«تراز سطح آب»، «وسعت» و «حجم آب موجود» در دریاچه ارومیه کاهش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در این گزارش وضعیت دریاچه ارومیه را در روز هجدهم دیماه ۱۳۹۶ از سه شاخص «تراز سطح آب» ، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» مورد بررسی قرار می دهیم.

تراز سطح آب:

تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ به ۱۲۷۰/۳۰ سانتی متر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل ۲۴ سانتی متر و نسبت به میانگین دراز مدت ۴/۵ متر کاهش نشان می دهد.

وسعت دریاچه:

همچنین در این گزارش «وسعت دریاچه» که شاخصی بسیار مهم و شاید مهمتر از شاخص «تراز سطح آب» می باشد نیز بررسی شده است.

وسعت دریاچه ارومیه در تاریخ هجدهم دیماه سال جاری ۱۷۵۹/۲۳ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۳۱۱/۲ کیلومتر مربع و نسبت به میانگین دراز مدت ۲۷۶۷/۴۷ کیلومتر مربع کمتر شده است.

حجم آب موجود:

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ در تاریخ هجدهم دیماه سال جاری ۱/۱۰ میلیارد متر مکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰/۵ میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۵/۱۷ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

0
-17
  

13 دیدگاه

 1. جنگل بلوط می‌گوید:

  می توان با کارهایی نظیر انتقال آب با لوله به جای نهرهای خاکی، نشا کاری به جای دانه کاری (با کاشت در فضایی به اندازه یک اطاق حداقل یکی دوبار آبیاری یک هکتار کم می شود)، جایگزنی محصولات کم آب بر و زودرس و مقاوم به خشکی مصرف آب را کم کرد. چند روز پیش مسندی به نام تشنگی زمین دیدم که در آن کشاورزان هندی می گفتند با کشت چند نوع محصول با هم به جای تک کشتی و اسفاده از کودهای حیوانی و گیاهان پوسیده به جای کود شیمیایی، همیشه زمین پوشش داشته و خشک نمی شود و مصرف آب کم شده و همچنین به جای برنج ارزن می کاشتند و می گفتند سی برابر مقوی تر از برنج بوده و آب کمی می خواهد و یا شالی کاران کامبوجی را نشان می داد که با بزرگتر کردن نشا ها و کشت یک نشا به جای چند تا در کنار هم و کشت خطی با ریسمان در فواصل برابر و منظم و غرق آب نکردن شالیزار (برای نروییدن علف هرز برنج را غرق آب می کنند) ضمن کاهش مصرف آب به علت رسیدن هوا به ریشه محصولشان بیشتر هم شده بود.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 2. کفتار راه راه می‌گوید:

  یک سیاستمدار گفته بود ما با جغرافیا نمی توانیم بجنگیم. حال داستان ما هم همین است در بسیاری از نقاط زمین به علت بارش فراوان و همچنین علفزارهای وسیع و انبوه تولیدات کشاورزی و دامی آسان و لرزان بوده و علت قیمت پایینتر از تولیدات ما هم این است و ما ضمن افزایش بهره وری کشاورزی و دامپروری بایستی به اندازه آب مصرف کنیم و با تلاش و فعال سازی دیگر مزیتهایمان اگر تولید کفایت نکرد، وارد کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 3. آریا می‌گوید:

  با این اوضاع بارش وضع بدتر از این خواهد شد. حالا الان هوا سرد هستش و تبخیر چندانی وجود ندارد ولی در تابستان شرایط بدتر از این می شود. خشکسالی امسال هم باعث شده که اب در پشت سد ها جمع نشه و هر روز مقدار آب سد ها کاهش پیدا میکنه این قابل توجه اقای کلانتری و ستاد احیای دریاچه ارومیه که تنها کاری که انجام دادند یک دکمه را فشار دادند و سالانه صد ها میلیون متر مکعب اب شیرین و با ارزش را از پشت صد ها رها کردند در حالی که اگر آب تمام سد ها به سمت دریاچه هم برود باز هم یک صدم دریاچه پر اب نمیشود. تنها راه احیای این دریاچه بازگشت بارندگی های بیست سال پیش است یعنی زمانی که استان آذربایجان‌غربی جز پر بارش ترین و پر اب ترین استان از لحاظ منابع آبی بوده. امسال بیشترین کاهش بارندگی در حوزه ابریز دریاچه ارومیه بوده که اثرات اون را در تابستان خواهیم دید.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

  • محمد می‌گوید:

   حجم دریاچه الان ۱٫۱ میلیارد مترمکعبه. این صدها ملیون مترمکعب که میگین چطور میشه یک صدم حجم دریاچه؟ البته قبول دارم باز کردن سد فقط کارساز نیست اگه با چاه زدن و روش های دیگه اب دریاچه رو بکشن

   داغ Thumb up 3 Thumb down 5

   • آریا می‌گوید:

    دوست عزیز اول متن رو خوب بخون بعد نظر بده. دریاچه ارومیه برای اینکه به طور کامل پر آب شود به میلیارد ها متر مکعب اب نیاز دارد در حالی که بزرگترین سد استان آذربایجان‌غربی سد شهید کاظمی بوکان است که بر روی بزرگترین رودخانه تغذیه کننده این دریاچه یعنی زرینه رود ساخته شده است این سد در حال حاضر کمتر از ۲۰۰ میلیون متر مکعب اب دارد و سد های دیگر که کوچکتر هستند هم وضعشان بدتر از این است. وقتی که میگویم اگر اب تمام سد ها هم رها شود باز یک صدم سطح دریاچه پر اب نمیشود به این خاطر است که الان دریاچه ۱ میلیارد متر مکعب اب دارد ولی فقط قسمت اندکی از آن در قسمت شمالی آب دارد حال این سد ها با این ذخیره آبی اندک به هیچ وجه توان پر کردن دریاچه را ندارند.

