بر اثر بارندگی های اخیر طی ۴۵ روز گذشته حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۰/۳۲ میلیارد متر مکعب و تراز سطح آب دریاچه هفده سانتی متر افزایش یافته است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر بارندگی های اخیر در روز ۱۳۹۶/۱۲/۲ نسبت به ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ تراز سطح آب دریاچه هفده سانتی متر، وسعت دریاچه ۲۰۵/۰۳ کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۰/۳۲ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است اما همچنان دریاچه نسبت به شاخص های سال گذشته در وضعیت نامناسب تری به سر می برد.

در این گزارش وضعیت دریاچه ارومیه را در روز دوم اسفند ماه ۱۳۹۶ از سه شاخص «تراز سطح آب» ، «وسعت دریاچه» و «حجم آب موجود» مورد بررسی قرار می دهیم.

تراز سطح آب:

تراز سطح آب دریاچه در روز ۱۳۹۶/۱۲/۲ به ۱۲۷۰/۴۷ سانتی متر از سطح دریا رسید. این تراز نسبت به روز مشابه در سال قبل ۱۳ سانتی متر و نسبت به میانگین دراز مدت ۴/۲ متر کاهش نشان می دهد.

وسعت دریاچه:

همچنین در این گزارش «وسعت دریاچه» که شاخصی بسیار مهم و شاید مهمتر از شاخص «تراز سطح آب» می باشد نیز بررسی شده است.

وسعت دریاچه ارومیه در دوم اسفند ماه سال جاری ۱۹۶۴/۲۶ کیلومتر مربع بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۱۵۲/۰۴ کیلومتر مربع و نسبت به میانگین دراز مدت ۲۵۶۲/۴۴ کیلومتر مربع کمتر شده است.

حجم آب موجود:

حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ دوم اسفند ماه سال جاری ۱/۴۲ میلیارد متر مکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰/۲۷ میلیارد متر مکعب و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۴/۸۵ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

+7
0
  

3 دیدگاه

 1. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  علت اصلی مشکلات طبیعت کشور مانند خشکیدگی دریاچه ها و سفره. ها و فرسایش خاک مصرف بی حساب و کتاب است.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 2. آریا می‌گوید:

  بیست سال خشکسالی پیاپی ضربه خودش را به این دریاچه زده است. این دریاچه در استانی قرار دارد که تا همین سی سال پیش پر اب ترین استان کشور از لحاظ منابع آبی سطحی و زیر زمینی بود و جز پر بارش ترین استان های کشور بود. الان هم هر موقع بارندگی خوب باشه تراز دریاچه افزایش پیدا میکنه. البته انتقال سالانه بیش از دویست میلیون متر مکعب آب به تبریز هم ضربه زیادی به این دریاچه وارد کرده به گونه ای که اگر این مقدار اب وارد دریاچه میشد جنوب آن پر اب میشد و در تلطیف هوا و همچنین پر شدن آب در اطراف جزایر و حفاظت از گونه های جانوری آنها موثر بود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 3. فرهاد می‌گوید:

  مصرف بیرویه برای کشاورزی و باغبانی و چمن کاریهای احمقانه درون شهرها و سدسازی و انتقال اب زرینه رود به تبریز برای توسعه بی ضابطه…
  جلوی اینها گرفته شود مشکل حله ولی چون میانگین سن مسئولان ما بالای ۷۰ هست کسی حال و حوصلشو نداره…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>