وزیر نیرو: نمی‌توانیم با جمعیتی بیشتر و منابع آبی کمتر نسبت گذشته با همان شیوه‌های مصرفی پیشین زندگی خود را ادامه دهیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): وزیر نیرو گفت: قطعا نمی‌توانیم با جمعیتی ۲/۳ برابر ۵۰ سال گذشته، با منابع آبی کمتر از منابع آبی گذشته، با همان شیوه‌های مصرفی پیشین زندگی خود را ادامه دهیم. در هیچ جا این کار شدنی نبوده و در کشور ما هم نشدنی است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز (۹۷/۱/۳۰) در حاشیه آیین بهره‌برداری از نیروگاه مارون و آبگیری آزمایشی سد تنظیمی آریوبرزن با حضور در جمع خبرنگاران با تبریک حلول ماه شعبان و فرارسیدن سالروز ولادت امام حسین(ع) اظهار کرد: خرسندیم که در سفر فشرده دو روزه به خوزستان ۱۸ طرح عمرانی در حیطه مسئولیت‌های وزارت نیرو در استان خوزستان به بهره‌برداری رسید و یا کلنگ‌زنی شد.

وی افزود: در مجموع برای این طرح‌ها نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شده‌ و یا در حال هزینه‌کرد است که در نتیجه آن ان‌شاءالله آب آشامیدنی سالم و انرژی مطمئن و پایدار و منابع آب مناسب برای بخش‌های مختلف فراهم خواهد شد. همچنین با این طرح‌ها شبکه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در وسعت بیشتری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

اردکانیان اظهار کرد: صبح امروز از نیروگاه مارون بهره‌برداری و سد تنظیمی آریوبرزن آبگیری شد که برای این دو طرح نزدیک به ۱۰ میلیون یورو اعتبار صرف شده است. امیدواریم هر چه زودتر طرح‌های دیگر مرتبط با این مجموعه‌ها به ثمر برسد.

وزیر نیرو تصریح کرد: همکاران ما در سطح کشور با پیش‌بینی خشکسالی امسال از هفته‌ها پیش و حتی چند ماه قبل مراقبت‌های لازم را در بحث بهره‌برداری از منابع آب موجود داشتند. امسال نسبت به سال گذشته، آب موجود مخازن سدهای کشور حدود ۲۳ درصد کمتر شده است.

اردکانیان افزود: همچنین از آغاز سال آبی ۹۶ – ۹۷ تا ۲۸ فروردین ماه، مجموعه بارش‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴۴ درصد کاهش داشته است.

قطعا تابستان نسبتا متفاوتی را نسبت به سال‌های گذشته در پیش خواهیم داشت. اطمینان دارم با توجه به هوشیاری، آگاهی و همکاری مردم از هم‌اکنون مردم مراقبت‌های لازم را در مصرف آب خود در بخش‌های مختلف خواهند داشت و با دقت کافی منابع آبی را میان بخش‌های مختلف تقسیم خواهند کرد.

وی ادامه داد: البته اولویت تأمین آب شرب قطعی است. همه توجه ما بر این خواهد بود که با کمک مردم ان‌شاءالله مشکل جدی در سپری کردن تابستان امسال نداشته باشیم. آنچه مهم است پذیرفته شدن این موضوع است که این خشکی و خشکسالی، غیر مترقبه و حادثه نیست. بلکه ما در اقلیمی خشک زندگی می‌کنیم. دنیا به سمت گرمتر شدن و منابع آبی به سمت کمتر شدن است. از این رو شیوه‌های مصرف آب قطعا باید تغییر کند و اولویت‌ها را باید شناسایی کنیم.

وزیر نیرو درباره وضعیت آب کشاورزی کشور در سال جاری عنوان کرد: در زمینه آب کشاورزی که اصلی‌ترین بخش مصرف آب کشور است، باید به سمت کشت‌های کمتر آب‌بر پیش برویم و سعی کنیم بهره‌وری آب را افزایش دهیم و محصول خشک بیشتری از آب کمتر به دست بیاوریم؛ با این کار قطعا می‌توانیم نه تنها جمعیت فعلی، بلکه جمعیت‌های بیشتر را نیز در رفاه و آسایش مدیریت کنیم، اما شرط اصلی آن پذیرش این واقعیت است که ما باید با کم‌آبی سازگار شویم.

اردکانیان ادامه داد: قطعا نمی‌توانیم با جمعیتی ۲.۳ برابر ۵۰ سال گذشته، با منابع آبی کمتر از منابع آبی گذشته، با همان شیوه‌های مصرفی پیشین زندگی خود را ادامه دهیم. این کار نشدنی است. در هیچ جا شدنی نبوده و در کشور ما هم نشدنی است.

0
0
  

4 دیدگاه

 1. Forest می‌گوید:

  با این اوضاع مردم رو تشویق کنین که زیاد بچه دار بشن تا جمعیت به ۱۵۰ میلیون نفر برسه!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 2. زیتون می‌گوید:

  ولکه بابا …..جای غر زدن تاسیسات اسمز عمیق را در کنار عمان در عمق هزار متری ایجاد میکردین و علوفه تولید میکردین تا فشار از روی مراتع ایران برداشته بشه…..هی نداریم ….هی نمیشه ….هی اینجاس کجه ….یا مال تو کجه…..من سرمایه گذار خارجی ….چه برداشتی باید داشته باشم….

  داغ Thumb up 6 Thumb down 5

 3. میر شکار می‌گوید:

  یبار تلوزیون یک جوان ایرانی رو نشون داد که دستگاه تولید علوفه با هزینه خودش و بدون هیچ حمایتی ساخته بود و از کشورهای عربی که سحرای بی آب و علف دارن میومدن بهش سفارش ساخت می دادن .کوچکتر از یک کانتینر بود و ظرف ۳ یا ۴ روز کلی علوفه تولید میکرد با آب بسیار کم .ما فقط بلدیم برای دیگران نسخه بپیچیم .خودمون از داشته ها مون بهره ای نمیبریم.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

  • زیتون می‌گوید:

   روش هیدروپونیک اسمشه …..کار نشد نداره ….وزارت نیرو باید دستگاه های اسمز معکوس و فیلترهاش را تولید انبوه کنه….بریزه تو بازار تا هرکی از مامانش قهر میکنه آب را تصفیه و دوباره استفاده کنه(باز گردش آب)…..از آب های شور هم میتونن استفاده کنن……اقتصاد انتقال آب شور هم در بخش خصوصی شکل میگیره…..

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>