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

    • محمد می‌گوید:

     منظور من به حجم فعلی دریاچه بود .با حجم فعلی ۱۰۰ ملیون تقریبا ۰٫۱ اب دریاچه است این صدها ملیون که میگین میشه همین نیم میلیاردی که توی یکسال از دریاچه کم شده اگه این حجم واقعا به دریاچه داده شده یعنی بدون اون باید یک میلیارد از اب دریاچه کم میشد.البته که من حجم سدها و اینکه چقدر اب به دریاچه داده میشه رو نمیدونم رقمی که نوشتین رو منظورم بود

     داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 4. DORNA می‌گوید:

  مرگ تدریجی یک دریاچه… میراث طبیعی یک سرزمین…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 5. مهرداد می‌گوید:

  با سلام
  از زمانیکه از بحران این دریاچه و تبخیر سریع آب آن میگذرد، اگر هر ایرانی یک آفتابه آب به این دریاچه ریخته بود، شاید اکنون این مشکل حل شده بود.
  در کشورهای پر آب اروپا ساحل بیشتر دریاچه ها و رود ها، سنگ ریزی شده و یا حتی بسیاری از رودها یا جوب ها را عمیقتر کرده اند، تا آب کمتری تبخیر شود وکلا آب مهار شود. اما در ایران با توجه به نیاز مبرم، کسی از این روش استفاده نمیکند. مثلا تا جائیکه بیاد دارم، عرض سفید رود یا زاینده رود در مقاطعی به چند صدمتر میرسید. نمیدانم چرا کسی بفکر جم و جور کردن ساحل این دریاچه مهم نیست. بعلاوه اگر این مدت حدود پانزده سال، شروع به کانال کشی شهرهای اطراف این دریاچه کرده بودند و آبهای مصرفی مردم را که متاصفانه کم هم نیست، باز یافت و به این دریاچه انتقال میداند، باز هم بنظر من امکان حل این مشکل میبود. و سرانجام اگر نجاتی در پیش باشد، چرا آب از خلیج فارس آورده نمیشود. تا آنجائیکه من اخبار را پیگری میکنم، لوله و توربین آبی در ایران به اندازه کافی تولید میشود. بعد صحبت از انتقال آب خزر و یا ارس مریض حال میشود. و از همه بدتر از دریاچه وان که اولا خودش بسته است و تا ابد نمیتواند آب دریاچه ارومیه را تامین کند. دوما آمد و خدای نکرده روزگاری رابطه با ترکیه شکر آب شد. بعد ریش به آنها سپرده را چگونه نجات دهیم.
  نمیدانم آیا کسی از مسولین این پیشنهاد را میخواند و یا به آن فکر میکند، ترا به همه مقدسات اگر روزی روزگاری کسی از مسولین بفکر انتقال آب از خلیج فارس افتاد، اول یکه از این دریاچه های کوچک استان فارس را نجات دهید، که یا از بین رفتن و یا در شرف از بین رفت میباشند. چرا که هم تجربه کسب میشود، سریعتر است و از همه مهمتر کم خرج تر. در صورت نتیجه دادن، میتوان دریاچه ارومیه را هم نجات داد. موفق باشیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 6. ایران یوز می‌گوید:

  ای اهورا مزدا این کشور را به پادا از خشکسالی و از دروغ.
  برای بعضی از این مسئولین که با سدسازی و تصمیمات نابجا
  موجب بر هم زدن اقلیم تو بسیاری از مناطق ایران شده اند
  از بین رفتن دریاچه ارومیه امری عادی محسوب میشود ،
  سد گلپایگان ، پدیده خشکی زاینده رود ووووووووو
  و بسیاری از چیزهای دیگر ، نمونه بارز این سدسازیها ،
  سد شهیدمحمدمنتظری(سدخمیران) از توابع استان اصفهان
  که مناطق بالادست نجف اباد و تیران را به کلی از بین برده است، در مورددریاچه
  ارومیه هم وضع به همین منوال پیش میرود.یاحق.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 7. احسان می‌گوید:

  امسال دیگه خشک میشه خیالمون راحت میشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 8. عقاب می‌گوید:

  خدا هرچه زودتر خشک بشه تا سر وصدای مردم در بیاد و اونوقت شاید کاری براش انجام بدن..

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 9. ایران یوز می‌گوید:

  چرا انتقادها رو نمیگذارید؟
  چرا وقتی میگوئیم عیب از کجاست ، حرفهامون انعکاس پیدا نمیکنه؟
  تا حالا چندین کامنت برای دریاچه ارومیه گذاشتیم اما هیچکدام رو انتقال ندادید.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 10. محسن رزاقی می‌گوید:

  حالا مسئولین محترم: میبینید چطور یک دریاچه ملی داره قربانی بهره برداری های غیر منصفانه ما میشود. عبرت کنید میخواهم توجه ها را بسوی یک نگاه کلی تر ببرم پس در کل کشور با سدسازی های مکرر تمام تالاب های متعدد در این کشور پهناور را از بین نبرید.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>