تا پایان امسال تمام قراردادهای مجریان بهره برداری از جنگل های شمال متوقف میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری روز یکشنبه در حاشیه همایش ساختار تشکیلاتی مدیریت محیط زیست و منابع طبیعی ایران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج، در جمع خبرنگاران گفت: عمده مشکلات زیست محیطی کشور مربوط به کمبود آب شیرین، بیابانزایی و خشکسالی های ممتد است که برای تمام این ها سازمان جنگل ها و مراتع در حوزه وزارت جهاد کشاورزی اقدامات موثری را در دستور کار دارد.

خداکرم جلالی اظهار داشت: برای حفاظت از جنگل ها و مراتع بحث توقف بهره برداری از جنگل های شمال را از نیمه دوم سال ۹۵ شروع کردیم که تاکنون بیش از ۶۵ درصد از قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری متوقف شده است.

وی افزود: تا پایان سال جاری تمام قراردادهای مجریان بهره برداری از جنگل های شمال متوقف می شود و از جنگل های شمال تا زمانی که دولت و مجلس مشخص کنند، بهره برداری نخواهیم داشت.

+3
-3
  

4 دیدگاه

 1. کفتار راه راه می‌گوید:

  جنگل تنها مجموعای از درختان نیست بلکه مجموعه ای از درختان درختچه ها و بوته ها و علفها و حیوانات و حشرات و حتی خاک کف جنگل می باشد و برای احیای آنها بایستی از همه آنها حفاظت کرد. برای مثال چند روز پیش می خواندم که علت طغیان سفید بالکها در تهران کم شدن نوعی زنبور در تهران به دلیل کم شدن نوعی درخت که زیستگاه این زنبور است می باشد. و یا تاثیر گرازها و خرسها و دارکوب و پرندگان و دیگر حشرات و وحوش در جنگل و هزاران فرآیند پیچیده که ما نشناخته ایم. در گذشته در نواحی بکر و حتی روستاها کندوهای زنبور وحشی پیدا می شد که تاثیر در گرده افشانی درختان داشتند و همچنین بخشی از غذای خرسها را تامین می کردند ولی همین امسال چندین بار خرسها به علت گرسنگی از جنگل خارج شده اند چون چیزی در جنگل پیدا نمی کنند. جنگل مثل یک باغ نیست که درختان و شاخ و برگ وگیاهان زائد آن کنده شده و به صورت آشغالها و ضایعات باغی از آن خارج شود بلکه خود اینها در جنگل خوراک موجودات دیگر شده و یا تجزیه می شود و کود جنگل را تامین می کند. موقعی که در جنگلهای بکر و طبیعی دخالت می کنیم و ساختارها و فرایندهای طبیعی آن را از بین می بریم مجبوریم کلی هزینه نگهداری از جنگل بکنیم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

   همون زنبورهای پارازیتوئید را میفرمایید که باید در کنترل بیولوژیک جایگزین سموم شوند تا از آسیبمان به طبیعت بکاهند؟ 

   داغ Thumb up 0 Thumb down 6

 2. رشید می‌گوید:

  خواهیم دید…

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 3. nima می‌گوید:

  در ابتدا کارشناسان عقیده داشتند که برای اجرای طرح تنفس جنگل های شمال به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند سپس در کش و قوس های فراوان این ۳۰۰ میلیارد تومان با کاهشی وحشتناک به ۸۰ میلیارد تومان رسید یعنی تقریبا کمی بیش از یک چهارم بودجه درخواستی اولیه که این خودش بسیار تامل برانگیز است! و حالا خبر می رسد که دولت فقط می تواند ۳۰ میلیارد تومان از آن ۸۰ میلیارد تومان مصوب را تا آخر امسال تامین کند یعنی تقریبا همان بودجه ای که قبل از تصویب طرح تنفس به سازمان جنگل ها پرداخت می کرده است! و این در عمل یعنی هیچ!

  شرمساری و مصیبت بزرگ از اینجا شروع میشود که می بینیم هشتاد میلیارد تومان در این کشور، پول خرید چهار و یا پنج دستگاه ویلای بسیار لوکس در شمال کشور است! یعنی کشوری با این همه ذخایر طبیعی نفت و گاز و آن همه دلاری که پس از اجرای برجام در چند مرحله به کشور پرداخت شده برای تامین هشتاد میلیارد تومان بودجه جهت حفاظت و صیانت از یکی از ارزشمند ترین جنگل های باستانی جهان که از بد روزگار به جای اینکه در امارات متحده عربی بروید و از دلارهای فراوان آن مملکت در جهت حفظ موحودیت و احیاء خود بهره بگیرد، بر سر ما منت نهاده و در شمال ایران ما موجودیت یافته، عاجز است !؟ چه شرمساری بزرگی!

  ای کاش همه این جنگل ها در جایی به غیر از ایران مثلا در همان جمهوری آذربایجان موجودیت می یافت شاید آنها که برای ثبت این میراث طبیعی و جهانی ارزشمند در یونسکو به در و دیوار می زنند، برای داشتن آن از ما شایسته تر باشند!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>