از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهره‌برداری از جنگل قطع نمی‌شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در کارگاه پایانی “پروژهٔ کمک به تقویت سازگاری جنگل‌های زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگل‌های هیرکانی در مقابل سوختگی شمشاد و راه‌اندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران” در معاونت امور جنگل در چالوس، گفت: از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهره‌برداری جنگل قطع نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پیام طبیعت، این کارگاه آموزشی یک روزه با حضور دست کم ۳۰ نفر از متخصصان داخلی، خارجی و مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با هدف ظرفیت سازی حفظ جنگل در معاونت امور جنگل چالوس برگزار شد.

طبق ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت و حمایت از جنگل ها، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری که مدت قرارداد آن ها تمام شده یا نشده را تمدید نکند.

وضعیت قرارداد مجریان این طرح ها طی سه سال نخست قانون برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف می شود به نحوی که پس از سال سوم این قانون، قرارداد این طرح ها با هدف بهره‌برداری صنعتی و تجاری با مجریان آن ها تحت هیچ شرائطی منعقد نمی‌شود.

معاون امورجنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ‌امروز مهم ترین هدف این سازمان افزایش سرانه جنگل از ۱۷۰۰ متر به ۲۵۰۰ متر است و نکته مهم‌تر آنکه باید مدعی شد ارزش جنگل فقط چوب نیست بلکه میزان اکسیژن‌زایی این عرصه‌های ملی است.

عباسعلی نوبخت پدیده گرد و غبار را از دیگر عوامل تهدیدکننده جنگل‌ها در کشور معرفی کرد و افزود: ‌هر هکتار جنگل سالانه ۶۸ تن گردوغبار جذب می‌کند که در نتیجه جنگل‌های کشور در مجموع توان جذب ۹۷۶ میلیون تن گرد وغبار را دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: ‌ایران جزء کشورهای کم‌جنگل دنیا است زیرا کمتر از ۱۰ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می‌دهد و یکی دیگر از برنامه‌های ما، خروج از فهرست کشورهای کم‌جنگل است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، یکی از راه‌های تأمین چوب مورد نیاز کشور را افزایش زراعت چوب ذکر کرد و گفت:‌ جلب حمایت مردم، جوامع محلی و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی یکی از سیاست‌های کلان این سازمان است.

وی اظهارداشت:‌ در پی حفظ آداب و رسوم محلی و تقویت طبیعت‌گردی هستیم که نتایج آن از هم اکنون آشکار شده و از جمله در منطقهٔ بَلیران شهرستان آمل، حضور گردشگران خارجی به قدری زیاد شده که مشکل کمبود جا پیش آمده است.

ود که «پروژهٔ کمک به تقویت سازگاری جنگل‌های زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگل‌های هیرکانی در مقابل سوختگی شمشاد و راه‌اندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران» به صورت برنامهٔ همکاری فنی  یا به ‌اختصار تی‌سی‌پی (TCP) انجام شود تا پلی به سوی پروژه‌های بزرگ‌تر باشد.

ایران دارای بیش از ۱۴ میلیون هکتار جنگل است که در حدود ۲ میلیون هکتار آن با نام جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور قرار دارد.

معاون امور جنگل:
از سال آینده هیچ درختی در قالب بهره برداری جنگل قطع نخواهد شد
 

عباسعلی نوبخت در کارگاه پایانی “پروژهٔ کمک به تقویت سازگاری جنگل‌های زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگل‌های هیرکانی در مقابل سوختگی شمشاد و راه‌اندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران” در معاونت امور جنگل در چالوس، گفت: از سال ۱۳۹۷ هیچ درختی در قالب بهره‌برداری جنگل قطع نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پیام طبیعت به نقل از ایرنا، این کارگاه آموزشی یکروزه با حضور دست کم ۳۰ نفر از متخصصان داخلی، خارجی و مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با هدف ظرفیت سازی حفظ جنگل در معاونت امور جنگل چالوس برگزار شد.

طبق ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دولت موظف است برای ارتقای سطح صیانت، حمایت از جنگل ها، تمامی قراردادهای مجریان طرح های جنگلداری که مدت قرارداد آن ها تمام شده یا نشده، تمدید نکند.

