جذب سرباز برای خدمت در پاسگاه های محیط بانی دوباره آغاز می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: امسال شاهد حضور دوباره سربازان خواهیم بود و حدود یک ماه است که مشکلات ما تقریبا برطرف شده است.

سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، در گفت و گو با برنا، در خصوص جذب سربازان وظیفه در یگان حفاظت محیط زیست گفت: سالانه تعداد ۱۴۰ نفر سهمیه سرباز سازمان محیط زیست کشور است که این تعداد معمولا به صورت امریه جذب می شوند و با طرح تقسیمی که در یگان حفاظت اجرا می شود به استان ها می روند.

به گفته او این سربازها بر اساس نیازبندی هایشان به پاسگاه های محیط بانی می روند و به خاطر مشکلات مالی که سال گذشته در سازمان حفاظت از محیط زیست وجود داشت و همینطور پرداخت های عقب مانده ای باید در حوزه آموزش سربازها پرداخت می شد، دو سالی است که محیط زیست از نیروهای نظام وظیفه محروم بوده است.

او با بیان اینکه امسال شاهد حضور دوباره سربازان خواهیم بود گفت: مشکل ما تقریبا یک ماه پیش به دستور عیسی کلانتری ریاست سازمان، حل شده و احتمال دارد تا آخر سال ۱۴۰ نفر مربوط به سال ۹۷ را بین استان ها تقسیم کنیم. افزایش سربازان امریه سازمان محیط زیست می تواند راه حلی برای رفع کمبود محیط بان باشد.

سرهنگ محبت خانی درباره چگونگی خدمت سربازان در سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: این سربازان با لباس سربازی ناجا در پاسگاه های محیط بانی حضور خواهند داشت و چون سرباز هستند نمی توانند به تنهایی از اسلحه در مناطق استفاده کنند و همیشه باید همراه یک محیط بان باشند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه کمبود شدید نیرو در بدنه سازمان چرا تعداد سربازان افزایش نمی یابد؟ گفت: سه سال پیش ستاد کل نیروهای مسلح ۱۴۰ نفر را به سازمان اختصاص داد و دو سال قبل وقتی از پس هزینه سربازها بر نیامدیم دیگر به ما نیرو ندادند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر مقداری از هزینه ها را واریز کردیم و امیدواریم در این چند ماهه باقی مانده از سال نیروها را تقسیم کنیم.

او تاکید کرد: باید متوجه باشیم سربازها نمی توانند جای محیط بانان را بگیرند چراکه محیط بان یک آموزش و تجربه خاصی دارد اما در حال حاضر استفاده از سرباز در پاسگاه های محیط بانی مانند یک مسکن است و با توجه به اینکه شاید در حال حاضر سربازها به نظر نیروی های کم هزینه ای به نظر بیایند اما همین سرباز با احتساب هزینه حقوق، لباس، غذا، آموزش و … حدود یک میلیون به ازای هر نفر برای ما هزینه دارد.

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: سازمان حفاظت از محیط زیست کمی بیش از ۲ هزار محیط بان دارد درحالی که با توجه به استانداردهای جهانی باید به عدد ۸ هزار و پانصد نفر برسد. باید دولت برای استخدام تعداد بیشتر محیط بان مجوز دهد. طبق استاندارد جهانی هر هزار هکتار یک محیط بان لازم دارد در صورتی که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار هکتار یک محیط بان داریم.

او اظهار کرد: اگر نتوانیم در آینده خود را به استاندارد جهانی برسانیم و همین روند جلو رود قطعا محیط زیست ما نابود خواهد شد. باید به دنبال حل مشکل کمبود محیط بان باشیم. سازمان محیط زیست با این مسکن های مقطعی نجات پیدا نمی کند و باید به دنبال استخدام محیط بان به شکل رسمی و تخصصی باشیم.

قرمانده یگان حفاظت محیط زیست در خصوص تبعات کمبود نیروی محیط بانی گفت: ما همچنان پیگیر حل مشکل جذب سرباز در سازمان محیط زیست هستیم ولی این مسکن است. هدف اصلی ما باید این باشد که موجودی را به ۸ هزار و ۵۰۰ محیط بان برسانیم. راه حل دیگر اجتماعی کردن محیط زیست با ۸۰ میلیون محیط بان است. ما باید باور کنیم بدون همکاری مردم اگر ۱۰ هزار محیط بان دیگر هم داشته باشیم قطعا موثر نخواهد بود.

محبت خانی با بیان اینکه سال ها برگه اعمال قانون به دست مردم دادیم که به مردم بگوییم کمربند ببندند و نبستند اما وقتی آمدیم آگاه سازی کردیم دیگر نیازی به جریمه نبود و حالا دیگر خودشان به صورت خودکار رعایت می کنند، تاکید کرد: باید به سمت اجتماعی شدن برویم و همه دغدغه محیط زیستی داشته باشیم.

