بر اثر بارندگی های اخیر طی ۲۳ روز گذشته حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۰/۱۳ میلیارد متر مکعب و تراز سطح آب دریاچه هفت سانتی متر افزایش یافته است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر بارندگی های اخیر در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ نسبت به ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ تراز سطح آب دریاچه هفت سانتی متر، وسعت دریاچه ۸۴/۸۴ کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۰/۱۳ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است اما همچنان دریاچه نسبت به شاخص های سال گذشته در وضعیت نامناسب تری به سر می برد.

در این گزارش وضعیت دریاچه ارومیه را در روز یازدهم بهمن ماه ۱۳۹۶ از سه شاخص «تراز سطح آب» ، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» مورد بررسی قرار می دهیم.

تراز سطح آب:

تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ به ۱۲۷۰/۳۷ سانتی متر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل ۲۱ سانتی متر و نسبت به میانگین دراز مدت ۴/۵ متر کاهش نشان می دهد.

وسعت دریاچه:

همچنین در این گزارش «وسعت دریاچه» که شاخصی بسیار مهم و شاید مهمتر از شاخص «تراز سطح آب» می باشد نیز بررسی شده است.

وسعت دریاچه ارومیه در تاریخ یازدهم بهمن ماه سال جاری ۱۸۴۴/۰۷ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۲۴۹/۲۹ کیلومتر مربع و نسبت به میانگین دراز مدت ۲۶۸۲/۶۳ کیلومتر مربع کمتر شده است.

حجم آب موجود:

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ در تاریخ یازدهم بهمن ماه سال جاری ۱/۲۳ میلیارد متر مکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰/۴۱ میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۵/۰۴ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

+5
-2
  

5 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  خشکسالی امسال می تواند باعث خیر و برکت هم باشد اگر باعث درک بحران آب و اصلاح شیوه بهره برداری از آب شود.

  داغ Thumb up 20 Thumb down 20

 2. سلام دوستان
  این ها اخبار فصلی است و اگر کمی واقع نگر باشیم، هیچ امیدی را بر نمی انگیزد. تا زمانی که هزاران چاه “مجاز” و غیر مجاز در اطراف دریاچه بسته نشود، تا زمانی که حق آبه ی دریاچه ی طبی ایران در روی زمین بطور کامل پرداخت نگردد، امید بستن به این اخبار جز خود را گول زدن نیست. وظیفه ی من گفتن بود؛ باقی را دیگر خود دانید.

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 7

 3. جمشید می‌گوید:

  وقت آن نرسیده است که شاهکار مهندسی صنعت کشوردرمیانه این دریاچه را جمع کنید.!!!
  زهی تاسف.!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 4. سلام دوست عزیز «شیر بیشه ای ایرانی»، این تصور که شما دارید برای یک فرد عادی اِشکالی ندارد؛ ولی اگر متخصصین ما چنان تصوری داشته باشند باید به حال این ملک و ملت گریست.
  چرا؟
  برای اینکه متخصص می داند ایران کشوری ست که بطور دوره ای دچار خشکسالی می گردد؛ پس باید پیشاپیش برایش برنامه های دقیق و بسیار حساب شده داشته باشد، وگرنه بین یک متخصص و فردی عادی در کوچه و بازار فرقی نیست، که حتمن باید باشد.
  چرا باید فاجعه ای رخ دهد و بعد شما آن را برای بیداری باعث خیر و برکت بدانید؟! پس این درس خواندن ها و متخصص شدن ها برای چیست؟!
  برای این است که او همیشه باید خیلی جلوتر از دیگران باشد، و برنامه های خاص خود را برای وضعیت های گوناگون دارا باشد.
  سخن شما دوست عزیز در بابِ موضوعی که ناشناخته است و برای اولین بار رخ داده درست می باشد؛ ولی موضوع بسیار بار تکرار شده ی خشکسالی را در بر نمی گیرد. بحران این موضوع در نزد نه فقط متخصصین بلکه همگان بسیار بسیار آشکار است و لازم نیست پیش آید و بعد ما به فکر نجات بیفتیم.
  نخیر دوست گرامی، خشکسالی باعث خیر و برکت نشده، بلکه زیان های آن نشانه ی نبودن برنامه های لازم از سوی متخصصین محترم کشور است. متخصص واقعی آب و کلِ طبیعت در ایران باید همیشه برای حالات بحرانی برنامه های دقیقی را از پیش آماده داشته باشد. نبود همین برنامه هاست که مایه ی بدبختی و تباهی گشته. بعد از نزدیک به چهل سال تازه اعلام کرده اند که می خواهند آب سیستان را با لوله انتقال دهند! تا به حال کجا بودید!؟ یا نماینده ی محترم زابل، زهک و هیرمند بعد از نزدیک به چهل سال می آید و در بابِ وضعیت هامون و منطقه ابراز نکرانی می کند! در یک کشور دارای برنانه ی دقیق برای بحران آب از این دست برخورد ها باورکردنی و به هیچ رو پذیرفتنی نیست. بدبختی سر زمین ما این است که اغلب افراد یکدیگر را محکوم می کنند و هیچ کسی مسئولیت بی برنامگی دیروز که حاصل آن ویرانی امروز است را بر عهده نمی گیرد – کی بود، کی بود؟ من نبودم!
  وظیفه ی جناب احمد علی کیخا و چون او این نیست که فاجعه رخ دهد و بعد ایشان تذکر دهند؛ خیر، وظیفه ی یک نماینده ی خوب مردمی این است که پیوسته در منطقه حضور داشته باشد و پیش از رخداد فاجعه اخطار دهد، گوش شنوا نبود، باید پیوسته یعنی ناگسسته به همراه مردم منطقه ی خود تکرار نماید، تا آن شود که باید. من هزاران کیلومتر دور از میهن بسر می برم، موضوعی را در منطقه ی ما بسیار خطرناک تشخیص می دهم، برایش شبانه روز می نویسم، تکرار می کنم، فریاد می شوم؛ بعد سال ها نظر دلسوزانه و عمیقن میهن دوستانه ی من تازه در تهران مورد تأیید قرار می گیرد، و در منطقه همچنان روی برنامه های بسیار ویرانگر قبلی پا می فشارند! این وحشتناک است. اهل تهمت نیستم، خواستید براتون نمونه می آورم فراوان و بی نهایت غمناک. باید نه فقط متخصص بلکه هم عاشق طبیعت بود. باید با تمام هستی خود طبیعت میهن را درک نمود؛ وگرنه به یک اداره چی بدل می شویم که منتظر است هرچه زودتر هشت ساعت کارش تمام شود و برود پی کار و زندگی شخصی خود.
  غصه ی این قصه دراز است ای دوست، آنچه پیش آمده، ویرانه گر است و نَه نکوست.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 5. لطفى می‌گوید:

  کافیه یکى از این سدهاى سر راه رودخانه هاى این دریاچه رو تخریب یا منفجر کنند تا مشکل حل بشه.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>