نسل کشی ماهی سفید دریای خزر با جلوگیری از تخم ریزی ماهیان ماده در رودخانه ها

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همه ساله از اوایل اسفندماه تا اواخر فروردین، ماهیان سفید ماده برای تخمریزی از دریا خارج شده و وارد رودخانه ها می شوند. ماهی سفید ماده پس از ورود به رودخانه و تخمریزی در لابه لای سنگ های رودخانه مجددا به دریا بازمی گردد و بچه ماهی ها نیز پس از بیرون آمدن از تخم ها مسیر رودخانه را در پیش گرفته و وارد دریا می شوند.

طی چند سال اخیر درست در همین بازه زمانی گروهی از صیادان غیرمجاز با نصب تور در دهانه رودخانه ها ماهیان سفید ماده را که قصد وارد شدن به رودخانه را دارند صید می کنند.

تورها در ردیف های متعدد و با ابعاد مختلف تعبیه می شوند. تعداد و شیوه نصب این تورها در زیر آب به نحوی است که هیچ ماهی سفیدی قادر به عبور از بین دامها و ورود به رودخانه نخواهد بود.

تصویر: نصب دام با تراکم بسیار زیاد و ردیف های مختلف درون دریای خزر در دهانه رودخانه نکارود کاملا مشخص است

این تورها درست به مانند تور والیبال به پایه هایی متصل شده و در زیر آب تعبیه می شود. قسمت زیرین تور با جسم سنگین در زیر آب و قسمت بالایی دام با چوپ پنبه یا اجسام سبک در روی آب شناور می شود.

به جرات می توان گفت که سال گذشته به ندرت ماهی سفیدی موفق به عبور از تورها و تخمریزی درون رودخانه ها شده است.

این نسل کشی و جنایت بزرگ باعث شده است که تولید مثل طبیعی ماهی سفید در دریای خزر دچار اختلال شده و به همین دلیل تعداد ماهی سفید طی سال های اخیر در این دریا به شدت کاهش یافته است.

صیادان شمالی نیز خود به کاهش شدید تعداد ماهیان سفید در دیای خزر واقف بوده و اذعان دارند که شمار ماهیان سفید خزر نسبت به سالهای گذشته قابل مقایسه نیست.

این عمل غیر قانونی و غیر اخلاقی سود سرشاری برای صیادان متخلف به همراه داشته و بر اساس اطلاعات دریافتی سود حاصل تا حدود روزی سه الی چهار میلیون تومان در این بازه زمانی برای هر صیاد متغیر است.

………….تصویر: نصب دام درون دریای خزر در نزدیکی ساحل گوهرباران در محل تلاقی نکارود و دریای خزر

متاسفانه برخورد قاطعی نیز با این گروه از متخلفین صورت نمیگیرد و به همین دلیل صیادان غیرمجاز به راحتی نسبت به ایجاد تاسیسات و استقرار ادوات خود در ساحل اقدام نموده و تورهای نصب شده در دهانه رودخانه ها به راحتی در سرتاسر نوار ساحلی مازندران قابل مشاهده است.

با توجه به اینکه مدیریت مسائل مرتبط با صید ماهیان در دریا در حوزه وظایف شیلات است نیروهای محیط زیست اجازه دخالت چندانی در این امر ندارند و این موضوع نیز به بزرگ شدن ابعاد این فاجعه دامن زده است.

با توجه به افزایش بیش از حد تقاضا برای خرید ماهی سفید در فصل بهار به دلیل سنت های رایج و همچنین سفر تعداد زیادی از مردم کشور به خطه شمال، ضروری است مسافران و هموطنان حتی المقدور از خرید ماهی سفید دریایی به خصوص نوع ماده در این فصل خودداری کنند تا با کاهش تقاضا برای خرید ماهی سفید ماده، صید و یا به عبارتی نسل کشی این ماهی ارزشمند به روش فوق کاهش یابد.

این هشداری کاملا جدی است و مسئولان باید بدانند که با ادامه روند فعلی و عدم امکان تخمریزی ماهی سفید، بطور حتم نسل ماهی سفید به عنوان شاخص ترین ماهی دریای خزر به مانند ماهی آزاد در این دریا منقرض شده و یا به تعداد بسیار اندکی کاهش خواهد یافت.

