم آشکار است، آنها راضی نمی شوند که صید قانونی را محدود کرده و رفته رفته به آن پایان دهند. آنها می خواهند بیشترین برداشت را از طبیعت داشته باشند و به قانون هم اهمیتی نمی دهند. بنابراین و با در نظر گرفتن اینکه در سال جاری به دلیل خطر شیوع ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هیچ گونه مجوزی برای شکار پرندگان آبزی صادر نشده و هرگونه صید این پرندگان غیرقانونی و تخلف قلمداد می شود، ورود مقام های قضایی و مسئولان ذی ربط استانی و شهرستانی به منظور مهار قانون شکنی های صیادان قطعا گامی موثر به سوی جلوگیری از تخلفات و بروز تنش در منطقه خواهد بود.

از مجریان قانون می خواهند قانون را ندیده بگیرند!

تسنیم: هفته گذشته نماینده مردم فریدونکنار و بابلسرنسبت به  “برخورد چکشی” سازمان حفاظت محیط زیست با صیادان معترض شد. راه جایگزین برای این برخوردهای چکشی چیست؟

ابراهیمی کارنامی: بر خلاف آنچه گفته شده، سازمان حفاظت محیط زیست با این افراد نهایت تعامل را به نمایش گذاشته. همانطور که توضیح دادم طبق طرح ۵ ساله مذکور روش صید سنتی دومای آنها را به رسمیت شناخته و برای حذف تدریجی روش های غیرقانونی به آنها ۵ سال فرصت دادیم اما برخی از آنها تمکین نکردند. حالا اینکه برخی، نسبت به آنچه به “برخورد چکشی” مسئولان محیط زیست با صیادان و دامگاهداران متخلف شمال کشور می نامند معترض شده اند جای سوال است و شبهاتی را ایجاد می کند.

فکر می کنم آنها باید ابتدا عبارت “برخورد چکشی” را تعریف کنند چون طبیعتا می بایست با تخلفات برخورد قانونی صورت بگیرد. طبق قانونی که نمایندگان محترم مجلس مصوب کرد ه اند، مسئولان محیط زیست به عنوان مجریان قانون موظفند با تخلفات برخورد کنند. حالا اینکه گفته شود با متخلفان برخورد چکشی نشود یعنی از مجریان قانونی که به منظور ایجاد نظم مصوب شده می خواهند قانون را ندیده بگیرند.

این اظهارات به نظر بنده توهین به مجلس محترم و شان نمایندگان مجلس است و یا نشان از نا آگاهی داشته و یا حکایت از آن دارد که پای منافعی در میان است.

اینکه بحث معیشت را پیش می کشند هم به همان اندازه جای سوال است! مگر می شود تخلف را با بهانه معیشت توجیه کرد و گفت با متخلفانی که تمکین نمی کنند برخورد نشود؟

مگر تا پیش از چند سال گذشته که روش های غیرقانونی صید پرندگان ابداع شد، چگونه تامین معیشت می کردند؟

چرا تنها بازار فریدونکنار است که نباید ساماندهی شود؟

چرا فریدونکنار باید به مرکزی تبدیل شود تا تمامی صیادان متخلف، گوشت شکارشان را برای فروش به بازار فریدونکنار بیاورند؟

چرا به جای الزام همگان به رعایت قانون، با حمایت از متخلفان صحنه هایی را به وجود بیاوریم که چهره کشور عزیز و مردم فهیممان نزد مردم جهان زشت جلوه کند؟

صیادان متخلف، کمتر از یک در صد جمعیت مردم مظلوم فریدونکنار

تسنیم: نماینده فریدونکنار و همچنین فرماندار فریدونکنار، صیادان و دامگاهداران را “مردم فریدونکنار” عنوان می کنند. این افراد چند درصد جمعیت فریدونکنار را تشکیل می دهند؟

ابراهیمی کارنامی: اگر خیلی دست بالا بگیریم ۵ درصد. تازه همه این ۵ درصد، صیاد و دامگاهدار متخلف نیستند. بسیاری از آنها هنوز به طرح ۵ ساله پایبند هستند و به جز روش سنتی از روش های خلاف قانون شکار و صید استفاده نمی کنند. بنابراین لزومی ندارد آنها را به آمار متخلفان اضافه کنیم.

