به مناسبت روز جهانی زنان / International Women’s Day

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همه ساله ۸ مارس مصادف با هفدهم اسفند به عنوان روز جهانی زنان (International Women’s Day) گرامی داشته می شود.

موضوع امسال روز جهانی جهان به نقش زنان و دختران روستایی اختصاص دارد و شعار سال ۲۰۱۸ روز جهانی زنان بشرح زیر انتخاب شده است:

Time is Now: Rural and urban activists transforming women’s lives

همین حالا وقتشه: فعالان شهرى و روستایى در حال تغییر شیوه زندگى زنان هستند

زنان و دختران روستایی نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت زندگی مردم جهان بر عهده دارند با این وجود همواره مورد ظلم و تبعیض قرار گرفته و به جایگاه واقعی خود دست نیافته اند.

زنان و دختران روستایی با فعالیت های کشاورزی و دامپروی امنیت غذایی را برای جوامع خود تضمین می کنند، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی را استحکام می بخشد و اقتصاد را تقویت می کنند. با این حال، نابرابری جنسیتی، قوانین تبعیض آمیز و ناهنجارهای اجتماعی پتانسیل کامل آنها را محدود می کند و آنها را به سمت عقب ماندن از مردان و همتایان شهری خود سوق می دهد.

با وجود اینکه زنان ۴۳ درصد از نیروی کار کشاورزی جهان را تشکیل می دهند کمتر از ۱۳ درصد از مالکیت زمین های زراعی متعلق به زنان است !

این یعنی امنیت شغلی کمتر، درآمد پایین تر و قدرت تصمیم گیری ضعیف تر برای زنان


سازمان ملل متحد امیدوار است با حمایت دولت ها تمام دختران به تحصیلات ابتدایی در سطح کیفی مناسب دسترسی پیدا کنند و آموزش کامل و جامع ابتدایی و متوسطه را فرا گیرند. انواع تبعیض علیه زنان و دختران، انواع خشونت علیه زنان و دختران و سایر انواع سوء استفاده از آنها مانند ازدواج زودهنگام و اجباری ازبین برود.

روز جهانی زنان بر همه زنان جهان بخصوص مادران، دختران و زنان ایرانی مبارک باد.

+177
-1
  

3 دیدگاه

 1. با تشکر بخاطر این پست بجا و لازم

  در ضمن جنایاتی که علیه زنان میهن ما با اسید پاسی صورت گرفت، متأسفانه تا به امروز در پرده مانده است؛ و این در صورتی می باشد که ایران یکی از قوی ترین پلیس ها را دارد!

  این شعر که همان زمان سروده شده، هدیه است به آن عزیزان رنجدیده و فراوان عذاب کشیده.

  مَردَک بی سر است!

  در این چند روز
  جهان
  با نصفِ جهان
  گریست.
  صورت ات را می بینم
  صورت ام می سوزد
  و می دوزد اندوه ترا
  بر چشمان من:
  زنی با چشمان غزالی و درشت
  لحظاتی دیگر
  چهره اش پاییزِ پَرپَر است
  در کار، دست مردَکی گَر است
  یک بچه ی الاغ،
  یک کره خر است
  نه نه، الاغ جان مرا ببخش
  یک بچه انتر است
  انتر عزیز
  تو نیز مرا ببخش
  مَردَک بی سر است!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. جنگل بلوط می‌گوید:

  با سلام و تبریک روز زن
  زنان به علت با احساس تر بودن و مسولیت پذیر بودن و همچنین تربیت و آموزش کودکان و همینطور نقش اصلی در مدیریت مصرف مواد خوراکی و غیره در خانه و کاهش و تفکیک زباله و غیره می توانند نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط زیست و اصلاح الگوی مصرف داشته باشند و اگر فکر و برنامه ریزی شود برای این پتانسیل و دیگر پتانسیلها می تواند کاربردها و خروجی های ساده و آسان بسیار بیشتری طراحی کرد که به درد شرایط ما بخورد.
  دوران کارهای عظیم و چند باره کاری به عصر بهینه سازی و بهره وری و هماهنگی با طبیعت تغییر کرده است.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 3. آریا می‌گوید:

  این روز رو به تمام زنان و دختران ایران زمین تبریک عرض میکنم. به امید روز هایی آزاد و شاد برای تمام این عزیزان در این مرز و بوم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>