+41
-28
  

10 دیدگاه

 1. محسن رزاقی ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  اول:
  کار فرهنگی ( آگاه سازی و ایجاد فرهنگ محبت و دوستی با حیوانات بویژه روی سنین پایه ووو…)
  دوم:
  افزایش نیرو.

  اگر نیروی محیط بان دو سه برابر بیشتر از متخلف باشد احتمال آسیب های درگیری به صفر میرسد. و همیشه بیشترین آسیب جایی است که نیروی دو طرف برابر باشد. افزایش نیروی با انگیزه و علاقه مند محیط بان باید هر طور شده صورت بگیرد.
  راه کار برای در آمد سازی:
  باید بجای در گیری با شکارچی و به خطر افتادن جان محیط بانان تمرکز روی کشف و ضبط سلاح‌ها قرار بگیرد.
  فروش خون حیات وحش برای در آمد سازی کاریست شرم آور. راه کار درآمد سازی باید خوردن جریمه سنگین بر نگهداری، حمل، بکارگیری، هر گونه سلاح ضمن ممنوعیت کامل هر گونه شکار و صید باشد. بیشترین آمار شکار به گوسفندویابز وحشی معادل ده میلیون تومان است که اگر سلاحی نباشد کشتاری هم نیست، پس جریمه ای معادل دو برابر این رقم را برای هر سلاح در نظر بگیرید. سپس تحقیقات و برنامه‌ریزی کامل جهت کشف و ضبط هر گونه سلاح بریزید. مثلاً در هر منزل متوجه اطلاعاتی مبنی بر وجود سلاح به دست آمد پس از شناسایی کامل بطور نامحسوس ناگهان با حکم تفتیش وارد منزل شده و سلاح را ضبط کنید بدون اینکه خون از دماغ کسی آید.
  این مهم است و باید هر طور شده برنامه ای جهت کشف ضبط این همه سلاح‌ در زیر دست مردم و ایجاد در آمد برای سازمان ریخته شود.
  و باز نکته: سلاح ها بهتر است معدوم شوند، باید از حجم سر سام آور سلاح موجود در کشور که همانند سمی مهلک عمل می‌کند کاسته شود.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 2. رضا1394 می‌گوید:

  متاسفانه طبیعت و محیط زیست در ایران یک مساله فرعی محسوب می شود و نه تنها توان استخدام نیرو را ندارد حتی پول برای جذب سرباز وظیفه را هم ندارد. اشتباه ما همینجاست و بعدا با کلی درددسر مانند سیل، فرسایش خاک و افزایش بلایای طبیعی، بیابانزایی، ریزگرد و از بین رفتن جنگلها و مراتع و بوته زارها، انقراض جاندارن روبه رو می شویم.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 3. DORNA می‌گوید:

  وقتی حفاظت از محیط زیست در الویت قرار نگیرد، بدون وجود حتی هیچ دشمن خارجی، حرکت قطعی به سمت نابودی است.
  حکایت همون آدمی رو داریم که بر شاخه درخت نشسته و ریشه را قطع می کند…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 4. گربه ایرانی می‌گوید:

  سرباز موجود بیچاره و مظلومیه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 5. همیار می‌گوید:

  میتوان از سربازان وظیفه جهت انجام کارهایی مانند درخت کاری و پاکسازی محیط زیست استفاده کرد اما نمیتوان انها را جایگزین ماموران محیط زیست کرد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 6. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  بودجه برای همه چیز هست الا محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 7. عقاب می‌گوید:

  واقعا جای تاسف داره که محیط زیست انقدر نیرو کم داره ومن واقعا نمیدونم چرا کسی بفکر طبیعت و محیط زیست نیست..

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 8. زیتون می‌گوید:

  همینجوریش احتمال نفوذی بین محیطبانان هست دیگه سربازی که معلوم نیست کیه که هیچی….
  عزیزم باید بری دنبال پهپاد با مداومت پروازی بالا و استفاده از نیروهای ضربتی (نیروی انتظامی و بسیج محل) که با اطلاعات رسیده از پهپاد یارو را خفت کنن…..

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 9. داریوش2016 می‌گوید:

  سرباز بدرد محیطبانی نمیخوره که هیچ خودشون میشن بلای محیط زیست قول میدم خودشون برای تفریح شکار میکنن مگر اینکه سرباز رو از کسانی که رشته تحصیلیشون مرتبط با محیط زیست باشه و. واقعاعلاقه به محیط زیست داره بگیرن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 10. داریوش2016 می‌گوید:

  به نظر من ما در کل کشور برای محیطزیست به یک سیستم مانند سامانه ۱۱۰ نیاز داریم که هر کس هر تخلفی مشاهده کرد فوری به محیط زیست اطلاع بده من مثلا چند تا شکارچی میبینم دارن میرن کوه شکار باید فوری به یه جایی اطلاع بدم بصورت تلفنی در صورتی که چنین امکانی وجود نداره

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>