آنچه مورد بحث ماست و در فریدونکنار، سرخرود و ازباران، عامل تنش شده، فعالیت غیرقانونی صیادان و دامگاهداران متخلف است. آنهایی که به طرح ۵ ساله مذکور پایبند نیستند و به جای روش سنتی دوماچال، از روش های غیرقانونی مانند کرس، گذر و تورهوایی استفاده می کنند و بدون توجه به نوع گونه، پرندگان مهاجر را از دم قتل عام می کنند.

این صیادان و دامگاهداران متخلف کمتر از یک در صد مردم شهرستان فریدونکنار را تشکیل می دهند و اگر این یک در صد صیاد و دامگاهدار متخلف را “مردم فریدونکنار” بنامیم قطعا به مردم شریف فریدونکنار ظلم کرده ایم. همین اقدامات و مماشات ها با عده ای کم و قلیل است که معیشت و اقتصاد کل مردم شهرستان را تهدید می کند. قطعا با این روند و نگاهی که در کل کشور به این منطقه به وجود آمده آمده در آینده محصولات اصلی منطقه مانند برنج فریدونکنار که یک برند ملی محسوب می شود و همچنین گردشگری منطقه دچار رکود در درآمدزایی برای مردم خواهد شد.

این رفتارها ظلم در حق مردم شهرستان فریدونکنار است. نمی بایست سایر مردم فریدونکنار را قربانی مطامع شخصی و جلب رضایت یک در صد از مردم این شهرستان که دست به تخلف می زنند کنیم. مردم فریدونکنار خود از این قتل عام و لکه ای که بر پیشانی فریدونکنار به جا گذاشته ناراضی هستند. این مردم قانون شکن نیستند. باید قانون را اجرا کنیم و جایگاه فریدونکنار را دوباره به آن بازگردانیم.

فرهنگسازی جایگزین برخورد با تخلفات نیست!

تسنیم: یکی دیگر از نمایندگان مجلس، فرهنگ سازی و ایجاد معیشت جایگزین را راه مناسبی برای حل مشکل صید غیرقانونی پرندگان در شمال کشور دانسته. چرا فرهنگ سازی را امتحان نمی کنید؟

ابراهیمی کارنامی: متاسفانه واژه پر زرق و برق فرهنگسازی آن طور که باید درک نشده و برخی، بی آنکه معنای آن را بدانند از آن استفاده می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست در راستای فرهنگ سازی، علاوه بر آموزش های عمومی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و تشکل های محیط زیستی و غیره، اختصاصا برای منطقه مذکور طرح حفاظت از درنای سیبری را با همکاری نهادهای بین المللی به منظور آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و ایجاد تعامل بین جوامع محلی و سایر زیستمندان مانند پرندگان مهاجر در طول شش سال به صورت چهره به چهره و رو در رو برگزار کرده است.

فرهنگسازی در برابر نسل کشی پرندگان مهاجر یعنی اینکه فرهنگ مردم امروز به جایی رسیده که از کشتار پرندگان مهاجر در این مناطق بیزارند و به نوبه خودشان می کوشند آن را تقبیح کنند. امروز قبح نسل کشی پرندگان مهاجر برای همه حتی خود صیادان و دامگاهداران قابل لمس است. صیادان از اینکه سازمان محیط زیست باعث شده آنها در جامعه و در شهرستان خودشان زیر سوال رفته و مورد سرزنش واقع شوند گله مندند و این یعنی ما در فرهنگسازی موفق بوده ایم. حتی افرادی را از میان جوامع محلی جذب کردیم تا با دولت همکاری کنند.

