بیش از ۵۵۰۰ دام اهلی از پارک ملی توران خارج شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پویش مردمی «یوز تا ابد» تاکنون موفق به تعیین تکلیف ۵۵۳۶ پروانه دام اهلی در پارک ملی توران استان سمنان، یکی از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور شده است.

حمیدرضا میرزاده، سخنگوی پویش مردمی یوز تا ابد در این باره گفت: تعداد مراتع (سامانه‌های عرفی) موجود در پارک ملی توران، هشت مرتع شامل ۱۲ آغل با مجموع ۷۴۸۷ پروانه چرای دام است که تاکنون پس از مذاکره با دامداران، تکلیف پنج سامانه مشخص شده است.

به گفته میرزاده، این پنج سامانه جمعا دارای پروانه چرای ۵۵۳۶ رأس دام بودند و در اختیار ۹ بهره‌بردار قرار داشتند. مذاکرات برای تعیین تکلیف سایر سامانه‌های عرفی با بهره‌برداران ادامه دارد و با تمامی افراد مذاکره شده است.

سخنگوی پویش یوزتاابد درباره دشواری‌های این فعالیت گفت: در مورد برخی سامانه‌ها، به دلیل فوت بهره‌بردار اصلی، وراث باید تشریفات قانونی نقل و انتقال پروانه بهره‌برداری و چرای دام را انجام دهند که این کار زمانبر است. از طرف دیگر، برخی بهره‌برداران اعلام کرده‌اند که نیازمند مرتع جایگزین هستند که با توجه به وضعیت نامساعد منابع آب و پوشش گیاهی در بسیاری از مراتع در دسترس، یافتن مرتع متناسب با نیاز دامداران با دشواری‌های فراوانی روبرو است.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور در چند ماه اخیر و تامین نشدن کل مبلغ مورد نیاز، ادامه مذاکرات با دشواری‌هایی روبرو است. پویش مردمی «یوز تا ابد» در نهم شهریورماه ۱۳۹۶ و به همت هدیه تهرانی بازیگر سینما و جمعی از هنرمندان، ورزشکاران و فعالان محیط زیست آغاز به کار کرد. هدف این پویش مردمی، کمک به خروج دامداری‌های سنتی موجود در پارک ملی توران، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی در کشور است.

این اقدام به صورت جمع‌آوری هزینه برآورد شده برای خروج دامداران و پرداخت به آنها برای خروج دام و آغل‌های دامداری خود صورت می‌گیرد. برآورد اولیه برای این اقدام، مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بود که با مشارکت مردمی و همچنین اقداماتی نظیر برگزاری کنسرت، نمایشگاه آثار هنری، پخش فیلم و… مبلغی بالغ بر ۶۲۰ میلیون تومان تأمین شد و کارشناسان پویش «یوز تا ابد» مذاکره با دامداران را از اوایل آبان‌ماه سال ۹۶ آغاز کردند.

این فعال محیط زیست همچنین خاطرنشان کرد: یوزتاابد یک پویش کاملا مردمی است. با این حال به دلیل آنکه حوزه این فعالیت با بخشی از وظایف نهادهایی چون سازمان حفاظت محیط زیست، پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و همچنین اداره کل منابع طبیعی استان سمنان برای مجوز های لازم و ابطال پروانه های مرتع داری همپوشانی دارد و با هماهنگی این ادارات در حال پیگیری است.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان چگونگی هزینه کرد قرار دارند. این بدان معنا نیست که پویش مردمی یوز تا ابد توسط این سازمان‌ها راه‌اندازی شده است.

‎لازم به ذکر است با اینکه در امور مدنی و مردمی سازمان بازرسی کل کشور مسئولیتی ندارد، جهت امنیت خاطر حامیان کمپین، نماینده سازمان بازرسی کل کشور در سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان چگونگی هزینه کرد قرار دارد و پس از اتمام پروژه گزارش کامل مالی را به آن مرجع نیز ارائه خواهیم کرد

میرزاده در پایان گفت: مذاکرات کارشناسان پویش یوزتاابد تا خروج‌ تمامی دامداران از منطقه ادامه خواهد داشت.

