شکارچی متخلف به جرم تمرد از فرمان محیط بانان به سه سال حبس محکوم شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): زمستان سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان مهاباد حین گشت زنی در سواحل جنوبی دریاچه ارومیه متوجه حضور دو شکارچی غیرمجاز شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما یکی از شکارچیان که اسلحه به همراه داشت بلافاصله به سمت مامورین شلیک نمود.

در جریان این تیراندازی محیط بان امیز عزتیان از ناحیه دست و صورت مورد اصابت ساچمه قرار گرفته و مجروح شد.

شکارچیان متخلف پس از شلیک به سمت محیط بانان به داخل رودخانه پریده و متواری شدند.

محیط بانان به تعقیب متخلفین پرداخته و یکی از آنها را به همراه لاشه دو مرغابی وحشی دستگیر نمودند اما فردی که اسلحه همراه داشته و به سمت مامورین شلیک کرده بود متواری شد.

متهم دستگیر شده به پاسگاه انتطامی منتقل شده و در جریان بازجویی ها هویت کامل متخلفی متواری شده و آدرس و مشخصات وی را فاش نمود.

با شکایت اداره محیط زیست مهاباد پرونده ای در این رابطه تشکیل و متهم به دادگاه احضار شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری مهاباد، دادگاه بر اساس گزارش نیروهای یگان محیط زیست، گزارش پزشکی قانونی و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهم (ضارب) را محرز و مسلم دانست و وی را به مجازات های زیر محکوم نمود:

- پرداخت دیه به محیط بان آسیب دیده

- یک سال حبس به جرم ضرب و جرح عمدی بوسیله اسلحه

- سه سال حبس به جرم تمرد از فرمان مامور دولت حین انجام وظیفه

با توجه به عدم اعتراض متهم به رای صادره در مهلت مقرر، این رای قطعی بوده و با ارجاع به واحد اجرای احکام، بزودی متهم از طریق پاسگاه انتظامی دستگیر و جهت طی دوران محکومیت خود روانه زندان خواهد شد.

+13
0
  

7 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  واقعا مجازات شلیک به سمت یک انسان یک سال حبس هست و مجازات تمرد از دستور محیط بانان سه سال هست!؟
  واقعا تعجب آور هست که مجازاتی که شکارچی بابت شلیک به انسانی دیگر متحمل میشه تنها یک سال هست!
  سختگیری نسبت به اون شکارچی که حاضر میشه به سمت یه انسان شلیک کنه باید انقدر سنگین و سخت باشه که طرف تا آخر عمرش اگه چشمش به اسلحه شکاری افتاد جیغ بزنه جیغ…
  چند روز پیش تو خبر مربوط به احکام شکارچیان خرس یه عده هم کاسه همون شکارچیا اومدن گفتن شکارچی یه شکارچیه دیگه رو نمیزنه!
  چشمای کور شدتونو باز کنید ببینید که امثال شما برای جون انسانها هم ارزش قائل نیستن چه برسه به حیوانات شکارچی…
  آب خنک خوش بگذره

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 56

 2. اریا می‌گوید:

  این حکم چندان سنگینی در برابر جنایتی که انجام داده محسوب نمیشه چون شخصی که به سمت انسان دیگر شلیک میکند این کار را به قصد کشت انجام میدهد و برای آن شکارچی مهم نیست که چه بلایی بر سر محیط بان بی آید. کمتر از یک سال پیش دو نفر شکارچی که در عرصه های طبیعی شهرستان شاهین دژ اقدام به شکار یک قطعه کبک کرده بودند توسط محیط بانان مشاهده شده و محیط بانان جهت برخورد قانونی با آنها وارد عمل شدند و توانستند پیش از اینکه شکارچیان اقدامی انجام دهند آنها را دستگیر کنند و از آنها لاشه یک قطعه کبک، دو قبضه اسلحه ساچمه زنی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد ولی در حین دستگیری متخلفین به محیط بانان نا سزا گفتند و آنها را تهدید میکردند به همین منظور با شکایت سازمان حفاظت محیط زیست شاهین دژ پرونده ای در دادگاه ایجاد شد و فردای آن روز و در خارج از نوبت قاضی به پرونده متخلفین رسیدگی کرده و متهم ردیف اول به دو سال حبس تعزیری و تحمل هفتاد و چهار ضربه شلاق و مصادره اسلحه محکوم شد. این حکم باعث شد تا چند ماه کسی فکر شکار به سرش نزنه و اگر شکارچی تو کوه محیط بان رو میدید شلوارش رو خیس می کرد. این قبیل از احکام نه تنها باعث ایجاد دشمنی و بدتر شدن اوضاع نمیشه بلکه صلابت محیط بانان را دوچندان کرده و حساب کار دست متخلفین میاد. حکمی که در شاهین دژ صادر شده بود بسیار بهتر از این حکم است چون متخلفین فقط یک قطعه کبک شکار کردند و چند تا فش به محیط بانان دادند و هیچ درگیری ایجاد نشده ولی این شکارچیان در مهاباد به سمت محیط بان شلیک کرده بودند که باید حکم سنگین تری وضع می شد.

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 54

 3. میش مرغ می‌گوید:

  حبس أبد برأی جرم شلیک این شرور کمه ، فقط شلیک مستقیم جواب میده.

  داغ Thumb up 32 Thumb down 55

 4. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  قوانین بسیار مترقی و عادلانه ای داریم! تیراندازی به مامور دولت در حین انجام وظیفه یک سال!!!؟؟؟

  داغ Thumb up 47 Thumb down 49

 5. جواد اکبرنژاد می‌گوید:

  اقایانی که هر چیز میشه میگویند اشد مجازات و زندان را در نظر بگیریم بییایید یک سی چهل میلیون نفر را بندازین زندان ببینید همه چی درست میشه

  مسایل محیطی زیستی نیاز به یک نگاه کارشناسی و علمی داره مسایل محیط زیستی نیاز به فرهنگ سازی و مشارکت مردمی داره نه یک نگاه قهری

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 13

 6. محسن رزاقی می‌گوید:

  فقط می‌توانم همین را بگویم که این مجازات ناچیز برای شلیک به سمت یک انسان آن هم نه یک انسان معمولی ( بلکه کسی که برای دفاع از زبان بسته هایی مظلوم و سرمایه های ملی من و شما از زندگی خود مایه گذاشته) ظلم بزرگیست.
  افسوس….

  داغ Thumb up 20 Thumb down 35

 7. جمشید می‌گوید:

  آقای کارشناس محیط زیست لطف کن به شکارچیان پروانه بده تا کشت و کشتار بین شکارچی و محیط بان پیش نیاید…این شکارچی ها از مردم همین اب و خاک هستن …چرا پنج سال محرومیت ..بابت چه گناهی پنج ساله عاشقان این ورزش را محروم کردید…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>