+209
-21
  

17 دیدگاه

 1. kohgard می‌گوید:

  خبرتاسف باری بود
  والا حل مشکلات محیط زیست مثل نگه داشتن شن ریز توی مشته
  هرجارو بگیری جای دیگش می ریزه بیرون.
  به دلیل سیاست های اشتباه ، محلی ها طبیعت رو ثروت از دسته رفته می دونن و هرکسی که کمترین بهره رو ازش می بره یه جورایی خودشو متضرر می دونه و با تمام ابزارهای موجود تلاش می کنه بالاترین بهره رو از منابع طبیعی ببره تا از سایرین عقب نمونه.
  وقتی یه کامیون واژگون می شه وحامل بار قابل استفاده ای هست ، توقف خودروها و بهره برداری بعضی ها رو می بینیم حالا چه برسه به ماهی سفید توی دریا و رودخانه!!
  یاحق

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 2. میر شکار می‌گوید:

  بله من بزرگ شده همین ساحلی هستم که می بینید .در مورد این مسئله خیلی فکر کردم .چرا های زیادی در ذهنم هست که هرگز به جوابشون نرسیدم.ماهی سفید ،ماهی کوچک اسلک و انواع ماهی های کوچک کولی که بسیار لذیذ و خوش طعم هستند تنها در فصل زمستان وبهار که برای تخم ریزی به ساحل و رودخانه ها نزدیک میشوند قابل صید هستند و در خارج این فصل به اعماق دریا میروند و اثری از آنان دیده نمی شود .برای همین هست که اگر در مرداد و شهریور و پاییز به بازارهای ماهی فروشان شمال سری بزنید جز ماهی پرورشی چیزی برای فروش دیده نمی شود.در فصل صید ماهی هم که از پاییز تا معمولاً و متأسفانه تا ۱۵ فروردین ماه به درازا میکشد، ماهی های ماده صید شده دارای تخم می باشند.یعنی ماهی های ماده ای که در فصل مجاز صید، بطور مجاز توسط شرکت های تعاونی پره صید می شوند نیز آماده تخم ریزی هستند .پس فرقی نمیکند آن ماهی در رود خانه صید شود یا در مثلاً ۳۰۰ متری ساحل رودخانه .فرقی ندارد با تور ماهیگیر غیر مجاز صید شود یا با تور شرکتهای تعاونی مجاز.نکته جالب اینجاست خود ماهیگیران محلی که با قلاب یا تورهای دستی کوچک (با نام محلی سالی یا سالیک) ماهیگیری می کنند، معترض به استفاده از این گونه دام ها هستند .سازمان محیط زیست در گیلان و مازندران و گلستان همه ساله در ایام عید (که تا ۱۵ فروردین فصل مجاز صید برای تعاونی های پره است)با ماهیگیران محلی که با همان تورهای کوچک (سالی ) که بطور میانگین شاید روزی یک عدد ماهی سفید صید کنند و برای خوراک خودشان استفاده کنند درگیر شده ایشان را دستگیر و روانه دادگاه می نماید .در حالی که در بازار ماهی فروشان همان ماهی به هر تعداد که بخواهید آزادانه و قانونی به فروش می رسد .و نکته بسیار جالب اینجاست که با همان دام هایی که در تصویر بالا میبینید و کندن و معدوم کردنشان بسیار راحت است هیچ کاری ندارد .
  و اما چراهای بی جواب من:
  چرا صید ماهی های آماده تولید مثل توسط شرکتهای تعاونی مجاز است ولی مردم صاحل نشین برای خوراک خودشان هم مجاز به صید نیستند ؟
  چرا اندازه سوراخ تورهای ماهی گیری شرکت های تعاونی سال به سال کوچکتر میشود تا بدلیل کمبود صید،ماهی های کوچک هم توسط ایشان صید گردد. و با وجود اینکه در هر شرکت، ناظر مقیم سازمان محیط زیست بر عملیات صید نظارت دارد هیچ اقدامی صورت نمیگیرد؟
  نکته جالبتر اینکه چرا تمام فاضلاب های این سه استان مستقیم از کانال های اگو بدرون رودخانه ها و دریا میریزد ولی محیط زیست این سه استان هیچ عکس العملی نشان نمی دهد؟
  چرا باید کل زباله های شهری و صنتی و بعضاً بیمارستانی این سه استان درون زمین دفع گردد؟در این زمینه محیط زیست چه کرده جز سکوت؟
  چرا زیبا ترین ساحل دنیا (ساحل دریای کاسپین)در صنوات گذشته، الان مملو از زباله گشته تا جایی که از ترس فرو رفتن سر سوزن آمپول های استفاده شده و دور ریخته شده در ساحل نتوانی پابرهنه روی ماسه های نرم آن قدم بزنی .و از ترس گرفتن بیماری های پوستی بدلیل آلودگی آب دریا نتوانی در آن شنا کنی؟