اما مگر می شود فرهنگسازی جایگزین برخورد قانونی شود؟ برای بستن کمربند ایمنی فرهنگسازی انجام شد اما این بدان معنی نیست که با قانون شکنان برخورد نشود. به علاوه فکر می کنید کسی که درآمد کلان حاصل از قانون شکنی را به رعایت قانون ترجیح می دهد با فرهنگسازی دست از تخلف می کشد؟درباره معیشت جایگزین هم همه مسئولان ذی ربط با همکاری نمایندگان محترم باید به فکر چاره ای عاجل باشند. سازمان حفاظت محیط زیست مسئول مستقیم معیشت مردم نیست. لیکن با هر آنچه که با در راستای توسعه پایدار مورد نیاز منطقه باشد همکاری خواهد کرد. انتظار داریم نمایندگان محترم موضوع ایجاد زیرساخت های لازم برای اشتغال را از طریق دستگاه های ذی ربط وبا تامین اعتبار از طریق مجلس محترم پیگیری کنند.

ما به عنوان مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست می توانیم به آنها پیشنهاد کنیم که زیرساخت ها را برای طبیعت گردی در این مناطق فراهم کنند. چه بسیار پرنده نگرانی که برای مشاهده جمعیتی قابل توجه از گونه های متعدد پرندگان در این مناطق حاضرند هزینه های زیادی بپردازند. پیشنهاد ما این است که گردشگری و به ویژه پرنده نگری را در منطقه رونق دهند. پرنده نگری در این مناطقی که نسل کشی پرندگان صورت می گیرد درآمدی چندین برابر صید عاید مردم منطقه و نه فقط عده ای صیاد خواهد کرد.

تخلف، حتی در ملک شخصی هم تخلف است / محیط زیست از متخلفان نخواسته تالاب ایجاد کنند

تسنیم: در دفاع از صیادان و دامگاهداران متخلف، عنوان می کنند که آنها در قبال اینکه در زمین های شخصی شان آب انداخته اند، برای پرندگان دانه تامین کرده اند و منطقه را قرق کرده اند، حق دارد از پرندگان را به روش مورد نظرشان صید کنند. در این باره چه می گویید؟

ابراهیمی کارنامی: این اصلا توجیه منطقی و قابل قبولی نیست. این اقدامات برای طبیعت و در جهت حفاظت از محیط زیست نیست. این اقدامات مصداق بارز تله گذاشتن به منظور سوء استفاده از محیط زیست است. مثل این است که کسی در حیاط خانه خودش مواد مخدر کشت کند و بگوید حیاط خانه ام را به این کار اختصاص داده ام و هزینه کرده ام.

اینکه متخلفان در دفاع از خود این اظهارات را مطرح کنند دور از ذهن نیست اما اینکه برخی مسئولان هم این اظهارات را در توجیه تخلفات صیادان و دامگاهداران به جامعه تزریق کنند جای سوال دارد.

دامگاهداران بر اساس خواسته سازمان محیط زیست در زمین هایشان آب نینداخته، برای پرندگان دانه نپاشیده و منطقه را قرق نکرده اند. آنها این کار را به منظور سوء استفاده بی رویه از طبیعت انجام می دهند. رفتاری که سبب شده ایران در مجامع بین المللی به عنوان سیاهچاله پرندگان مهاجر شناخته شود.

اینکه سرزمین های شمال کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی می توانند محل مناسبی برای زمستانگذارانی پرندگان مهاجر جهان باشند توجیهی نیست که عده ای متخلف برای آنها تله بگذارند. اگر صیادان این تله ها را نگذارند و این پرندگان خسته و گرسنه را به سوی زمین هایشان جذب نکنند، این پرندگان، زیستگاه دیگری برای زمستانگذارانی انتخاب خواهند کرد. زیستگاهی که از آن جان سالم به در ببرند.