+38
0
  

15 دیدگاه

 1. دروازه طلایی خوزستان می‌گوید:

  بنده از خانم هدیه تهرانی وبقیه دوستان تشکر میکنم امیدوارم هر چه سریعتر این مشکل حل شود

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

 2. گرگعلی می‌گوید:

  با سلام به خدمت طبیعت دوستان گرامی
  چند مورد ابهام در این خبر موجود است به شرح زیر:
  ۱٫ مدیریت پویش یوز تا ابد به علت حواشی ایجاد شده در حاله ای از ابهام قرار داشت و بهتر است در مورد تیم جدیدی که در حال مدیریت منابع این پویش هستند توضیحات شفافی داده شود.
  ۲٫ مجموعه حفاظتی توران شامل پارک ملی، منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش می باشد که از قضا قسمت پارک ملی تنها شامل بخش کوچکی از این مجموعه حفاظتی می باشد بنابراین من از مدیران جدید این پویش خواهشمندم در مورد خروج دام از سایر بخش های این مجموعه که از بهترین زیستگاه های یوز می باشد توضیحات شفافتر همراه با نقشه دهند.
  ۳٫ از خبرهای سال گذشته این نکته مشخص شد که انجمن یوز تقریبا همین مقدار پول را جهت پروژه مشابه از منابع بین الملی دریافت کرده و البته تا کنون تکلیف آن پول مشخص نشده!!!
  ۴٫ سالهاست یوزهای توران در کنار مردمان زحمت کش و دام های آن منطقه زندگی می کنند و همانطور که مشاهده می کنید پاینده ترین جمعیت یوز در این منطقه موجود است ولی به نظر اینجانب مشکل یوزهای توران و البته میاندشت در درجه اول جاده پرتردد تهران مشهد می باشد (شاهد مستند این ادعا منطقه پارک ملی کویر می باشد که تقریبا بدون تعارض دام و با بارندگی فراوان بود که یوزهایش را از دست داد) بنابراین بهتر بود فکری به حال منطقه خطرناک عباس آباد و حاشیه آن شود.
  ۵٫ متاسفانه منطقه توران طی سالهای اخیر به صورت انحصاری در اختیار یک گروه زیست محیطی خاص بود که به علت عدم اطلاع رسانی شفاف آنها کاملا ناشناخته باقی مانده است بنابراین پیشنهاد می شود در حال حاضر با توجه به حذف آن گروه از منطقه سایر گروه ها و یا حتی سازمان محترم محیط زیست نسبت به شناسایی جمعیت های یوز در جنوب شرقی این مجموعه به همراه منطقه حفاظت شده درونه و دشت لاغری اقدام نموده و جمعیت و پراکندگی دقیق تری را از یوزهای شمال شرقی ایران مشخص نمایند.
  ۶٫ متاسفانه به علت حواشی ایجاد شده پروژه تکثیر در اسارت یوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و این فرصت به سرعت در حال از بین رفتن است در سکوت جالب مسولان و پیشکسوتان یوزپلنگ کشور که هر روز هم در مورد پروژه افسانه ای آن سخن رانی می کنند بنابراین بهتر است مدیران جدید پویش یوز تا ابد فکری به حال این مورد کنند.
  با تشکر از همه طبیعت دوستان گرامی

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • شیر بیشه ای ایرانی می‌گوید:

   دوست عزیز نکات جالبی فرمودید فقط دامداری در زیستگاهها زیانبار است و باعث آسیب دیدن توله یوزها توسط سگها و همچنین کم شدن پوشش گیاهی و حتی شیوع بیماری هایی نظیر طاعون و بالتبع کم شدن خوراک یوزها و ناامن شدن منطقه و خروج یوزها می شود.

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

  • حمیدرضا میرزاده می‌گوید:

   با سلام
   ۱- منظور از ابهام در مدیریت کمپین را متوجه نشدم. کمپین توسط خانم تهرانی و تعدادی از کارشناسان و فعالان این حوزه راه اندازی شده و در دست پیگیری است و گزارش بالا، یکی از گزارش های پیشرفت کار است.
   ۲- هدف گذاری این کمپین (دستکم برای ابتدای کار) تنها شامل محدوده پارک ملی است و قصد، فقط خروج دام از این محدوده است تا فعلا این محدوده تبدیل به زیستگاهی بدون تعارض باشد. در کل مجموعه حفاظتی توران (با مساحت ۱/۵ میلیون هکتار) بیش از ۱۸۰ آغل دامداری وجود دارد که از گذشته های دور فعال بوده اند. کمپین تاکنون فقط روی موضوع خروج دام از محدوده پارک ملی تمرکز داشته است. قطعا خروج کامل دام از تمام پهنه های توران یک اقدام مفید است اما در حال حاضر از توان این کمپین خارج است و جزء اهداف کمپین نیز نیست. در این زمینه باید دولت دست به کار شود.
   ۳- این موضوع به انجمن یوزپلنگ مربوط است که این دوستان نیز توضیحات خود را درباره عدم هزینه کرد این پول ارائه کرده اند. تا جایی که می دانم این پول کماکان موجود است و دوستان در حال بررسی اقداماتی مشابه برای زیستگاهی دیگر هستند. در این مورد خودشان توضیح خواهند داد.
   ۴- خروج دام، رقابت بین دام اهلی و علفخواران منطقه را کم می کند و به طور کلی، وضعیت را برای طعمه های یوز مساعد می کند. خصوصا در این سالها که منابع آب و پوشش گیاهی به شدت آسیب دیده اند. پس این یکی از اولویت های مهم است. اما اولویت دیگر، همان جاده است که فرمودید. بیش از سه سال است که فنس کشی تکه ای ۱۱ کیلومتری از این جاده در دست پیگیری است و اتفاقا با ورود خانم تهرانی به موضوع، وزیر راه دستور تامین اعتبار آن را صادر کرد. وزارت راه مسئولیت این کار را دارد که در دو سال گذشته انجام نداده. اما خبر دار شدم که از زمستان سال ۹۶ کار به مرحله تعیین پیمانکار رسیده اما از فرجام آن خبر ندارم. مسئله جاده فعلا در اولویت کمپین نیست اما پیگیر آن هستیم. تمرکز ما فعلا روی خروج دام است چون توان محدودی داریم و خوب است گروه های دیگر نیز روی پیگیری فنس کشی جاده تمرکز کنند.
   ۵-منظور از انحصار را متوجه نمی شوم. یا اینکه می گویید خبر نداریم و…. آیا از تمامی زیستگاه ها مانند دربیند راور، نایبندان، میاندشت، سیاهکوه، بافق و… اطلاعاتی کامل، دقیق و نقطه به نقطه دارید که در مورد توران چنین نیست؟ آیا گروه های دیگر قصد ورود به این منطقه را داشته اند که میراث پارسیان مانعشان شده؟ به نظرم این حرف صحیح نیست. همانطور که مثلا انجمن یوز تمرکز خوبی بر نایبندان و میاندشت دارد میزاث پارسیان نیز بر توران تمرکز دارد. هر اطلاعاتی که از توران به دست امده در اختیار پروژه یوز و اداره کل سمنان نیز قرار دارد. همانطور که در مورد گروه های دیگر در مناطق دیگر صادق است. از طرف دیگر، همیشه راه برای فعالیت در توران وجود داشته و دارد و هیچ کس جلوی کار گروه های دیگر را نگرفته است. سری به کانال ذخیره گاه زیستکره توران در تلگرام بزنید، هر روز اخبار و اطلاعات منطقه را می توانید ببینید. اتفاقا این کانال در اختیار مدیریت و محیطبانان منطقه است.
   ۶- پروژه تکثیر در اسارت یوز هیچ ارتباطی با این کمپین ندارد. پیگیری های ما در این فاز از کمپین فعلا فقط بر خروج دام از محدوده پارک ملی متمرکز است و تا رسیدن به این هدف تمام تلاشمان را انجام می دهیم. اما خوب است گروه های دیگر فرصت را غنیمت بشمرند و موضوع را پیگیری کنند.

   از توجه شما متشکرم

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

   • گرگعلی می‌گوید:

    جناب آقای میرزاده
    با سلام و احترام
    در پاسخ به موارد شما موارد زیر به استحضار می رسد:
    ۱٫ تا جایی که اینجانب اطلاع دارم مدیریت مالی این کمپین در اختیار دوستان موسسه میراث بود که متاسفانه به علت حواشی ایجاد شده اکنون امکان فعالیت ندارند.