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 3. جمشید می‌گوید:

  بعد ازگذشت این همه سال،چطور متوجه شدید.؟!
  شفاف سازی کنید.!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

  • رامین می‌گوید:

   دوست عزیز این همه سال نیست. من به عنوان یک عضو کوچیک از ماهیگیری گیلان حدود ۴ سال هست که توی فای ممجازی تلگرام و ایسنتا گرام با عنوان ماهیگیران کاسپین ( Caspianfishers) در حال تلاش و آگاهی دادن به مردم و خبر دار کردن مسئولین هستیم
   و تمام تلاشمون چه از لحاظ رهاسازی ماهی چه از لحاظ جمع آوری زباله و حتی معرفی و پخش فیلم های جنایات صیادان غیر مجاز رو داریم پوشش میدیم
   هر سال چه توی فصل صید ماهیان استخانی چه تموی فصل های صید ماهیان دیگر داریم با شفاف سازی و آگاهی دادن به مردم تلاش میکنیم که نجات بدیم این شرایط رو
   حتی به عنوان جامعه ی ۵۰۰۰ هزار نفری ماهیگیری با خبرگذاری گیل نگاه مصاحبه داشتیم و ازشون خواستیم که خواسته ی مارو که به گوش مسئولین برسوونن خواسته ایی که به عنوان ممنوعیت ماهیگیری ساله بیان شد
   ولی وقعی بهش گذاشته نشد
   ازتون میخوام توی تلگرامتون همین الان مارو با این اسم ماهیگیران کاسپین یا Caspianfishers جست و جو کنید و ببینید تلاش مارو برای فرهنگ سازی

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 4. گرگعلی می‌گوید:

  با سلام به خدمت طبیعت دوستان گرامی
  سال گذشته این موضوع را به یکی از دوستان که از مدیران ارشد سازمان شیلات است اطلاع دادم اما ایشان واقعیت تلخی را عنوان کردند و آن:
  گستردگی فقر و بیکاری در استان های شمالی و عدم برخورد یگان شیلات استان های شمالی به علت جلوگیری از درگیری فیزیکی با ساکنان محلی
  متاسفانه یگان شیلات تمایل چندانی به برخورد با متخلفان مشابه یگان محیط زیست ندارد و همانطور که دیده بان عنوان کرد حوزه حفاظت از آب های داخلی و رودخانه ها برعهده سازمان محیط زیست و دریاها بر عهده سازمان شیلات است و مصب رودخانه مرز حوزه ماموریتی این دو مجموعه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 5. ordakmahi می‌گوید:

  آخه اینا نمیفهمن که این کار به زیان خودشونه ؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • رامین می‌گوید:

   امکانش نییت مگربا فرهگ سازی ، چون شیلات و محیط زیست که نیروی کافی ندارند برای این مساله
   و ۴ ساله داریم فرهنگ سازی میکنیم و ازتون میخوایم که به ما بپیوندید در ایسنتاگرام و تلگرام با آیدی
   @caspianfishers

   داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 6. مهدی می‌گوید:

  فصل تخمریزی ماهی سفید از اوایل بهار هستش تا اواخر تابستان و اسفندماهی که گفتین صحیح نیست!!!