تسنیم: گفته می شود برخی از پرندگانی که صید می شوند جزو گونه های در خطر انقراض نیستند و نباید از صیدشان جلوگیری شود. چه پاسخی دارید

ابراهیمی کارنامی: این هم از آن توجیه های غیرقابل قبول است. گونه ّهای در خطر انقراض هم خودبه خود در خطر انقراض قرار نگرفته اند. برداشت بیش از حد از طبیعت و تخریب زیستگاه هایشان کار را به اینجا رسانده. درنای سیبری در کشور ما منقرض شد. به جز یک درنای سیبری، دیگر هیچ فردی از این گونه به کشور ما وارد نمی شود. حالا اینکه چند گونه هنوز به خطر انقراض نرسیده اند یعنی باید آنقدر آنها را صید کنیم تا آنها هم به مرز خطر انقراض برسند؟ این چه توجیهی است؟ قانون وجود دارد و بر اساس قانون و نظرات کارشناسی و برآورد ظرفیت اکولوژیک منطقه به جز روش دوماچال، سایر روش های صید آسیب های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

باید به قانون احترام گذاشته شود. چه آنکه در سال جاری به دلیل خطر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، هیچ مجوزی برای صید پرندگان آبزی صادر نشده و لذا تا این لحظه صید کلیه پرندگان مهاجر، به هر روشی ممنوع است و تخلف محسوب می شود. قطعا این اداره کل به عنوان مجری قانون، وظیفه دارد تا در صورت مشاهده تخلف ضمن تنظیم پرونده، مراتب را به مراجع محترم قضایی جهت صدور آرای شایسته منعکس کند.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

+55
-150
  

17 دیدگاه

 1. سید علی می‌گوید:

  درود.اقای کارنامی خیلی از قانون ها هست که اجرا نمیشود!
  مثلا طبق یکی از قوانین شکار و صید سازمان باید از همون اول دست به تکثیر و رهاسازی گونه ها میزده خب این کار انجام شده!؟ نه. چه کسی آمارگیری کرده که میگین یک درصد؟
  چرا به جای مردم حرف میزنید؟ هنوز طعم گرسنگی را نچشیده اید.

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 34

 2. مجید می‌گوید:

  ما که تا حالا ازشون هیچ حرکتی ندیدیم
  نه اعتراضی نه هیچ چی

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

 3. داریوش2016 می‌گوید:

  اولین یک درصدی اومد منفی بده

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 16

 4. خورشید می‌گوید:

  مطالب جناب آقای ابراهیمی کامل و روشن بود!
  اینطور به نظر میاد که طعم کباب غاز بدجوری به مذاق برخی مسئولین محترم!!!! مزه کرده و هیچطوری حاضر نیستن از پرنده های اعطایی و باقی هدایا و تحفه های متخلفین نسل کش و بی وجدان صرف نظر کنن!! وای به وقتی که بگندد نمک….
  طی سال گذشته که محیط زیست با این افراد جلسه ی هم اندیشی گذاشت هم عرض کردم که این ره به ترکستان است و چاره ی کار این جماعت چیزی جز چوب تر نیست!!
  چون اصولا اندیشه ای بر اونها حاکم نیست که بشه باهاشون هم اندیشی کرد!
  بحث فقط بحث سود و درآمد بیشتر و بی ضابطه ست، به هر قیمتی!!
  من بسیاری از اونها رو دورادور میشناسم و با شرایط زندگی اون مردم آشنا هستم.
  بخش بزرگی از این جماعت سالانه از کشت برنج و محصول باغ های مرکباتشون درآمد هنگفتی به دست میارن. همینطور از تولیدات جانبی مثل انواع مربا و غیره!
  علاوه بر اون خیلی هاشون مستقیم و یا غیرمستقیم از طریق اجاره دادن قایق و تجهیزات و استخدام صیاد، از راه صید ماهی هم درآمد دارن!
  با همه ی این اوصاف وقتی که دیگه از مزارع برنج نمیشه استفاده ی کشاورزی کرد به صرف قرار گرفتن در کریدور مهاجرتی پرندگان مهاجر تا دونه ی آخر اونها رو ارث آبا و اجدادی خودشون می دونن و در این مورد تابع هیچ قانون و قاعده و منطقی نیستن و هر سال وحشیانه به جان این میهمانان خسته و بخت برگشته ی کشورمون می افتن و اگر زمان کافی داشته باشن تا آخرین پرنده رو می کشن و در این مسیر حتی به گونه های حرام گوشتی مثل انواع پرنده های شکاری، کنار آبزی هایی مثل انواع حواصیل و فلامینگو و پلیکان ها هم رحم نمی کنن!
  حتی سالانه تعداد زیادی شغال، روباه، شنگ، سمور جنگلی، گورکن و باقی پستانداران گوشتخوار در دام های اونها اسیر میشن!
  نکته ی جالب اینجاست که اونها رو هم آزاد نمی کنن حتی و به صورت زنده و یا تاکسیدرمی شده به فروش می رسونن!
  کدوم معیشت؟؟ کدوم نیاز؟؟
  تمام این بهانه ها دروغ های روشن بی شرمانه و مهملاتیه که در نهایت وقاحت عنوان می کنن تا دست های آلوده به خونشون رو پنهان کنن!!
  از همه مضحک تر اعتراض و رنجش این جماعت خودخواهه در مورد تخریب چهره ی صیادان پرندگان!! اونهم با وجود این حجم باورنکردنی خونریزی و وحشی گری لجام گسیخته و در حد نسل کشی که هر ساله نه تنها چهره ی اون مناطق بلکه تصویر تمام کشور و ملت ما رو در منظر جهانیان زشت و سیاه جلوه میده!
  بشکنه دستی که بخواد امسال برای این جنون و توحش غیرانسانی در مورد هر نوع پرنده و چرنده ای پروانه و مجوز قانونی صادر کنه!!!

  داغ Thumb up 31 Thumb down 47

 5. طبیعت از دست رفته می‌گوید:

  گزارش را با دروغ آغاز کرده اید آنفولانزااااا دروغی که چندین سال است برای منافع خودتان برپا کرده اید و دامپزشکی هم خوب بودجه ای میگیرد .دامپزشکی اگر راست میگوید به دامهای اهلی واکسن بزند که بعلت طاعون فاجعه کشتار هزاران قوچ ومیش و کل و بز ندهیم .دراین دوره حرف اگر بزنید مردم میدانند که راست است یا دروغ …..فقط شکارچیان واقعی حقشان از بین رفت که ای کاش قانونمند نبودند .این دامگاهداران انقدر پشتیبان دارند که بدون مزاحمتی به کشتار غیرمجاز ونشل کشی خود ادامه میدهند از فرماندار و بخش دار تا نماینده هایشان .همه و همه در این فاجعه سهیم هستند .متاسفم برای افرادی که فقط برای منافع شخصی خود این دعواها را براه انداخته اند ….

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 22

 6. سعید می‌گوید:

  انفلانزا امسال یک دروغ بزرگه اینکه نماینده مجلس گفته نباید چکشی عمل کنه محیط زیست درسته چون نتیجه عکس داره بیشتر مردم رو تحریک میکنه باید به شکارچی احترام بزارن نه با سم پاشی فکر مردم بحساب انجو ها ی حمایت از حیوانات رو مقابل شکارچی قانون مند قرار بدن واین وسط یک عده منافع ببرن باید جلو نسل کشی پرندهها رو گرفت اما با فرهنگ سازی نه با چماق چهار ساله خراسان رضوی پروانه نداده بخاطر سلیقه ای عمل کردن و ایالت خود مختار بودن این چه قانونیه که بخاطر خود شیرینی جلو یک عده پروانه نده رییس محیط زیست یک عده دارن قاچاق میرن و یک عده قانون مندم حقشون پایمال بشه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 15

 7. kohgard می‌گوید:

  اگه درمورد مردم تهران این ۱% رو می فرمودید خوب جای تأمل داشت
  آخه مسئول محترم ، در مورد فریدونکار و شهرهای مجاور آمار شما برعکس است
  بهتره پروانه شکار با اسلحه براشون صادر کنید و بعدش تورهای هوایی را جمع کنید تا حداقل جان سایر جانداران را از اسیر شدن در تورهای هوایی نجات دهید
  حاصل اینهمه درگیری و اتلاف نیرو چیست ؟
  شکار باید مدیریت شود نه برخورد چکشی!!!!
  تکثیر ،پرورش ، رها سازی ، بهره برداری و حالا نظارت و اعمال قانون .

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 12

 8. محسن رزاقى می‌گوید:

  منهای این ۱درصد از ۹۹درصد مردم شریف فریدون کنار میخواهم دست بدست سایر مردم ایران و حتی دنیا دهند و برای پاک کردن این لکه ننگ هر کدام در حد توان هر کاری ازدستمان بر میاید بکنیم.
  نه رسانه ها نه تلوزیون و نه سازمان مقصر است، اتفاقا وظیفه رسانه ها همچون آینه بازتاب صادقانه حقایق و آگاهی بخشیدن است که اگر این کار زودتر انجام میشد شاید الان وضع به این وخامت نبود. وظیفه سازمان هم حفاظت است نه باج دادن به متخلف.
  در عین حال که کار فرهنگی بویژه روی سنین پایین از مهم ترین هاست برخورد قاطع با متخلفین سرکش هم از لزومات است.
  پیشنهاد میکنم یکی یکی و بترتیب از رأس هرم و از بزرگترین، گردنکشترین، و گناه کارترین شروع کنید و به دادسرا و زندان باندازید و سپس بترتیب زیرشاخه ها را.
  این شیوه که به اول به اصتلاح گنده ترینشون دستگیر میشه محاسنی داره اولا یه عده حساب دستشون میاد و خودبخود کنار میکشن دوما عادلانه تر اینه که اول از گناه کارترین شروع کرد سوما اینطوری زور مامورین راحت تر میچربد.
  به هرحال برای پاک کردن این لکه ننگ و بیفرهنگی امیدوارم هر کس هر کاری ازدستش برمیاد بکنه.

  داغ Thumb up 24 Thumb down 32

 9. رشید می‌گوید:

  بهره برداری پایدار از طبیعت و محیط زیست و شکار وصید حق ملت است ولی بصورت قانونی .قانونی که شمادارید فقط کلمه ممنوعیت است .قانون باید اجرا شود و با تخلف برخورد شود .درکشورما قانون اجرا نمیشود ولی تخلف به طور فاجعه انجام میشود و جلوگیری نمیشود .مانند نسل کشی. دست درازی در همه ابعاد به محیط زیست .تورهای هوایی .طاعون و تب برفکی و…. ..

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

 10. hossien می‌گوید:

  چه حرف مفتی دارید میزنید
  اگر یک درصد از مردم فریدون کنار از صیادان هستن پس این پرنده های که صید میشه کی میره میخره
  دیدبان بهتر اطلاعاتت ببری بالا
  مردم خواستار این بازار هستن ولی متاسفانه گزارش ها و نشر خبر شما جنبه دیگه داره ! شما مگه جای مردم هستید یا نظر سنجی شده که مردم اجتماع بزرگی کردن !
  نشر اکاذیب و اخبار کذب رو رو تمام کنید !
  یه مقدار از اداره و قوانین محیط زیستی دیگر کشور ها در سایت بزارید تا اصل موضوع آشکار بشه !
  شمایی که دم از دقدقه محیط زیست میزنی تا حالا شده در مورد قوانین شکار و در کشورهای دیگه هم اطلاع رسانی کنی !

