مجلس آمادگی دارد قانونی در جهت حفظ جانوران در معرض انقراض تصویب کند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: مجلس این آمادگی را دارد که قانونی در جهت حفظ حیوانات در حال انقراض تصویب کند.

یوناتن بت کلیا در گفت و گو با خانه ملت، در مورد قوانین حمایتی که در کشور برای ممانعت از شکار حیوانات تصویب شده است گفت: ما قوانین متعددی را برای حمایت از حیات وحش به ویژه برای حفظ حیوانات در حال انقراض تصویب کرده‌ایم که به این مهم اشاره می‌کند باید با افرادی که از طریق شکار یا هر اقدامی که حیات این حیوانات را به خطر می‌اندازند، برخورد شود.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بی‌تردید افرادی که نسبت به حیات حیوانات بی‌توجه هستند نه عرق ملی و نه رأفت انسانی در آنها وجود ندارد، چرا که وقتی حیوان در حال انقراضی را می‌بینند بدون توجه به آسیبی که به طبیعت وارد می‌کنند، اقدام به شکار آن می‌کنند، از سوی دیگر محیط بانان را که محافظان این حیوانات هستند نیز از بین می‌برند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در شرایط کنونی نه قوه مجریه و نه دستگاه قضایی کشور در خصوص اجرای قوانین حمایت از حیات وحش اقدامی نکرده و با خاطیان به طور جدی برخورد نکرده‌اند و این در حالی است که این افراد باید به اشد مجازات برسند.

عدم تخصیص اعتبارات به حمایت از محیط بانان

بت کلیا یادآور شد: در گذشته بسیاری از حیوانات کمیاب در ایران وجود داشتند که امروزه تعداد زیادی از آنها منقرض شده‌اند و ما به عنوان قانونگذار اقدامی نکردیم که در پی آن اعتباراتی به حمایت از این حیوانات و محیط بانانی که از آنها حفاظت می‌کنند، اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نه تنها حیوانات کمیاب بلکه بسیاری از گونه‌های حیوانی و حتی گیاهی نیز در حال از بین رفتن هستند، ولی هیچ‌گونه اقدام قانونی در جهت حفظ آنها صورت نمی‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بیان کرد: بی‌توجهی نسبت به مجازات افرادی که اقدام به شکار هر حیوانی می‌کنند باعث می‌شود تا هر فردی به خود اجازه دهد که ضمن شکار حیوانات، بدن آنها را نیز خالی کرده و پوست آنها را با کاه پر کند و با افتخار از روزی یاد کند که این حیوان را شکار کرده است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هم‌اکنون دولت باید در مورد حفظ حیوانات در حال انقراض به مجلس لایحه بدهد که در پی آن بتوان با استناد به اطلاعات موثق اقدام اثرگذاری انجام داد و مجلس نیز این آمادگی را دارد که در این جهت همکاری کند.

+117
-207
  

4 دیدگاه

 1. شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

  خواهشمند است یک فکری برای یوزپلنگ، گل سرسبد حیات وحش کشور بکنید.

  داغ Thumb up 9 Thumb down 7

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  خدا کنه که هر چه زودتر این اتفاق بیفته که از این دست اتفاقات خیلی نیاز هست.

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

 3. ایران می‌گوید:

  فکر میکنید کلانتری آیا چنین پیشنهادی رو به مجلس بده؟ خیال خام ….. فعلا آب داره منقرض میشه اونو داره نجات میده حیوانات در خطر انقراض زیاد مهم نیستند

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 4. میر شکار می‌گوید:

  سوء مدیریت ها و ندانم کاری های سازمان محیط زیست رو اصلاح کنند مشکل حل میشه .این حرفی بود که مرحوم اینانلو چند سال پیش زد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>