  داغ Thumb up 2 Thumb down 6

 7. مهراب مهرآبادی (پلنگ هفتاد قله) می‌گوید:

  ای بابا همش مسئولین مسئولین میکنین. چکار به اونا دارید؟
  بنده خداها اینهمه مشکل دارن. دیگه وقت سرکشی کردن توی مسائلی محیط زیست و اقتصاد و مردم رو ندارند.
  توی این مسائل پیش پا افتاده اسم مسئولین رو نیارید دیگه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 8. گربه ایرانی می‌گوید:

  خیلی تاسف برانگیزه ،،، ولی شاید اون صیادها هم چاره ای نداشته باشن ، شاید کارگران بیکار شده و روستایی های بی بضاعت باشن که دلخوش به این درآمد فصلی هستن برای گذران زندگی شاید روی این پول صد جور حساب کردن برای مشکلاتشون شاید……..
  اصلا از این کار غلط دفاع نمیکنم اما شاید اگه ماهم جای اون ها بودیم و شرایط اونا رو داشتیم همین کار رو میکردیم راحته اینکه تو ناز و نعمت زندگی کنی و نظر بدی

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 9. رامین می‌گوید:

  مرسی از مطالب خوبتون من ادمین بزرگترین و تخصصی ترین کانال تلگرامی و پیج ماهیگیری هستم که با نام ماهیگیران کاسپین و با لوگوی تاس ماهی ایرانی دریای کاسپین در حال فعالیت و فرهنگ سازی توی این زمینه و مشکل جمع آوری زباله ها از طبیعت آبی و نجات و فرهنگ سازی ماهیان و سایر مجودات آبی هستیم
  تیمی متشکل از افراد تحصیل کرده در این زمینه تشکیل دادیم که دارای تجربه ی زیادی هم در زمینه ی ماهیگیری و برخورد با ماهیگیران غیر قانونی هستند
  تنها میتونید با جستجوی ما در ایسنتا گرام و تلگرام با آیدی
  @Caspianfishers
  یا هشتگ #ماهیگیران_کاسپین مارو پیدا کنید
  در صورت برقراری ارتباط میتونیم فیلم ها و عکسهای زیادی رو از رودخونه های مختلف شمال و جاهای دیگر کشور در اختیارتون بزاریم که شامل جنایت های اینچنینی هست
  عکس ها و فیلمهایی که تمام عرض رودخانه با دیوارهای چوبی بسته شده
  جاهایی که با سم و مرگ ماهی و حتی برق زدن های زیاد به آب ماهی صید میکنند
  روش های نامردانه مثل وَکَف باعث صدمه زدن به ماهیان میشن
  لطفا اگر امکانش داره باهم لینک بشیم تا بنده فیلم ها و اطلاعاتت لازم رو در اختیارتون بزارم
  از طرفی جهت دیدن سمت نیک داستان بعد ۴ سال تلاش توی این زمینه میتونیم از ماهیگیرانی نام ببریم که با پاکسازی محیط رودخونه های اطرافشون به ما توی این مسیر کمک کردند به دوستانی که بعد از تلاش این چند ساله ی ما با رهسازی ماهیان ماده، ماهیان کوچک قدم های اولیه در مسیر ماهیگیری #بگیر_و_رهاکن را برداشته اند
  میتونید با #رهاسازی حتی فیلم ها و عکسهای رهاکردن ماهیان و به زندی برگردوندنشون رو ببینید
  حتی برای کمک به محیط زیست ما پیشهاد ” هر ماهیگیر، یک همیار محیط زیست ” رو دادیم که میتونن کمبود نیروی محیط بانی رو به صورت افتخاری و بدون هیچ هزینه ایی تنها برای کمک به محیط زیست قبول کنند ( نه تنها توی گیلان بلکه توی تمام ایران )
  منتظر پاسخ شما به ایمیل خودم هستم
  میتونید بنده رو توی تلگرام با آیدی @Caspian46 پیدا کنید

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

  • محمد می‌گوید:

   ضمن سلام
   دوست عزیز اینجا جای تبلیغات کانال شما نیست و فقط در مورد این پست پیام بزار.بعدش کجا شما بزرگترین و تخصصی ترین کانال ماهیگیری رو دارین این همه کانالهای تخصصی که اسمشو نمیارم هست پس لطفا تبلیغ نکن و واسه محیط زیست کشور نظر بده