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 19

  • عشق طبیعت می‌گوید:

   شمایی که دم از قانون شکار کشورهای دیگه میزنین آیا این قابلیتو تو خودت میبینی که تو سایر موارد قانونی هم از کشورهای دیگه تبعیت کنی؟
   یا فقط تو مواردی که به نفعته انتظار تقلید کورکورانه از سایر کشور ها روداری؟

   داغ Thumb up 21 Thumb down 27

 11. kohgard می‌گوید:

  از اول ورود پرندگان مهاجر تا روز آخر خروجشان از مرزهای شمال ایران:

  تخت های چوبی بازارهای فروش پرندگان شکار شده در شمال کشور هر روز از روز قبل بیشتر و متنوع تر پر و خالی می شوندو این گواهی است بر زرگری بودن تمام این جنگ ها و قانون ها.
  ….. گفتا زکه نالیم که ازماست که برماست

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 0

 12. نگار می‌گوید:

  این خون خوران فریدون کار روزی به سزای اعملشان میرسند تک تک انها مجازات می شوند

  داغ Thumb up 17 Thumb down 25

 13. جواد می‌گوید:

  متاسفانه این بی فرهنگی فقط درکشور ماهست وبس خیلی جاها گیر برای شکار نیست فقط در کشورما مخالفت هست جاهای دیگه انفلانزا نیست تاوارد کشور مامیشن میگیرن

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 8

  • نم نمک می‌گوید:

   سلام بگذار لااقل انفولانزا باعث بشه تا همه چیز را نابود نکنیم شما حتما شکارچی منظمی هستی خیال میکنی همه با محیط زیست مثل من وشما عمل میکنند در کوهی که بالای شهرما است من درکوهستان بودم دیدم یک ماشین نیسان امد ویازده نفر پیاده شدند که با راننده دوازده نفر بودند ان یازده نفر کارگر اوبودند کارگر گرفته بود که اویشن های کوه را انها بچینند واو باماشین ببرد بفروشد شما میگویی جریمه اوچیست اواز پل نادانی هم عبورکرده وهیچ وقت نمی فهمد ما انسانهای منفعت طلبی مثل این اقایی که من گفتم داریم میخواهد بامحیط زیست که متعلق به همه مردم دنیاست اینطور عمل کند

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 7

 14. منصوردهقانی می‌گوید:

  سلام اگر درهرکشوری قانون محکم از محیط زیست طرفداری کنه و مسولین دلسوز محیط زیست وجود داشته باشد و مردم اون کشور بخواهند هر کاری درست شدنی است ولی متاسفانه مثل رهگذران عمل میکنیم انگار کشور از ان کس دیگری است قدرتمندانمان نا اشنا با محیط زیست به دانایانمان مسولیت نمی دهیم کارامدان کناری تماشا میکنند و قشری با ظاهرفریبی برسر کار انهایی هم که درستکار ند وبرسر مسولیتها دستشان صدا ندارد چون اندکند با چنین کارها باید محیط زیست چگونه باشد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 15. حسن سید موسوی می‌گوید:

  همه میدونن که اهالی مناطق حاشیه دریای خزر با وجود آبها و تالابها و برکه های بیشمار در فصل کشاورزی در مزارع شالی و چای و تنباکو و در فصل پاییز و زمستان با شکار پرندگان مهاجر به طرق مختلف امرار معاش میکنن این یعنی به تاریخ چندین نسل ادامه داشته و خواهد داشت حال شما و امثال شما منکر این شده اید به دلایلی که یکیش در حال حاضر مسئله مد روز اروپا که به شدت چندین صد برابر به ایران وارد شده مسئله حمایت از حقوق حیوانات است که همه برای پیشرفت و مطرح شده دارن متوسل به این مسئله میشن حال واقعیت اینه که ایران بخشی از ماجراست که اینجا ممنوع میشه ولی در کشورهای بالا دستی و پایین دستی دارن استفاده میکنن امیدوارم که دوستان واقعیت رو درک کنن و بجای حل مشکلات بیشمار زیست محیطی ایران زمین صورت مسئله رو پاک نکنن

  داغ Thumb up 8 Thumb down 10

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>