    ۲- همانطور که می دانید یوزپلنگ زندگی کاملا مهاجرتی دارد و در یک نقطه نمی ماند بنابراین محدوده پارک ملی که مد نظر شماست شاید قسمتی از قلمرو یک یا دو یوز باشد البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که محدوده پارک ملی توران پرتردد ترین نقطه از مجموعه از لحاظ انسانی می باشد و نه بکر ترین. پس با توجه به موارد ذکر شده آیا هزینه این مبلغ می تواند کمکی به یوز های توران کند یا صرفا یک حرکت نمادین است؟

    ۳٫ متاسفانه بعد از حواشی ایجاد شده برای موسسه میراث پارسیان در ماه های اخیر هیچ خبری از دوستان انجمن یوز نیست و طی این مدت حضور و فعالیتشان بسیار کمرنگ شده است!!!
    ۴٫ در کشور نامیبیا تا جایی که اطلاع دارم یوزها با کمترین تعارض در زمین های کشاورزی و دامداری مردم زندگی می کنند و همانطور که می دانید منطقه میاندشت و توران از مناطق با بیشترین سطح دامداری در منطقه بودند ولی یوزها در آنها دوام آورده و تولید مثل هم می کنند اما مناطقی با کمترین دام نظیر پارک ملی کویر و منطقه سیاه کوه که از قضا جمعیت علفخوار طعمه بالایی هم دارند در طی سالهای اخیر ظاهرا یوزهای خود را از دست داده اند پس به نظر شما آیا بهتر نیست در مورد این معما بیشتر تحقیق و تفکر شود.

    ۵٫ من با منطقه توران آشنایی کاملی دارم و طی سالهای اخیر نسبتا در جریان فعالیت میراث در آن منطقه بودم شما چنانچه سایت رسمی این موسسه را مشاهده کنید متوجه می شوید اطلاعات آن مربوط به سالها پیش است و متاسفانه هیچ وقت روز رسانی نشد، سایت پروژه یوز آسیایی هم وضعیتی به مراتب بدتر داشت. حال کانال تلگرامی که شما به آن اشاره کردید که اتفاقا من هم در آن عضوم نهایتا ۱ سال و از زمان مدیریت آقای رادمان ایجاد شد. در طی این سال ها بسیار بسیار به ندرت اطلاعات و عکس های دوربین های تله ای توران در اختیار عموم قرار می گرفت. آخرین نمونه آن عدم اطلاع رسانی کشته شدن یوز ماده در منطقه بود که فیلم آن هم موجود است و البته موارد دیگر که در حوصله این نوشتار نیست.

    ۶٫ پروژه تکثیر در اسارت هم در اختیار دوستان میراث پارسیان بود و متاسفانه به علت حواشی ایجاد شده برای آنها و انفعال سازمان بی تحرک محیط زیست وقت طلایی آن هم به سرعت در حال از بین رفتن است.

    ۷٫ به اطلاع شما و سایر دوستان هم می رسانم مناطق کوهستانی جنوب شرق مجموعه توران به همراه منطقه درونه و دشت های میان آنها متاسفانه هیچ گاه مورد بررسی دوستان قرار نگرفت، از بهترین و بکر ترین مناطق زیست یوز می باشند. البته در استان سمنان مناطق دیگری نظیر خوش ییلاق، کوه های شمال رشم و سطوه و کوهای شرق طرود هیچ گاه مورد پایش هیچ موسسه و ارگانی قرار نگرفت (ولی منطقه ای مثل درانجیر و بافق بارها پایش شد و هر بار اطلاعات تکراری از آنها به دست آمد) که البته وقتی از دوستان خواهش می کردم که این مناطق را هم پوشش دهید در جواب می گفتنتد بهتر است همانطور ناشناخته بمانند. برای یوز هم بهتر است!!!

    در پایان امیدوارم مشکلات به وجود آمده برای دوستان میراث پارسیان برطرف گردد.