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 10. با عرض پوزش؛ نشانی در پیام قبلی غلط ذکر شده؛ برای رفتن به وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» لطفن روی این نشانی کلید کنید.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. همیار می‌گوید:

  به هیچ عنوان ضعف مالی و نیاز عامل اصلی این نسل کشی نیست و فقط توجیه ناشایستی است برای کار زشتشان و سوء استفاده از ضعف اجرای قوانین.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 12. دوست دار محیط زیست می‌گوید:

  آنقدر ایراد بر محیط زیست وجود دارد که به راحتی ویا با صراحت نمی شود در این مورد بحث کردولی:

  ۱-آیا تا به حال فکری برای زباله های شهری در اقصی نقاط شمالی کشور شده واقدامی صورت گرفته است؟
  ۲-آیا هیچ می دانیم خیلی از فاضلاب ها روانه ساحل شده واگر مردم ما بدانند که چقدر آلودگی در دریا وجود دارد تن به شنا نمی دهند چه برسد به خوردن ماهیان دریایی؟!
  ۳-آیا می دانیم که ساحل در یا پر است از آت وآشغال وشیرابه ها؟؟!
  ۴-آیا می دانیم که ماهیان سفید از اواسط اسفند تا اواخر فروردین ویا شاید هم بیشتر جهت تخم ریزی به سمت رودخانه ها مهاجرت نموده وتخم ریزی می نمایند؟که یک قانون قوی نیاز است تا برای جلوگیری از صید بی رویه اقدام نمایند

  ۵-آیا می دانیم که تنها محیط زیست مجری وبانی جلوگیری از این همه معضلات نبوده وچندین نهاد بایستی در این مورد فکری کرده واقدام عملی نمایند؟
  ۶-آیا می دانیم که بیشتر مریضی ها ی من وما وشما وخانواده های ما عدم رعایت بهداشت محیط زیست است ؟طرف با تمام پرستیژ به مسافرت قدم میگذارد و از داخل خودروی خودش بعد از صرف غذا ویا نوشیدنی وپفک وچیپس و….آنها را از داخل پنجره به بیرون پرتاپکرده وبرای خودش ژست میگیرد،آن فرد منم ،خدای نکرده تویی وشمایی ومائیم.چرا اول از خودمون شروع نکنیم؟حداقل ما بفکر خویشتن باشیم.
  ۷-بله روزگاری در فصل پائیز شاهد آواز خوانی پرندگان مهاجر در آسمان روستا وشهرمان بودیم ولی الآن نابود شدند وفقط در فیلمها وعکس ها آنان را می بینیم.
  و روزگاری رودخانه ها در تمام فصولش پر از ماهیان سفیدو کپور و اورنج و ماهیان ریز(تلاجی ) بوده اند ولی الان هیچ آثاری از آنان نیست و از آب رودخانه حیوانات جرات نوشیدن آب را ندارندکه قبلا از آب همین رودخانه ها آدمیزاد آب می نوشید وچای دم میکرد.افسوس وفسون و۱۰۰۰افسوس و…………………؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 13. میر شکار می‌گوید:

  بیان به هیچ عنوان در جمله (به هیچ عنوان ضعف مالی و نیاز عامل اصلی این نسل کشی نیست) از کجا آمده ؟ آیا شما تحقیقاتی در این زمینه انجام داده اید ؟یا باز هم مثل سایرین از تراوشات ذهنی خودتان این مطلب را نوشتید؟ میدانید چند صیاد که شغلی بجز ماهیگیری ندارند در استانهای گیلان و مازندران و گلستان زندگی میکنند؟برادر من اگر یک کارخانه یا فضای کسب و کاری باشه که این بندگان خدا اونجا کسب درآمد کنند حتی با حد اقل حقوق شاید ۹۰ درصد اونا دیگه صیادی نمیکنند.تو شمال بیکاری بیداد میکنه که اگه اینگونه نبود اینهمه شمالی در استانهای تهران و قزوین و البرز و … نمیدیدید.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>