بیش از ۷۰ درصد چوب خام مورد نیاز در صنایع سلولزی کشور از طریق زراعت چوب تامین میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مشاور رییس سازمان جنگل ها و مجری طرح توسعه زراعت چوب گفت: اولویت برنامه ریزی در توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه، بکارگیری از ظرفیت های مالی و تخصصی بخش خصوصی بویژه صنایع چوب است.

طالب امین پور در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها افزود: با توجه به برنامه استراحت جنگل و ممنوعیت بهره برداری چوب از جنگل های شمال کشور، توجه به توسعه زراعت چوب از اولویت های ویژه ای برخوردار شده و گستردگی و ابعاد تعهد آور برنامه توسعه زراعت چوب با توجه به مبانی و تکالیف قانونی و توقعات بیرونی، لزوم تقویت ساختار و امکانات برای برنامه ریزی و پیگیری امور تا حصول نتیجه را طلب می کند.

وی آخرین آمار مصرف چوب خام در صنایع سلولزی کشور را سالانه ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار مترمکعب اعلام کرد. از این مقدار حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب سهم واردات است که این رقم معادل ۱۸ درصد کل مصرف صنایع چوب می باشد.

ضمن اینکه رقمی معادل ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب چوب مصرفی از محل زراعت چوب، ضایعات چوبی و باغی تامین می شود (معادل ۷۰ درصد کل مصرف صنایع چوب) و میزان چوب های جنگلی مصرف شده معادل ۷۷۸ هزار مترمکعب است.

طالب امین پور یادآور شد: با توجه به احداث واحدهای جدید صنعتی و در حال احداث صنایع به تعداد ۲۶ واحد با نیاز مصرفی سالانه ۶ میلیون و پانصد هزار مترمکعب چوب، لذا تا پایان برنامه ششم توسعه نیاز مصرفی سالانه چوب صنایع سلولزی به میزان ۱۳ میلیون و یکصد و نود هزار مترمکعب خواهد رسید که بایستی برای از بین بردن خلاء نیاز مصرفی چوب در کوتاه مدت سهم واردات چوب و سهم زراعت چوب در میان مدت و بلند مدت توسعه یابد.

مجری طرح توسعه زراعت چوب سازمان جنگل ها افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد در واحد سطح، تنظیم منطقی واردات و صادرات چوب، منطقی نمودن قیمت این محصول و افزایش پتانسیل و شرایط درآمدزایی و ارزآوری محصول را ازجمله راهکارهای ارتقای ضریب موفقیت توسعه زراعت چوب برشمرد و عوامل و فرصت های تاثیرگذار در توسعه زراعت چوب را وجود مبانی و تکالیف مندرج در قوانین و مصوبات، گسترش گروه های ذینفع در ارتباط با توسعه زراعت چوب، آمادگی صنایع برای همکاری در توسعه و تولید نهال و ارائه بسته حمایتی و وجود ظرفیت های علمی و فنی در بخش های تحقیقاتی و طرح پوشش بیمه ای زراعت چوب نام برد.

امین پور سطح موجود زراعت چوب در کشور را درحال حاضر ۲۲۳ هزار هکتار اعلام کرد و گفت:  عمده منابع تولید چوب با توجه به ظرفیت های آب و خاک مربوط به استان های شمالی کشور، منطقه زاگرس مرکزی، شمالی و ارسباران است.

وی اهداف کمی توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه را ۷۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس برآورد تخمینی نتیجه اجرایی عملیات برنامه ششم در تولید چوب تا حدود ۵ میلون مترمکعب خواهد بود.

به گفته وی با توجه به ظرفیت های اعتباری در سال ۹۶ مقرر شد حدود ۷ هزار هکتار عملیات اجرایی طرح توسعه زراعت چوب انجام شود که بخشی از عملیات در قالب کمک های فنی، اعتباری و بخشی دیگر از طریق تامین نهال برای زارعان و کشتکاران و بخشی دیگر از محل منابع بودجه های عمرانی طرح های آبخوانداری و آبخیزداری با کشت گونه های صنعتی سریع الرشد محقق می گردد.

طالب امین پور همچنین اظهار داشت: در ابعاد ظرفیت برنامه توسعه زراعت چوب اقداماتی از قبیل برنامه ریزی برای استفاده از آب های غیر متعارف، برنامه ریزی برای ایجاد کارگاه های آموزشی و ترویجی زراعت چوب، پیگیری و تهیه بانک اطلاعات توسعه زراعت چوب، برنامه ریزی برای تولید نهال های سریع الرشد چوب ده، تقویت و راه اندازی تعاونی ها و تشکل های زراعت چوب، بکارگیری پتانسیل برنامه ریزی مدیریت جامع حوزه آبخیز، پرداخت حق بیمه در طرح های زراعت چوب و معرفی کلون های پرمحصول و سازگار صنوبر را از جمله برنامه هایی دانست که در قالب دستورالعمل اجرایی به استان ها ابلاغ شده است.

+1
-23
  

4 دیدگاه

 1. رضا1394 می‌گوید:

  ارزش و فواید درختان جنگلی به ویژه درختان بزرگ و قدیمی آن، بسیار بیشتر از چوب است و چند نهال جایگزین حتی در صورت گرفتن، اثر آن را ندارد.
  همچنین در صورت برداشت با شرایط و استرسهای مختلف نظیر گرم شدن زمین، آفات، خشکسالی و چرای دام و همچنین شرایط اجتماعی و ضعف اجرای قوانین و نبود بودجه، برگشت ناپذیر است.
  حتی در کشورهایی پربارش مثل انگلیس هم با برداشت، جنگل به علفزار تبدیل شده است و حفظ مناطق طبیعی و ارزشمند گیاهی و جانوری نه تنها منافاتی با توسعه ندارد بلکه فواید بسیاری نظیر ماندگاری آنها و توسعه گردشگری دارد. برای مثال در آلمان ۴۸ درصد مناطق حفاظت شده است. و جایگزینی زراعت چوب به جای صیفی و سبزی هایی که با فاضلاب آبیاری می شوند یا استفاده از هرس باغات یا واردات آن مفید است.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 2. فرزین می‌گوید:

  متاسفانه در استان خوزستان میلیون ها تن تفاله ذرت و نیشکر تلنبار و سوزانده میشن درصورتی که میشه از اونها برای ساخت چوب ها فشرده استفاده کرد – در صنایع کارتون سازی استفاده کرد و جایگزین سبد های پلاستیکی حساسیت زا و سرطان زا کرد!!!
  چقدر کاغذ وارد میکنم و چقدر در شمال کشور چوب درخت قطع میشه برای کاغذ ولی به خوزستان بهایی داده نمیشه برای تولید کاغذ

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 3. میر شکار می‌گوید:

  مشکل اینجاست که ما فقط با شعارها داریم کشور رو بپیش میبریم.از عمل خبری نیست. مدیران ما تو زمینه کاریشون سواد ندارن.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

  • رشید می‌گوید:

   درواقع با دست خودشان باعث پسرفت ونابودی میشوند .کسی حرف این آقایان را باور نمیکند ولی از دست کسی هم کاری برنمی آید .به این نکته رسیده ام که هر کسی درهرمقامی حرفی بزند عکس آن را دارد عمل میکند

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>