وضعیت قرارداد مجریان این طرح ها طی سه سال نخست قانون برنامه ششم توسعه تعیین تکلیف می شود به نحوی که پس از سال سوم این قانون، قرارداد این طرح ها با هدف بهره‌برداری صنعتی و تجاری با مجریان آن ها تحت هیچ شرائطی منعقد نمی‌شود. معاون امورجنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ‌امروز مهم ترین هدف این سازمان افزایش سرانه جنگل از هزار و ۷۰۰ متر به ۲ هزار و ۵۰۰ متر است و نکته مهم‌تر آنکه باید مدعی شد ارزش جنگل فقط چوب نیست بلکه میزان اکسیژن‌زایی این عرصه‌های ملی است.

نوبخت پدیده گرد و غبار را از دیگر عوامل تهدیدکننده جنگل‌ها در کشور معرفی کرد و افزود: ‌هر هکتار جنگل سالانه ۶۸ تن گردوغبار جذب می‌کند که در نتیجه جنگل‌های کشور در مجموع توان جذب ۹۷۶ میلیون تن گرد وغبار را دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: ‌ایران جزء کشورهای کم‌جنگل دنیا است زیرا کمتر از ۱۰ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می‌دهد و یکی دیگر از برنامه‌های ما، خروج از فهرست کشورهای کم‌جنگل است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، یکی از راه‌های تأمین چوب مورد نیاز کشور را افزایش زراعت چوب ذکر کرد و گفت:‌ جلب حمایت مردم، جوامع محلی و رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی یکی از سیاست‌های کلان این سازمان است.

نوبخت افزود:‌ استفاده از مشارکت جوامع محلی باعث شد فقط در یکی از روستاهای شمال کشور، درآمد سالانهٔ روستاییان به ۲۱ میلیارد تومان برسد.

وی اظهارداشت:‌ در پی حفظ آداب و رسوم محلی و تقویت طبیعت‌گردی هستیم که نتایج آن از هم اکنون آشکار شده و از جمله در منطقهٔ بَلیران شهرستان آمل، حضور گردشگران خارجی به قدری زیاد شده که مشکل کمبود جا پیش آمده است.

کارشناس ارشد جنگل‌داری دفتر منطقه‌ای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نیز در این کارگاه آموزشی گفت: یکی از اهداف همکاری فائو و سازمان جنگل‌های ایران، شناخت مشکلات موجود بود.

آدم عبدالحمید افزود: هیأت جنگل‌داری، مرکب از متخصصان ملی و بین‌المللی ۲ سال قبل کار خود را در ایران آغاز کرد و اعضای آن با افراد متعددی دیدار کردند و در نهایت گزارشی جامع تهیه شد.

وی ادامه داد: به طور کلی همکاری فائو در چنین مواردی، کمک فنی است نه کمک مالی ولی در برخی پروژه‌های کوچک، کمک مالی هم می‌کند.

عبدالحمید اظهار داشت: پیشنهاد فائو این بود که «پروژهٔ کمک به تقویت سازگاری جنگل‌های زاگرس در مقابل نابودی بلوط و جنگل‌های هیرکانی در مقابل سوختگی شمشاد و راه‌اندازی سامانهٔ ملی پایش جنگل در جمهوری اسلامی ایران» به صورت برنامهٔ همکاری فنی یا به ‌اختصار تی‌سی‌پی(TCP) انجام شود تا پلی به سوی پروژه‌های بزرگ‌تر باشد.

کارشناس ارشد جنگل‌داری دفتر منطقه‌ای فائو بیان کرد: پس از ۲ سال و در پایان این پروژه باید بگویم که هدف آن بیشتر ظرفیت‌سازیِ حفظ جنگل بود و نه کار اجرایی.

وی گفت: ۱۵ گزارش برای این پروژه تهیه شده که شایسته است ترجمه و در اختیار کارشناسان گذاشته شود.

مدیر اجرایی پروژه نیز در سخنانی اظهار داشت: شروع عملی این پروژه در ۲۰ آبان ۱۳۹۴ بود و امروز نیز روز پایان عملی آن محسوب می‌شود.