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 3. رضا1394 می‌گوید:

  کار بسیار ارزشمندی است. امیدوارم علاوه بر تخلیه دامهای باقیمانده پارک ملی توران، این کار در میاندشت هم انجام شود و همچین با فنس کشی جاده عباس آباد و ایجاد چند زیر گذر مناسب این دو زیستگاه وابسته به طور ایمن به هم مرتبط شوند.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 4. کفتار راه راه می‌گوید:

  این یک تجربه موفق از پویشها و چالشهای مردمی و همت افراد مشهور و محبوب می باشد و امیدوارم با تجربیات این کمپین، چالشهای دیگری هم برای کمک به حیات وحش، طراحی و اجرا شود.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 5. کفتار راه راه می‌گوید:

  چند کار دیگر برای ایجاد چالشهایی برای حیات وحش می توان کرد.
  ایجاد یک چالش برای شکارچیان و چوپانان که به جای کشتن آنها تصور های خوب در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی بگذارند که باعث شهرت و حتی شاید منافع دیگر برای آنها شود.
  کشاورزان و چوپانان و دیگران روشهایی اگر غیر از کشتن و تله گذاری روشهایی مانند حصار کشی و دیگر خلاقیتها برای فراری دادن وحوش دارند به دیگران معرفی بکنند.
  تشویق دیگر سلبیرتی ها و افراد مشهور برای ایجاد پویشهای مشابه و حتی افراد خیر و شرکتها برای کمک به این پویشها و یا کمک جداگانه با نام و تبلیغ خودشان

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 6. جواد می‌گوید:

  ایول بالاخره یه اقدام اساسی برای یوز انجام شد

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. محمد می‌گوید:

  سلام خدمت دوستان ومتولیان امر
  شما بجای خروج دام فکری به حال گردشگران بی شمار حاشیه پارک ملی که در اقامتگاههای ورودی و حاشیه پارک هستند توجه کنید که هر روز برای دیدن یوز وارد پارک میشوند.
  توجه بفرمایید خیلی ساده عرض میکنم. جناب مدیر مسئول ایا تعداد محدود دام تحدید بیشتری دارد یا یه انسان بی تجربه که وارد پارک میشود.
  بنده یکی از اهالی اطراف پارک ملی توران هستم کاملا در جریان مشکلات هستم.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 7

  • حمیدرضا میرزاده می‌گوید:

   قطعا زیستگاه های یوز، خصوصا توران مسایل زیادی دارند و فعلا تمرکز کمپین فقط روی دام در محدوده پارک ملی است.
   با این حال تا جایی که خبر دارم، اقامتگاه های بوگردی تماما در حاشیه منطقه و در حاشیه محدوده حفاظت شده (نه پارک ملی) قرار دارند و ورود و خروج افراد به منطقه نیز توسط مدیریت پارک و محیطبانان کنترل می شود و افراد نمی توانند بدون هماهنگی و در هر زمان و با هر تعداد نفرات وارد شوند.

   از توجه شما سپاسگزارم

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

  • روح سیاه گوش مقتول می‌گوید:

   شما بفکر دامهای خودتون نیستید احیاناً؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 8. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  دست مریزاد
  یکى از موثرترین و مهمترین اقدامات حفاظتى نه فقط براى یوزپلنگ بلکه براى کل زیستمندان منطقه توران (گور، جبیر و آهو، هوبره و زاغ بور، قوچ و میش و کل و بز، پلنگ و کاراکال و گربه شنى و گرگ و کفتار راه راه، لاک پشت و بزمجه و انواع خزندگان این عرصه که جان دوباره اى خواهند گرفت) به این ترتیب کلید خورده است.
  امیدوارم انجمن یوزپلنگ هم ٨۵ هزار یوریى که از IUCN با توجیه خرید زیستگاه دریافت کرده اند که عنوانى جز یک امانت تکرار نشدنى جهانى ندارد پس از ۵ سال از مصادره در حساب شخصیشان خارج کنند و رسم امانت دارى و اخلاق را براى یکبار هم که شده بجا آورند تا کمپین یوز تا ابد با موفقیت کامل به ثمر برسد.
  سپاس از هدیه تهرانى و تمامى اعضا و حامیان این کمپین

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 9. زیتون می‌گوید:

  بحثی که اینجا مطرح میشه ساز و کار نظارت است که دوباره یواش یواش دامدارها بر نگردن
  الان ما تو پارگ گلستان حضور گله گوسفند داریم ….لذا باید چندتا طراح سیستم دعوت کنیم تا یه ساز و کار نظارت برای ما طراحی کنن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 10. داریوش2016 می‌گوید:

  فقط خروج دام نیست باید تک تک یوزها زیر نظر باشن با جی پی اس

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>