حسین بدری‌پور افزود: مجموع اعتبار پروژه ۱۱ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۷۴ دلار بود که پنج میلیون و ۷۴۴ هزار و ۵۴۴ دلار سهم فائو و پنج میلیون و ۴۳۰ هزار و ۸۳۰ دلار آن سهم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بود.

وی گفت: این پروژه به صورت آزمونه‌ای (pilot) در استان‌های فارس، ایلام و مازندران – نوشهر اجرا شد ولی تلاش کردیم از موقعیت پیش آمده استفاده حداکثری کنیم و توان فنی کارشناسان دیگر استان‌ها را نیز ارتقا دهیم.

 

ایران دارای بیش از ۱۴ میلیون هکتار جنگل است که در حدود ۲ میلیون هکتار آن با نام جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور قرار دارد.

 

 

0
-4
  

4 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  خواهیم دیددددددددد….حرف تاعمل از بودن تا نبودن فاصله دارد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 2. جمشید می‌گوید:

  تکرار…
  تکرار مکرربدیهیات مسلم….
  وعده….
  وعده ….
  بدون عمل….!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. میر شکار می‌گوید:

  بنظرم یکم زود این تصمیم رو گرفتن هنوز چند دونه دیگه درخت برای بریدن وجود داشت.نظر شما چیه؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 4. مردم از تکرار این حرف ها به جان آمده و خسته شده اند. اگر راست می گویند اول بساط غارتگران را از جنگل ها جمع کنند. آن ها همچنان آنجا پایگاه و فرمانروایی دارند و از جمله در منطقه ی ما در غرب استان گیلان مدعی هستند که دارای ده هزار هکتار زمین می باشند! این مناطق قرق شده مال پدری کسی نبوده، این ها بخش هایی از جنگل ملی است که بعد از تراشیده شدن و بیرحمانه غارت شدن، شده ملک بعضی شرکت های جنگلبُر سابق!
  یا عمل کنید و یا مردم را با حرف های تکراری و بی عملی، عصبی مسازید. من بچه ی جنگلم؛ در جنگل به ندرت درختی ریشه کن می شود، ولی غارتگران برای ماندن در جنگل ناگهان آماری بکلی ضد حقیقت و کاملن دروغ را در طی اطلاعیه ای ارائه می دهند و بعضی سایت های همکار در منطقه ی ما همان آمار دروغین را به عنوان حقیقت به خورد مردمی که در جریان نیستند می دهند تا غارت همچنان ادامه یابد. یکی این بود که طی اطلاعیه ای اعتراضی اعلام کردند همینک شش هزار متر مکعب چوب(درخت های ریشه کن شده) در جنگل هست، پس چرا برداشت نکنیم؟ و از این دست داستان بافی ها برای ادامه ی غارت ادامه دارد و متأسفانه بعضی مسئولین و نمایندگان نیز با غارتگران همکاری می کنند. اهل تهمت نیستم، خواستند مدرک ارائه می دهم.

  همانطور که نوشتم، اولن آن آمار غلط است؛ دومن درختی اگر در جنگل می افتد جزیی از سیستم پیچیده ی جنگل است و لازمه ی آن؛ پس با این بهانه که درخت هایی در جنگل افتاده اند، نمی توان به برداشت که فاجعه آفریده ادامه داد. برداشتی که خلاف و بر ضد مصوبه ی مجلس است.
  آیا دریافت این ساده دشوار است؟
  خیر، آسان است، بسیار آسان؛ ولی اینجا سخن از پول های هنگفت و باد آورده در میان است که به راحتی نمی توان از آن ها چشم پوشید.
  و به همین دلیل حاضر نیستند در واردات چوب و کاغذِ دارای مالیات صفر(بی مالیات) شریک شوند، زیرا مفت بردن کجا و خریدن کجا.

  کوتاه: اگر نمی توانید قانون را اجرا کنید، چیزی مگویید؛ اگر گفتید اجرا کنید، وگرنه نتیجه ی آن یعنی بی اعتمادی مردم به خود شما ها بر می گردد.
  «این جهان کوه هست و فعل ما ندا – سوی ما آید ندا ها را صدا»(مولوی بزرگ، که اشعارش فرمول های فیزیک و شیمی و ریاضی را می ماند؛ یعنی دقیقن علمی است.)

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>